Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

AMO - Africký mor ošípaných

MP logo

Podľa hlásení z Okresných úradov ulovili poľovníci v poľovníckej sezóne 2023/2024 až 60 493 kusov diviačej zveri. Plán lovu diviačej zveri už bol prekročený o 45 % a ulovilo sa viac o 8 780 diviakov. V poľovníckej sezóne 2024/2025 bolo doposiaľ ulovených 37 206 diviakov z plánovaných 41 758. 

spolu plagatVážení užívatelia poľovných revírov,

pripravili sme plagáty pre informovanie verejnosti o africkom more ošípaných. 

Prvý plagát (červenou) je určený pre oblasti už postihnuté africkým morom ošípaných.
Druhý plagát (žltou) je určený pre oblasti s intenzívnym lovom diviačej zveri.

Oba plagáty sme pripravili v dvoch jazykových mutáciách a to v slovenskom aj maďarskom jazyku. Tak, ako plnili účel plagáty o ochrane mláďat v jarnom období, tak isto Vás prosíme aj teraz. Informujte verejnosť o tom, v akej zóne sa nachádzajú a vyzvite ich aj takýmto spôsobom na spoluprácu pri plnení opatrení vydaných hlavným veterinárnym lekárom.

Attachments:
Download this file (hu-amo.pdf)hu-amo.pdf[AMO - HU plagát infikovaná oblasť, 2024]1729 kB
Download this file (hu-amo-intenziv .pdf)hu-amo-intenziv .pdf[AMO - HU plagát oblasť s intenzívnym lovom, 2024] ]1349 kB
Download this file (sk-amo-intenziv.pdf)sk-amo-intenziv.pdf[[AMO - SK plagát oblasť s intenzívnym lovom, 2024] ]2937 kB
Download this file (sk-amo-.pdf)sk-amo-.pdf[AMO - SK plagát infikovaná oblasť, 2024]1731 kB

MP logoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) v rámci opatrení na zamedzenie šírenia afrického moru ošípaných na Slovensku (ďalej len „AMO“)  rozhodlo pokračovať vo finančnej motivácii užívateľov poľovných revírov k zintenzívneniu znižovania denzity diviačej zveri a vyhľadávania a bezpečného odstraňovania kadáverov uhynutej diviačej zveri s cieľom výrazne eliminovať možnosť prenosu AMO do chovov ošípaných.

Po vyhodnotení účinnosti opatrení prijatých vo vzťahu k problematike AMO v roku 2023 ministerstvo schválilo pre rok 2024 nasledovné motivačné opatrenia pre užívateľov poľovných revírov:

  1. finančnú motiváciu na intenzívny lov diviačej zveri (ďalej len „zástrelné“),
  1. finančnú motiváciu na vyhľadávanie, zber a bezpečné odstraňovanie uhynutých tiel diviačej zveri v spracovateľskom závode (kafilérii) alebo zakopaním na mieste (ďalej len „zberné“), podľa nariadení regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (ďalej len „RVPS“).

O zástrelné môžu požiadať užívatelia poľovných revírov na celom území Slovenska za diviaky ulovené od 01.07.2024.

Attachments:
Download this file (zastrelne_pokyn_1.7.2024.pdf)zastrelne_pokyn_1.7.2024.pdf[Zástrelné - pokyn 1.7.2024]10531 kB

mapa 22.12.22Africký mor ošípaných je na území Slovenskej republiky lokalizovaný v Trebišov, Sobrance, Michalovce, Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Humenné, Snina, Medzilaborce, Sabinov, Stropkov, Svidník, Košice-mesto, Košice-okolie, Gelnica, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Spišská Nová Ves, Levoča, Kežmarok, Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš, Detva, Zvolen, Krupina, Lučenec, Banská Bystrica, Levice, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Prievidza, Partizánske, Zlaté Moravce.

 

Attachments:
Download this file (mapaPR_2024.03.07_hranice.png)mapaPR_2024.03.07_hranice.png[AMO mapa NZ, VRO, IO - podľa poľovných revírov, marec 2024]2000 kB
Download this file (PR_2024.03.15.xls)Zaradenie PR do zón 15.3.2024[Zaradenie PR do zón 15.3.2024]295 kB

amp czŠtátna veterinárna správa (SVS) eviduje nový prípad afrického moru ošípaných (AMO) v populácii diviačej zveri v Libereckom kraji. Ide o diviaka uloveného blízko obce Horní Vítkov (okres Liberec) vo vymedzenom uzavretom pásme I. Vzhľadom na to, že ide o prvý pozitívny prípad mimo uzavretého pásma II, v krátkom čase bude toto pásmo rozšírené. Súčasne bude vykonaná úprava uzavretého pásma I.

Od začiatku tohto roku SVS zatiaľ eviduje dva prípady AMO u ulovených diviakov. Celkom bolo v Českej republike od začiatku nákazy v roku 2022 potvrdených 59 prípadov AMO u diviačej zveri. AMO sa stále vyskytuje iba u voľne žijúcich ošípaných divých, v chovoch domácich ošípaných nebola v Českej republike táto nákaza doteraz potvrdená.

MP logo

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo"), ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva podľa § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o poľovníctve") podľa § 56 ods. 3 zákona o poľovníctve

povoľuje mimoriadny lov

diviačej zveri v kategórii dospelý diviak a diviačica v termíne od 16.01.2024 do 30.06.2024 na území Slovenskej republiky.

Attachments:
Download this file (mimoriadne povolenie diviaky 2024.pdf)mimoriadne povolenie diviaky 2024.pdf[Mimoriadne povolenie lovu diviačej zveri, 2024]706 kB

amoCieľom materiálu bolo priniesť informatívnou formou základné informácie o víruse afrického moru ošípaných a ochorení, ktoré vyvoláva, sa zdôraznením výsledkov, ktoré vznikli vďaka finančnej podpore vyššie spomenutých projektov. Popisované informácie sú relevantné k dobe vzniku tohto materiálu. Doplňujúce informácie a rozširujúce publikácie sú k dispozícii u autorov jednotlivých kapitol. Vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k vzniku tejto monografie, ktorá snáď aspoň čiastkovým spôsobom pomôže k riešeniu situácie vyvolanej týmto infekčným ochorením, veľmi nebezpečnou nákazou, so zásadným ekonomickým a spoločenským dopadom.

IMG ASFSwedenAfrický mor ošípaných (ASF) bol zistený vo vzorke uhynutého diviaka nájdeného juhovýchodne od mesta Fagersta, 145 km severozápadne od hlavného mesta Švédska, Štokholmu. V súčasnosti nie je jasné, ako sa choroba dostala do Švédska. Švédsky Národný veterinárny inštitút (SVA) túto správu zverejnil 6. septembra. Úrady dodali, že od 25. augusta bolo v oblasti zvanej Fagerstatrakten nájdených celkom 7 mŕtvych diviakov. Vzorky od ostatných diviakov sú na ceste do SVA. Príslušné orgány teraz intenzívne pracujú na lokalizácii, potlačení a kontrole infekcie. Bližšie informácie budú poskytnuté priebežne. Lena Hellqvist Björnerot je hovorkyňou Švédskej rady pre poľnohospodárstvo. Povedala: „Teraz implementujeme pohotovostný plán, ktorý máme už dlho. Využívame aj skúsenosti z iných krajín, ktoré boli v podobnej situácii.“ 

svscrK 1.9.2023 upravila Štátna veterinárna správa (SVS) Českej republiky mimoriadne veterinárne opatrenia (MVO) vo vzťahu k africkému moru ošípaných (AMO) na Liberecku. Prvá zmena sa týka presunov domácich ošípaných z oblastí mimo uzavretých pásiem do pásiem I a II. Doteraz platilo, že pre tieto presuny bolo nutné dopredu získať veterinárne osvedčenie, až potom bolo možné presun realizovať. Odteraz stačí takýto presun iba vopred nahlásiť Štátnej veterinárnej správe prostredníctvom webového formulára, a to najmenej 48 hodín pred presunom. Túto povinnosť má chovateľ v uzavretých pásmach, ku ktorému sa ošípané premiestňujú. Dôvodom popísanej zmeny je zjednodušenie administratívy a tiež to, že mimo uzavretých pásiem platí vo vzťahu k AMP dobrá nákazová situácia. Povinnosť veterinárneho osvedčenia pre presuny ošípaných domácich z uzavretých pásiem mimo týchto území naopak z dôvodu vysokého rizika trvá.

christian wiediger cUF4SSxY KA unsplashSaská vláda sa dohodla so zemským poľovníckym zväzom na vyhubení takmer všetkých diviakov v ochrannom koridore na východe krajiny. Opatrenie má zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy afrického moru ošípaných (AMO) z Poľska do Saska. Oznámila to saská ministerka sociálnych vecí Petra Köppingová, ktorej úrad má boj s vírusom na starosti. Plošný lov zveri tak môže začať. Sasko už začiatkom júla oznámilo, že chce v ochranných koridoroch fungujúcich ako bariéra okolo zamorených oblastí znížiť populáciu čiernej zveri na najviac dva kusy na 1 000 hektárov. Teraz sa Köppingová dohodla s poľovníckym zväzom na tom, že s hubením diviakov je možné začať. Vyhladenie populácie sa bude týkať ochranného koridoru od saského mestečka Bad Muskau pri hraniciach s Brandenburskom a Poľskom až po Žitavu na trojmedzí Saska, Poľska a Česka. „Sme veľmi radi za dohodu o tomto dôležitom opatrení v boji proti prasaciemu moru,“ povedala Köppingová po rokovaní s poľovníckym zväzom. Tomu prisľúbila plnú podporu.

Depositphotos 79446738 XLV reakcií na výzvu prezidenta SPK k intenzívnemu lovu diviačej zveri ako účinnému opatreniu proti šíreniu epidémie Afrického moru ošípaných vyhlasuje Obvodná poľovnícka komora Malacky propozície ocenenia "Najaktívnejšieho lovca diviačej zveri" pri plnení opatrení proti šíreniu AMO za poľ. sezónu 2022/2023.

Podmienky ocenenia boli nasledovné: Prihlášku posiela poľovnícky hospodár a to vyplnením prihlášky podľa údajov z tlačiva č. 8 vyhlášky č.344/2009 Z.z. (Záznam o love zveri , nájdenej ulovenej zveri , použitých značkách ....) predloženého na Chovateľskú prehliadku za poľ. sezónu 2022/2023. Do ocenenia sa nezapočítavajú diviaky ulovené na spoločných poľovačkách.

príloha č. 1Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky obnovuje možnosť požiadať o finančnú podporu za ulovenie diviačej zveri (zástrelné) vo vybraných okresoch SR. Cieľom podpory je finančne motivovať poľovníkov k intenzívnemu lovu diviačej zveri bez rozdielu veku a pohlavia, dosiahnutiu požadovanej denzity tejto zveri a ochrániť farmové chovy ošípaných.

O zástrelné môže požiadať užívateľ PR, ktorého prevažná časť sa nachádza v okrese uvedenom v prílohe č. 1 a 2 resp., ktorý spadá do územnej pôsobnosti okresného úradu v takto vymedzenom okrese:

a) vo výške 100 € za každého uloveného diviaka (bez rozdielu veku a pohlavia), 
b) vo výške 70 € za každého diviaka (bez rozdielu veku a pohlavia), uloveného v PR zaradenom do reštrikčného pásma II. alebo III., ktorý bol odstránený v spracovateľskom zariadení (kafilérii).

Attachments:
Download this file (fotodokumentacia_zastrelne.pdf)fotodokumentacia_zastrelne.pdf[Fotodokumentácia - zástrelné 2023]1848 kB
Download this file (Príloha č. 2.pdf)Príloha č. 2.pdf[Zoznam okresov pre zástrelné, 2023]483 kB
Download this file (príloha č. 1.jpg)príloha č. 1.jpg[Mapa okresov, zástrelné 2023]3746 kB
Download this file (Zástrelné 2023_informácia pre užívateľov poľovných revírov + prílohy.pdf)Zástrelné 2023_informácia pre užívateľov poľovných revírov + prílohy.pdf[MPRV SR - Informácia o zástrelnom]446 kB

svpsNárodný eradikačný program (NEP) pre africký mor ošípaných v diviačej populácii na Slovensku v roku 2022, ktorý schválil a podpísal ministerk pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky JUDr. Samuel Vlčan, po predložení hlavným veterinárnym lekárom Slovenskej republiky a zároveň ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky prof. Jozefom Bírešom.

Attachments:
Download this file (nep-amo-2023.pdf)nep-amo-2023.pdf[Národný eradikačný program AMO, 2023]4228 kB

MP logo

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo"), ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva podľa § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o poľovníctve") podľa § 56 ods. 3 zákona o poľovníctve

povoľuje mimoriadny lov

diviačej zveri v kategórii dospelý diviak a diviačica v termíne od 16.01.2023 do 30.06.2023 na území Slovenskej republiky.

Attachments:
Download this file (mimoriadne poolenie diviaky 2023.pdf)mimoriadne poolenie diviaky 2023.pdf[MPL diviačej zveri, 2023]526 kB

SPKVÁŽENÍ UŽÍVATELIA POĽOVNÝCH REVÍROV,

vzhľadom na množiace sa prípady poškodení poľovníckych zariadení a podľa vašich slov dokonca vyhrážaní sa poľovníkom zo strany verejnosti, Vás chceme opätovne požiadať o súčinnosť pri nahlasovaní škody spôsobenej na majetku užívateľov poľovných revírov. Prosíme Vás, aby ste akékoľvek zaznamenané poškodenia poľovníckych zariadení nenechávali len tak, ale po (ne)podaní trestného oznámenia, posielali fotky a informácie o udalostiach na našu e-mailovú adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Po zaslaní prvých troch prípadov hneď v prvom týždni od zverejnenia mapy vnadísk sme o tejto skutočnosti informovali prostredníctvom nášho PIF, ktoré malo na sociálnych sieťach veľmi veľký ohlas: 
https://polovnickakomora.sk/sk/medialne-vystupy/polovnicky-infoservis/2892-znicene-posedy.html

i oznamom na webe, čo bolo uverejnené aj vo všetkých médiách: https://polovnickakomora.sk/sk/spk-aktualne/spravy-a-informacie/2877-polovnici-podali-trestne-oznamenie-za-poskodene-posedy.htmlZdokumentované prípady škody na majetku od nás vyžadujú, pre ďalšie vyšetrovanie, orgány činné v trestnom konaní.

Ďakujeme za spoluprácu.

svscrV Českej republike bol 1. decembra 2022 po takmer piatich rokoch od posledného prípadu potvrdený africký mor ošípaných (AMO). Vyšetrenie v Štátnom veterinárnom ústave Praha potvrdilo nákazu u uhynutého divičaťa nájdeného v Jindřichoviciach pod Smrekom na Frýdlantsku v Libereckom kraji. Miesto nálezu sa nachádza v blízkosti hraníc s Poľskom, kde sa nákaza dlhodobo vyskytuje. Nákazou môžu ochorieť všetky vekové kategórie prasaťa domáceho aj diviaka. Nie je prenosná na človeka ani ďalšie živočíšne druhy.

Štátna veterinárna správa (SVS) v súčasnosti pripravuje mimoriadne veterinárne opatrenia. Na ich základe bude okolo miesta nálezu nakazeného diviaka vymedzené takzvané infikované pásmo na ploche zhruba 200 km². V tejto oblasti bude dočasne zakázaný lov diviakov, obmedzený pohyb obyvateľstva v prírode a zintenzívnený monitoring výskytu nákazy u diviakov. Opatrenia zasiahnu aj chovateľov ošípaných domácich v oblasti a prevádzkovateľov bitúnkov či zverinových závodov. S ohľadom na zásadnú zmenu nákazovej situácie bude zrušená takzvaná zóna intenzívneho lovu diviakov v pohraničných oblastiach na severe ČR.

SPKVÁŽENÍ UŽÍVATELIA POĽOVNÝCH REVÍROV,

v mene vedenia Slovenskej poľovníckej komory, ako organizácie zriadenej podľa § 41 zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o poľovníctve“) Vám chcem osobne pripomenúť povinnosť dodržiavania mimoriadnych núdzových opatrení zo dňa 3.8.2021 a 28.1.2022 vydaných hlavným veterinárnym lekárom, týkajúcich sa spôsobu a formy realizácie vnadenia za účelom lovu diviačej zveri a požiadavky zvýšenia intenzity lovu.

Správne vnadenie je mimoriadne účinný spôsob  lovu diviačej zveri za účelom eradikácie afrického moru ošípaných.

V predošlých dňoch, vytvorilo a sprístupnilo Národné lesnícke centrum na pokyn Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aplikáciu, v ktorej sú zverejnené všetky vnadiská zriadené za účelom lovu diviačej zveri na Slovensku. 

V tejto súvislosti Vás chcem vyzvať, aby ste Slovenskej poľovníckej komore. ako užívatelia poľovných revírov, bezodkladne nahlásili všetky konania fyzických osôb a občianskych alebo záujmových združení, ktoré budú smerovať k znemožneniu lovu diviačej zveri na vnadiskách alebo poškodzovaniu poľovníckych zariadení prípadne monitorovacích zariadení. Na sociálnych sieťach sa už objavili komentáre nabádajúce k vyššie uvedeným aktivitám vedúcim k znemožneniu alebo sťaženiu lovu diviačej zveri a negatívne zasahujúcim do výkonu práva poľovníctva. 

Attachments:
Download this file (vyzva_prezidenta_vet.opatrenia_vnadiska_22.pdf)vyzva_prezidenta_vet.opatrenia_vnadiska_22.pdf[Výzva prezidenta na dodržiavanie veterinárnych opatrení, 2022]236 kB

svpsŠtátna veterinárna a potravinová správa SR informuje, že vydala usmernenie č. 308812022-220 (S), 892412022-220 (Z) z 03.10.2022, určené regionálnym veterinárnym a potravinovým správam (RVPS). Toto usmernenie sa týka povoľovania sanitárneho odstrelu diviačej zveri a hromadného odstrelu ostatnej raticovej zveri v oblastiach zaradených do reštrikčného pásma II. alebo III. vo vzťahu k AMO.

Legislatíva EÚ zakazuje vykonávať v týchto oblastiach spoločné poľovačky. Z dôvodu potreby znižovania denzity diviačej zveri a tiež ostatnej raticovej zveri, na základe hodnotenia rizika, ŠVPS SR zvolila cestu takzvaného sanitárneho odstrelu, aspoň tam kde nie je riziko šírenia AMO touto činnosťou príliš vysoké. Vytvorila tak možnosť alternatívy, umožňujúcej efektívny a zároveň z pohľadu rizika šírenia AMO bezpečný lov zveri. Upozorňujeme, že nejde o spoločné poľovačky podľa zákona o poľovníctve a teda nie je vhodné, aby sa tento názov použil v súvislosti so sanitárnym odstrelom.

Attachments:
Download this file (usmernenie_SVPS_SR_sanitarny_odstrel_22.pdf)usmernenie_SVPS_SR_sanitarny_odstrel_22.pdf[Povoľovanie sanitárneho odstrelu 2022]273 kB

MP logoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky ako ďalší z nástrojov na podporu lovu diviačej zveri, s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) a ochrániť chovy domácich ošípaných, vyčlenilo finančné prostriedky na úhradu za ulovenie diviačej zveri.

Úhrada môže byť poskytnutá:

  • užívateľom poľovných revírov zaradených do P I, v ktorých sa nachádza alebo do nich zasahuje vysokoriziková oblasť AMO (modré - reštrikčné pásmo I) vrátane nárazníkovej zóny AMO s Maďarskom (hnedá zóna) vo výške 100 EUR za každého uloveného diviaka (bez rozdielu veku a pohlavia)
  • užívateľom poľovných revírov nezaradených do reštrikčných pásiem (biela - čistá časť územia SR) vo výške 100 EUR za každý kus ulovenej samičej zveri (diviačica, lanštiak - samica, diviača - samica) 
    Attachments:
    Download this file (katastre_doplnene 22 09 12.xls)katastre_doplnene 22 09 12.xls[PR podľa katastrov, 1.10.2022]748 kB
    Download this file (mapa_aktualne,10,22.jpg)mapa_aktualne,10,22.jpg[Mapa AMO, akt. 1.10.2022]7436 kB
    Download this file (zastrelne_1.10.2022.pdf)zastrelne_1.10.2022.pdf[Úhrada za zástrelné - pokyny a info, 1.10.2022]103 kB

DSC 0330Prof. MVDr. JOZEF BÍREŠ, DrSc. je ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Predtým pracoval na oddelení chorôb oviec v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny v Košiciach. Pôsobil aj na Vysokej škole veterinárskej ako odborný asistent Katedry vnútorných chorôb prežúvavcov a ošípaných. Bol vedúcim Akreditovaného klinického skúšobného laboratória, ktoré bolo prvým pracoviskom na slovenských univerzitách. Vykonával funkciu prorektora pre rozvoj a styk s praxou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie kde neskôr pôsobil aj ako profesor.

Systém riadenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR musí byť dobre prepracovaný, aby zvládal mimoriadne náročné úlohy. Koľko tam pôsobí stredísk a čo vykonávajú v rámci svojich povinností? 

svpsVzhľadom na výskyt afrického moru ošípaných na uzemí Slovenskej republiky v chovoch domácich ošípaných a u diviačej zveri, ktoré predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvieraťa v súlade s § 6 ods. 5 písm. a) bod 4 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov nariaďujem všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom môžu použiť:

  • zakázané spôsoby lovu uvedené v § 65 ods. 2 písm. c) a k) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a to:
    - použitie mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na stľeľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalších podobných zariadení umožňujúcich streľbu v noci, infrazameriavačov' noktovízorov' laserových zameriavačov, zameriavačov so zosilnením svetla a optických zameriavačov, ktoré sú prispôsobené na videnie v noci,
    - lov za použitia zdrojov umelého osvetlenia, zariaďení na osvetľovanie terčov, zrkadiel a iných oslňujúcich prostriedkov,

  • nesprávny spôsob lovu v zmysle § 65 ods. 3 písm. d), e), i) a k) zákona č.274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to:
    - loviť diviačiu zver v noci po uplynutí dvoch hodín po západe slnka až do dvoch hodín pred východom slnka;
    - loviť diviačiu zver postriežkou vo vzdialenosti kratšej ako 100 m od hranice poľovného revíru a loviť diviačiu zver v čase núdze bližšie ako 200 m od krmovísk a krmidiel;
    - loviť diviačiu zver na poľovných pozemkoch, na ktorých sa súčasne vykonávajú poľnohospodárske alebo lesné práce po predchádzajúcej dohode s užívateľom poľovného pozemku;
    - loviť diviačiu zver aj v prípade, že nemajú schválený plán chovu a lovu pre diviačiu zver alebo jej lov nebol povolený.
    Attachments:
    Download this file (0321_001.pdf)0321_001.pdf[Nariadenie HVL, platné od 28.1.2022]125 kB

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK doreviru.sk

doreviru.sk

google play okraj 01

app store

  

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD