Manažovanie raticovej zveri patrí medzi rozhodujúce aktivity poľovníkov. Optimalizovať ich počty pri tejto zveri však vyžaduje spoluprácu všetkých zainteresovaných strán a to vlastníkov pôdy, užívateľov, ako aj verejnosti. Nedávno sa uskutočnila odborná medzinárodná konferencia, ktorú organizovalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum spolu s partnermi.
Poslaním Rádu svätého Huberta so sídlom v Kukse je venovať sa poľovníctvu s nadšením a rešpektovať tradície, etiku a zvyky. Od roku 2023 funguje na Slovensku pobočka tohto Rádu, tzv. Zemská komenda Slovensko. V polovici novembra si jej členovia pripomenuli legendu o svätom Hubertovi na najstaršom pútnickom mieste na Slovensku, v Skalke pri Trenčíne. Ako sa môžete stať členom Rádu svätého Huberta, to sa dozviete v našej reportáži.
Jesenný les je plný farieb a v lúčoch zapadajúceho slnka vyzerajú akoby poliate zlatom. Na prvý pohľad sa môže zdať, že v lese už dlhý čas nie je nikto. V očakávaní chladu prichádzajúcej zimy akoby sa jeho obyvatelia niekde skryli. Nie je to tak. Stačí len chvíľu postáť...
Poľovnícka kultúra obohatila svätú omšu na hore Živčáková. Stretli sa tu nielen poľovníci a veriaci ale aj rytieri z Řádu svätého Huberta z viacerých krajín. Aký odkaz nám tento rád aj slávenie svätohubertských omší zanecháva? Pozrite si v našej reportáži
Už tradične v treťom októbrovom týždni usporiadal Slovenský klub sokoliarov pri SPK medzinárodné sokoliarske stretnutie s účasťou z 9 európskych štátov. Ako prebiehal lov s dravými vtákmi, ktorý sme strávili s Jankou a jej sokolom?
Medzinárodná výstava psov sa uskutočnila koncom októbra v Bratislave a zúčastnilo sa jej aj mnoho poľovných plemien, medzi nimi aj naše relatívne nové národné plemeno Tatranský durič. SPK zaujali všetky poľovné plemená, ktoré si na mieste fotografovali, aby tak po mnohých rokoch vytvorili nové učebné materiály nielen pre krúžky mladých priateľov prírody a poľovníctva, ale aj kandidátov v kurze na poľovný lístok.
Klub chovateľov tatranských duričov usporiadal už po siedmykrát súťaž o pohár prezidenta KCHTD. Pes musí absolvovať dohľadávanie raticovej zveri na chladných umelých stopách, preskúšava sa odvaha, vytrvalosť i hlasový prejav. Ako takáto súťaž prebiehala si môžete pozrieť v našej reportáži.
Na strelnici Blatiny pri Zámutove dôsledne preverujú zručnosti lesníkov a poľovníkov Lesy SR, š. p. V septembri sa tu stretli profesionáli, teda zamestnanci, ktorí vykonávajú aj výkon práva poľovníctva. Bezpečné zaobchádzanie so zbraňou je dôležité aj z hľadiska organizovania spoločných poľovačiek pre poplatkových hostí. Pre svojich zamestnancov preto organizujú aj súťaž, kde si zamestnanci Lesov SR môžu navzájom zmerať sily.
Obec Pliešovce leží v južnej časti Pliešovskej kotliny ohraničená Javorím, Štiavnickými vrchmi, Krupinskou vrchovinou a povodím Hrona. V tejto obci organizujú poľovnícke slávnosti Dni svätého Huberta, ktorých cieľom je edukácia verejnosti o fungovaní prírody ako celku, priblížení poľovníckych tradícií v duchovnom rámci ekumenickej svätej omše. Ako to vyzeralo tento rok si môžete pozrieť v reportáži.
V dňoch 31. augusta až 1. septembra 2024 sa v malebnom prostredí Múzea vo Svätom Antone uskutočnil 32. ročník Celoslovenských poľovníckych slávností Dni sv. Huberta. Toto podujatie uskutočnené pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bolo venované odkazu Sv. Huberta - "Zver nielen loviť, ale najmä chrániť a pochopiť jej význam v prírode". Hneď ráno sa mohli návštevníci zapojiť do Hubertovskej kvapky krvi, pripravené boli aj tradičné expozície kaštieľa, výstava "Poľovnícka galéria", ukážky sokoliarov, lukostrelcov a remeselníkov. Nechýbala ani prezentácia slovenského hrubosrstého stavača, špeciálna klubová výstava alpských jazvečíkovitých duričov či detské divadelné predstavenie "Legenda o sv. Hubertovi". Súťažilo sa v rôznych kategóriách vrátane Naj brady, Poľovníckej fotografie, Poľovníckeho klobúka a Poľovníckeho šperku.
V nádhernom prostredí areálu kaštieľa Múzea vo Svätom Antone sa počas Dní svätého Huberta konali Majstrovstvá Slovenska vo vábení zveri, ktoré prilákali množstvo návštevníkov a súťažiacich z celého Slovenska. Súťažiaci sa stretli v dvoch hlavných súťažiach: Majstrovstvách Slovenska vo vábení srnčej, diviačej a dravej zveri a Majstrovstvách Slovenska vo vábení jeleňov. Kto vyhral sa dozviete v našej reportáži.