Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

AMO - Aktuálne správy Maďarsko

budapes 10Vírus afrického moru ošípaných bol zistený dňa 28.9.2019 u piatich uhynutých diviakoch vo zvernici Budakeszi Forestry. Nákazu u diviačej zveri potvrdili v laboratóriu Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nebih). Veterinárni odborníci okamžite začali vykonávať potrebné opatrenia na základe pokynov hlavného veterinárneho lekára. Epidemiologické vyšetrenie má vysvetliť ako sa infekcia objavila.

V posledných dňoch bolo na tomto území zaznamenaných viacero diviakov, ktoré boli hlásené ako uhynuté. Súbežne so začiatkom vyšetrovania nariadil hlavný veterinárny lekár zvýšené vyhľadávanie jatočných tiel diviakov v postihnutej oblasti a odoberanie vzoriek u diviačej zveri. Do laboratória Nebih boli doručené desiatky vzoriek, z ktorých päť bolo v sobotu 28.9.2019 testovaných na prítomnosť vírusu AMO.

amo vychod april19AMO je na našej východnej hranici s Maďarskom na vzostupe. Ďalšie pozitívne vzorky boli potvrdené len niekoľko stoviek metrov od našich spoločných hraníc neďaleko obce Borša, stále však našťastie v Maďarsku. Od katastrofy nás však delia už len rieky Bodrog a Roňava. Narastajúce prípady sú však nie len na východe krajiny v župe Borsod-Abaúj-Zemplén, ale aj Szabolcs-Szatmár-Bereg a Heves, kde je potvrdených prípadov najviac. 

amo hun 22.11.2018 vychodNárodná skupina pre AMO, ktorej zasadnutie sa konalo 8. novembra 2018 rozhodla o zväčšení a posuntí hraníc infikovaných zón v oblastiach Borsod-Abaúj-Zemplén a Szabolcs-Szatmár-Bereg. Dôvodom tohto konania bol prípad uhynutých diviakov, nájdených 2. októbra pri meste Tarcal. Skupina expertoval vykonala klasifikáciu oblastí s prihliadnutím na biotopy a riziká geografického rozzširovania tohto ochorenia. 

23kmDňa 25.10.2018 bol africký mor ošípaných potvrdený u ďalšieho uhynutého diviaka v oblasti Olaszliszka, neďaleko, len 23 km vzdušnou čiarou, od hraníc so Slovenskom. Ide tak za 6 mesiacov už o štvrtú zónu a 45. potvrdený prípad uhynutia na AMO. Je pravdepodobné, že mor bol rozšírený z najbližšej zóny z oblasti Tarcal, o ktorej vzniku sme Vás informovali 4.10.2018.

42km hunNárodný ústav pre bezpečnosť potravín (NÉBIH) potvrdil dňa 2.10.2018 ďalší výskyt afrického moru ošípaných u uloveného diviaka pri obci Tarcal v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode krajiny. Vzdušnou čiarou približne 42 km od hraníc so Slovenskom. Ide už teda o vyhlásenie tretej infikovanej zóny AMO v Maďarsku.

Hlavný veterinárny lekár dariadil realizáciu opatrení, bolo určené územie nákazy a nárazníkovej zóny.

mimo zony HUN14.6.2018 bol potvrdený výskyt vírusu AMO u uhynutého diviaka mimo infikovanej zóny na severe Maďarska v župe Heves pri obci Domoszló. Miesto nálezu je vzdialené približne 30 km od hraníc so Slovenskom. Len počas júna 2018 bolo zaznamenaných už 13 diviakov, u ktorých vyšetrenie preukázalo pozitivitu na AMO. Situácia je zatiaľ najvážnejšia na východnej hranici, kde pri obci Tarpa bolo nájdených v posledných dňoch 5 uhynutých diviakov, prípady však pribúdajú aj v župe Heves.

 

 

4.6.vzdDňa 1.6.2018 bolo ústavom Nébih potvrdených 6 pozitívnych vzoriek z nájdenej uhynutej diviačej zveri, ktoré boli vyšetrené na prítomnosť vírusu afrického moru ošípaných. Pozitívne vzorky pochádzali z oblastí miest Beregsurány, Márokpap, Barabás a Lónya a jedna vzorka z infikovanej oblasti na severe Maďarska zo župy Heves.
Najdramatickejšia situácia je pre nás na juhovýchodnej hranici, kde bol vírus potvrdený u diviačej zveri len 12 km od hraníc pri obci Lónya.
Od 21.4.2018 bolo potvrdených na prítomnosť AMO 17 pozitívnych vzoriek, z toho až 6 bolo potvrdených dňa 1.6.2018.

20kmPri obci Tiszakerecseny v blízkosti hraníc s Ukrajinou a len 20 km od hraníc so Slovenskom potvrdil Národný ústav pre bezpečnosť potravín (NÉBIH) u nájdeného uhynutého diviaka prítomnosť vírusu afrického moru ošípaných. Veterinárni experti už prijali potrebné opatrenia. Vírus bol prenesený pravdepodobne zo Zakarpatska(UA) pri jarnej migrácii už nakazenej diviačej zveri.

nove pripadyNa stránke Národného ústavu pre bezpečnosť potravín (NÉBIH) sa objavili ďalšie prípady nálezu uhynutých kusov diviačej zveri, tentokrát už na hranici infikovanej oblasti. Vírus sa objavil opäť v oblasti Gyöngyös a podľa súradníc zverejnených na mape predstavuje vzdialenosť od slovenských hraníc len 30 km. Posledné dva prípady nájedených uhynutých diviakov potvrdil NÉBIH 3. a 8. mája 2018.

Je teda pravdepodobné, že infikovaná zóna sa rozšíri smerom k našim hraniciam a rovnako ako v Maďarsku, aj v južných okresoch Slovenska bude vytvorená nárazníková zóna, kde budú platiť prísne opatrenia za účelom výrazného znižovania stavov diviačej zveri.

2 31. mája boli laboratórnym vyšetrením potvrdené ďalšie tri prípady výskytu vírusu afrického moru ošípaných u uhynutých diviakov neďaleko obce Pálosvörösmart, ktorá je vzdialená 2,5 km od posledného výskytu AMO, kedy u uhynutej diviačice bol potvrdený vírus neďaleko obce Mátrafüred, v župe Heves dňa 27.04.2018. Ústav NÉBIH potvrdil uhynutie na africký mor ošípaných dňa 29.04.2018. Úhyn diviačice pochádza tak isto z infikovanej zóny ako prvý prípad z 23.4.2018.

Africký mor sa tak nekontrolovateľne blíži k našej južnej hranici. Súčasná vzdialenosť sa odhaduje na cca 33 km.

NEBIHTlačová správa 23.4.2018, NÉBIH - Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca

Dňa 21. apríla preukázali prítomnosť AMO v Maďarsku. Infikovaný kadáver doviezli do laboratória zo Župy Heves, odborníci neodkladne urobili opatrenia vyšetrili vzorky z tohto kadávera. Choroba nie je nebezpečná pre človeka. Výrobky z bravčového mäsa je naďalej možné konzumovať, avšak AMO môže spôsobiť veľké národnohospodárske škody. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitý prístup chovateľov ošípaných, aby sa nenakazili hospodárske chovy.

amo uhynPotvrdilo sa to, čo sa o Maďarsku šepkalo už dlhšie obdobie! Dňa 21. apríla oznámili poľovníci uhynutého diviaka v oblasti Heves v obci Gyöngyös Gyöngyöshalász, čo je len približne 45 km od hraníc so Slovenskom. Vírus afrického moru ošípaných bol identifikovaný a oficiálne potvrdený laboratóriom Národného úradu pre bezpečnosť potravín (Nébih). Vyšetrenia ešte prebiehajú, orgány však už prijali potrebné opatrenia. Okrem iného boli určené tzv. nárazníkové zóny a infikovaná zóna. V oblasti bude zakázaný individuálny lov diviakov, ale taktiež aj možnosť lovu na spoločnej poľovačke.

O ďalších nových zverejnených správach budeme okamžite informovať.

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK doreviru.sk

doreviru.sk

google play okraj 01

app store

  

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD