PODCAST13

V tomto podcaste vám priblížime čo všetko obnáša organizovanie celoštátnej poľovníckej výstavy, ktorá sa uskutoční už 18-21. augusta 2022 na výstavisku Agrokomplex v Nitre, koľko trofejí uvidíte, čo môžete čakať v programe a pod.

Orgnaizovaním CVPP je poverená Slovenská poľovnícka komora od ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem.

PODCAST12V podcaste č. 12 sme si pre Vás pripravili debatu, alebo aj polemiku k novému návrhu zákona o poľovníctve s predsedom legislatívnej komisie SPK v rozhovore s hovorcom SPK. Dozviete sa v ňom, čo môže najviac ovplyvniť a nezmyselne prevalcovať napr. základy poľovníckej kynológie, licitácie revírov, praktický výkon práva poľovníctva a pod.

PODCAST10V tomto podcaste predstavíme environmentálny projekt Čistý revír = čistá príroda, ktorú už po štvrtý krát vyhlasuje naša redakcia Halali spolu so Slovenskou poľovníckou komorou. Každý rok zbierajú spolu s poľovníkmi tisíce obyvateľov Slovenska. Tí už počas troch ročníkov vyzbierali viac ako 580 ton odpadu. Vybrali sme sa preto priamo do regiónov na akcie organizované poľovníkmi, aby sme priniesli názor na to, že poľovníctvo má zmysel. Zbieranie odpadkov patrí medzi činnosti poľovníkov.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformáchpo kliknutí na link tu

PODCAST9V podcaste Bližšie k prírode č. 9 vám ponúkame 4 reportáže. V prvej si vypočujete stretnutie s medveďom. Horári z Nitrianskeho Pravna porozprávajú príbeh o tohtoročnom stretnutí s medveďom v Strážovských vrchoch. Potom sa vyberieme do Poľovníckeho združenia Kúty. Poľovníci spolu so základnou školou zorganizovali akciu Čistý revír=čistá príroda. Dozviete sa v nej koľko kilogramov odpadkov sa dá vyzbierať z prírody za tri hodiny. V Leviciach už takmer rok funguje prvá a jedinečná lesná škola na Slovensku. Načo slúži a kto ju využíva? Na záver sa vyberieme do Rimavskej Soboty, kde prednedávnom otvorili rozrabkáreň zveriny. Stane sa tak divina dostupnejšou potravinou pre všetkých ľudí? Dozviete sa v podcaste Bližšie k prírode č. 9. Počúvajte nás.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformách po kliknutí na link tu

insta 6Niektorí užívatelia poľovných revírov sú kritizovaní za spôsob vnadenia diviakov, či niekedy až kŕmenia zveri vo vegetačnom období a to napríklad pečivom, zeleninou, či ľudskou potravou. Takýto nevhodný spôsob však nekritizujú len vyššie menované skupiny, ale aj samotní poľovníci. Pripravili sme si preto podcast nie len pre samotných porušovateľov nariadení, ale aj pre laickú verejnosť. Laik dostane odpovede napríklad na to, čo je to čas núdze, aký je spôsob prikrmovania zveri v zime, prečo sa vnadí diviačia zver, prečo je nutný lov na vnadiskách a ako sa to týka afrického moru ošípaných, prečo platí zákaz prikrmovania, aké krmivo môžeme používať na vnadenie a ďalšie. O tejto problematike sme sa rozprávali s viceprezidentom SPK Ing. Alojzom Kaššákom.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformách po kliknutí na link tu:

insta 6V dnešnom podcaste sa venujeme ľuďom, ktorých heslo znie: Nelovíme pre korisť, ale všetko krásne pri love. Takto hovoria o svojej záľube, či dokonca životnom poslaní sokoliari-chovatelia dravých vtákov. V roku 2021 si sokoliari pripomenuli 50 rokov fungovania Slovenského klubu sokoliarov pri SPK a k tomu dostali aj unikátny darček – zápis do svetového zoznamu nehmotného žijúceho dedičstva ľudstva UNESCO. O jubileu klubu, ťažkej ceste za zápisom do zoznamu UNESCO a mnohom ďalšom sme sa rozprávali s prezidentom Slovenského klubu sokoliarov pri SPK Ing. Alojzom Kaššákom.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformách po kliknutí na link tu:

PODCAST3Voľný pohyb psov upravuje na Slovensku viacero zákonov. Napríklad zákon o lesoch, zákon o poľovníctve, o ochrane prírody a krajiny či špeciálne zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Všetky tieto zákony majú slúžiť na to, aby vo voľnej prírode nedochádzalo ku konfliktom domácich zvierat s voľne žijúcou zverou, či dokonca jej návštevníkmi.

Pripravili sme preto pre Vás podcast, v ktorom sa nám k problematike vyjadrili:
Kaššák Alojz, Ing. - viceprezident a zároveň hovorca Slovenskej poľovníckej komory
Stanová Zuzana, JUDr. - zvieracia ombudsmanka
Kern Máro, pplk. Ing. - riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.