• Osvetové podujatia

• Chovateľské prehliadky

• Aktivity SPK

Kalendár osvetových podujatí 2019

Kalendár osvetových podujatí si môžete stiahnuť tu.

Kalendár kynologických podujatí 2019

Kalendár kynologických podujatí si môžete stiahnuť tu.

Termínový kalendár streleckých podujatí na rok 2019

Kalendár streleckých podujatí na rok 2019 si môžete stiahnuť tu.

Kalendár chovateľských prehliadok v roku 2019

Kalendár chovateľských prehliadok trofejí ulovených v poľovníckej sezóne 2018/2019 si môžete stiahnuť tu.

Aktivity SPK

Vláda schválila nový zákon o poľovníctve

MP logoPOZN.: LEGISLATÍVNY PROCES PRIJATIA ZÁKONA SA USKUTOČŇUJE PROSTREDNÍCTVOM NÁRODNEJ RADY SR.

Vláda Slovenskej republiky dnes schválila návrh nového zákona o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Nový zákon sa zameriava na všetky dôležité oblasti. Približne 60 000 držiteľom poľovných lístkov prináša stransparentnenie procesov, menej byrokracie a poplatkov. Zákon zároveň rieši aj škody spôsobované zverou na poľnohospodárskych plodinách, či v lesníctve a zaoberá sa aj ochranou prírody a živočíchov.

„Poľovníctvo je činnosťou vo verejnom záujme a je súčasťou kultúrneho dedičstva, tvorby a ochrany životného prostredia, ktoré sa však musí prispôsobovať moderným trendom a zmene krajiny. Nastavujeme preto systematické rozsiahle zmeny, ktoré prinášajú poriadok, rovnováhu a transparentnosť. Pripravili sme nový zákon pre moderné uvedomelé poľovníctvo, so zachovaním jeho tradícií a prioritných úloh. Spoločným záväzkom štátnej správy a samotných poľovníkov preto ostáva udržiavať v očiach verejnosti pozitívny obraz o slovenskom poľovníctve a jeho nezastupiteľnej úlohe v krajine,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na Slovensku je približne 4,45 mil. ha poľovných pozemkov, ktoré sa rozdeľujú na 1 880 poľovných revírov, s priemernou výmerou 2 366 ha. Pri príprave návrhu zákona agrorezort vychádzal aj z poznatkov z aplikačnej praxe, čím reaguje na viaceré problémy, ktoré sa pri uplatňovaní starého zákona objavovali. Návrh zákona tak precizuje viaceré ustanovenia, ktoré sú v súčasnom zákone nejasné alebo nedostatočne upravené. Nový zákon upravuje starostlivosť o zver, zlepšovanie jej životných podmienok, ochranu zveri a poľovníctva, uznávanie, zmeny a užívanie poľovných revírov, poľovnícke hospodárenie, plánovanie a dokumentáciu, vedenie centrálneho registra poľovníckych organizácií, podmienky lovu a zužitkovanie zveri. Zákon vymedzuje aj pôsobnosť Slovenskej poľovníckej komory a mnohé ďalšie oblasti.

„Novinky sa odzrkadlia najmä v stransparentnení viacerých procesov, ako napríklad v oblasti rozhodovania o prenájme poľovných revírov, spresňujú sa aj postupy okresných úradov, zjednocujú sa procesy v oblasti ochrany prírody a ochrany chránených živočíchov. Zmeny sa dotknú aj poľovníckej kynológie, poľovných hospodárov, obmedzenia strieľania voľne pohybujúcich sa psov a mačiek, či plánovania lovu zveri. Zavádza sa register užívateľov poľovných revírov, register poľovníckej stráže, register poľovníckych hospodárov a definuje sa informačný systém v poľovníctve,“ spresnila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Poľovný lístok sa bude po novom vydávať aj na dobu neurčitú.

S cieľom zachovania genofondu voľne žijúcich populácií pôvodných druhov zveri, pribudne aj nový environmentálny nástroj štátu v podobe zavedenia chránených poľovných oblastí. Vyjasňujú a zjednodušujú sa viaceré nástroje pre ochranu zveri a ochranu chránených živočíchov.

„Nezabudli sme zapracovať aj požiadavky verejnosti, týkajúce sa zabezpečenia bezpečnosti počas lovu. Nový zákon umožňuje vyhlásiť zónu so zákazom lovu, napríklad v čase výchovy a kladenia mláďat. Od nového zákona preto očakávame viacero pozitívnych zmien v praxi,“ priblížil Peter Kicko, generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Pri príprave zákona o poľovníctve bolo jednou z priorít ministerstva vyriešenie problematiky vysokých stavov raticovej zveri a eliminácia škôd, ktoré táto zver spôsobuje v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve. Ministerstvo pri tvorbe zákona spolupracovalo so všetkými zúčastnenými stranami, ktoré mali rôznorodé predstavy. Agrorezort vypočul argumenty poľnohospodárov i poľovníkov  a navrhuje prijateľný kompromis zameraný na prevenciu predchádzania škôd. Novinky sa preto dotknú aj oblasti predchádzania vzniku škôd, ako aj uplatňovania ich náhrady. Návrh zákona obsahuje viacero nástrojov, smerujúcich k naplneniu požiadaviek, predložených už počas prípravy tohto zákona.

Zdroj: Tlačová správa MPRV SR

Stiahnúť tento súbor (vlastny material.pdf)vlastny material.pdf[Návrh Zákona o poľovníctve schválený Vládou SR]1039 kB