Vážení priatelia poľovníci,

súhlasím s názormi, ktoré píšete a verím, že NORMÁLNY poľovníci budú stále držať pri sebe, pomáhať si a podporovať Slovenskú poľovnícku komoru a Slovenský poľovnícky zväz. Predpokladám, že drvivá väčšina z nás sme racionálneho zmýšľania. Ale musíme rátať aj s tým , že vždy sa nájdu ľudia ktorý budú proti poľovníctvu takému aké je a ďalší budú bojovať proti organizovanému poľovníctvu.

Článok „Priamo na komoru„ , ktorý vyšiel v časopise Poľovníctvo & rybárstvo č.11/2020 sa dá brať aj ako zrada k poľovníkom, že vôbec niečo také publikovali. Myslím si, a dúfam že môžem tvrdiť takmer za všetkých, že tento časopis sme mali ako takzvanú „literu o poľovníctve“. A verili sme, že sú v ňom publikované len rozumné veci, ktoré navádzajú poľovníkov k racionálnemu zmýšľaniu, k šíreniu odbornosti. Je pre mňa sklamaním, že sme si vychovali takýchto ľudí, z ktorých vzišiel takýto článok. Ale treba si dať otázku, kde sme aj my urobili chybu. Možno sme ich zle viedli už v príprave na skúšku z poľovníctva. Autor nespomenul jednu základnú pravdu a to, že poľovníci môžu robiť len to, čo im dovolí legislatíva, takže aj „nakopené problémy" napr. vysoké stavy zveri, problematika revírov atď... je dôsledok riadenia štátnej správy a nie vina poľovníkov.

Alebo ak poľovník dokáže tvrdiť, že je úplne jedno aký pes vykonáva v revíri svoju prácu, tak vôbec nevie o čom hovorí. Sám asi nevlastní a ani nevlastnil žiadneho poľovne upotrebiteľného psíka, inak by toto napísať nemohol. Že je jedno či má pes rodokmeň alebo príslušné skúšky na prácu v revíri? Potom aký výkon môže očakávať a akú starostlivosť ten psík môže mať . Tak na jednej strane ľudia bojujú proti množiteľom psov a na druhej strane niekto napíše, že rodokmeň, skúšky netreba , čiže pes má byť spotrebný materiál ? Veď každý potrebujeme na to, čo robíme príslušné doklady, kvalifikáciu. K tomu všetci musíme prejsť určitou odbornou skúškou, inak by všetko viedlo k chaosu a zániku . Pretože využívanie medzier v zákonoch alebo obchádzanie zákonov je na Slovensku obľúbený šport.

Na otázku - Kam idú všetky peniaze ktoré poľovníci platia SPZ alebo OPK? A prečo sa týmto organizáciám vôbec platí ? Veď predsa OPK či SPZ robia servis poľovníkom, organizujú poľovníctvo v zmysle zákona a podľa záujmu poľovníkov. Aj finančne prispievajú poľovníckym organizáciam / aspoň v OPK Malacky / na nákup soli, liečiv, na poľovnícke strelectvo, kynológiu, na zber odpadu, na zachovanie poľovníctva ako kultúrneho dedičstva a mnoho iných vecí. Tak neplaťme nič a tak to bude vyzerať. Pre niekoho asi bude lepšie, ak sa nebude robiť nič, nebude žiadna poľovnícka osveta a bude sa iba strieľať zver. No a potom budeme určite v očiach verejnosti „krajšie“ vyzerať.

Pevne verím, že zdravý rozum zvíťazí.

Lovu, Lesu a Poľovníctvu Zdar!

Ing. Ďurčová Lucia
Predsedníčka osvetovej komisie OPK Malacky