V priebehu februára 2018 bol aktualizovaný Národný kontrolný program (NKP) pre africký mor ošípaných v diviačej populácii na Slovensku v roku 2018, ktorý schválila a podpísala na konci decembra roku 2017 ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ing. Gabriela Matečná, po predložení hlavným veterinýrnym lekárom Slovenskej republiky a zároveň ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky prof. MVDr. Jozefom Bírešom, DrSc.

Materiál v NKP pre AMO bol vytvorený, dopĺňaný a pripomienkovaný na stretnutí pracovnej skupiny za prítomnosti pracovníkov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu Zvolen, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenskej poľovníckej komory, Prezídia policajného zboru SR a Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

Boli uskutočnené následné zmeny:

Str. 13

5. Opatrenia prijaté na zabránenie šírenia choroby

A/PRE VŚETKÝCH UŽÍVATEĽOV POĽOVNÝCH REVÍROV

Bod 1a)  v prvom riadku po slovách ... na vek a pohlavie sa vyčiarkuje časť vety  „a schválený plán chovu a lovu diviačej zveri“...  Celý odstavec má teda nové znenie nasledovne:
a)  Celoročný intenzívny lov  diviačej zveri bez ohľadu na vek a pohlavie a schválený plán chovu a lovu diviačej zveri a lov líšok hrdzavých. Lov diviačej zveri je vykonávaný za účelom monitoringu AMO a znižovania denzity diviačej zveri v poľovnom revíri. Toto opatrenie sa vzťahuje aj na poľovné revíri, v ktorých sa chov a lov diviačej zveri neplánuje.

Str.14

Bod 3b) pôvodné znenie sa vyčiarkuje a je nahradené novým nasledovne:
b) celoročný lov diviačej zveri na vnadiskách. Na vnadisku môže byť prítomné maximálne 5 kg jadrového krmiva za účelom lovu. Na vnadisku na lov diviačej zveri môže byť prítomné maximálne 5 kg jadrového krmiva.

Str. 14 bod 3c) sa ruší a vyčiarkuje sa

c)lov je možné vykonávať:

- s použitím mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na streľbu

v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalších

podobných zariadení umožňujúcich streľbu v noci, infrazameriavačov, noktovízorov,

laserových zameriavačov, zameriavačov so zosilnením svetla a optických zameriavačov,

ktoré sú prispôsobené na videnie v noci, s použitím umelého osvetlenia, zariadení na

osvetľovanie terčov

- v noci po uplynutí dvoch hodín po západe slnka za použitia vyššie uvedených

prostriedkov

Str. 14 bod d) sa stáva bodom c)

Bod c) teda znie nasledovne