Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

porada jpgVážení užívatelia poľovných revírov,

na zdieľanom linku nižšie si môžete stiahnuť prezentáciu pre užívateľov PR, ktorá je súčasťou porád organizovaných K SPK a ŠVPS SR pred tým, ako sú užívateľom distribuované chladiace boxy na ulovenú diviačiu zver. Súčasťou prezentácie nie je hovorený komentár. Aktualizované 22.11.2021

https://uloz.to/tam/11a49afa-bdbb-4e80-a7a5-134155154e6f

zvacsenie sleziny zmDôležité informácie je potrebné neustále opakovať. Aj preto sme pre Vás prichystali pár fotografií, aby ste videli, ako vyzerá diviak pozitívny na AMO so zmenami na koži, či vnútorných orgánoch. Samozrejme, vzhľadom na rýchle šírenie vírusu sa s tým, čo je na fotkách, už viacerí z Vás stretli. Tí, ktorí nie, majú teraz možnosť zhliadnuť, aké zmeny je potrebné pozorovať, keďže sa vyskytujú najčastejšie.

Sú nimi krvné podliatiny na koži a krvácaniny v podpazuší, na bruchu a medzi nohami, enormne zväčšená slezina, krvné podliatiny na pľúcach, srdci, či obličkách.

POZOR! Aj zdanlivo zdravý diviak, ktorý nejaví známky ochorenia, môže byť pozitívny. Preto je potrebné manipulovať s každým diviakom ako keby bol pozitívny. 

Európska agentúra pre bezpečnosť potravín EFSA vytvorila už dávnejšie toto video o vírusovom ochorení sviňovitých, africkom more ošípaných. Je v ňom jednoducho znázornené ako sa choroba prejavuje, ako sa môže šíriť a čo nesmieme robiť, ak chceme zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto nebezpečného vírusu, ktorý už aj na Slovensku mesačne zabije niekoľko stoviek kusov diviačej zveri. Po objavení v chove alebo veľkochove ošípaných spôsobí obrovské socio-ekonomické škody (viď príklad Boľkoviec).

Poľovníci hrajú v tomto smere významnú úlohu, nakoľko ako jediní môžu zabrániť šíreniu alebo ho aspoň čiastočne spomaliť. Biologická ochrana je to najdôležitejšie čo musíme dodržiavať a týka sa to každého z nás.

 

efsa logo schemaPosledné vedecké stanovisko  Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) k africkému moru ošípaných (AMO) sa zameriava na riziko zavlečenia vírusu do nepostihnutých oblastí EÚ prostredníctvom krmiva, podstielky a vozidiel na prepravu ošípaných. Potenciál prenosu AMO prostredníctvom týchto ciest je podľa EFSA nižší ako napr. v prípade presúvania živých ošípaných alebo umožnenia kontaktu diviakov s ošípanými. Riziko prenosu však ani v týchto prípadoch nemožno úplne vylúčiť.

Za pomoci získaných odborných znalostí (expert knowledge elicitation, EKE) bol vyvinutý model na hodnotenie rizika prenosu AMO prostredníctvom rôznych dráh či matríc. EKE bol založený na dôkazoch z rešerše literatúry a verejnej konzultácie. EFSA vyhodnotil 17 produktov a matrícktoré boli zoradené podľa pravdepodobnosti kontaminácie vírusom v oblastiach postihnutých AMO a následným infikovaním ošípaných v nedotknutých oblastiach. Najvyššie hodnotenie (najpravdepodobnejší prenos vírusu) získali kŕmne zmesi (mash, pelety), kŕmne doplnkové látky a kontaminované vozidlá.

Attachments:
Download this file (efsa_transmit_ASf.pdf)efsa_transmit_ASf.pdf[Vedecké stanovisko k prenosu vírusu AMO]1844 kB

svpsŠtátna veterinárna a potravinová správa SR nám zaslala vypracovaný manuál pre odber, balenie a zasielanie vzoriek na virologické a serologické vyšetrenie AMO. Môžete si ho stiahnuť z prílohy, alebo online prelistovať po kliknutí na "čítaj ďalej".

Attachments:
Download this file (manual_odber vzoriek_AMO.pdf)manual_odber vzoriek_AMO.pdf[Manuál k odberu vzoriek na AMO]1085 kB

  • akútna, vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov
  • prenosný priamym kontaktom s chorým alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat
  • prejavuje sa vysokou horúčkou (až 42°C), ktorá môže trvať až niekoľko dní, apatiou, krvácaninami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou
  • u gravidných prasníc sa prejavuje potratmi
  • charakteristický vysokou, takmer 100% úmrtnosťou zvierat
  • ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat
    Attachments:
    Download this file (infoletak_amo.pdf)infoletak_amo.pdf[Leták ŠVPS SR]363 kB

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK doreviru.sk

doreviru.sk

google play okraj 01

app store

  

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD