Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

 

MEMORIÁL FRIDRICHA KONRÁDA Fridrich Konrád sa narodil 21.11.1900 v Horných Obdokovciach. V poľovníctve pôsobil ako člen komisie pre hodnotenie trofejí, skúšobný komisár pre skúšky kandidátov z poľovníctva, člen výboru a kronikár Klubu chovateľov farbiarov, rozhodca pre výkon a exteriér farbiarov, chovateľ a cvičiteľ farbiarov.

Slovenský klub sokoliarov pri SPK uskutočnil v dňoch 19-22.10.2022 medzinárodné sokoliarske stretnutie, ktorého sa okrem stálych členov klubu a ich kandidátov zúčastnili aj zástupcovia sokoliarov zo štátov: Česká republika, Maďarsko, Chorvátsko, Rakúsko, Taliansko, Belgicko a Holandsko.

 

Krátke video približujúce ruju danielej zveri na Slovensku.

 

Krátke video o správaní jelenej zveri počas jelenej ruje.

 

Voda je život! Aj preto poľovníci denne vynesú hektolitre vody do revírov, aby zver, vtáctvo, hmyz, obojživelníky...prežili tieto úmorné teplá a sucho, ktoré vládne na Slovensku už niekoľko dní. #polovnictvomazmysel

 

 

Počas decembrovej víchrice spadol strom na ohradu zvernice Drahová, odkiaľ sa podarilo ujsť losici Maiji. V súčasnosti by sa mala nachádzať v okolí priehrady Klenovec. Prosíme nepribližujte sa k nej, nekŕmte ju, ale hlavne jej neblížte. ĎAKUJEME

 

 

Pár slov o intenzívnom love diviačej zveri poľovníkmi predstavujeme v tomto videu aj pre verejnosť. Prečo musia poľovníci loviť, koľko už túto sezónu odlovili diviakov, prečo si treba dávať aktuálne v prírode pozor, alebo tiež kde si občania môžu kúpiť ulovenú diviačiu zveri či inú divinu...

 

 

Pomáhame poľnej zveri. Poľovníci z Poľovníckeho združenie Bažant Kvetoslavov tu na vlastné náklady pomáhajú poľnej zveri výsadbou stromov, budovaním napájačiek a zlepšovaním životného prostredia.

 

Včera, 20.3. začala na severnej pologuli astronomická jar. Na poliach na juhu Slovenska prebiehajú jarné poľnohospodárske práce a spolu s nimi sa v nich čoskoro zrodí aj nový život. Na mnohých miestach Slovenska to však ešte stále vyzerá ako v januári. Zo zeme už, pomaly ale, isto vykúkajú prvé jarné kvety, už aj v podhorských oblastiach sa objavili prví poslovia jari, ako cíbiky alebo trasochvosty. A štebot vtákov je v skorých ranných hodinách priam elektrizujúci. Neklamný znak toho, že sa k nám konečne zakráda dlho očakávané ročné obdobie - jar.

 

 

Čosi sme si už tento týždeň povedali k problematike zberu zhodov. Len zopakujeme, pokiaľ chcete zbierať zhody parožia potrebujete povolenie od užívateľa poľovného revíru. Buďte preto k prírode a zveri ohľaduplní. Ďakujeme! Viac sa dozviete priamo vo videu.

 

 

Na väčšine územia Slovenska je v súčasnosti vyhlásené obdobie núdze, kedy sú poľovníci, podľa zákona, povinní starať sa o zver a prikrmovať ju. Najvhodnejším a v súčasnosti takmer jediným povoleným krmivom pre raticovú zver je objemové, teda seno. V oblastiach s malou zverou je povolené prikrmovať i jadrom. Bez správneho prikrmovania zveri vznikajú omnoho väčšie škody na lesných porastoch, hlavne na mäkkých drevinách ako jaseň, javor, smrek či jedľa. Predložené krmivo nesmie byť znehodnotené, aby zveri nespôsobovalo zdravotné problémy. Meteorológovia už zajtra predpovedajú vpád arktického vzduchu, tak teda prikrmujte, ale s rozumom

 

 

Poľovačka na líšku Líška je našou najpočetnejšou a najrozšírenejšou šelmou. Práve v tomto období prebieha párenie líšok, tzv. kaňkovanie. Lov líšky počas obdobia snehovej prikrývky, i vtedy keď sa dá efektívne navábiť je jedným z najkrajších. Posúďte s nami.

 

Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s televíznou reláciou Halali vyhlásili v minulom roku 2. ročník zberu odpadu s názvom Čistý revír = čistá príroda. V roku poznačeným koronavírusom a zákazom organizovania takýchto podujatí, strachu z nakazenia či zákazu zhromažďovania, organizovali poľovníci predovšetkým individuálne brigády vo svojich revíroch, počas ktorých sa im podaril aj tak skvelý kúsok. Vyzbierali totiž viac ako 120 ton odpadu, ktorý tvorili najmä plasty, plechovky, sklo, elektrospotrebiče, textílie, či vyhodený stavebný odpad. V porovnaní s minulým rokom sa do našej výzvy zapojilo pochopiteľne síce menej, avšak stále 30 poľovníckych organizácií a mnoho jednotlivcov.

Najviac odpadu sa podarilo vyzbierať Poľovníckemu združeniu Líška so sídlom v Senohrade (okres Krupina), kde sme sa zúčastnili aj my spolu s kamerou. Napriek vysokej augustovej horúčave a hmyzu, ktorý napomáhal odpad rozkladať a vysokému podrastu sa tomuto združeniu podarilo vyzbierať viac  ako 30 ton odpadu

 

Klub slovenských poľovníčok - Club of Slovak Ladies Hunters si v tomto roku taktiež pripomína 10. výročie od svojho vzniku. Ženy poľovníčky sú plnohodnotnou súčasťou výkonu práva poľovníctva a na Slovensku je ich v cechu Hubertovom viac ako 2 500. Klub poľovníčok sa venuje nie len šíreniu dobrého mena poľovníctva, osvete, práci s mládežou, tvorbe módy, ale napríklad aj propagácii poľovníckeho kulinárstva. Poľovníctvo má zmysel!

 

Klub trubačov SR je záujmovým klubom Slovenského poľovníckeho zväzu a nedávno sme si pripomenuli 10. výročie jeho vzniku. Hlavným poslaním Klubu trubačov SR je združovanie trubačov, propagácia a popularizácia zvykov, obyčajov a tradícií, poľovníckej hudby, propagácie humánnej a estetickej stránky poľovníctva. Dnes si už nedokážeme predstaviť žiadne poľovnícke, osvetové či kynologické podujatie bez fanfár lesníc a lesných rohov. Ďakujeme preto všetkým nadšencom poľovníckej hudby a samozrejme vedeniu a členom Klubu trubačov! Poľovníctvo má zmysel.

 

Sokoliarstvo - žijúce dedičstvo ľudstva. 16. novembra oslavujeme svetový deň sokoliarstva, jeho tradíciu, umenie, kultúru a dedičstvo sokoliarstva, ktoré sa praktizuje po celom svete už viac ako 4000 rokov. Tento dátum bol určený po zápise sokoliarstva na zoznam Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 2010. Na zoznam bolo vtedy naraz zapísaných 11 národov a išlo vôbec o najväčšiu nomináciu v histórii dohovoru UNESCO. Sokoliarstvo je zapísané na národnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska od roku 2019 a v roku 2021 sa budeme uchádzať o zápis na svetový zoznam UNESCO. Držiteľom osvedčenia o zápise sokoliarstva je Slovenský klub sokoliarov pri SPK. Sokoliarske posolstvo: "Nelovíme pre korisť, ale pre všetko krásne pri love."

 

Október je mesiacom danielej ruje. V určitých regiónoch Slovenska môžete počuť takéto rochanie danielov. Daniel sa zdržiava na rochanisku a vytvára si tzv. jamky. Len u tejto zveri môžeme pozorovať, že nie samec prichádza za samicami, ale je to opačne, danielice prídu za svojim danielom samé. 

 

Poľovačka nie je hračka! Poľovačka v našich slovenských horách býva naozaj ťažká. Presvedčili sme sa o tom tento rok v Nízkych Tatrách na Čiernom Váhu. Jeleňa si treba najprv nájsť, vychodiť, privábiť, určiť jeho vek, posúdiť jeho chovnosť, dostať príležitosť vystreliť, správne zasiahnuť, aby sa netrápil, nájsť alebo dohľadať s poľovne upotrebiteľným psíkom. No a potom? Až potom začína robota... Video hovorí samé za seba, pozrite si krátky zostrih. Ostatné uvidíte už čoskoro. Chystáme prekvapenie!!

 

Prinášame Vám recept tzv. "Dubákov" s jeleňou paštétou. Dubákmi sú pečené buchtičky so zemiakového cesta a vysvetlíme si aj postup ako urobiť jeleniu paštétu z pečienky. Viac vo videu:

 

JELENIA RUJA - Sviatok poľovníkov, obdobie párenia kráľa našich lesov jeleňa, sa pomaly ale isto rozbieha. Jeleň vyhľadáva svoje jelenice, zmocňuje sa "háremu" a párením odovzdáva ďalej svoje gény. Ozýva sa viacerými hlasmi a spôsobmi, ako napr. hlasom hľadajúceho mladého či starého jeleňa, hlasom jeleňa pri jeleniciach, zbíjaním svojej čriedy, výhražným ručaním, ktorým vyzýva iného bočného jeleňa do súboja, alebo to môže byť pokojné ručanie odpočívajúceho jeleňa. Hlasov a prejavov tohto majestátneho zvieraťa je veľa Prajeme Vám preto všetkým čo najkrajšie zážitky prežité v prírode počas tohtoročnej ruje, poľovníkom dobrý vietor a fotografom dobré svetlo.

 

Čo s divinou v koži? Ako si ju odrať a rozdeliť? V inštruktážnom videu vám ukážeme krátky zostrih z odrania kože ulovenej jelenice vo vise v špecializovanom spracovateľskom závode. Sme toho názoru, že žiadny postup drania a delenia nie je ten správny, nakoľko každý poľovník či spracovateľ, používa ten svoj, ktorý mu vyhovuje a vie zver čo najlepšie, najrýchlejšie a najšetrnejšie spracovať. Ukážeme si kde a ako začať drať, správnu techniku držania noža, očistenie diviny od strelnej rany, uzlín a pod.
Krátke zhrnutie: 1. odranie kože, odblanenie a očistenie diviny 2. oddelenie lopatiek, slabín, rebier (rebrá môžete nechať aj nevykostené) 3. oddelenie sviečkovej, krku, chrbta a naposledy oddelenie stehien. 4. vykostenie diviny v koži (rebrá, krk, chrbát, sviečková), pokiaľ je to možné, si môžete najrýchlejšie urobiť keď je zavesená, alebo ju môžete pílkou oddeliť a divinu si vykostiť na stole. 5. následne si vykostíte oddelené lopatky a stehná.
Vykostené mäso si upravíte, odblaníte alebo nakrájate tak, ako vyhovuje práve vám!

V sobotu 8.8.2020 sme sa mali možnosť zúčastniť na skvelom podujatí Vyčisti svoj revír, ktoré organizovalo Poľovnícke združenie Líška so sídlom v Senohrade na základe výzvy Slovenskej poľovníckej komory a TV relácie Halali „Čistý revír=čistá príroda“. Členovia tohto PZ spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi, dobrovoľníkmi, futbalistami, hasičmi, klientami resocializačného centra a mnohými ďalšími prispeli k tomu, aby za pár hodín z prírody z okolia obcí Senohrad, Lackov, Horné a Dolné Mladonice zmizlo neuveriteľných 20 m3 plastového odpadu, 1000 litrov skla, 10 m3 komunálneho odpadu, kovového a nebezpečného odpadu a žiaľ mnoho iného.

Máte podobné zážitky? Pošlite nám ich na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. ĎAKUJEME

 

Srnčia ruja prebieha od polovice júla do približne polovice augusta. Srny prichádzajú do ruje a zanechávajú pachové stopy, tiež sa začínajú ozývať jemným "pískaním". Srnec so srnou začnú tvoriť pár a predvádzať "svadobné hrádky". Srnca môžeme v tomto období (pokiaľ je bez srny) veľmi ľahko privábiť na rôzne typy vábničiek od bukového listu, cez drevené, parohové, či plastové. V srnčích poľovných oblastiach je toto obdobie pomyselným vrcholom sezóny a jedným z najkrajších prírodných divadiel.

Máte podobné zážitky? Pošlite nám ich na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. ĎAKUJEME

 

ZAUJÍMAVÝ ADRENALÍNOVÝ ZÁŽITOK.
Macko hneď ako zacítil človečinu, namiesto toho aby sa dal na útek, vydal sa na jeho stopu, prišiel až pod nohy, poobzeral si človeka, trochu pozazeral a šiel v pokoji ďalej. Určite nejde o normálne, ale zmenené správanie. Máte podobné zážitky? Pošlite nám ich na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. ĎAKUJEME

 

Ďakujeme všetkým poľovníkom i milovníkom prírody za fotografie a videá, ktoré ste nám poskytli vďaka vyhlásenej výzve "tvorte s nami imidž slovenského poľovníctva". Zaslali ste nám fotografie a videá lesnej zveri, ukázali vašu činnosť v revíroch na jar a my Vám za to ešte raz ďakujeme! Do tohto krátkeho videa sa nezmestilo všetko, určite sa však zvyšné postupne objavia v ďalších našich reportážach.

 

Jún je šiestym mesiacom v roku. Môže byť chladnejší, daždivý, či horúci, ale i suchý. Je mesiacom vrcholiacej jari a nastupujúceho leta. Sú to dni vyvádzania mláďat pernatej a srstnatej zveri, ktorá potrebuje pokoj a ochranu. Tento krásny mesiac patrí už podľa mnohoročnej tradície poľovníctvu, činnosti človeka, ktorý prírodu starostlivo opatruje a zveľaďuje. Preto využívame túto tradíciu na zintenzívnenie propagácie významu medzi laickou verejnosťou s odkazom: Poľovníctvo má zmysel.

Voda=zdroj života!
Tam, kde sa nenachádza prirodzený zdroj vody, budujú poľovníci napájačky pre hmyz, obojživelníky, vtáky, dravce, malú zver, šelmy a ostatné živočíchy. Napájačky čistia, udržiavajú, dopĺňajú. V období sucha je napájačka veľmi dôležitou súčasťou prírody a napomáha k udržaniu alebo aj zvyšovaniu biodiverzity.

 

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.