Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

mapa 22.12.22Africký mor ošípaných je na území Slovenskej republiky lokalizovaný v Trebišov, Michalovce, Prešov, Bardejov, Gelnica, Košice-mesto, Košice-okolie, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Detva, Stará Ľubovňa, Sabinov, Stropkov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Levoča, Kežmarok, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Lučenec, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Levice, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce.

 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (mapaPR_2024.03.07_hranice.png)mapaPR_2024.03.07_hranice.png[AMO mapa NZ, VRO, IO - podľa poľovných revírov, marec 2024]2000 kB
Stiahnúť tento súbor (PR_2024.03.07.xls)Zaradenie PR do zón 3.7.2024[Zaradenie PR do zón 3.7.2024]271 kB

SPKVÁŽENÍ UŽÍVATELIA POĽOVNÝCH REVÍROV,

vzhľadom na množiace sa prípady poškodení poľovníckych zariadení a podľa vašich slov dokonca vyhrážaní sa poľovníkom zo strany verejnosti, Vás chceme opätovne požiadať o súčinnosť pri nahlasovaní škody spôsobenej na majetku užívateľov poľovných revírov. Prosíme Vás, aby ste akékoľvek zaznamenané poškodenia poľovníckych zariadení nenechávali len tak, ale po (ne)podaní trestného oznámenia, posielali fotky a informácie o udalostiach na našu e-mailovú adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Po zaslaní prvých troch prípadov hneď v prvom týždni od zverejnenia mapy vnadísk sme o tejto skutočnosti informovali prostredníctvom nášho PIF, ktoré malo na sociálnych sieťach veľmi veľký ohlas: 
https://polovnickakomora.sk/sk/medialne-vystupy/polovnicky-infoservis/2892-znicene-posedy.html

i oznamom na webe, čo bolo uverejnené aj vo všetkých médiách: https://polovnickakomora.sk/sk/spk-aktualne/spravy-a-informacie/2877-polovnici-podali-trestne-oznamenie-za-poskodene-posedy.htmlZdokumentované prípady škody na majetku od nás vyžadujú, pre ďalšie vyšetrovanie, orgány činné v trestnom konaní.

Ďakujeme za spoluprácu.

SPKVÁŽENÍ UŽÍVATELIA POĽOVNÝCH REVÍROV,

v mene vedenia Slovenskej poľovníckej komory, ako organizácie zriadenej podľa § 41 zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o poľovníctve“) Vám chcem osobne pripomenúť povinnosť dodržiavania mimoriadnych núdzových opatrení zo dňa 3.8.2021 a 28.1.2022 vydaných hlavným veterinárnym lekárom, týkajúcich sa spôsobu a formy realizácie vnadenia za účelom lovu diviačej zveri a požiadavky zvýšenia intenzity lovu.

Správne vnadenie je mimoriadne účinný spôsob  lovu diviačej zveri za účelom eradikácie afrického moru ošípaných.

V predošlých dňoch, vytvorilo a sprístupnilo Národné lesnícke centrum na pokyn Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aplikáciu, v ktorej sú zverejnené všetky vnadiská zriadené za účelom lovu diviačej zveri na Slovensku. 

V tejto súvislosti Vás chcem vyzvať, aby ste Slovenskej poľovníckej komore. ako užívatelia poľovných revírov, bezodkladne nahlásili všetky konania fyzických osôb a občianskych alebo záujmových združení, ktoré budú smerovať k znemožneniu lovu diviačej zveri na vnadiskách alebo poškodzovaniu poľovníckych zariadení prípadne monitorovacích zariadení. Na sociálnych sieťach sa už objavili komentáre nabádajúce k vyššie uvedeným aktivitám vedúcim k znemožneniu alebo sťaženiu lovu diviačej zveri a negatívne zasahujúcim do výkonu práva poľovníctva. 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (vyzva_prezidenta_vet.opatrenia_vnadiska_22.pdf)vyzva_prezidenta_vet.opatrenia_vnadiska_22.pdf[Výzva prezidenta na dodržiavanie veterinárnych opatrení, 2022]236 kB

MP logoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky ako ďalší z nástrojov na podporu lovu diviačej zveri, s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) a ochrániť chovy domácich ošípaných, vyčlenilo finančné prostriedky na úhradu za ulovenie diviačej zveri.

Úhrada môže byť poskytnutá:

  • užívateľom poľovných revírov zaradených do P I, v ktorých sa nachádza alebo do nich zasahuje vysokoriziková oblasť AMO (modré - reštrikčné pásmo I) vrátane nárazníkovej zóny AMO s Maďarskom (hnedá zóna) vo výške 100 EUR za každého uloveného diviaka (bez rozdielu veku a pohlavia)
  • užívateľom poľovných revírov nezaradených do reštrikčných pásiem (biela - čistá časť územia SR) vo výške 100 EUR za každý kus ulovenej samičej zveri (diviačica, lanštiak - samica, diviača - samica) 
    Prílohy:
    Stiahnúť tento súbor (katastre_doplnene 22 09 12.xls)katastre_doplnene 22 09 12.xls[PR podľa katastrov, 1.10.2022]748 kB
    Stiahnúť tento súbor (mapa_aktualne,10,22.jpg)mapa_aktualne,10,22.jpg[Mapa AMO, akt. 1.10.2022]7436 kB
    Stiahnúť tento súbor (zastrelne_1.10.2022.pdf)zastrelne_1.10.2022.pdf[Úhrada za zástrelné - pokyny a info, 1.10.2022]103 kB

Jasný odkaz veterinárov a to nie len pre poľovníkov, ale pre všetkých, ktorí sa pohybujú v krajine. Vo videu zo stretnutia užívateľov revírov v Nových Zámkoch z 22.9.2021 nie je zachytená celá veta, preto na dokreslenie celého odkazu uvedieme, že pán profesor Bíreš začal hovoriť o zaškolených ľuďoch na utrácanie ošípaných a likvidácii chovov z dôvodu objavenia afrického moru v chove ošípaných. Preto odporúčame všetkým popieračom tohto ochorenia vypočuť si slová ústredného riaditeľa ŠVPS. Kto z uvedených zažíva horší psychologický efekt, ten čo utráca tisíce zvierat na farme ošípaných, alebo poľovník, ktorý môže zver humánne včas odloviť a následne zužitkovať? Je lepšie chrániť diviaky a následne likvidovať chovy ošípaných? Je lepšie neloviť diviačice a následne utrácať domáce ošípané pred pôrodom, počas pôrodu alebo pár dňové ciciaky? Myslíte si, že diviaky ochránite pred vírusom, tým že ich teraz nelovíte, lebo AMO je od vás ďaleko? Nech si každý zodpovedný poľovník odpovie sám. Dnes máme AMO rozšírené aj v okresoch s výskytom vlka či medveďa, v revíroch s denzitou pod 0.7 diviaka na km2. Ak si teda niekto myslí, že sa ho AMO netýka, veľmi sa mýli.



DSC 0031 zmensenaV utorok 31.8.2021 zasadala v Bytči expertná skupina proti africkému moru ošípaných zložená zo zástupcov agrorezortu, veterinárov, poľovníkov i chovateľov ošípaných. Cieľom tohto stretnutia bol apel na poľovných hospodárov, štatutárnych zástupcov i pracovníkov štátnej správy, pretože aktuálnu situáciu s africkým morom ošípaných je možné zvrátiť práve v tých okresoch, ktoré susedia s nárazníkovou zónou. Stretnutia sa zúčastnilo takmer 150 zástupcov z revírov Žilinského kraja a okresov Považská Bystrica a Bytča.

Dôležitosť tohto stretnutia potvrdila aj účasť II. štátneho tajomníka za MPRV SR Milana Kyseľa, predsedu výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu i poradcu ministra pôdohospodárstva Martina Ondráša, ktorý má na starosti problematiku afrického moru ošípaných.

Slova sa ujal prof. Bíreš, ktorý poľovníkom vysvetlil aktuálnu zlú situáciu s premorením krajiny, nakoľko už takmer polovica slovenských revírov má sprísnené opatrenia z dôvodu blízkosti AMO v okolitých okresoch. Taktiež prijímané opatrenia, ktoré sú v nadväznosti na právne normy Európskej komisie, predovšetkým čo sa týka zastavenia lovu diviakov po tom, čo bol v revíri diagnostikovaný pozitívny diviak. Preto ústredný riaditeľ Bíreš, i všetci účastníci sediaci za predsedníckym stolom vyzvali poľovníkov na urýchlené znižovanie stavov diviačej zveri po dobu, pokiaľ sa nedosiahne denzita maximálne 0,4-0,5 diviaka na km2.

aktualna 105Samospráva mesta Lučenec informovala o hromadnom úhyne diviakov v mestských lesoch, konkrétne v lokalite Mestské kúpele. Úhyn 8 ks diviakov bol zástupcom poľovného revíru Lučenec nahlásený už 28.apríla. Bezodkladnú dezinfekciu si vyžiadalo nielen miesto nálezu uhynutých diviakov, ale aj použité nástroje a dopravné prostriedky.

Mesto vyzýva občanov, aby za žiadnych okolností nemanipulovali s nájdenou uhynutou zverou. Potrebné je taktiež minimalizovať rekreačnú športovú činnosť v lokalite Lučenecké kúpele a v mestských lesoch v čo najväčšej miere, pohybovať sa len po vyznačených chodníkoch a lesných cestách s čo najnižšou hlučnosťou (potreba nevyrušovať zver). Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Lučenec vykonala úradnú veterinárnu kontrolu na mieste spojenú s pitvou a odberom úradných vzoriek na vyšetrenie afrického moru ošípaných. Následne boli uhynuté diviaky odstránené v spracovateľskom podniku na spracovanie," uviedla samospráva.

april skNákaza afrického moru ošípaných (AMO) je na území Slovenskej republiky v pätnástich okresoch. Africký mor ošípaných sme zaznamenali v okresoch Bardejov, Gelnica, Košice-mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou. Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 2200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Situácia sa zhoršuje, tento vývoj sa však predpokladal.

Výskyt AMO v susedných štátoch sa taktiež zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán. Keďže výskyt AMO u domácich ošípaných má dokázateľný súvis s výskytom AMO u diviakov, pravidelný monitoring AMO v chovoch ošípaných sa vykonáva vo všetkých chovoch v infikovanej a rizikovej oblasti AMO.

gelnicaNákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do štrnásteho okresu. Dňa 21.1.2021 bol potvrdený pozitívny nález na AMO u diviačej zveri v PR Mníšek II v katastri obce Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica.

K okresom Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov, Revúca, Veľký Krtíš a Sobrance, pribudol okres Gelnica.  Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 943 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, resp. zabezpečiť jej spomalenie.

AMO VKDňa 17.12.2020 bol potvrdený národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uloveného diviaka v okrese VEĽKÝ KRTÍŠ. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti, ktorá bola doposiaľ bez výskytu tejto nákazy. Diviak bol ulovený v poľovnom revíri Bučina Dolná Strehová, cca 3 km od slovenskej/maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov.

Diviak bol vyšetrený v rámci povinného aktívneho monitoringu a vyšetrovania diviačej zveri v danej oblasti z dôvodu zaradenia danej oblasti do vysokorizikovej zóny. Vysokoriziková zóna bude následne preklasifikovaná za zónu infikovanú, ktorej rozsah bude stanovený aj vo vykonávacom rozhodnutí Európskej Komisie a publikovaný v Úradnom vestníku EÚ.

sabinov revucaNákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila do ďalších dvoch okresov Sabinov a Revúca. Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme k 19.11.2020 už 374 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Väčšina prípadov AMO je na východnom Slovensku.

Dňa 18. novembra 2020 bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u diviaka, nájdeného uhynutého na území poľovného revíru Majdan, v okrese Sabinov a 19. novembra aj v okrese Revúca v katastrálnom území obce Gemer. Ide o prvé potvrdenia výskytu nákazy v týchto okresoch. Zavlečenie nákazy do oblasti v okolí Sabinova a Bardejova má na svedomí pravdepodobne ľudský faktor, v Revúcej sa predpokladá postup AMO cez zelenú hranicu z Maďarska. Najbližší výskyt od obce Gemer bol potvrdený v rimavskosobotskom okrese pri obci Lenka koncom júla tohto roka.

bardejovPočas 16 mesiacov prítomnosti afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky sa nákaza rozšírila v poradí už do deviateho okresu. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou a Prešov pribudol okres Bardejov. Celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 342 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Dňa 04. novembra 2020 bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u 2 diviakov na území katastra obce Nižné Raslavice v Bardejovskom okrese. Ide o prvé potvrdenia výskytu nákazy v danej oblasti. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Bardejov vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy resp. zabezpečiť jej spomalenie.

Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) umožnilo poľovníkom loviť diviačiu zver celoročne, bez ohľadu na pohlavie a vek. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále vyšetrujú odovzdané vzorky.

amo presovPočas 16 mesiacov prítomnosti AMO sa nákaza rozšírila v poradí už do ôsmeho okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou pribudol okres Prešov. Celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 330 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Dňa 30.10.2020 bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u 5 diviakov v okrese Prešov. Ide o prvé potvrdenia výskytu v danej oblasti. Pozitívne vzorky pochádzajú z katastrálneho územia Gerlatov a Žatkovce. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a  SR legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy resp. zabezpečiť jej spomalenie.

nizny hrusovDňa 25.09.2020 bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uhynutého dospelého diviaka v okrese Vranov nad Topľou. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti. Diviak bol nájdený v poľovnom revíri Vlčia hora, v katastrálnom území obce Nižný Hrušov, ktorá leží na rozhraní okresov Vranov nad Topľou a Michalovce.

Potvrdenie nákazy AMO v tomto okrese nie je prekvapením, nakoľko v susedných okresoch, vzdialených len pár km od obce Nižný Hrušov, je už dlhodobejšie zaznamenaný opakovaný výskyt tohto ochorenia. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a  SR legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy resp. zabezpečiť jej spomalenie.

osipanaSituácia s nákazou afrického moru ošípaných (AMO) sa na Slovensku opäť zhoršila. Najnovší prípad bol potvrdený v chove domácich ošípaných v okrese Košice - okolie, kde sa nákaza objavila ešte v júni u uhynutého diviaka, tentoraz však ide o nové ohnisko nákazy. Celkovo tak na Slovensku evidujeme už 235 prípadov AMO u diviakov a dokopy 15 u domácich ošípaných. Vírus bol potvrdený výskyt nákazy u 2 ks zvierat v chove domácich ošípaných v okrese Košice-okolie. V tomto prípade išlo o chov pre vlastnú spotrebu chovateľa. 

Ohnisko nákazy je v obci Janík, okr. Košice - okolie,  ktorá sa nachádza len 2 km od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov. Ide tak už o druhé ohnisko nákazy v roku 2020. Prvé bolo v okrese Košice-okolie, v obci Čierna, okr. Trebišov. Predbežné epizootologické šetrenie naznačuje, že môže ísť o zavlečenie nákazy do chovu s pravdepodobne nízkym štandardom biologických opatrení na ochranu chovov, ako aj nedôsledným dodržiavaním nariadených opatrení  samotným chovateľom. Tie totiž platia v danej oblasti vzhľadom na vývoj situácie v susednom Maďarsku.

MP logoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zintenzívňuje opatrenia na boj proti Africkému moru ošípaných (AMO). Zameriava sa pritom na najvýznamnejšieho šíriteľa nákazy – diviačiu zver. Agrorezort zdvojnásobuje odplatu za odovzdané vzorky z diviakov a v prípade nedostatočného lovu požiada o súčinnosť ozbrojené zložky Slovenskej republiky.  Rezort apeluje aj na drobnochovateľov, ktorým odporúča vykonať domáce zabíjačky.

Situácia s nákazou afrického moru ošípaných sa na Slovensku výrazne zhoršuje. Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky už uplynul rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku. Celkovo na Slovensku evidujeme už 222 prípadov AMO u diviačej zveri a 12 nálezov v chove domácich ošípaných. Agrorezort nevylučuje, že aj najbližšie obdobie so sebou prinesie šírenie tejto nákazy. Prispieť k tomu môžu jednak intenzívne poľnohospodárske práce, ktoré zapríčiňujú migráciu zveri, ale aj zvýšený pohyb ľudí v prírode. Na túto situáciu sa ministerstvo pripravuje.

prvy pripad LENKA RSDňa 27.07.2020 bol potvrdený ďalší pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uloveného diviaka v okrese Rimavská Sobota. Ide o prvé potvrdenie výskytu nákazy v tomto okrese. Diviak bol ulovený v katastri obce  Lenka, cca 4 km od slovensko-maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská Sobota vydá pre pomenované poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a  SR legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu resp. spomaleniu šírenia nákazy.

Pokiaľ ide o zavlečenie nákazy, predpokladom jej priameho zavlečenia je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch. Významnú úlohu môže zohrávať aj ľudský faktor (značný pohyb ľudí). Agrorezort nemôže vylúčiť, že v najbližších dňoch môže dôjsť k ďalším nálezom, najmä uhynutých diviakov. Na Slovensku intenzívne prebieha žatva, ktorá môže odhaliť jednak pozostatky uhynutej diviačej zveri, ale zároveň poľnohospodárske práce prispejú k migrácii diviakov, ktorí sa presúvajú do porastov kukurice. 

amo kecovo RV 2Dňa 21.07.2020 bol potvrdený národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uhynutého dospelého diviaka v okrese Rožňava. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti. Diviak bol nájdený v poľovnom revíri Kečovo, cca 2,3 km od slovensko-maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov.
Pokiaľ ide o zavlečenie nákazy, predpokladom jej priameho zavlečenia je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu, resp. významnú úlohu môže zohrávať aj ľudský faktor, nakoľko v danej oblasti bol v uplynulých  dňoch registrovaný značný pohyb ľudí, najmä maďarských občanov,  ktorí v lesoch zbierali lesné plody (huby) a mohli tak nákazu nepriamo  (napr. obuvou) zavliecť z maďarského územia na Slovensko. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch.

IMG 20200717 100512Dňa 17.7.2020 sa uskutočnilo zasadnutie expertnej skupiny AMO za účasti veterinárnych lekárov, riaditeľov RVPS, národnej poľovníckej samosprávy i chovateľov. Prof. Bíreš pripomenul nešťastnú polohu Slovenska v blízkosti krajín, ktoré majú nepriaznivý vývoj situácie (HU, PL). V Poľsku sú diagnostikované prípady AMO stále bližšie k našim hraniciam.

3 týždne Slovenská republika berie čerstvé chladené mäso z Nemecka a dáva sa testovať na COVID. Robíme to ako jediná krajina v Európe. Rovnaká situácia nastala v AUT, kde sú ľudia pracujúci na farmách pozitívni na COVID. ŠVPS vydala usmernenie pre prevádzky aby k nim nevnikol vírus. 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (amo-sk-2020.jpg)amo-sk-2020.jpg[Nové vymedzenie hraníc vysokorizikovej oblasti]93 kB

Vo vybraných okresoch východného a stredného Slovenska v najbližších dňoch zakážu pohyb v prírode mimo vyznačených trás. Súhrn opatrení súvisiacich so šírením afrického moru ošípaných (AMO) avizovali zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, veterinárstva a poľovníctva po svojom dnešnom zasadnutí. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský vyzval poľovníkov, aby ešte zintenzívnili lov diviačej zveri. Ako povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš, situácia je veľmi vážna, hlavne na hraniciach s Maďarskom, kde evidujú okolo 1500 nakazených diviakov.

13.7.2020Takmer rok od prvého prípadu afrického moru ošípaných (AMO) sa situácia opakuje. V trebišovskom okrese v obci Čierna zaznamenali nákazu AMO u dvoch kusov ošípaných v domácom chove. AMO v relatívne krátkom čase nekontrolovane zasiahol veľkú časť územia Európy. Táto nákaza bola na Slovensku prvýkrát potvrdená 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta 2019, bola potvrdená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. K dnešnému dňu Slovensko eviduje už 216 prípadov u diviačej zveri. Na našom území je nákaza AMO lokalizovaná v štyroch okresoch (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto).

V chove domácich ošípaných sme posledný prípad zaznamenali 19. augusta 2019 (odvtedy sa AMO vyskytol už len u diviačej zveri). V decembri 2019 Európska komisia zrušila pre Slovensko aj infekčnú oblasť pre AMO. Dňa 10. júla 2020 sa však situácia po 11 mesiacoch mení. V obci Čierna (okres Trebišov) došlo k pozitívnemu testovaniu dvoch ošípaných v domácom chove. Nákazu potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene.

IMG 20200616 080934Vo vybraných okresoch východného a stredného Slovenska v najbližších dňoch zakážu pohyb v prírode mimo vyznačených trás. Súhrn opatrení súvisiacich so šírením afrického moru ošípaných (AMO) avizovali zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, veterinárstva a poľovníctva po svojom dnešnom zasadnutí. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský vyzval poľovníkov, aby ešte zintenzívnili lov diviačej zveri. Ako povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš, situácia je veľmi vážna, hlavne na hraniciach s Maďarskom, kde evidujú okolo 1500 nakazených diviakov.

Lesy nebudú uzatvorené a tiež zatiaľ nebude platiť zákaz vstupu do nich, ale treba sa vyvarovať akémukoľvek voľnému pohybu v lese, to znamená, že je zakázané aj hubárčiť. Tieto opatrenia zahŕňajú obmedzenie v rekreačnej zóne Čermeľ - v tejto oblasti Mestských lesov Košice našli v uplynulých dňoch uhynuté štvorkilogramové diviača. Turisti tak budú môcť využívať len vyznačené chodníky. V prípade nájdenia klinicky zmeneného diviaka, to znamená že stráca plachosť a podobne, je potrebné hneď informovať príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správul.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (Africky_mor_osipanych-jun2020.pptx)Africky_mor_osipanych-jun2020.pptx[Prezentácia]27365 kB

Amo keOkresný úrad Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor prišiel po marcovom masívnom náleze zdochlín diviakov s razantným krokom - v zmysle zákona o lesoch vydal až do odvolania zákaz využívania niektorých lesov verejnosťou. Najväčším nebezpečenstvom je, že ľudia zanesú vírus do obcí a môžu sa nakaziť chovy ošípaných, čo by bola katastrofa. A práve z tejto asi 20 kilometrov vzdialenej oblasti sa zrejme dostal vírus aj do Košíc. Poľovníci našli úhyn tohtoročného, asi 4-kilogramového diviačaťa v lokalite Čičky (susedí so Sídliskom KVP), ktorá spadá do poľovného revíru Črmeľ, Mestských lesov Košice. K tomuto skoku 20 kilometrov vzdušnou čiarou došlo nezodpovednou činnosťou človeka. Od budúceho týždňa nariadil OÚ Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor intenzívne prísne kontroly v infikovanej oblasti v súčinnosti s políciou, keďže sa preukázalo, že sa uvedený zákaz vstupu do lesov nerešpektoval. A to má za následok presun moru.

„Ak tam bol turista napriek zákazu, obuvou alebo odevom zaniesol vírus na Čičky. V infikovanej zóne sa tiež mohol vyváľať pes v kadáveri  a následne s ním psičkár navštívil košickú lokalitu, ktorú zamoril. Mohli sa do nej dostať aj zvyšky tela alebo vnútornosti z nelegálne uloveného diviaka v infikovanej lokalite,“ priblížil Ing. Gabriel Vukušič, vedúci odboru pozemkového a lesného OÚ. 

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.