Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

SPKTlačová správa, 12.11.2024 - V poslednom období zaznamenáva národná poľovnícka samospráva zvyšujúci sa počet tendenčných a neobjektívnych informácií, ktoré označujú poľovníkov ako osoby, ktoré sa voči návštevníkom prírody správajú intolerantne a znamenajú dokonca hrozbu pre turistov. Ide o kampaň zameranú na diskreditáciu celej poľovníckej komunity na základe zlyhania jednotlivcov, ktorí svojim správaním možno porušili zásady elementárnej ľudskej slušnosti alebo boli k takémuto správaniu vyprovokovaní tými, ktorých právne vedomie nerozlišuje postavenie, práva a povinnosti občanov pohybujúcich sa na poľovných pozemkoch a v poľovných revíroch. Realita je však odlišná – poľovníci nie sú tí, ktorí vytvárajú napätie alebo prekážajú ostatným ľuďom v lese. Naopak, častokrát sú práve oni predmetom nepochopenia, sú cieľom nepodložených obvinení aj fyzických útokov. Čelia čoraz väčším obmedzeniam, ktoré im sťažujú vykonávanie ich činností vyplývajúcich zo zákona.

Obhospodarovanie poľovných revírov, okrem množstva iných povinností, zahrňuje aj samotný lov, ktorý je zameraný na reguláciu početných stavov voľne žijúcej zveri zo zákona podliehajúcej poľovníckemu plánovaniu a tým znižuje škody na lesných aj poľných kultúrach, obmedzuje šírenie nebezpečných ochorení prenosných i na človeka, znižuje pravdepodobnosť ohrozenia zdravia a majetku osôb pri kolíziách dopravných prostriedkov so zverou a podobne.

Brozura A5 lezata 01

V poslednom období zaznamenáva národná poľovnícka samospráva zvyšujúci sa počet tendenčných a neobjektívnych informácií, ktoré označujú poľovníkov ako osoby, ktoré sa voči návštevníkom prírody správajú intolerantne a znamenajú dokonca hrozbu pre turistov.

Šírenie rôznych mýtov sa spôsobom "opakovaná lož sa stáva pravdou" čím ďalej viac vrýva do pamäte ľudí. Je poľovníctvo len o love? Lovia poľovníci len pre trofeje? Je dnes poľovníctvo noazaj nepotrebné? Odpovede na tieto mýty nájdete v našej novej brožúre, ktorá je pokračovaním úspešnej prvej časti.

Novú brožúru si môžete stiahnuť z prílohy.

Attachments:
Download this file (polovnictvo_ma_zmysel_II.pdf)polovnictvo_ma_zmysel_II.pdf[Poľovníctvo má zmysel II. - Mýty vs. fakty]20343 kB

Gamemeat week V.044. november 2024 – Slovenská poľovnícka komora (SPK) v spolupráci s Európskou federáciou pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE), s radosťou oznamuje spustenie Európskeho týždňa diviny, ktorý sa uskutočňuje od 4. do 10. novembra 2024. Táto kampaň je zameraná na zvýšenie povedomia o výhodách diviny a ponúka zaujímavé príbehy, chutné recepty a cenné fakty, ktoré sledujú jej cestu z lesa na stôl.

Počas tohto týždňa predstaví „Európsky týždeň diviny“ zdravotné, environmentálne a kultúrne výhody diviny prostredníctvom dynamickej kampane na sociálnych sieťach. SPK sa taktiež zameriava na propagáciu diviny ako jednej z najudržateľnejších potravinových zdrojov. SPK prevádzkuje vlastnú webovú aplikáciu pre ľahšiu dostupnosť diviny obyčajným ľuďom, ktorá je dostupná na webe www.PredajDiviny.sk. Európsky týždeň diviny má za cieľ spojiť poľovníkov, ochranárov a milovníkov jedla, čím podporí širšie porozumenie a ocenenie diviny ako prirodzeného zdroja potravy – a zároveň osláviť jej rozmanité chute.

Udržateľný lov podporuje biodiverzitu, zdravie ekosystémov a udržateľné potraviny. Týždeň diviny nám pomôže zdieľať poznatky o pozitívnej úlohe, ktorú zohráva lov pri ochrane a manažmente populácií voľne žijúcej zveri, a ako výsledky tohto lovu môžeme zdieľať s ostatnými Tým, ktorí nevedia kde si môžu kúpiť zdravú slovenskú divinu, odporúčam navštíviť našu webovú stránku www.PredajDiviny.sk“ povedal prezident SPK Tibor Lebocký.

Attachments:
Download this file (ts_europsky_tyzden_diviny.pdf)ts_europsky_tyzden_diviny.pdf[Tlačová správa - Európsky týždeň diviny]123 kB

SPKSlovenská poľovnícka komora v spolupráci s OZ Zeleň a SOS Birdlife Slovensko, zrealizovala v mesiaci august medzi poľovníkmi prieskum s názvom „Biopásy v praxi“. Cieľom prieskumu bolo vyhodnotiť reálne poznatky z terénu o účinkoch biopásov, ktoré sú novým prvkom v slovenskej krajine a majú slúžiť na pomoc populáciám malej zveri. Závery prieskumu však budú dôležité aj pre strednodobé hodnotenie aktuálneho Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Zo všetkých relevantných odpovedí zaznamenalo z 292 respondentov (celkovo 442) z celého Slovenska až 72 % užívateľov revírov nárast populácie malej zveri po zavedení biopásov. Okrem toho, 77 % respondentov pozorovalo zvýšený výskyt malej zveri priamo v biopásoch a ich okolí, pričom odhadované zvýšenie početnosti sa najčastejšie pohybovalo v rozmedzí 10 až 30 %. Viac ako polovica účastníkov prieskumu zaznamenala hniezdenie alebo vyvedenie mláďat, čo je jedným z najdôležitejších indikátorov úspešného vplyvu biopásov.

Attachments:
Download this file (dotaznik_biopasy_v_praxi_Vyhodnotenie24.pdf)dotaznik_biopasy_v_praxi_Vyhodnotenie24.pdf[Dotazník biopásy - vyhodnotenie]605 kB

SPK32. ročník Celoslovenských poľovníckych slávností Dni sv. Huberta: Tradičné podujatie s bohatým programom

Spoločná tlačová správa 18.7.2024, Svätý Anton - Bratislava - V dňoch 31. augusta až 1. septembra 2024 sa v malebnom prostredí Múzea vo Svätom Antone uskutoční 32. ročník Celoslovenských poľovníckych slávností Dni sv. Huberta. Toto podujatie uskutočnené pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bude venované odkazu Sv. Huberta - "Zver nielen loviť, ale najmä chrániť a pochopiť jej význam v prírode".

Oficiálny program

Počas dvoch dní sa návštevníci môžu tešiť na pestrý program, ktorý zahŕňa slávnostné otvorenie s hymnou poľovníkov v podaní sólistu Opery SND Otokara Kleina a lesnými rohmi Reprezentačného telesa SPK. Významné osobnosti poľovníctva zo Slovenska i zahraničia, vrátane hostí z Čiech, Maďarska a Poľska, prídu vzdať hold tomuto jedinečnému podujatiu. Súčasťou programu bude aj odovzdanie rezortných vyznamenaní a ocenení Slovenského poľovníckeho zväzu.

Jedným z hlavných bodov bude oslava 15. výročia Klubu trubačov SR pri SPZ s výstavou v barokovej sýpke. Do Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku budú uvedení TV magazín HALALI a osobnosť slovenskej kynológie Jozef Jursa. Návštevníci sa môžu tešiť na medzinárodnú výstavu s partnerským múzeom v Hatvani, ktorá predstaví podobnosti a rozdiely poľovníckych múzeí na Slovensku a v Maďarsku.

Attachments:
Download this file (ts_dsh_2024.pdf)ts_dsh_2024.pdf[Tlačová správa: Dni sv. Huberta: Tradičné podujatie s bohatým programom]159 kB

SPKReakcia SPK na tvrdenia Alojza Hlinu, 26.7.2024
Slovenská poľovnícka komora (SPK) sa dlhodobo venuje riešeniu problémov s vysokými stavmi raticovej zveri na Slovensku. Aktuálna situácia so zvyšovaním škôd spôsobených zverou, si vyžaduje neustále zvyšovanie lovu, čo dokazujú aj čísla: v roku 2010 predstavoval úbytok lovom a úhynom 89 795 kusov raticovej zveri, zatiaľ čo v poslednej poľovníckej sezóne 2023/2024 toto číslo predstavuje 213 953 kusov raticovej zveri. Lovíme teda takmer trojnásobne viac ako pred trinástimi rokmi. Len za posledných päť rokov bolo ulovených 320 238 kusov diviačej zveri v rámci opatrení proti Africkému moru ošípaných.

Lov raticovej zveri je povolený celoročne, čo umožnilo mimoriadne povolenie vydané rezortom pôdohospodárstva. Zver sa môže loviť 24 hodín denne, 365 dní v roku, a to aj pomocou zakázaných spôsobov, ako sú nočné videnia. Napriek tomu poľovníci upozorňujú, že efektívny a ešte vyšší lov je nevyhnutná spolupráca celej spoločnosti. Zdôrazňujeme, že škody spôsobené raticovou zverou je možné riešiť zvýšeným lovom, no je na to potrebné vytvoriť vhodné podmienky. Slovenskí poľovníci robia maximum toho, čo dokážu v rámci aktuálnych možností.

Attachments:
Download this file (ts_reakcia_SPK_Hlina.pdf)ts_reakcia_SPK_Hlina.pdf[Tlačová správa - Slovenskí poľovníci intenzívne riešia problém vysokých stavov raticovej zveri, 2024]134 kB

cisty revir 2023 spk 10 zmensenaKomisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s redakciou Televízie HALALI vyhlásili v roku 2019 výzvu s názvom Čistý revír = čistá príroda. V prvom ročníku vyzbierali poľovníci takmer 250 ton odpadu ani nie za 3 mesiace trvania tejto výzvy. V minulom roku to už bolo neuveriteľných 400 ton. Od začiatku spustenia iniciatívy Čistý revír = čistá príroda sa zapojilo do akcie jedenkrát alebo aj viackrát takmer 250 organizácií. Spoločne za úspešných 5 ročníkov vyzbierali poľovníci viac ako 1 250 ton odpadu.

Nesmierne sa tešíme, že táto aktivita naberá nielen na popularite u poľovníkov, ale je jednou poľovníckych činností, kde sa veľmi rada zapája aj verejnosť, deti, školy, obce i všetky dobrovoľné organizácie pôsobiace pri obciach. Táto iniciatíva sa stala zároveň aj spoločenskou akciou, kde po úspešnej brigáde pripravia poľovníci účastníkom chutné pochúťky z diviny, či aktivity a drobné darčeky pre deti. Za 5 rokov sa na takýchto akciách zúčastnilo už viac ako 14 000 ľudí a aktivita každým rokom naberá na popularite.

Attachments:
Download this file (cisty_revir_24.pdf)cisty_revir_24.pdf[Tlačová správa - Za 5 rokov odniesli poľovníci z prírody 1 250 ton odpadu]136 kB

SPKTlačová správa, 25.8.2023 - V súvislosti s vyhláseniami člena prezídia Slovenskej poľovníckej komory Ing. Rudolfa Huliaka, predsedu Streleckej komisie SPK, na sociálnych sieťach a v médiách, Slovenská poľovnícka komora vyhlasuje, že Ing. Rudolf Huliak nebol a nie je poverený prezentovaním oficiálnych stanovísk a mediálnych výstupov SPK alebo prezídia SPK. Jeho vystúpenia v médiách sú jeho osobné názory a postoje.

Slovenská poľovnícka komora svoje mediálne vyjadrenia a stanoviská prezentuje vždy na základe dôkladnej analýzy a odborných stanovísk po konzultácii v mediálnej rade a prostredníctvom svojho hovorcu, prípadne štatutára alebo štatutárom poverených osôb.

Attachments:
Download this file (vyhlasenie_spk_medialne_vystupenia_23.pdf)vyhlasenie_spk_medialne_vystupenia_23.pdf[Tlačová správa - Vyhlásenie SPK k mediálnym výstupom]112 kB

stretnutie sopsr spk spz mzp 1Spoločná tlačová správa – Bratislava 1.8.2023    
Dňa 1. augusta 2023 sa v Dome poľovníkov na Štefánikovej ulici v Bratislave uskutočnilo spoločné rokovanie zástupcov Slovenskej poľovníckej komory (SPK) Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) a Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Stretnutie iniciovala ŠOP SR s cieľom nadviazať spoluprácu pri riešení problémových jedincov medveďa hnedého medzi pracovníkmi Zásahového tímu medveďa hnedého a poľovníckymi subjektmi, ktoré zastrešuje SPK a SPZ. ŠOP SR navrhla zástupcom SPK a SPZ možnosť využitia dohôd o spolupráci medzi ŠOP SR a poľovníckymi subjektami pri riešení konkrétnych identifikovaných problémových jedincov druhu. Účastníci spoločného rokovania sa po podrobnom posúdení obsahu návrhu dohôd o spolupráci zhodli, že je potrebné ju prerokovať aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a že diskusia s oboma rezortnými ministerstvami bude naďalej pokračovať.

Attachments:
Download this file (TS_medvede_final23.pdf)TS_medvede_final23.pdf[Spoločná tlačová správa - Stretnutie SPK, SPZ, MŽPSR, ŠOPSR]119 kB

SPKNa záver odborných a spoločenských podujatí organizovaných poľovníckou samosprávou v rámci mesiaca poľovníctva a ochrany prírody zvolal prezident Slovenskej poľovníckej komory (SPK) spoločné hybridné rokovanie zástupcov SPK, Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) a Petičného výboru petície „Poľovníctvo má zmysel“ (PV PMZ) s predstaviteľmi Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNL SR). Cieľom bolo prerokovať východiská spoločných stanovísk pre formuláciu priorít legislatívneho zámeru novelizácie zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, vykonávacej vyhlášky č. 344/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v platnom znení a dohodnúť rámce ďalšej vzájomnej spolupráce.

Účastníci rokovania sa zhodli, že je vzhľadom na politické a spoločenské turbulencie je potrebné hľadať zhodu medzi relevantnými zástupcami vlastníkov poľovných pozemkov a užívateľov poľovných revírov a prijať spoločné závery, ktoré sa budú spoločne presadzovať pri systémových i operatívnych opatreniach zameraných na zásadné zmeny v poľovníckom plánovaní a v poľovníckom manažmente tak pôvodných ako aj nepôvodných druhov raticovej zveri, pri zmenách podmienok uznávania a užívania poľovných revírov orientovaných na zdokonalenie doterajšieho manažmentu početnosti zveri, pri pravidlách zisťovania, preukazovania a riešenia škôd spôsobovaných zverou na lesných porastoch a poľnohospodárskych kultúrach, ako aj pri návrhoch na sfunkčnenie štátnej správy poľovníctva, najmä v oblasti súčinnosti s poľovníckou samosprávou pri výkone štátneho dozoru a v oblasti spolupráce s vlastníkmi a užívateľmi poľovných pozemkov.

Attachments:
Download this file (ts_rokovanie_polovnici_vlastnici_lesov23.pdf)ts_rokovanie_polovnici_vlastnici_lesov23.pdf[Tlačová správa: Zástupcovia poľovníkov a vlastníkov lesov rokovali o legislatívnych prioritách novely zákona o poľovníctve]128 kB

SPKMédiá v posledných dňoch informovali o zásahu NAKA, ktorá zadržala muža vyhrážajúceho sa smrťou vysokým štátnym úradníkom i prezidentke. Slovenská poľovnícka komora si preverila totožnosť muža a zistila, že dotyčný nikdy nebol poľovníkom, ani držiteľom poľovného lístka, ale športovým strelcom, čo ho kedysi oprávňovalo držať zbrane a strelivo.

Do budúcnosti žiadame médiá o objektivitu, uvedenie správnosti údajov a o to, aby nepoškodzovali dobré meno poľovníkov ničím nepodloženými informáciami.

Mediálna rada SPK

IMG 4271 zmensenaĎAKUJEME POĽOVNÍKOM Z CELÉHO SLOVENSKA ZA ÚČASŤ NA PROTESTNOM ZHROMAŽDENÍ, ktoré sa uskutočnilo 18.5.2023 pred Národnou radou Slovenskej republiky,
ĎAKUJEME POSLANCOM ZA HLASOVANIE PROTI A ZDRŽANIE SA HLASOVANIA
ĎAKUJEME ZA TO, ŽE KONEČNE NEBUDEME MUSIEŤ ODRÁŽAŤ NEUSTÁLE ÚTOKY PROTI POĽOVNÍKOM A MÔŽEME ROBIŤ SVOJU PRÁCU, PRETOŽE POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL!
SPOLU SME TO DOKÁZALI!

Minimálne 1500 poľovníkov nie je maličkosť. Boli ste úžasní, disciplinovaní, slušní a kultúrni. Tlmočíme vám aj poďakovanie príslušníkov policajného zboru, pretože taký pokojný a slušný protest s takou účasťou tu už dlho nebol. Ste skvelí a my ideme ďalej hájiť vaše záujmy a záujmy všetkých slušných poľovníkov.

Tlačová správa, vydaná pred protestom, 18.5.2023:

Attachments:
Download this file (ts_polovnici protestuju_18.5.2023.pdf)ts_polovnici protestuju_18.5.2023.pdf[Tlačová správa: Poľovníci protestujú pred Národnou radou]188 kB

SPKPoslanecký návrh novely zákona o poľovníctve bol dnes posunutý do druhého čítania. Aj napriek negatívnemu stanovisku Ministerstva financií, ktoré už vopred avizovalo svoj nesúhlas s uvedeným poslaneckým návrhom zákona o poľovníctve z dielne Fecka, Pročka a Kučeru, bude poľovníctvo po jeho schválení v tomto znení, enormne zaťažovať štátny rozpočet. Daňoví poplatníci by sa mali pripraviť na to, že poľovníctvo už nebude samofinancovné a bude si vyžadovať niekoľko miliónov eur ročne navyše. Napriek úspešnej petícii Poľovníctvo má zmysel so 154-tisíc podpismi, kde sa občania Slovenska jednoznačne vyjadrili proti takýmto pokusom, tento poslanecký návrh zavedie chaos, ktorí zaplatíme my všetci. Najdiskutovanejšiu tému škôd spôsobených zverou taktiež novela nerieši a nevyrieši, len vnesie chaos medzi užívateľov poľovných revírov a štát.

Uvedený návrh zákona o poľovníctve ukladá okresným úradom široký rozsah povinností, ktoré doteraz vykonávala poľovnícka samospráva z vlastných zdrojov a rozsiahlou dobrovoľníckou prácou funkcionárov. Ak by mala štátna správa zvládnuť túto úlohu, ministerstvo vnútra bude musieť navýšiť počet pracovníkov, zabezpečiť softvérové a hardvérové vybavenie, služobné vozidlá, čo zaťaží štátny rozpočet o niekoľko miliónov eur. Navyše v navrhnutom prenesení výkonu štátnej správy na iné organizácie, sa uvedený návrh javí ako protiústavný.

Attachments:
Download this file (ts_poslanecky_navrh_zakona23.pdf)ts_poslanecky_navrh_zakona23.pdf[Tlačová správa - Po schválení návrhu zákona o poľovníctve z dielne Fecka, Pročka a Kučeru hrozí chaos, ktorí zaplatia daňoví poplatníci]131 kB

jablonka 23Presne rok po tom, čo sme avizovali prípady roztrhanej zveri na Devínskej Kobyle, voľne pustenými psami, sa situácia v našich lesoch opakuje. Tentokrát nejde len o jedno miesto na Slovensku, ale v krátkej dobe o niekoľko prešľapov zo strany majiteľov psov, kde zver trpela, až kým neuhynula v bolestiach. Aj preto apelujeme na majiteľov domácich miláčikov, aby dodržiavali zákony a psy mimo chovný priestor nepúšťali na voľno.

Vychádzka so psom mimo chovný priestor, prináša pre majiteľov psov aj povinnosti. Je potrebné dodržiavať všetky príslušné zákonné ustanovenia, ale aj všeobecne záväzné nariadenia príslušnej obce, ktoré upravujú voľný pohyb psa. Neznamená to, že pokiaľ v obci psa z vôdzky nepustím, za obcou už môžem, nech sa “vybehá”. Je nutné akceptovať fakt, že pes je šelma a preto je nevyhnutné dodržiavať legislatívu a správať sa, ako majiteľ, zodpovedne.

Štyri prípady v krátkom čase
Prvý   
V okrese Pezinok v poľovnom revíri v Malých Karpatoch sa začiatkom mesiaca február podarilo miestnemu poľovníkovi natočiť psa plemena Beauceron, ktorý strhol muflóna. Pes na poľovníkov krik zareagoval tým, že muflóna pustil. Zranený muflón odbehol na troch nohách. Následne pes otočil svoju pozornosť na poľovníka a jeho dvoch poľovných psov, ktorých mal poľovník pri sebe. Dotyčný musel rýchlo zareagovať, aby nedošlo ku stretu psov s Beauceron. Našťastie sa mu psov podarilo zavrieť do auta. Zbraň nepoužil, hoci pes nebol označený a jasne útočil na zver. 

Attachments:
Download this file (ts_psy_opat_utocili_23.pdf)ts_psy_opat_utocili_23.pdf[Tlačová správa - Voľne pustený pes roztrhal gravidnú danielicu]623 kB

3Poľovníci vyzbierali z prírody 270 ton odpadu

V roku 2022 vyhlásila SPK spolu s redakciou Halali už 4. ročník iniciatívu Čistý revír = čistá príroda. Do tohto projektu sa zapájajú užívatelia poľovných revírov zo všetkých kútov Slovenska. Štvrtý ročník, bol historicky najúspešnejší preto sa nevieme dočkať jubilejného 5., ktorý spúšťame práve dnes 1. februára. Najšikovnejší boli poľovníci z okresov Trnava, Nitra, Trenčín, Malacky a Ružomberok.

Odpad v národných parkoch, chránených územiach, na poliach, v lesoch. Všade tam, kde sa dostala ľudská noha, tam sa dostal aj odpad. Prírodu od neho tento rok odbremenilo neuveriteľných 117 užívateľov poľovných revírov, ktorí sa zapojili do projektu vyhláseného SPK a Halali. Počet zapojených sa od minulého roka zdvojnásobil, rovnako tak aj množstvo vyzbieraného odpadu. Ešte nikdy sa nám nepodarilo vyzbierať viac ako 250 ton odpadu, avšak tento rok ho naši poľovníci tromfli. Stále sa však opakuje nahromadený odpad hlavne v okolí hlavných ciest, frekventovaných lesných ciest a turistických chodníkov. Akcia Čistý revír=čistá príroda je aj spoločenskou akciou, nakoľko sa jej zúčastnilo za celý rok viac ako 4000 ľudí. Poľovníci sa tak dobrovoľníkom, ktorí prídu vypomôcť pri zbere smetí z prírody, odvďačia dobrým divinovým guľášom, či inými pochutinami a drobnosťami pre deti. 

Attachments:
Download this file (ts_polovnici_270ton_odpadu_2023.pdf)ts_polovnici_270ton_odpadu_2023.pdf[Tlačová správa - Poľovníci vyzbierali 270 ton odpadu]195 kB

SPKKroky, ktoré majú vyriešiť pálčivé problémy poľovníctva sú podľa agrorezortu zrušenie povinného členstva v SPK a prenesenie výkonu činností SPK opäť na štátnu správu. Taktiež by malo v novom zákone ísť aj o spravodlivejší prenájom štátnych revírov.

V skutočnosti je však problematika nového znenia zákona oveľa zložitejšia a interpretácia zmien zavádza nie len poľovníkov, ale najmä verejnosť. Presadzované zmeny sa totiž negatívne premietnu do štátneho rozpočtu a peňazí daňových poplatníkov, hoci v dôvodovej správe je finančný dopad uvedený ako nulový!

Predkladaný nekoncepčný zákon o poľovníctve zaznamenal v medzirezortnom pripomienkovom konaní až 790 pripomienok, z čoho bolo 458 zásadných. Dodnes ministerstvo nevyriešilo 87 zásadných rozporov, no napriek tomu predložilo zákon Úradu Vlády. Všetko, za čo poľovníci bojovali v najväčšej petícii za posledné roky v rámci SR – Petícii Poľovníctvo má zmysel, so 153 tisíc podpismi, bolo predkladateľom odignorované. Už v priebehu prípravy tohto vládneho návrhu zákona sme avizovali snahu a ochotu konštruktívne spolupracovať a odborne pripomienkovať ustanovenia nového návrhu zákona aj s odvolaním sa na § 42, ods. 1, písm. h) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve, podľa ktorého národná poľovnícka samospráva spolupracuje so štátnymi orgánmi pri príprave návrhov všeobecne záväzných právnych predpisov.

Napriek našim upozorneniam o netransparentnom procese prípravy návrhu nového zákona o poľovníctve ministerstvom, bola národná poľovnícka samospráva, ale aj široká poľovnícka a odborná verejnosť z procesu prípravy vylúčená. Predkladateľ tak preukázateľne porušil vyššie uvedené ustanovenie zákona. Tragikomická je aj skutočnosť, že poslanci Fecko, Pročko a Kučera predložili svoj vlastný návrh veľmi podobný tomu ministerskému. Taktiež bez konzultácie s kýmkoľvek! 

Attachments:
Download this file (stanovisko_SPK_navrh zakona_2023.pdf)stanovisko_SPK_navrh zakona_2023.pdf[Stanovisko SPK k návrhu novely zákona o poľovníctve]154 kB

MDS zmensena16. novembra si pripomíname Medzinárodný deň SOKOLIARSTVA. Tento dátum bol vybraný po hromadnom zápise sokoliarstva – žijúceho dedičstva ľudstva, do svetového zoznamu Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 2010. Do zoznamu bolo vtedy zapísaných 11 národov a išlo vôbec o najväčšiu nomináciu v histórii dohovoru UNESCO. Sokoliarstvo, ako tradícia, umenie, kultúra a dedičstvo ľudstva sa praktizuje po celom svete už viac ako 4000 rokov!

Nepretržitosť a kontinuita sokoliarstva podnietila aj našich členov zo Slovenského klubu sokoliarov pri SPK, aby zapísali slovenské sokoliarstvo do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Podarilo sa im to len pred necelým rokom, konkrétne 14. decembra 2021. Sokoliarstvo sa tak stalo len ôsmym slovenským prvkom nehmotného kultúrneho dedičstva zapísaným do svetového zoznamu UNESCO. Medzi štáty, ktoré majú zapísané sokoliarstvo patria aj Česko, Poľsko, Maďarsko, Nemecko, Írsko, Spojené arabské emiráty, Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko, Francúzsko, Taliansko, Kazachstan, Kórejská republika, Kirgizsko, Mongolsko, Maroko, Holandsko, Pakistan, Portugalsko, Katar, Saudská Arábia, Španielsko, Sýrska arabská republika no a samozrejme Slovensko.

Attachments:
Download this file (ts_sokoliari_medzinarodny den.pdf)ts_sokoliari_medzinarodny den.pdf[Tlačová správa - 16. novembra svetový deň sokoliartstva]275 kB

3V roku 2022 vyhlásila SPK spolu s redakciou Halali už 4. ročník iniciatívy Čistý revír = čistá príroda. Do tohto projektu sa zapájajú užívatelia poľovných revírov zo všetkých kútov Slovenska. Štvrtý ročník, ktorý ešte trvá do konca tohto roka, prekonal všetky očakávania a prelomil doterajšie rekordy. Najaktívnejší sú zatiaľ poľovníci patriaci pod Obvodnú poľovnícku komoru Trnava, Nitra a Trenčín.

250 ton odpadu, 100 poľovných revírov      
Zapojených do projektu je už tento rok viac ako 100 užívateľov revírov, ktorí vyzbierali za 6 mesiacov zo slovenskej prírody 250 ton odpadu. Za štyri ročníky už poľovníci vyzbierali spolu viac ako 800 ton rôzneho odpadu. Sami priznávajú, že čierne skládky, ktoré likvidovali sa už v takom množstve neobnovujú a v prírode je odpadu menej ako kedysi. Stále sa však opakuje nahromadený odpad hlavne v okolí hlavných ciest, frekventovaných lesných ciest a turistických chodníkov. 

Attachments:
Download this file (ts_cisty_revir_22.pdf)ts_cisty_revir_22.pdf[Tlačová správa - Čistenie prírody láme rekordy]222 kB

SPKNávrh novely zákona o poľovníctve z dielne strany Život Tomáša Tarabu, Filipa a Štefana Kuffu, ktorý bol zaradený do rokovania parlamentu, bude pre poľovníctvo likvidačný a nebude riešiť zníženie stavov zveri, ako to prezentujú jej autori. Návrh má riešiť najmä zodpovednosť za škody spôsobené zverou štýlom „poľnohospodár vyčísli a poľovníci škody v plnej výške zaplatia“. Tento spôsob však nielen že nerozviaže poľovníkom ruky ako to prezentujú autori zákona, ale poľovníci prestanú poľovať. Žiadny z poľovníkov predsa nebude ručiť celým svojim majetkom, aby mohol vykonávať právo poľovníctva! Vzhľadom na absenciu jednotnej metodiky zisťovania škôd nie je reálne možné s istotou zistiť akú reálnu výšku škody zver spôsobila, navyše neexistuje ani právna istota vylúčenia možnej zámeny príčiny zníženia predpokladanej úrody či pôvodcu poškodenia. Z praxe sú známe pokusy pripísať škody suchom na vrub zveri, či škody zákonom chráneným vtáctvom (škorcami) na vrub raticovej zveri.

Odignoruje parlament 152 tisíc podpisov petície Poľovníctvo má zmysel?

Politici už zrejme zabudli na petíciu Poľovníctvo má zmysel, ktorú podpísalo 152 tisíc občanov. Predseda parlamentu vtedy poľovníkom deklaroval, že do parlamentu nepustí žiadnu novelu zákona o poľovníctve, ktorá nebude prerokovaná s poľovníckou samosprávou tak, ako to hovorí zákon o poľovníctve a tak, ako to žiadala aj petícia. Dnes je však takýto zákon zaradený do rokovania parlamentu a s poľovníkmi nikto o návrhoch zmien dodnes nerokoval! 

Attachments:
Download this file (stanovisko_SPK_zakon o polovnictve-9,22.pdf)stanovisko_SPK_zakon o polovnictve-9,22.pdf[Stanovisko SPK k návrhu novely zákona o poľovníctve z dielne strany ŽIVOT]200 kB

SPKĽudia obhospodarujúci pôdu, lesy a zver na slovenskom vidieku, ale aj čoraz viac domácich i zahraničných turistov a rekreantov má už plné zuby zavádzania z úst predstaviteľov mimovládnych ochranárskych organizácií i ministra životného prostredia SR. Ten sa po obvineniach poľovníkov, neskôr turistov, fotografov, či ľudí žijúcich na lazoch, ktorí prejavili obrovskú vlnu nevôle a nesúhlasu s bagatelizovaním medvedieho problému na Slovensku verejnými protestami, opäť pustil do poľovníkov obviňovaním zo synantropizácie medveďov vnadiskami.

Klamstvá o vnadiskách
Vnadiská, ktoré sú legálne a zákonne zriadené, vychádzajúc z nariadenia vlády a národného eradikačného plánu pre diviačiu zver proti africkému moru ošípaných(AMO), pomáhajú poľovníkom efektívne loviť diviačiu zver. Poľovníci majú túto činnosť prísne regulovanú, evidovanú a kontrolovanú. SPK vysvetľuje dôvody, formy a postupy regulácie početnosti diviačej zveri reportážami, videami aj podcastami. Každý, kto má čo i len elementárne vedomosti o biológii diviačej zveri vie, že jej individuálny lov bez vnadenia je v podmienkach lesných biotopov málo efektívny, časovo náročný a znižovanie početnosti populácie pomalé.

graf ubytok 1999 2020SPK sa zásadne ohradzuje voči tvrdeniam, ktoré zazneli na tlačovej konferencii (TK) SPPK dňa 12.5.2022, ku škodám spôsobovaným zverou a pripravovanému novému zákonu o poľovníctve. Na TK odzneli nesprávne informácie interpretované nie len z úst podpredsedu SPPK, ale aj predsedu PD Badín, ktoré sme nútení uviesť na správnu mieru.

Po roku 2008 sa „prestalo“ loviť – nepravdivá informácia

Na TK bolo poukázané na to, že zver sa od roku 2008 loví v oveľa menšom množstve, preferuje sa samčia-trofejová zver. Preto uvádzame nasledovný graf, ktorý jasne ukazuje, že lov oproti rokom 1999-2009 narástol ihneď po prijatí aktuálneho zákona 274/2009 a to 2,5 – 4,5 násobne. Celkový lov raticovej zveri v roku 2008 predstavoval 71 tisíc kusov zveri, v roku 2010 už 90 tisíc kusov a dnes až 180 tisíc kusov raticovej zveri, čo je celkovo dvojnásobok a u danielej zveri 4,5 násobok nárastu lovu za 10 rokov.

plagat cas hniezdenia rodenia 2022Jar je obdobím, kedy zver načerpáva silu a zároveň privádza na svet mláďatá. V posledných dvoch rokoch v prírode zaznamenávame zvýšený pohyb turistov, cyklistov, psíčkarov, či motorkárov a to so sebou prináša aj negatívne dôsledky. Aj z tohto dôvodu Slovenská poľovnícka komora vytvorila infografiku s prosbou voľne žijúcej zveri, aby tak ľuďom pripomenula, komu príroda patrí, kto je v nej doma a ako by sme sa my, jej návštevníci, mali správať.

Užívatelia poľovníckych revírov, ktorí sa stretávajú v prírode denno-denne s veľkým množstvom ľudí, osádzajú pre edukáciu verejnosti tabule s týmito plagátmi na najfrekventovanejších miestach pri vstupe do extravilánu obce, na obecných nástenkách, cyklotrasách, turistických trasách alebo miestach na táborenie. Tieto tabule ste si mohli všimnúť napríklad aj na okraji Mestských lesov BA, Rači, Pajštúne, i vo väčšine poľovníckych revírov po celom Slovensku.

Attachments:
Download this file (ts_mladata_22.pdf)ts_mladata_22.pdf[Tlačová správa - Je čas hniezdenia a rodenia mláďat]174 kB

diiiiviakyPoľovníci ulovili v poľovníckej sezóne 2021/2022, ktorá sa skončila 28. februárom, až 72 tisíc diviakov. Ako sme predpokladali, lov spolu s úhynom dosiahol takú hranicu, ako v historickej sezóne 2019/2020. Celkovo z našej prírody ubudlo viac ako 76 100 diviakov.

Vysoký lov aj napriek obmedzeniam    
Doposiaľ najviac sa ulovilo v roku 2019, keď bolo možné loviť diviaky na celom území krajiny bez obmedzení. Dnes už takmer polovica užívateľov revírov na Slovensku musí dodržiavať prísne veterinárne opatrenia a ulovené diviaky napr. uchovávať v chladiacom boxe do príchodu výsledku vyšetrenia vzorky na africký mor ošípaných (AMO). Navyše, na viac ako jednej štvrtine územia rapídne poklesli stavy diviačej zveri až pod hranicu tzv. normovaných kmeňových stavov z dôvodu premorenia vírusom AMO.

100 tisíc diviakov           
Métou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bolo uloviť v tohtoročnej sezóne 100 tisíc diviakov. Od začiatku sme však upozorňovali na fakt, že pokiaľ nedôjde k zmene hospodárenia v krajine, nepodarí sa nám to. Konkrétne by malo dôjsť k prispôsobeniu krajiny pre lov zveri tak, ako je to napríklad v Maďarsku. Zákonne vymedzené prieseky nízkych plodín (napr. ovos) prerušujúcich tie vysoké (napr. kukurica) a následnou zmenou osevných postupov. Absentujúci rešpekt od verejnosti, návštevníkov lesov, cyklistov, turistov, psíčkarov, nám úlohy dané štátom neumožňuje plniť ako by sme si priali. 

Attachments:
Download this file (ts_lov_diviakov_21-22.pdf)ts_lov_diviakov_21-22.pdf[Tlačová správa - Poľovníci ulovili 72 tisíc diviakov]152 kB

medved nozkaSlovenská poľovnícka komora apeluje na návštevníkov prírody, aby boli opatrní pri rekreácii a pohybe v lese, nakoľko sme dňa 3. marca 2022 zaznamenali informáciu o ďalšej nešťastnej udalosti, a to napadnutí človeka medveďom neďaleko obce Tužina (okr. Prievidza).

Medveď napadol profesionálneho lesníka počas plnenia si služobných povinností v lese,  spôsobil mu ťažké poranenia končatín a hlavy. Medvede si v tomto období hľadajú ľahko dostupné zdroje potravy, ktorými môže byť napr. uhynutá zver alebo odpadky. Pri bránení svojej koristi môžu byť medvede nebezpečné, medvedice majú v brlohoch mláďatá, ktoré si starostlivo chránia.

Zároveň upozorňujeme, že v tomto období sa rodia aj mláďatá diviakov, ktoré ich matky taktiež starostlivo chránia a môžu tak pri vyrušení spôsobovať hraničné situácie.

Attachments:
Download this file (ts_medvede.pdf)ts_medvede.pdf[Tlačová správa - Buďte v lese opatrní]107 kB

diviaky mestoMédiá sú už niekoľko dní plné fotografií a videí diviakov pobehujúcich po našom hlavnom meste. Podobný problém pretrváva aj napr. v Žiline či Považskej Bystrici a teda v mestách priamo obklopených lesmi, ktoré sú prirodzeným miestom výskytu diviačej zveri. Avšak v súčasnosti, práve v blízkosti zastavaných území obcí alebo priamo v nich zver nachádza pokoj pred tlakom návštevníkov lesa, či šeliem. Toto však nie je nič nezvyčajné ani v Európe, stačí sa pozrieť do Nemecka a Poľska. Metropoly so súvislými lesmi vo svojej blízkosti mávajú tieto problémy s diviačou zverou veľmi často.

Naše lesy sú intenzívne využívané verejnosťou najmä pre šport, rekreáciu, či zber lesných plodov a to v nijako neohraničenej časovej dobe. Výnimkou nie sú ani tie v blízkosti Bratislavy na Bratislavskej Kobyle, Mestských lesoch, či v Rači. Do neskorých nočných hodín sú v lesoch ľudia –  psíčkari, bežci, cyklisti, zberači parohov s čelovkami a svetlami. Zver je vyrušovaná, intenzívnejšie migruje a to aj v rozpore s jej prirodzenými inštinktami – do zastavaných území. Dôležité je tiež poukázať na tú skutočnosť, že možnosť výkonu bezpečného lovu a redukcie počtu premnožených diviakov a tiež inej raticovej zveri pre udržovanie normovaných stavov zveri, v tak intenzívne ľuďmi využívaných lesoch, je len minimálna!

Attachments:
Download this file (ts_zver_v_intravilanoch_2-2022.pdf)ts_zver_v_intravilanoch_2-2022.pdf[Tlačová správa - Kľúčové je pochopiť, že poľovníctvo je v našej krajine nevyhnutná súčasť života a dotýka sa každého z nás]114 kB

danielica vlciakCez víkend sa v Pezinku odohrali dramatické chvíle, keď pes nezodpovednej majiteľky roztrhal gravidnú danielicu.

Vychádzka so psom mimo chovný priestor, či obec nie je právom, ale najmä povinnosťou pre majiteľov psov. Neznamená to, že pokiaľ v obci psa z vôdzky nepustím, za obcou už môžem, nech sa “vybehá”. Je nutné akceptovať fakt, že pes je šelma a preto je nevyhnutné dodržiavať legislatívu a správať sa, ako majiteľ, zodpovedne.

Majiteľka psa sa svojim konaním, alebo aj ľahostajnosťou, dopustila priestupku podľa ustanovení zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú podmienky držania psov. Navyše podľa vyhlášky č. 421/2013 Z. z., ktorou sa určuje spoločenská hodnota poľovnej zveri, spôsobila užívateľovi poľovnému revíru škodu vo výške 2 160 €.

Práve toto je príklad, prečo poľovníci disponujú oprávnením, hoci mnohými kritizovaným, usmrcovať pytliačiace psy a mačky. Nech je tento smutný prípad usmrtenia gravidnej danielice roztrhanej za živa príkladom toho, ako by sa majitelia psov nemali správať. 

Attachments:
Download this file (ts_roztrhana_danielica_22.pdf)ts_roztrhana_danielica_22.pdf[Tlačová správa - Voľne pustený pes roztrhal gravidnú danielicu]105 kB

cr cp 20211FINALKomisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s redakciou TV Halali vyhlásili v minulom roku už III. ročník projektu Čistý revír = čistá príroda, ktorej cieľom bolo zaktivizovať a vyzvať užívateľov poľovných revírov, aby ukázali verejnosti koľko pozitívnej a obdivuhodnej práce vykonávajú vo svojich revíroch pre pomoc životnému prostrediu, ale zároveň aj pre ľudí a lesnú zver. SPK poskytuje každej organizácii, ktorá o to požiada symbolický príspevok na vrecia, separáciu alebo odvoz odpadu vo výške 50,-€ z Fondu rozvoja a zveľaďovania poľovníctva.

Už dva ročníky sa trápime so zákazom organizácie hromadných podujatí, ktorý hlavne na jar či v zime, kedy sa odpad zbiera najjednoduchšie, obmedzuje účasť na podobných podujatiach, ktorých bývajú pevnou súčasťou napr. základné a materské školy, dobrovoľne hasičské zbory, či dobrovoľníci z obcí. Aj napriek tomu bol pre nás výsledok ohromujúci. Do výzvy sa zapojilo až 66 užívateľov poľovných revírov, ktorým sa podľa zaslaných informácií podarilo vyzbierať viac ako 214 ton odpadu. Najaktívnejšími poľovníkmi boli užívatelia revírov z okresu Malacky, Ružomberok, Trenčín, Lučenec, Považská Bystrica a ďalších. V prepočte sa akcie zúčastnilo aj viac ako 1200 poľovníkov, ich rodinných príslušníkov a niekoľko stoviek dobrovoľníkov. 

Attachments:
Download this file (ts_cisty_revir_2021_zhodn.pdf)ts_cisty_revir_2021_zhodn.pdf[Tlačová správa - Poľovníci vyzbierali viac ako 214 ton odpadu]129 kB

pripad polovnik22V Novom roku preletela médiami senzačná správa o zranených počas silvestrovskej noci. Jednou zo správ bola aj informácia, že “Na centrálnom príjme v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch riešili prípad opitého poľovníka, ktorý spadol z posedu. Tiež pád z rebríka, pri ktorom muža pod vplyvom alkoholu museli hospitalizovať na traumatologickom oddelení.”

Tieto informácie sú nepresné a absolútne zavádzajúce. V skutočnosti ide o toho istého človeka Róberta B. Rodina má k dispozícii lekársku správu, v ktorej sa konštatuje, že pacient nemal v krvi alkohol. Pán Róbert B. je totiž absolútny abstinent. Vzhľadom k tomu, že správu o jeho inak veľmi vážnej nehode už má množstvo ľudí z jeho okolia, takáto nepravdivá informácia by mu mohla vážne poškodiť meno.

Chceme veriť, že zo strany médií sa v tomto prípade jednalo iba o nesprávnu interpretáciu informácie a nie o zámerné poškodzovanie mena pána Róberta B. a všetkých poľovníkov.

Attachments:
Download this file (vyjadrenie_spk_incident22.pdf)vyjadrenie_spk_incident22.pdf[Vyjadrenie k zranenému poľovníkovi, 2022]128 kB

SPKDnes sa na Slovensku nachádza viac ako 63 % všetkých lesov v sústave chránených území. Globálne skúsenosti s chránenými územiami však ukázali, že kľúčovým faktorom na zastavenie straty biodiverzity nie je stupeň ochrany prírody, ale posilnenie postavenia miestnych ľudí a zachovanie kultúrnych výhod a prínosov pre živobytie (Odkaz na vedecké práce TUTU).

Schválená reforma NP má však priniesť až 75% bezzásah z výmery lesov v národných parkoch aj tam, kde sa dnes riadne hospodári a kde miestne obyvateľstvo dosiahlo to, že dnes máme stále čo chrániť. Prijatie takéhoto zákona bude mať na ľudí ešte negatívnejší efekt ako zákon o envirozáťažiach, ktorý len nedávno odmietla podpísať sama pani prezidentka Čaputová. Poslanci jej veto prelomili a veľmi kontroverzný a nepripravený zákon porušujúci ústavné právo, čoskoro príde do platnosti. Aj preto sa SPK pripája k organizáciám, ktoré žiadajú pani prezidentku, aby novelizovaný zákon o ochrane prírody a krajiny nepodpísala.

Attachments:
Download this file (ts_podpora_SPK-ban.pdf)ts_podpora_SPK-ban.pdf[Tlačová správa - Nutnosť zapojenia ľudí do ochrany prírody]143 kB

sokoliari instagramTlačová správa 14.12.2021 – Sokoliarom zo Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore sa konečne podarilo zavŕšiť 15 ročnú snahu. Dnes 14.12.2021, bolo sokoliarstvo konečne zapísané na Svetový zoznam UNESCO! Pristupujúcimi štátmi s prvkom sokoliarstva boli spolu s nami aj Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko, Holandsko a Poľsko. Slovenskí sokoliari sa tak pridali k ďalším 18 štátom, ktoré sú už so sokoliarstvom v zozname zapísané niekoľko rokov. Mimochodom, „sokoliarstvo“ ako také, bolo prvkom zapísaným na svetový zoznam UNESCO s doposiaľ najširšou nomináciou štátov nielen Európy, ale aj Ázie. Sokoliarstvo, žijúce dedičstvo ľudstva sa tak pridá k siedmym doteraz zapísaným slovenským prvkom v UNESCO.

Dlhá cesta za zápisom

Slovenskí sokoliari pracovali na zápise do národného zoznamu viac ako 12 rokov. Museli vo svojej nominácii potvrdiť, že sokoliarstvo je na území Slovenska nepretržite od 5. storočia nášho letopočtu. V roku 2019 sa to ale podarilo a sokoliari si z rúk vtedajšej ministerky kultúry SR prevzali osvedčenie o zápise na národný zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva. 

Attachments:
Download this file (ts_sokoliari_unescoUp.pdf)ts_sokoliari_unescoUp.pdf[Tlačová správa - Sokoliari v UNESCO]247 kB

3 10 21Slovenskí poľovníci berú úlohu v boji proti africkému moru ošípaných vážne. Dôkazom toho je aj tohtoročný lov diviačej zveri, ktorý od začiatku marca do konca októbra dosiahol hranicu 45 tisíc kusov. Rovnaký počet bol zaznamenaný aj v sezóne 2019/2020, kedy poľovníci ulovili historicky najviac, až 75 tisíc diviakov. Prekonáme toto historické maximum?

Hoci sa na veľkej časti Slovenska, ktorá je zasiahnutá africkým morom ošípaných, na určitý čas nemôže loviť, alebo diviaky úplne zmizli, čísla lovu neustále stúpajú. SPK veľmi teší, že sú poľovníci zodpovední a štatistika lovu prekonáva rekordy. Len napríklad priemerný denný lov za posledné dva mesiace presiahol už 260 kusov diviačej zveri. Málokto si uvedomí, koľko to stojí poľovníkov námahy, hodín času i financií, aby sa im podarilo stavy diviakov znížiť. Aj preto im treba za ich rukolapné výsledky poďakovať a nie ich haniť, že situáciu „nezvládajú“, ako to prezentujú niektoré médiá. 

 MG 1755 zmensenaTlačová správa, 10.9.2021     

Vidiecka koalícia zorganizovala 9.9.2021 pokojné zhromaždenie občanov vidieka, ktorí prišli vyjadriť svoj názor k budove Múzea SNP v Banskej Bystrici. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 1500 lesníkov, poľnohospodárov, včelárov, chovateľov, rybárov, poľovníkov a priateľov vidieka. Zástupcovia organizácií, ktorí zorganizovali toto zhromaždenie sú zo strany Ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody obviňovaní, že spustili masovú dezinformačnú kampaň tzv. reformy národných parkov. Dokonca sú nazývaní fašistami či špinavcami, čo považujeme za nehorázne. Tieto organizácie však odmietajú súčasný spôsob jednania s majiteľmi a obhospodarovateľmi pôdy. MŽP a jeho vedenie nedodržiava programové vyhlásenie Vlády SR, za ktoré sa zaviazali.

My, obyvatelia vidieka nie sme proti ochrane prírody, práve naopak. Príroda na Slovensku je formovaná, zveľaďovaná a ochraňovaná práve nami, ľuďmi viazanými na život na vidieku, členmi našich organizácií. Máme oprávnené obavy z nepremyslených krokov zástupcov envirorezortu a to predovšetkým zo spôsobu akým „novelu“ pripravili. Oni ju totiž nepripravili vôbec. Do dnešného dňa nevypočítali žiadne socio-ekonomické dopady na regióny a ľudí v nich žijúcich. Turizmus na Slovensku už niekoľko rokov preukázateľne klesá, nepomohli mu ani proti pandemické opatrenia a výrazne ani opatrenia na podporu domáceho turizmu. Je preto naivné myslieť si, že vidiek zachráni akási prebudova na turizmus.

Aj z tohto dôvodu účastníci zhromaždenia prijali Bystrickú rezolúciu, ktorá je prílohou tejto tlačovej správy. V skratke:

Attachments:
Download this file (prihovor_T.Lebocky_zhromazdenieBB.pdf)prihovor_T.Lebocky_zhromazdenieBB.pdf[Príhovor prezidenta SPK na zhromaždení v Banskej Bystrici, 9.9.2021]127 kB
Download this file (bystricka_rezolucia_9.9.2021.pdf)bystricka_rezolucia_9.9.2021.pdf[Bystrická rezolúcia Vidieckej koalície - 9.9.2021]95 kB
Download this file (ts_zhromazedenieBB9.9.21.pdf)ts_zhromazedenieBB9.9.21.pdf[Tlačová správa - Zhromaždenie BB, 9.9.2021]205 kB

 DSC6876 17401 1Všade vo svete sú medvede lovené legálnym spôsobom, no na Slovensku sú zabíjané  smrtiacou injekciou. Zásahový tím populisticky informuje, že ich humánne eutanázuje. Avšak pojem eutanázia je v súvislosti so zvieraťom úplne absurdný – zviera predsa nie je človek a nemôže dobrovoľne súhlasiť so svojím usmrtením.

Činnosť Zásahového tímu vykazuje nie len znaky amaterizmu, ale aj porušovania právnych noriem. Dôkazmi sú štyri osirelé mláďatá, nevhodné a nehumánne nakladanie so zabitými medveďmi, neodbornosť pri samotnom výkone, nedostatočná spolupráca s obhospodarovateľmi, samosprávou a vlastníkmi. Na túto neefektívnu činnosť, ktorá neprináša riešenia, sú však vynakladané nemalé finančné prostriedky daňových poplatníkov. Naopak, prísne kontrolovaný regulačný lov, by mohol byť prínosom financií, použiteľných napr. na zabezpečenie kontajnerových stojísk.

Štát zákazom lovu výrazne podporil stratu plachosti u tejto veľkej šelmy. Človek pre medveďa viac nepredstavuje hrozbu. Členovia zásahového tímu, do medveďov strieľajú  paintballové guličky, priamo v národných parkoch robia hluk a vystreľujú svetlice, plašia medvede trúbením, okrikovaním a používaním medvedích sprejov. Použitie svetlíc, alebo petárd je zákonom o poľovníctve, za účelom plašenia zveri, zakázané. Je totiž dokázané, že ide o výrazný stresový faktor. Otázkou je, prečo v prípade medveďa je tento spôsob umožnený? Nehovoriac o tom, že takéto konanie voči chránenému živočíchovi, častokrát v jeho prirodzenom prostredí, zakazuje samotný zákon o ochrane prírody a krajiny. Už je viac ako zrejmé, že toto plašenie ani premiestňovanie do inej lokality nie je humánne a ani efektívne.

Nie je zriedkavé, že v mnohých obciach (napr. Liptov) už nemôžu byť voľne uložené úle ani v záhradách priľahlých k obydliam, raritné nie sú ani útoky na hospodárske zvieratá. Množia sa varovania a vyhlásenia obcí o výskyte šeliem v blízkostí obydlí a to aj na miestach, kde sa táto šelma historicky nevyskytovala. Biológovia však potvrdzujú, že poľovníci, či obyvatelia obcí nezabezpečeným odpadom, nemôžu za zmenu správania medveďa! Ide o problém, ktorý má viac príčin.

Attachments:
Download this file (TS_medvede_stratili_plachost1.pdf)TS_medvede_stratili_plachost1.pdf[Tlačová správa - Medvede stratili plachosť. Envirorezort to sám nezvládne]134 kB

Biodiversity Manifesto Banner sk ako chrania polovnici biodiverzitu28. júna 2020 - Súvislosť medzi poľovníctvom a ochranou prírody je všeobecne uznávaná. Neexistuje však žiadny celoeurópsky projekt, ktorý by demonštroval ochranárske úsilie, ktoré je vynaložené silou viac ako 7 000 000 poľovníkov.

V reakcii na stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 Rada FACE (Federácia poľovníckych organizácií) s potešením predstavila iniciatívu Manifest biodiverzity, ktorý je prvou európskou platformou založenou na dôkazoch, ktoré preukazujú ako európski poľovníci chránia a zachovávajú biodiverzitu.

Platforma, ktorú nájdete na webe BiodiversityManifesto.com, ponúka novú, užívateľsky priateľskú platformu s informáciami o ochranárskych iniciatívach týkajúcich sa poľovníctva v celej Európe. Databáza je každým dňom rastúca a obsahuje viac ako 470 projektov ochrany prírody súvisiacich s poľovníctvom, čím poukazuje na dôležitosť úsilia poľovníkov v chránených oblastiach i mimo nich a starostlivosť o rôzne druhov živočíchov a biotopy.

Agentúra FACE a jej členské organizácie v 37 európskych krajinách použijú manifest biodiverzity v dialógu s inštitúciami EÚ, zainteresovanými stranami, médiami a verejnosťou na zdôraznenie pozitívnej úlohy poľovníkov pri ochrane biodiverzity. 

zastupcovia spk sppk slsk zmosDvanásť stavovských, profesijných a ostatných organizácií, ktorých sa týka poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, žiada jej stiahnutie. Medzi najzávažnejšie nedostatky novely patrí podľa týchto organizácií zverenie lesného majetku do kompetencie nového správcu lesného majetku, ktorý nemá vybudované materiálne, technické, ani personálne kapacity na jeho spravovanie alebo prevod správy štátnych pozemkov pod rezort životného prostredia

Organizácie požiadali o stiahnutie novely poslancov NR SR v liste, ktorý im odovzdali. Informoval o tom v utorok predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan. Zverenie lesného majetku do kompetencie nového správcu lesného majetku, ktorý nemá vybudované kapacity na jeho spravovanie možno podľa organizácií považovať za hazard s lesným majetkom štátu. „Riešenie dlhodobých problémov poslaneckým návrhom zákona nie je možné charakterizovať inak, ako vrcholne nedemokratické, ktoré vracia SR do obdobia bývalého autoritárskeho režimu. Takéto konanie je 30 rokov po Nežnej revolúcii neprijateľné a neospravedlniteľné ,“ uviedli v liste organizácie.

Attachments:
Download this file (Príloha listu poslancom.pdf)Príloha listu poslancom.pdf[Príloha listu poslancom]1600 kB
Download this file (List na poslancov NRSR_.pdf)List na poslancov NRSR_.pdf[List poslancom NR SR]368 kB

Medved info premnoz 02Spoločnosťou včera otriasla tragická udalosť, kedy bol v Liptovskej Lužnej nájdený mŕtvy 57-ročný muž, ktorý podľa obhliadajúceho lekára nezomrel prirodzenou smrťou. Tí, ktorí boli na mieste prví predpokladajú, že tohto muža dokaličil a zabil medveď. Stalo sa zrejme presne to, na čo poľovníci už dlhodobo upozorňujú, aj vzhľadom na skúsenosti z Rumunska. Slovensko má dlhodobo najväčšiu hustotu medveďov na svete a varujeme spoločnosť, že k takýmto stretom bude dochádzať častejšie.

Rázne však odmietame tvrdenia environrezortu! Poľovníci nespustili žiadnu kampaň, lebo celkom prirodzene čakajú na výsledky pitvy a konečné potvrdenie príčin smrti postihnutého. Naopak, vyjadrenia ministra ŽP SR, ktorý sa okamžite snažil prekryť túto tragédiu útokom na poľovníkov, len potvrdzujú schizofréniu a neschopnosť MŽP SR problém s neúnosne vysokými stavmi medveďa na Slovensku riešiť. Zároveň potvrdzujú aj neschopnosť niesť za svoje rozhodnutia a ich dôsledky zodpovednosť. 

Attachments:
Download this file (ts_reakcia na MZP_medved.pdf)ts_reakcia na MZP_medved.pdf[Tlačová správa - MŽP nezvláda manažment šeliem a vedie kampaň proti poľovníkom]114 kB

Predaj diviny 01Tlačová správa SPK, 27.5.2021
Začiatkom apríla SPK zaznamenala reportáž o nefunkčnom trhu predaja mrazenej diviny. Je to najmä z dôvodu, že si ju ľudia vo vyšších cenách nemôžu dovoliť. Po stiahnutí z kože, rozdelení a porciovaní cena vzrastie aj 4 násobne. Predaj čerstvej vychladenej diviny v koži prostredníctvom aplikácie PredajDiviny.sk však zaznamenal v minulom roku čísla, o ktorých sa jej tvorcom pred spustením ani nesnívalo. Priemerná cena 2,49 €/kg, v ktorej sa divina pohybovala, bola cenovo prístupná pre všetky vrstvy obyvateľstva. I preto si dopyt po nej pochvaľovali aj samotní predajcovia – užívatelia poľovných revírov pozitívnym hodnotením a ďakovnými slovami jej tvorcom.

Registrácie vo všetkých kútoch Slovenska   
Od začiatku fungovania aplikácie sme informovali o zatiaľ pomalom, ale postupne narastajúcom predaji diviny. Doposiaľ máme zaregistrovaných 139 užívateľov poľovných revírov zo všetkých kútov Slovenska. Revíry niektorých okresov však stále absentujú. Je to najmä z pochopiteľných dôvodov nižšieho plánu lovu, resp. už vybudovaných obchodných vzťahov medzi predávajúcim a kupujúcim.

Attachments:
Download this file (ts_predajdiviny.sk.pdf)ts_predajdiviny.sk.pdf[Tlačová správa - Predaj diviny cez aplikáciu prekonal očakávania]267 kB

diiiiviakyTlačová správa, 19.5.2021

Slovenská poľovnícka komora už od minulého roka intenzívne komunikovala s vedením agrorezortu, chovateľmi ošípaných, poľnohospodármi a veterinármi vo veci výnimiek, nie len zo zákazu organizovania spoločných poľovačiek, ale po novom roku aj o udelenie výnimky zo zákazu vycestovania mimo okres, či neskôr zo zákazu vychádzania po 20,00 hod. Poľovníci odôvodňovali nutnosť udelenia výnimky z dôvodu nekontrolovaného šírenia afrického moru ošípaných naprieč Slovenskom a povinnosťou plnenia opatrení vydaných veterinármi i agrorezortom.

Podľa výsledkov plnenia plánov lovu diviačej zveri v mesiaci marec, kedy ešte výnimky pre poľovníkov neplatili, bol lov diviačej zveri v mesiaci historicky takmer najnižší. Užívatelia revírov vtedy ulovili len 986 kusov diviakov a našli 698 kadáverov diviakov, ktoré uhynuli na AMO. Poľovníci však žiadali o výnimku zo zákazu vychádzania po 20,00 hod. i vycestovania mimo okres niekoľkokrát, keďže podľa prieskumov SPK až 52 % poľovníkov vykonáva právo poľovníctva mimo okres pobytu. Výsledky plnenia plánu lovu za mesiac apríl ukázali opodstatnenosť našich tvrdení pred udelením výnimky. Poľovníkom sa totiž podarilo uloviť za 30 dní mesiaca apríl až 2663 diviakov, čo je až o 170% viac ako v marci. Dôležitým prvkom pri plnení nariadení je taktiež vyhľadávanie uhynutých diviakov, ktoré za apríl vzrástli o viac ako 100%, až na 1416 kusov.

Attachments:
Download this file (ts_diviaky_april_vynimka.pdf)ts_diviaky_april_vynimka.pdf[Tlačová správa - Opodstatnená výnimka pre poľovníkov, apríl 2021]115 kB

Dok1Včera, 6. mája bola v zbierke zákonov  publikovaná vyhláška Ministerstva životného prostredia SR, ktorou sa vykonávajú ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny. Organizácie, ktorých ústavných práv a právom chránených záujmov sa vyhláška č. 170 týka, konštatujú, že sa v právnom systéme SR objavuje všeobecne záväzný právny predpis, ktorý nadobudol účinnosť napriek tomu, že v rámci jeho prípravy neboli odstránené všetky zásadné pripomienky a rozpory a ani zďaleka nebol dosiahnutý všeobecný konsenzus dotknutých strán. Takéto praktiky rezortu sa rovnajú tým totalitným, proti ktorým minister životného prostredia Ján Budaj sám v minulosti bojoval. Navyše minister neustálymi populistickými vyjadreniami prezentuje „prácu“ v ochrane prírody a najmä ochranu veľkých šeliem ako úspech envirorezortu a nie úspech a zásluhu ľudí, ktorí sa na zachovaní biodiverzity dlhodobo podieľajú.

V kontroverznej vyhláške je vlk zaradený medzi chránené živočíchy a je zakázané ho usmrcovať, zraňovať a chytať. Zákon o poľovníctve i jeho vykonávacia vyhláška však stále dovoľuje lov vlka a rozhodovanie o ňom je v kompetencii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Minister Ján Budaj pod tlakom mimovládnych organizácií nadradil danú vyhlášku platným zákonom a Ústave SR. Navyše vôbec neakceptoval názor a požiadavky svojho kolegu, člena vlády SR, ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, odborných organizácií, ale ani ľudí z vidieka, ktorí majú v rámci svojho pôsobenia na vidieku dosah na aktívnu ochranu prírody. Ochranou vlka sa tak len odvádza pozornosť od netransparentných skutkov a postupov MŽP SR, proti ktorým už protestujú obyvatelia vidieka a píšu viaceré petície. Tou najčerstvejšou je petícia proti naplánovanému vybudovaniu umelého ostrova v Oravskej priehrade za vyše 2 mil. €, pritom sa však napríklad na prioritnú a reálnu pomoc na budovanie čističiek odpadových vôd pre obce peniaze nedokážu nájsť. Rovnakým spôsobom sú mrhané finančné prostriedky na „ochranu“ šeliem a genetické výskumy, o ktorých od roku 2019, kedy boli ukončené nemajú obyvatelia tejto krajiny žiadne informácie.

Attachments:
Download this file (ts_spk_sppk_slsk_szv_urzvnls.pdf)ts_spk_sppk_slsk_szv_urzvnls.pdf[Tlačová správa - SPK, SPPK, SLsK, SZV, URZVNLS]205 kB

SPKSlovenská poľovnícka komora už niekoľko rokov upozorňuje na neustále narastajúce problémy so zvyšujúcou sa populáciou medveďa hnedého, ktorá ohrozuje ľudí na vidieku. Zásadne sa ohradzujeme proti tvrdeniam, že tento stav spôsobili poľovníci nevhodným prikrmovaním. Počet medveďov v prirodzenom prostredí ich výskytu už evidentne natoľko vzrástol, že schádzajú priamo k obydliam, kde si hľadajú ľahko dostupnú potravu a učia tomuto správaniu aj svoje mláďatá. Ľudia pre nich už v súčasnosti nepredstavujú nebezpečenstvo, čím medvede strácajú prirodzenú plachosť. Poľovníci tvrdia, že aktuálne 5 členný Zásahový tím pre medveďa hnedého, platený z peňazí daňových poplatníkov, nevyrieši súčasnú situáciu s rýchlo narastajúcou populáciou medveďa. Potvrdilo sa to i pri dnešnom zásahu, kedy bola usmrtená medvedica s medvieďaťom a ďalšie 3 medvieďatá zostali osirelé!  Po rovnako spackanom prípade s medvedicou „Ingrid“, ide o ďalší, žiaľ amatérsky a neodborný čin zásahového tímu.

Základom dodržiavania poľovníckej etiky je nevykonať lov samice – medvedice od mláďat! Podľa nedávneho vyjadrenia ministra životného prostredia, si poľovníci chcú zastrieľať na medvede pre trofej. Pokiaľ ale odstrel vykonal člen Zásahového tímu neodborne s nehumánnym výsledkom, bol to oprávnený zásah z dôvodu požiadavky spoločnosti? Odstrel je vykonaný odborne, na základe vydaných povolení, na vlastné náklady užívateľov poľovných revírov. Cielené usmrtenie je vykonané neodborne, na náklady daňových poplatníkov členmi zásahového tímu. V prípade, že usmrtenie vykoná člen zásahového tímu ide o prejav akcieschopnosti, no v prípade, že odstrel vykoná poľovník ide už podľa MŽP o trofejomániu.

Užívateľ najbližšieho poľovného revíru – ŠL TANAP-u o zásahu, na parkovisku na hranici extra a intravilánu v Tatranskej Polianke, nemal žiadnu vedomosť. Navyše kadávery usmrtených medveďov im boli odovzdané a majú s nimi na vlastné náklady ďalej naložiť. A tak medvede, podľa slov ministra Budaja naše národné bohatstvo Slovenska, budú usmrcované kdekoľvek a s vysokou pravdepodobnosťou budú ich telá končiť v kafilérii, to všetko za peniaze daňových poplatníkov. Je teda otázkou, kto si v skutočnosti chce zastrieľať na medvede?

Attachments:
Download this file (podpisane_zavery_panel.diskusia.pdf)podpisane_zavery_panel.diskusia.pdf[Závery panelovej diskusie v Levoči, 2018]2404 kB
Download this file (vyjadrenie_SPK_medvede.pdf)vyjadrenie_SPK_medvede.pdf[Vyjadrenie SPK k usmrteniu medveďov zásahovým tímom ŠOP SR]129 kB

DSC 0044 zmensenaTlačová správa petičného výboru, 14.4.2021

Organizované poľovníctvo na Slovensku by sa malo dočkať novely zákona o poľovníctve. V minulom roku v gescii MPRV SR vznikla pracovná skupina pre tvorbu legislatívnych a koncepčných materiálov v oblasti poľovníctva. Jediné riadne zasadnutie pracovnej skupiny sa uskutočnilo v lete minulého roka. Tam si jej členovia podrobne vydiskutovali a odsúhlasili východiská a zásady, z ktorých by mal nový zákon vychádzať. Realita je však úplne iná. Návrh zákona, ktorý bol predložený do vnútrorezortného legislatívneho procesu je nielen v rozpore so závermi komisie, ale dokonca aj v rozpore s Koncepciou rozvoja poľovníctva SR do roku 2030.

Ako reakciu na toto konanie ministerstva bolo spustenie petície Poľovníctvo má zmysel koncom októbra minulého roka. Petícia si kládla za cieľ vyzbierať podpisy pre záchranu organizovaného poľovníctva na Slovensku, ktoré si 10. decembra 2020 pripomenulo 100. výročie od vzniku Loveckého a ochranného spolku, teda prvej jednotnej poľovníckej organizácie na Slovensku.

Členovia petičného výboru i všetci podpísaní pod petíciou nechcú dopustiť, aby sa životné poslanie desiatok tisíc dobrovoľných poľovníckych nadšencov a ich rodín, funkcionárov a profesionálnych zamestnancov stalo predmetom politického obchodovania a spoločenského znehodnocovania. Títo ľudia sa totiž každoročne podieľajú stovkami tisíc hodín svojho voľného času v prospech prírody a zveri na vlastné náklady a dobrovoľným vytváraním miliónových hodnôt spoločného diela v prospech všetkých občanov Slovenska.

Attachments:
Download this file (ts_odovzdanie_peticie_FIN.pdf)ts_odovzdanie_peticie_FIN.pdf[Tlačová správa petičného výboru - Odovzdanie petície PMZ do NR SR]113 kB

nie sme opustene nechytajte nasTlačová správa MPRV SR

Je isté, že jar sa pomaličky blíži. S prvým oteplením prichádza na svet potomstvo voľne žijúcich živočíchov. Návštevníci prírody by preto mali byť v strehu. Tieto mláďatá nie sú opustené, nezamrznú, a preto sa ich nepokúšajte zachraňovať.

Keď prichádzajú na svet mláďatá, príroda je o čosi viac zraniteľnejšia. Aj preto by sme k nej mali byť ohľaduplnejší. Nechajme prírodu rozkvitať a nerušme ju nevhodným správaním počas nášho pobytu v nej. Najmä v teplejších oblastiach Slovenska už vidieť malé zajace a diviačatá. Neskôr sa k ním pridajú srnčatá.

huntingbanEurópska komisia (EK) vypracovala už druhý návrh, podľa ktorého by sa na 10% územia EÚ mal zakázať ako výkon práva poľovníctva, tak rybolov či lesníctvo. Rybárčenie a poľovníctvo boli v rámci návrhu zaradené do úrovne deštruktívnych a nezvratných činností, akou je napríklad ťažba nerastných surovín. Na rokovaní výboru expertov EK NADEG 17. 2. 2021 všetky členské štáty jednomyseľne odsúdili návrh EK ako neakceptovateľný. Návrh sme si po jeho zverejnení preštudovali a ešte v minulom roku sme listom požiadali o pomoc zástupcu v expertnom výbore EK NADEG z Ministerstva životného prostredia SR. Naša žiadosť obsahovala dôvody a dôkazy, že návrh EK je demonštráciu nepochopenia trvalo udržateľného obhospodarovania populácií zveri a prínosu poľovníctva v rozvoji vidieka. Môžeme povedať, že naša snaha priniesla ovocie a zdravý rozum, neakceptovaním predloženého materiálu, zvíťazil.

Sme hrdí na to, že poľovníctvo, tak isto ako rybárstvo a lesníctvo, patrí k ekologicky udržateľným aktivitám. Preto sa o režime týchto činností má rozhodovať v danej krajine, na danom území podľa konkrétnych miestnych podmienok, nie paušálnym percentom stanoveným na úrovni EÚ.

prikrmovanieTlačová správa, 11.2.2021

Na väčšine územia Slovenska vyhlásili Okresné úrady obdobie núdze. V tomto období sú poľovníci a užívatelia poľovných revírov podľa zákona, povinní starať sa o zver a prikrmovať ju. Najvhodnejším a v súčasnej nepriaznivej situácii s africkým morom ošípaných je jediné povolené pre raticovú zver objemové alebo dužinaté krmivo. Pod pojmom objemové rozumieme seno, ktoré si poväčšine chystajú v letných obdobiach sami poľovníci. Lúky pokosia, seno usušia a naplnia nimi senníky. Pri dlhšie trvajúcich zimách i snehovej prikrývke si musia zabezpečiť krmivo z vlastných zdrojov a to najmä od poľnohospodárov v podobe balíkov sena, ktorými opäť doplnia prázdne senníky.

cr CP 20Tlačová správa, 15.1.2021

Odpad v okolí ciest, na brehoch riek a potokov, v lesoch, remízkach a jeho neustále hromadenie na čiernych skládkach. S týmto všetkým sa každoročne pasujú užívatelia poľovných revírov, ktorí sa starajú o prírodu a zver v nich. Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s televíznou reláciou Halali vyhlásili v minulom roku 2. ročník zberu odpadu s názvom Čistý revír = čistá príroda. Nie je to ale tak, že poľovníci zbierajú odpad len dva roky počas vyhlásenia projektu. Poľovníci vykonávajú túto činnosť na vlastné náklady, z vlastného presvedčenia a s cieľom zbaviť prírodu zbytočného odpadu poškodzujúceho životné prostredie už niekoľko desaťročí.

V roku 2019 sa poľovníkom zapojených do výzvy podarilo vyzbierať až 250 ton odpadu. Organizovali totiž, najmä na jar pri príležitosti Dňa Zeme, hromadné podujatia v spolupráci s obcami, základnými školami, hasičmi. V roku 2020 poznačeným koronavírusom a zákazom organizovania takýchto podujatí, strachu z nakazenia či zákazu zhromažďovania, organizovali poľovníci predovšetkým individuálne brigády vo svojich revíroch, počas ktorých sa im podaril aj tak skvelý kúsok. Vyzbierali totiž viac ako 120 ton odpadu, ktorý tvorili najmä plasty, plechovky, sklo, elektrospotrebiče, textílie, či vyhodený stavebný odpad. V porovnaní s minulým rokom sa do našej výzvy zapojilo pochopiteľne síce menej, avšak stále 30 poľovníckych organizácií a mnoho jednotlivcov.

Attachments:
Download this file (ts_cr-cp2020.pdf)ts_cr-cp2020.pdf[Tlačová správa - Poľovníci vyzbierali 120 ton odpadu]221 kB

LOGO PMZ Facebook 02

Tlačová správa, 14.12.2020

  • Politické snahy rozbiť organizované poľovníctvo spojili poľovníkov aj nepoľovníkov v petícii
  • Za 5 týždňov poľovníci vyzbierali už 138 800 podpisov
  • Petícia Poľovníctvo má zmysel naďalej pokračuje

Prezídium Slovenskej poľovníckej komory (SPK) dôsledne sledovalo v priebehu tohto roka aktivity v súvislosti s oznámenou ambíciou rezortu pôdohospodárstva, vypracovať nový vládny návrh zákona o poľovníctve. Žiaľ, všetky precízne spracované argumenty doručené vedeniu ministerstva, obhajované zástupcami SPK v pracovnej skupine pre tvorbu nového zákona, podporované väčšinou zástupcov odborných a vedeckých inštitúcií, skončili zrejme v spodnom šuplíku ministerských úradníkov.

Znenie nového zákona o poľovníctve, ktoré bolo na pokyn súčasného vedenia ministerstva (MPRV SR) posunuté do vnútrorezortného pripomienkového konania, nesie všetky znaky degradácie odborných názorov skutočných autorít a sleduje výlučne len presadenie politických záväzkov prijatých v predvolebnom období. Navyše úzka skupina osôb prostredníctvom niektorých poslancov Národnej Rady SR (NR SR,) ako aj predstaviteľov MPRV SR presadzuje, aby bez konzultácie s odbornou verejnosťou a bez akýchkoľvek analýz dopadov, boli pod rúškom hromadných noviel zákonov známych pod názvom „Kilečko 1 a 2“ presadené návrhy na zmenu tých ustanovení zákona o poľovníctve, o ktorých už Ústavný súd SR v minulosti rozhodol v prospech ich súčasného znenia. Iniciátorom týchto zmien je pritom tá istá skupina osôb, ktorá v minulosti dohnala skupinu poslancov NR SR v rovnakej veci pred Ústavný súd a ktorá svojimi tvrdeniami hrubo účelovo zavádza aj súčasných poslancov NR SR, členov vlády SR, vysokých štátnych úradníkov a celú verejnosť.

vlk faceTlačová správa, 9.12.2020

  • Vedci a odborníci prezentovali svoje názory na manažment a rozširujúce sa populácie veľkých šeliem
  • Európska komisia odpovedala našim europoslancom
  • Rozdielne pohľady a polarizácia spoločnosti

Kým naši zástupcovia rezortu životného prostredia idú zakázať lov vlka dravého, pripravovanou kontroverznou vyhláškou, poľovníci, vedci a ochranári na celoeurópskej úrovni nachádzajú spoločnú reč v koexistencii a manažmente veľkých šeliem. Európska federácia pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE) fungujúca pri EÚ zorganizovala panelovú diskusiu na tému „Ďalšie kroky ochrany a manažmentu veľkých šeliem“. Zúčastnili sa ich nielen europoslanci z Fínska, Španielska, Portugalska, Talianska, ale napríklad aj generálna riaditeľka pre životné prostredie pri EK, zástupcovia WWF Nemecko, Inštitútu ochrany prírody z Poľska, či Nórskeho inštitútu pre výskum prírody. Hoci slovenskí zástupcovia europarlamentu o téme veľa hovoria a píšu najmä na sociálnych sieťach, konferencie sa nezúčastnili. Zrejme nie je pre nich prioritou. Za Slovensko bola prítomná SPK.

Skúsenosti z krajín EÚ    
Uznávaný vedec Dr. John Linell z Nórskeho inštitútu pre výskum prírody uviedol dôležité fakty, ktorú sú identické so situáciou na Slovensku. „Spolužitie medzi človekom a veľkými šelmami je veľkou výzvou. Politika však môže zohrávať značnú časť problému s vlkmi a podkopáva odborné znalosti vytváraním alternatívneho sveta falošných správ a poloprávd. Takéto počínanie neprospieva ani človeku, ani manažmentu veľkým šeliem, pretože sú tým ignorované skutočné výzvy a ich riešenia.“ SPK navyše dlhodobo upozorňuje na fakt, že pokiaľ bude lov vlka na Slovensku zakázaný, nezastaví sa tým zabíjanie týchto ušľachtilých zvierat. Toto by malo byť pre ochranárov mementom a poučením z krajín, akou je napr. Poľsko.

Attachments:
Download this file (ts_vlci_2.pdf)ts_vlci_2.pdf[Tlačová správa - Hystéria ohľadne lovu vlka na Slovensku neutícha]187 kB
Download this file (odpoved.jpg)odpoved.jpg[Odpoveď EK na otázky europoslancov]247 kB

kom3Tlačová správa, 28.10.2020

V piatok 23.10.2020 stanovil rezort pôdohospodárstva kvótu na lov vlka. Minister Mičovský, spolu s oboma dotknutými generálnymi riaditeľmi sekcií, na tlačovej konferencii odôvodnili rozhodnutie rezortu. Zavážili údaje o monitoringu vlka od Národného lesníckeho centra, ktoré navrhlo kvótu lovu vo výške 50-70 ks. K rovnakej výške 60 ks, ktorý nebude mať negatívny vplyv na populáciu, dospel výskum i mimovládnej organizácie Slovak Wildlife Society, ktorá sa zaoberá dlhoročne výskumom veľkých šeliem a ktorá nebola za odstrel. Uviedla však, že rozumejú, že iní ľudia, skupiny, či organizácie pozerajú na problematiku aj z iného hľadiska a preto je potrebné hľadať dohodu a konsenzus, nakoľko viac krát prezentovali udržateľnosú úroveň lovu.

Vážnym argumentom boli škody spôsobené vlkom v chovoch oviec. Štátna ochrana prírody SR, ktorá vykonáva monitoring šeliem, na rokovanie pracovnej skupiny žiaľ neposkytla o populácii vlka žiadne údaje, hoci nimi disponuje. Mimovládne organizácie žiadajúce „nulu“ túto skutočnosť zámerne opomenuli a laickej verejnosti podsúvajú emotívne príspevky na sociálnych sieťach, kde sa už objavilo množstvo nenávistných príspevkov. Preukázateľne tak opakovane konajú v rozpore s princípmi konštruktívnej odbornej diskusie, presadzujú svoje populistické ciele a účelovo aktivujú emócie s cieľom vyvolať nenávisť v spoločnosti.

Výsledkom je rozvrat elementárnej slušnosti v medziľudských vzťahoch, vyhrážanie sa páchaním mimoriadne nebezpečných závažných trestných činov. Slováci, ale najmä Slovenky vypúšťali na sociálnych sieťach neuveriteľné komentáre, pár z nich uvádzame (citáty):      
pán minister nechcete ísť na odstrel?“,    
postrieľať do jedného so všetkými členmi ich rodín! Pretože 1 zastrelený vlk = 100 guľometom postrieľaných sku**ených poľovníkov“,       
keď budem vedieť že si zabil vlka dolámem ťa celého“,       
tých čo to schválili aby ich odstrelili by som odje**la rovno do hlavy“,   
utratiť 50 debilov, čo dali súhlas“,
„zregulovať práve poľovníkov a to takým istým spôsobom
“.
  

Attachments:
Download this file (ts_polovnici na odstrel_F.pdf)ts_polovnici na odstrel_F.pdf[Tlačová správa - Poľovníci na odstrel]182 kB

vlk reportazTlačová správa, 19.10.2020

V utorok 20.10 bude zasadať „online“ pracovná skupina pre určenie kvóty lovu vlka dravého pre poľovnícku sezónu 2020/2021. Víziou schváleného programu starostlivosti o vlka dravého je životaschopná populácia vlka žijúca v prirodzenom prostredí s minimom konfliktov s ľuďmi. Spôsob, ako dosiahnuť tento cieľ, je vykonávať adaptívny manažment na základe predložených vedeckých údajov od zástupcov ochrany prírody, vedeckých inštitúcií, štátnej a verejnej správy, chovateľov hospodárskych zvierat, poľovníkov, lesníkov a mimovládnych organizácií. Program starostlivosti tak poskytuje podklady pre ochranu, manažment vlka a riešenie škôd.

Od roku 2000 po súčasnosť, sa areál vlka na Slovensku rozšíril o 42 % (zdroj: NLC), navyše jeho lov nie je možné vykonávať v chránených územiach, územiach jeho prirodzeného výskytu, migračných koridoroch, panónskom bioregióne, čo zahŕňa viac ako 56 % plochy Slovenska. Rozširovanie vlka do viacerých oblastí priamo súvisí s priaznivým stavom a vývojom jeho populácie, dosiahnutom vďaka doterajšiemu dodržiavaniu princípov transparentného manažmentu podľa platného programu starostlivosti o vlka dravého.

Attachments:
Download this file (ts_kvota_lovu_vlka_fin_2020.pdf)ts_kvota_lovu_vlka_fin_2020.pdf[Tlačová správa - Agrorezort zajtra stanoví kvótu na lov vlka]516 kB

signatari memorandaTlačová správa, 16.10.2020

Memorandum „Za zdravú krajinu“ spojilo ochranárov, poľovníkov, neštátnych vlastníkov lesa, včelárov a farmárov. Spoločne žiadajú ozelenenie vidieka pre prírodu a pre ľudí.

Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) Európskej únie je dlhodobo kritizovaná za jej nevhodné nastavenie spôsobujúce úbytok biodiverzity. Početnosť bežných druhov vtáctva, či malej zveri poklesla o desiatky percent, mnohé vzácne druhy sú na pokraji vyhynutia, alebo na Slovensku už vyhynuli, tento problém sa rovnako týka lúk a polí. Predmetom kritiky je aj nevýhodné nastavenie platieb pre farmárov, ktorí majú záujem hospodáriť s ohľadom na prírodu. Mnohé schémy sú nastavené tak nevýhodne, že ak sa do nich farmári a vlastníci pozemkov chcú zapojiť, tak na nich finančne prerobia. Podobne dlhodobo SPP neumožňuje ani dostatočnú podporu hospodárenia v lesoch s ohľadom na prírodu. Napriek dlhoročným snahám rôznych organizácií o zmenu SPP sa stav len zhoršuje. Pretože samostatné žiadosti o zmenu SPP neboli vypočuté, a pretože je SPP jedným z najdôležitejších nástrojov určujúcich ako úspešní budeme v ochrane prírody a podpore vidieka, preto sa prvýkrát v histórii Slovenska organizácie z rôznych sektorov spojili v memorande „Za zdravú krajinu“ s apelom na Vládu Slovenskej republiky a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o reálne ozelenenie krajiny.

Attachments:
Download this file (memorandum za zdravu krajinu.pdf)memorandum za zdravu krajinu.pdf[MEMORANDUM ZA ZDRAVÚ KRAJINU]227 kB
Download this file (TS_MEMORANDUM_ZA_ZDRAVU_KRAJINU_SPOJILO_OCHRANAROV_VLASTNIKOV_VCELAROV_POLOVNIKO)TS_MEMORANDUM_ZA_ZDRAVU_KRAJINU_SPOJILO_OCHRANAROV_VLASTNIKOV_VCELAROV_POLOVNIKO[Tlačová správa - Memorandum za zdravú krajinu spojilo ochranárov, poľovníkov, včelárov, farmárov]225 kB

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD