Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

amp czŠtátna veterinárna správa (SVS) eviduje nový prípad afrického moru ošípaných (AMO) v populácii diviačej zveri v Libereckom kraji. Ide o diviaka uloveného blízko obce Horní Vítkov (okres Liberec) vo vymedzenom uzavretom pásme I. Vzhľadom na to, že ide o prvý pozitívny prípad mimo uzavretého pásma II, v krátkom čase bude toto pásmo rozšírené. Súčasne bude vykonaná úprava uzavretého pásma I.

Od začiatku tohto roku SVS zatiaľ eviduje dva prípady AMO u ulovených diviakov. Celkom bolo v Českej republike od začiatku nákazy v roku 2022 potvrdených 59 prípadov AMO u diviačej zveri. AMO sa stále vyskytuje iba u voľne žijúcich ošípaných divých, v chovoch domácich ošípaných nebola v Českej republike táto nákaza doteraz potvrdená.

IMG ASFSwedenAfrický mor ošípaných (ASF) bol zistený vo vzorke uhynutého diviaka nájdeného juhovýchodne od mesta Fagersta, 145 km severozápadne od hlavného mesta Švédska, Štokholmu. V súčasnosti nie je jasné, ako sa choroba dostala do Švédska. Švédsky Národný veterinárny inštitút (SVA) túto správu zverejnil 6. septembra. Úrady dodali, že od 25. augusta bolo v oblasti zvanej Fagerstatrakten nájdených celkom 7 mŕtvych diviakov. Vzorky od ostatných diviakov sú na ceste do SVA. Príslušné orgány teraz intenzívne pracujú na lokalizácii, potlačení a kontrole infekcie. Bližšie informácie budú poskytnuté priebežne. Lena Hellqvist Björnerot je hovorkyňou Švédskej rady pre poľnohospodárstvo. Povedala: „Teraz implementujeme pohotovostný plán, ktorý máme už dlho. Využívame aj skúsenosti z iných krajín, ktoré boli v podobnej situácii.“ 

svscrK 1.9.2023 upravila Štátna veterinárna správa (SVS) Českej republiky mimoriadne veterinárne opatrenia (MVO) vo vzťahu k africkému moru ošípaných (AMO) na Liberecku. Prvá zmena sa týka presunov domácich ošípaných z oblastí mimo uzavretých pásiem do pásiem I a II. Doteraz platilo, že pre tieto presuny bolo nutné dopredu získať veterinárne osvedčenie, až potom bolo možné presun realizovať. Odteraz stačí takýto presun iba vopred nahlásiť Štátnej veterinárnej správe prostredníctvom webového formulára, a to najmenej 48 hodín pred presunom. Túto povinnosť má chovateľ v uzavretých pásmach, ku ktorému sa ošípané premiestňujú. Dôvodom popísanej zmeny je zjednodušenie administratívy a tiež to, že mimo uzavretých pásiem platí vo vzťahu k AMP dobrá nákazová situácia. Povinnosť veterinárneho osvedčenia pre presuny ošípaných domácich z uzavretých pásiem mimo týchto území naopak z dôvodu vysokého rizika trvá.

christian wiediger cUF4SSxY KA unsplashSaská vláda sa dohodla so zemským poľovníckym zväzom na vyhubení takmer všetkých diviakov v ochrannom koridore na východe krajiny. Opatrenie má zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy afrického moru ošípaných (AMO) z Poľska do Saska. Oznámila to saská ministerka sociálnych vecí Petra Köppingová, ktorej úrad má boj s vírusom na starosti. Plošný lov zveri tak môže začať. Sasko už začiatkom júla oznámilo, že chce v ochranných koridoroch fungujúcich ako bariéra okolo zamorených oblastí znížiť populáciu čiernej zveri na najviac dva kusy na 1 000 hektárov. Teraz sa Köppingová dohodla s poľovníckym zväzom na tom, že s hubením diviakov je možné začať. Vyhladenie populácie sa bude týkať ochranného koridoru od saského mestečka Bad Muskau pri hraniciach s Brandenburskom a Poľskom až po Žitavu na trojmedzí Saska, Poľska a Česka. „Sme veľmi radi za dohodu o tomto dôležitom opatrení v boji proti prasaciemu moru,“ povedala Köppingová po rokovaní s poľovníckym zväzom. Tomu prisľúbila plnú podporu.

svscrV Českej republike bol 1. decembra 2022 po takmer piatich rokoch od posledného prípadu potvrdený africký mor ošípaných (AMO). Vyšetrenie v Štátnom veterinárnom ústave Praha potvrdilo nákazu u uhynutého divičaťa nájdeného v Jindřichoviciach pod Smrekom na Frýdlantsku v Libereckom kraji. Miesto nálezu sa nachádza v blízkosti hraníc s Poľskom, kde sa nákaza dlhodobo vyskytuje. Nákazou môžu ochorieť všetky vekové kategórie prasaťa domáceho aj diviaka. Nie je prenosná na človeka ani ďalšie živočíšne druhy.

Štátna veterinárna správa (SVS) v súčasnosti pripravuje mimoriadne veterinárne opatrenia. Na ich základe bude okolo miesta nálezu nakazeného diviaka vymedzené takzvané infikované pásmo na ploche zhruba 200 km². V tejto oblasti bude dočasne zakázaný lov diviakov, obmedzený pohyb obyvateľstva v prírode a zintenzívnený monitoring výskytu nákazy u diviakov. Opatrenia zasiahnu aj chovateľov ošípaných domácich v oblasti a prevádzkovateľov bitúnkov či zverinových závodov. S ohľadom na zásadnú zmenu nákazovej situácie bude zrušená takzvaná zóna intenzívneho lovu diviakov v pohraničných oblastiach na severe ČR.

italy 22Regionálne úrady potvrdili 7. januára 2022 prvý prípad afrického moru ošípaných (AMO) v Piemonte v Taliansku. Analýza tela diviaka, ktorú vykonal Experimentálny zooprofylaktický inštitút v Piemonte, Ligúria a Valle d'Aosta, odhalila prítomnosť choroby. Diviak bol nájdený v Ovade (provincia Alessandria), ktorá sa nachádza asi 120 km juhozápadne od Milána v severnom Taliansku. Ďalšie uhynuté diviaky sa našli v susedných oblastiach – Franconalto, Voltaggio a Isola del Cantone – medzi Piemontom a Ligúriou, čím sa počet prípadov zvýšil na 6.

Infikovaná oblasť teraz zahŕňa 114 obcí, 78 v Piemonte a 36 v Ligúrii. Ministerstvo preto vyzvalo oba regióny, aby pozastavili lov vo všetkých obciach spadajúcich do infikovanej oblasti. Ďalej dala pokyny susedným regiónom, aby zaviedli sériu opatrení na zabránenie šírenia AMO.

Taliansko oficiálne nie je 100% bez prítomnosti AMO. Genotyp I má endemický výskyt na Sardínii. Napriek tomu, čo očakávajú mnohí odborníci, výsledky analýzy ukazujú, že súčasné prepuknutie v severnom Taliansku je genotyp II. Ako zdôraznila Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE), ide o rovnaký kmeň, ktorý v súčasnosti cirkuluje v Európe a ktorý charakterizuje vlnu epidémie, ktorá sa začala v roku 2007.

cr2021Ústredná nákazová komisia (ÚNK), ktorú zvolal minister pôdohosopdárstva Miroslav Toman, prejednávala 4. októbra aktuálnu nákazovú situáciu v Českej republike a okolitých štátoch. Najvážnejším rizikom pre tuzemské chovy je AMO šíriaci sa v Nemecku a Poľsku v blízkosti českých hraníc. 

V Poľsku bol minulý týždeň potvrdený pozitívny prípad AMO u nájdeného uhynutého diviaka v blízkosti mesta Lubáň v Dolnosliezskom vojvodstve. Nákaza sa tak významne posunula smerom k ČR. Vzdialenosť od českej hranice je už iba 14 km. Dňa 14. októbra bol navyše v Nemecku potvrdený pozitívny prípad AMO u uloveného diviaka v krajinskom okrese Míšeň v spolkovej krajine Sasko. Ide o významný posun smerom na západ do vnútrozemia Nemecka. Tento nový prípad je vzdialený asi 80 km od predchádzajúcich pozitívnych prípadov, ktoré sú hlásené v krajinskom okrese Zhořelec. Od Šluknovského výbežku je prípad vzdialený približne 40 km. Táto informácia naznačuje, že výskyt AMO v populácii diviakov v Nemecku zasahuje zrejme výrazne väčšiu oblasť, než sa doteraz predpokladalo. 

nemecko21Na farme v severnom Nemecku utratia všetkých štyritisíc kusov ošípaných po tom, ako na nej potvrdili výskyt afrického moru ošípaných.

Ohnisko nákazy pri meste Güstrow, asi 185 kilometrov severozápadne od Berlína, je prvé na veľkej farme ošípaných v Nemecku. Prvýkrát takéto prípady v Nemecku zaznamenali minulý rok, vyskytovali sa však iba v malých chovoch. Úrady zatiaľ nezistili, ako sa ochorenie dostalo na farmu pri Güstrowe.

Nemeckí farmári sa už dlhodobo obávajú výskytu afrického moru ošípaných, pretože to môže mať vplyv na obchod s bravčovým mäsom, predovšetkým na lukratívny export do Ázie.

pigprogressEurópska komisia a Svetová organizácia pre zdravie zvierat vyhlásili Belgicko za krajinu bez výskytu afrického moru ošípaných (AMO). To znamená, že krajina znovu získa štatút krajiny bez AMO. Belgická federálna agentúra pre bezpečnosť potravinového reťazca (FASFC) v novembri uviedla, že všetky obmedzenia spojené s AMO budú zrušené, takže Belgicko už nebude zahrnuté v mape európskych krajín, ktoré sú postihnuté morom. AMO sa tam objavil v roku 2018 u uhynutého diviaka v južnej provincii Luxemburg. V boji proti epidémii bola pre turistov odstavená veľká oblasť a z preventívnych dôvodov sa museli depopulovať chovy na obmedzený počet.

27. októbra zaslalo Belgicko prostredníctvom FASFC petíciu Európskej komisii za vymazanie všetkých zón. V tento dátum to bolo presne 1 rok po potvrdení vírusovej infekcie. V piatok 20. novembra dali odborníci z členských štátov EÚ povolenie na zrušenie všetkých obmedzujúcich opatrení. Môže sa tak obnoviť obchod s bravčovým mäsom, čo je signálom pre 3. krajiny (mimo EÚ), ktoré zakázali dovoz belgického bravčového mäsa. Belgicko preto začne pracovať na obnovení týchto obchodov. Čína je medzi krajinami, ktoré aj naďalej ponechávajú zákaz dovozu belgického bravčového mäsa.

nemecko noveNa nemecko-poľskej hranici boli nájdené väčšie počty uhynutých diviakov. Tie našli počas pátracej akcie, kde sa v čriede údajne nachádzalo najmenej 30 kusov diviačej zveri. Objavili ich na ostrove Küstrin-Kietz, ktorý je súčasťou severnej infikovanej zóny vo východnom Nemecku, bezprostredne susediacej s Poľskom. Tento nález sa podaril počas intenzívneho pátracieho dňa minulú sobotu, ktorý zahŕňal najmenej 300 pomocníkov na zemi, na oblohe (s použitím 4 dronov, niektoré s termokamerami) a vo vode (pri rieke Odra, ktorá tvorí hranicu medzi týmito dvoma krajinami).

Nález infikovaných diviakov sa podaril pri štúdiu snímok zachytených dronom. Hovorca okresu Märkisch Oderland Thomas Behrendt pre verejnoprávnu televíziu RBB uviedol: „Polovica diviakov je už mŕtva a druhá polovica bola evidentne nakazená.“ Cieľom intenzívneho dohľadu bolo identifikovať a odstrániť čo najviac uhynutých tiel, aby neinfikovali ďalšie diviaky a prostredie. Vyzerá to však, že počty nájdených diviakov stále rastú. Pátranie v sobotu prinieslo aj ďalšie nájdené úhyny, ktoré sa v súčasnosti skúmajú. Celkovo bolo v okolí mesta Bleyen preskúmaných zhruba 45 km2. Na vyhľadávaní sa zúčastnili hasiči, policajti, poľovníci, poľnohospodári a zamestnanci okresu. Oficiálny počet infikovaných diviakov v Nemecku bol začiatkom víkendu 55; 2 z nich sa našli v severnej infikovanej zóne v okrese Märkisch Oderland. 

1.pripadFederálne ministerstvo poľnohospodárstva (BMEL) na špeciálnej tlačovej konferencii oznámilo, že nález uhynutého diviaka nájdeného v Brandenbursku bol pozitívne testovaný na africký mor ošípaných (AMO).

Po tlačovej konferencii spolkovej ministerky poľnohospodárstva Julie Klöcknerovej urobilo vyhlásenie aj zodpovedné Brandenburské ministerstvo sociálnych vecí, zdravotníctva, integrácie a ochrany spotrebiteľa. V rámci monitorovacej štúdie bolo AMO potvrdené u nájdeného uhynutého diviaka. Bolo aktivované štátne krízové ​​stredisko a miestne krízové ​​tímy v okresoch Oder-Spree  a Spree-Neiße.

Prvá vec, ktorú musia urobiť je zistiť, do akej miery sa už vírus rozšíril. Miesto nájdeného uhynutého diviaka bolo zabezpečené a dezinfikované. Ďalej bude určené predbežne ohrozené územie s polomerom najmenej 15 kilometrov. Týka sa to oboch okresov a Poľska. Pri presnom vymedzení ohrozenej oblasti je však potrebné zohľadniť miestne topografické podmienky.

polsko april 2020Počet ohnísk v západnom Poľsku stúpol na 678. Africkému moru podľahlo najmenej 1380 diviakov v troch vojvodstvách: Veľkopoľsko, Dolné Sliezsko a Lubuské vojvodstvo.
Vírus si našiel cestu aj na farmu domácich ošípaných v Lubuskom vojvodstve a do spracovateľského závodu vo Veľkopoľsku. Prvý prípad sa na západe Poľska objavili v novembri 2019 a od tej doby sa nárazníková zóna okolo infikovaných oblastí rozrástla o 200 km.

Nemecký chovateľský magazín SUS zostavil analýzu, prečo je v západnom Poľsku komplikované dostať nákazu pod kontrolu. Existuje k tomu niekoľko dôvodov:

polsko 22Na západe Poľska bolo AMO potvrdené u nájdených uhynutých diviakov len necelých 12 km od hraníc s Nemeckom.

Nemecko a Poľsko prerokúvajú nové opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu, vrátane hraničných plotov a zvýšeného lovu diviakov. V rámci "Zeleného týždňa" sa nemecká ministerka poľnohospodárstva Julia Klöcknerová a poľský minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski stretli v Berlíne a dohodli sa na nových opatreniach, na spoločnej ochrane proti vírusu a zabránenie jeho šíreniu do Nemecka.

polsko nemeckoPodľa poľských novín sa v sobotu zúčastnilo 150 až 170 ľudí hľadania uhynutých diviakov v blízkosti miesta, kde bol nájdený diviak infikovaný africkým morom ošípaných. Nakoniec bolo objavených ďalších deväť uhynutých kusov. Až testy ukážu, či príčinou bol vírus AMO. Postihnutý správny obvod Lebus (Poľsko) povolal krízový tím. Vírus tak "poskočil" o viac ako 300 západne od najbližšieho miesta výskytu pozitívnych prípadov u diviačej zveri.

Podľa dpa sa brandenburské ministerstvo ochrany spotrebiteľov cíti na AMO pripravené. "Hoci sme neočakávali výskyt 80 km od hraníc Brandenburska, na krízovú situáciu sa pripravujeme už dva roky" vyhlásil hovorca ministerstva Uwe Krink.

budapes 10Vírus afrického moru ošípaných bol zistený dňa 28.9.2019 u piatich uhynutých diviakoch vo zvernici Budakeszi Forestry. Nákazu u diviačej zveri potvrdili v laboratóriu Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nebih). Veterinárni odborníci okamžite začali vykonávať potrebné opatrenia na základe pokynov hlavného veterinárneho lekára. Epidemiologické vyšetrenie má vysvetliť ako sa infekcia objavila.

V posledných dňoch bolo na tomto území zaznamenaných viacero diviakov, ktoré boli hlásené ako uhynuté. Súbežne so začiatkom vyšetrovania nariadil hlavný veterinárny lekár zvýšené vyhľadávanie jatočných tiel diviakov v postihnutej oblasti a odoberanie vzoriek u diviačej zveri. Do laboratória Nebih boli doručené desiatky vzoriek, z ktorých päť bolo v sobotu 28.9.2019 testovaných na prítomnosť vírusu AMO.

srbskoKoncom júla sa dostal vírus afrického moru ošípaných aj do Srbska. Táto informácia bola oficiálne potvrdená 11. augusta. 

Svetovej organizácii pre zdravie zvierat (OIE) boli priznané štyri ohniská na malých farmách v okresoch okolo hlavného mesta Belehradu a v susednom okrese Podunavlje. Nákazou bolo infikovaných sedem ošípaných domácich, 114 zvierat muselo byť utratených. Od roku 2007, kedy bolo AMO zavlečené do kaukazskej oblasti, choroba postihla populácie diviakov alebo chovy ošípaných domácich v už 16 európskych krajinách.

severne irskoV júni boli zistené stopy vírusu afrického moru ošípaných v mäse, ktoré cestujúci prepravili do Severného Írska.

Letiskové úrady zadržali viac ako 300 kg nelegálne dovezeného mäsa. Severoírske ministerstvo poľnohospodárstva, životného prostredia a vidieckych záležitostí (DAERA) uviedlo, že vzorka týchto skonfiškovaných výrobkov bola testovaná na Inštitúte pre poľnohospodárstvo a potraviny (AFBI), čo viedlo k detekcii fragmentov DNA vírusu afrického moru ošípaných. DNA fragmenty afrického moru ošípaných boli zistené v klobáse, ktorá pochádzala z Ázie."

diviakO rozruch sa postaral uhynutý diviak, ktorého telo bolo vyplavené na pláž v meste Zinnowitz (Usedom, Meklenbursko-Predné Pomoransko). Minulú nedeľu na neho upozornili návštevníci pláže, ktorí sa sťažovali na zápach. Odkiaľ ale telo diviaka priplávalo, nie je doteraz známe.

Podľa vedúceho lesnej správy je pláž rekreačnou oblasťou a teda patrí do kompetencie obce. O odpratanie kadáveru z pláže sa postarali zamestnancami miestneho hobbymarketu. Na jeho likvidácii sa tiež podieľal poľovník.

polsko 2019S nástupom leta sa v Poľsku opäť stupňuje počet nových nálezov ošípaných infikovaných africkým morom ošípaných. Pred dvomi týždňami boli hlásené ďalšie dva výskyty vírusu na malých farmách. Kvôli porušeniu protokolu biologickej bezpečnosti sa na súd dostal aj veterinár. Na väčšine zo 194 fariem, kde sa doteraz AMO vyskytlo, došlo k jej vypuknutiu počas letných mesiacov. Od roku 2014 sa vírus šíri aj medzi diviaky a to hlavne vo východnom Poľsku. Počet fariem, kde sa počas tohto roka vyskytla nákaza, vzrástol na päť. Minulý týždeň boli potvrdené ďalšie dve malé farmy.

amo vychod april19AMO je na našej východnej hranici s Maďarskom na vzostupe. Ďalšie pozitívne vzorky boli potvrdené len niekoľko stoviek metrov od našich spoločných hraníc neďaleko obce Borša, stále však našťastie v Maďarsku. Od katastrofy nás však delia už len rieky Bodrog a Roňava. Narastajúce prípady sú však nie len na východe krajiny v župe Borsod-Abaúj-Zemplén, ale aj Szabolcs-Szatmár-Bereg a Heves, kde je potvrdených prípadov najviac. 

luxemburg 6.3.2019V Luxembursku sa pracovná skupina proti africkému moru ošípaných rozhodla podniknúť ďalšie kroky proti zavlečeniu tohto vírusu do krajiny, ktorú najviac ohrozuje Belgicko, kde bolo doposiaľ potvrdených viac ako 615 pozitívnych prípadov AMO u diviačej zveri. Do opatrení patria hlavne monitorovanie oplotenia pri diaľniciach a výstavba nových plotov. Navyše je v ochranných pásmach povolený lov diviakov od 1. marca do 15. apríla 2019. 

Česká republika je prvou krajinou v EÚ, ktorá bola úradne vyhlásená za oblasť bez afrického moru ošípaných (AMP) po vypuknutí infekcie v posledných rokoch. Vzhľadom na to, že v ČR nebolo od apríla 2018 nájdené žiadne ohnisko nákazy, krajina získala podporu členských štátov EÚ, aby zrušila všetky obmedzenia v krajine. Vyhlásenie prichádza menej ako dva roky potom, kedy ČR ohlásila prvý prípad AMO a nasledoval boj o odstránenie vírusu. 

belgicko 10Najnovšie štatistiky Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) hovoria o 13 prípadoch nakazených diviakov v týždni od 13. januára. Nájdených bolo 11 uhynutých diviakov a dva boli ulovené. Ako je vidieť na mape, všetky pozitívne kusy pochádzali z nárazníkovej oblasti a ohniská ("kernel a buffer zone" - tmavo červená oblasť) na juhu Belgicka. V priebehu januára bolo potvrdených 113 pozitívnych prípadov, čo je najviac od októbra 2018. V októbri to bolo 139 nakazených diviakov.

droteny plot 161392Dánsko sa obáva zavlečenia afrického moru ošípaných z územia Nemecka. Hoci Nemecko je krajinou bez tohto ochorenia, majú dôvodné obavy zo zavlečenia z Poľska či iných štátov. Výstavba plotu má začať začiatkom tohto týždňa. Prvý stĺp bol osadený dnes ráno (28.1.2019) o 10.00 v Pattburgu, len 15 kilometrov od Flensburgu. V priebehu roka bude dokončný 70 kilometrov dlhý a 1,5 metra vysokú plot, pokrývajúci celú pevninskú časť medzi týmito štátmi. 

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK doreviru.sk

doreviru.sk

google play okraj 01

app store

  

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD