Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

OZNAM

Kancelária SPK je presťahovaná späť do zrekonštruovaných priestorov na Štefánikovej 10 v Bratislave.
Prosíme ctených klientov, aby v súčasnom období uprednostnili telefonickú komunikáciu pred osobnou návštevou Kancelárie. Ďakujeme

S hlbokým zármutkom Vám oznamujeme, že nás dňa 25.7.2021 vo veku 71 rokov opustil

Anton Adamička

dlhoročný poľovník, priateľ, kolega, zakladajúci člen a bývalý predseda OkO SPZ Zlaté Moravce.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa bude konať v pondelok dňa 29.7.2021 o 16,00 hod. na cintoríne v Topoľčiankach.

Česť jeho pamiatke

viber image 2021 07 25 20 01 20 713 2Cez víkend sa po dlhej odmlke na NSC Trnava-Štrky uskutočnili Majstrovstvá SPK. V sobotu pretekali strelci na trape a v nedeľu na oblúkovom strelišti.
V sobotu sa dostavilo na súťaž až 60 strelcov. Prítomných privítal predseda Streleckej komisie SPK Rudolf Huliak a hlavný rozhodca Jozef Žille. Za teplého a sparného počasia sa najlepšie darilo Máriovi Filipovičovi s nástrelom 94/100, ktorý sa stal zároveň Majstrom SPK pre rok 2021 v B-100. Druhý sa umiestnil po rozstrele Roman Čavara pred Filipom Huťanom, obaja zhodne 93/100. V kategórii veteránov zvíťazil Vojtech Varga 90/100, 2. sa umiestnil Vladimír Kopáčik 88/100 a 3. Andrej Tóth 86/100.

V nedeľu sme pokračovali M SPK na Oblúkovom strelišti. Andrea STRANOVSKÁ si tam so stratou šiestich terčov vystrieľala medzi 28 súťažiacimi titul Majsterky SPK. Porazila tak v rozstrele Petra Zemka a Pavla Orečného (všetci zhodne 74/80). V kategórii veteránov si odnášali prvé miesta chlapi z Komárna, 1.miesto Ladislav Szabó a 2.Viliam Kocsis. Tretí sa umiestnil Igor Nekoranec z Martina. 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (VL_MSPK_B100_21.pdf)VL_MSPK_B100_21.pdf[VL - Majstrovstvá SPK - B-100, Trnava-Štrky 2021]242 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_MSPK_os-80_21.pdf)VL_MSPK_os-80_21.pdf[VL - Majstrovstvá SPK - OS-80, Trnava-Štrky 2021]236 kB

 DSC6876 17401 1Všade vo svete sú medvede lovené legálnym spôsobom, no na Slovensku sú zabíjané  smrtiacou injekciou. Zásahový tím populisticky informuje, že ich humánne eutanázuje. Avšak pojem eutanázia je v súvislosti so zvieraťom úplne absurdný – zviera predsa nie je človek a nemôže dobrovoľne súhlasiť so svojím usmrtením.

Činnosť Zásahového tímu vykazuje nie len znaky amaterizmu, ale aj porušovania právnych noriem. Dôkazmi sú štyri osirelé mláďatá, nevhodné a nehumánne nakladanie so zabitými medveďmi, neodbornosť pri samotnom výkone, nedostatočná spolupráca s obhospodarovateľmi, samosprávou a vlastníkmi. Na túto neefektívnu činnosť, ktorá neprináša riešenia, sú však vynakladané nemalé finančné prostriedky daňových poplatníkov. Naopak, prísne kontrolovaný regulačný lov, by mohol byť prínosom financií, použiteľných napr. na zabezpečenie kontajnerových stojísk.

Štát zákazom lovu výrazne podporil stratu plachosti u tejto veľkej šelmy. Človek pre medveďa viac nepredstavuje hrozbu. Členovia zásahového tímu, do medveďov strieľajú  paintballové guličky, priamo v národných parkoch robia hluk a vystreľujú svetlice, plašia medvede trúbením, okrikovaním a používaním medvedích sprejov. Použitie svetlíc, alebo petárd je zákonom o poľovníctve, za účelom plašenia zveri, zakázané. Je totiž dokázané, že ide o výrazný stresový faktor. Otázkou je, prečo v prípade medveďa je tento spôsob umožnený? Nehovoriac o tom, že takéto konanie voči chránenému živočíchovi, častokrát v jeho prirodzenom prostredí, zakazuje samotný zákon o ochrane prírody a krajiny. Už je viac ako zrejmé, že toto plašenie ani premiestňovanie do inej lokality nie je humánne a ani efektívne.

Nie je zriedkavé, že v mnohých obciach (napr. Liptov) už nemôžu byť voľne uložené úle ani v záhradách priľahlých k obydliam, raritné nie sú ani útoky na hospodárske zvieratá. Množia sa varovania a vyhlásenia obcí o výskyte šeliem v blízkostí obydlí a to aj na miestach, kde sa táto šelma historicky nevyskytovala. Biológovia však potvrdzujú, že poľovníci, či obyvatelia obcí nezabezpečeným odpadom, nemôžu za zmenu správania medveďa! Ide o problém, ktorý má viac príčin.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (TS_medvede_stratili_plachost1.pdf)TS_medvede_stratili_plachost1.pdf[Tlačová správa - Medvede stratili plachosť. Envirorezort to sám nezvládne]134 kB

zvacsenie sleziny zmDôležité informácie je potrebné neustále opakovať. Aj preto sme pre Vás prichystali pár fotografií, aby ste videli, ako vyzerá diviak pozitívny na AMO so zmenami na koži, či vnútorných orgánoch. Samozrejme, vzhľadom na rýchle šírenie vírusu sa s tým, čo je na fotkách, už viacerí z Vás stretli. Tí, ktorí nie, majú teraz možnosť zhliadnuť, aké zmeny je potrebné pozorovať, keďže sa vyskytujú najčastejšie.

Sú nimi krvné podliatiny na koži a krvácaniny v podpazuší, na bruchu a medzi nohami, enormne zväčšená slezina, krvné podliatiny na pľúcach, srdci, či obličkách.

POZOR! Aj zdanlivo zdravý diviak, ktorý nejaví známky ochorenia, môže byť pozitívny. Preto je potrebné manipulovať s každým diviakom ako keby bol pozitívny. 

nachalupePán Dušan Hronský z Lutily je poľovník a v súťaži o Naj chalupu v relácii Na chalupe, ktorá sa vysiela na televízii JOJ prezentoval svoju umeleckú prácu i prácu celého Poľovníckeho spolku. Hlasovanie končí 31.7.2021 a prípadnú výhru by pán Dušan chcel venovať rodine Čatlochovcov z Konskej, ktorým zhorel dňa 7.7.2021 ich dom.

Chceme preto poprosiť priateľov poľovníkov, aby ak majú záujem, zahlasovali za chatu Poľovníckeho spolku Lutila.
Súťažná chalupa č.7 - Hlasovať môžete SMS s textom "CHALUPA(medzera)7" zo Slovenska na číslo 7504 a z Českej republiky na číslo 900 11 20.
Cena SMS je 1 € s DPH, pre ČR 20 Kč s DPH.

Reláciu s odprezentovaním chalupy i poľovníctva v TV JOJ si môžete pozrieť tu:

nelegalSlovenská poľovnícka komora dostala dňa 2.3.2021 fotografie zo Zelenej linky MŽP so žiadosťou o vyjadrenie. Po zhliadnutí predmetných fotografií sme dospeli k záveru, že užívateľ poľovného revíru porušuje nariadenia vydané hlavným veterinárnym lekárom a miestne príslušnou Regionálnou a veterinárnou a potravinovou správou Žiar nad Hronom proti šíreniu afrického moru ošípaných u diviačej zveri.

Porušením ustanovenia § 26 sa užívateľ poľovného revíru dopúšťa podľa § 78 ods. 3 písm. e) iného správneho deliktu, ktorý môže byť potrestaný pokutou v rozsahu od 5 000 - 15 000 €.

Požiadali sme preto štátnu správu na úseku poľovníctva, Okresnú úrad Žiar nad Hronom, o vykonanie štátneho dozoru v PR, či sa jedná o riadne schválené vnadisko uvedené v knihe návštev poľovného revíru a taktiež či sú dodržané vydané opatrenia RVPS a Národný eradikačný program pre AMO v diviačej populácii.

SPK rieši okamžite každý zaslaný podnet na prešetrenie nesprávneho alebo zakázaného vnadenia zveri. Zriadili sme preto e-mailovú schránku Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., kde nám svoje poznatky môže poslať ktokoľvek.

 

MP logoPodľa hlásení z Okresných úradov bolo za štyri mesiace mesiace novej poľovníckej sezóny 2021/2022 ulovených 13 087 kusov diviačej zveri. Alarmujúca je ale výška úhynu, ktorá dosiahla 2 458 ks! Od 1.4.2021 mali poľovníci výnimku zo zákazu vychádzania i cestovania mimo okres, čo sa jednoznačne osvedčilo a potvrdilo ako jeden z problémov, ktorý dopomohol k tomu, že lov v mesiaci marec bol nedostačujúci.

financna zbierka konskaMilí priatelia,

prosíme Vás o dobrovoľný finančný príspevok pre nášho spoločného kolegu a poľovníka Jána z Konskej, ktorý prišiel o strechu nad hlavou po požiari rodinného domu dňa 7.7.2021. Obec Konská pre mladú rodinu zriadila transparentný účet, na ktorý môžete prispieť tu:

SK77 0900 0000 0051 8106 8735

Už poskytnuté finančné prostriedky nájdete tu:  TRANSPARENTNÝ ÚČET
Číslo transparentného účtu aj s Vašimi príspevkami pre overenie pravosti môžete nájsť na webovej stránke obce www.konskaliptov.sk, ktorý nájdete po kliknutí SEM.

Ján je jeden z pomedzi nás poľovníkov, preto sa obraciame s prosbou o pomoc aj na Vás. Pri požiari rodinného domu mu zhoreli okrem osobných vecí aj trofeje, preparáty, poľovné zbrane a všetko spojené s poľovníctvom, ktoré je jeho životnou záľubou. Veríme, že spoločnými silami im túto neľahkú situáciu pomôžeme prekonať a budú sa tak môcť opäť vrátiť do plnohodnotného života.

Ďakujeme za pomoc a zdieľanie!

reprezentacia 2Reprezentanti SPK a Slovenska sa v dňoch 9-11.7.2021 zúčastnili na Majstrovstvách Európy v poľovníckej kombinácii na novo vybudovanej strelnici Lőtér Csákberény v Maďarsku, ktoré sa konali pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre poľovnícku športovú streľbu FITASC.

Slovensko reprezentovali Stano Krázel (vicemajster v brokovej streľbe z 2019) (OPK Dunajská Streda), Viliam Kocsis (niekdajší majster aj vicemajster Európy v kombinácii) (OPK Komárno) Anton Molnár (OPK Šaľa), Marián Tichavský (OPK Dunajská Streda), Igor Nekoranec (OPK Martin) a Milan Pápeš (OPK Nové Zámky). Slovensko ešte individuálne reprezentoval Štefan Nagy.

Výnimočným úspechom sa blysol Igor Nekoranec, ktorý si odniesol titul 2. vicemajstra Európy v celkovom hodnotení kombinácie v kategórii seniorov! Len dve miesta za ním zaostal Viliam Kocsis. Najlepšie umiestnenie dosiahol Anton Molnár, ktorý sa v celkovom hodnotení umiestnil na 16. mieste. 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (vl_zeny.pdf)vl_zeny.pdf[VL - ME v PK, celkové umiestnenie, ženy]155 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_celkove_poradie_ME21_juniori.pdf)VL_celkove_poradie_ME21_juniori.pdf[VL - ME v PK, celkové umiestnenie, juniori]187 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_celkove_poradie_ME21_individual_brok.pdf)VL_celkove_poradie_ME21_individual_brok.pdf[VL - ME v PK, broková streľba, individual]1795 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_celkove_poradie_ME21_individual_gula.pdf)VL_celkove_poradie_ME21_individual_gula.pdf[VL - ME v PK, guľová streľba, individual]2193 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_celkove_poradie_ME21_timy.pdf)VL_celkove_poradie_ME21_timy.pdf[VL - ME v PK, celkové umiestnenie, tímy]1519 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_celkove_poradie_ME21_seniori.pdf)VL_celkove_poradie_ME21_seniori.pdf[VL - ME v PK, celkové umiestnenie, seniori]680 kB
Stiahnúť tento súbor (VL_celkove_poradie_ME21_individual.pdf)VL_celkove_poradie_ME21_individual.pdf[VL - ME v PK, celkové umiestnenie, individual]2867 kB

mapaPR 2021.07.12 hraniceAfrický mor ošípaných je na území Slovenskej republiky lokalizovaný v Bardejov, Gelnica, Košice-mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Detva, Stará Ľubovňa. Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Lučenec, Brezno, Poprad. K 14.7.2021 bolo potvrdených 3113 prípadov u diviačej zveri a 28 prípadov v chove domácich ošípaných a 1 vo veľkochove ošípaných.

Na území Slovenska naďalej prebieha intenzívny lov diviačej zveri. V poľovníckej sezóne 2020/2021 sa poľovníkom podarilo znížiť stavy diviačej zveri o 60 171 kusov, čo je z dôvodu prijatých zamedzujúcich opatrení kvôli COVID-19 až o 20 % menej ako v predchádzajúcej sezóne. Hoci v letných mesiacoch to ešte vyzeralo, že budeme atakovať hranicu 100-tisíc kusov.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (mapaPR_2021.07.12_hranice.png)mapaPR_2021.07.12_hranice.png[AMO mapa NZ, IO, VRO, 14.7.2021]2022 kB
Stiahnúť tento súbor (PR_2021_pracovny_210712.xls)PR_2021_pracovny_210712.xls[Zaradenie revírov Slovenska, AMO júl 2021]380 kB

Sledujte diskusiu na aktuálne často diskutovanú tému medveďa.
Diskutujú: Jaroslav Vlčko, biológ a ekológ
Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého
Alojz Kaššák, viceprezident Slovenskej poľovníckej komory
Tibor Benčič, šéfredaktor časopisu Poľovníctvo a rybárstvo

 

strelec5Vážení priaznivci poľovníckeho strelectva,

Združenie brokových klubov Trnava usporiada z poverenia SPK už budúci víkend v dňoch 24-25.7.2021 Majstrovstvá SPK v disciplínach Batéria B-100 (sobota) a Oblúkové strelište OS-80 (nedeľa). Propozície na súťaže nájdete v prílohe.

UPOZORNENIE!!!
Každý účastník sa musí preukázať niektorým z nasledujúcich potvrdení:

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (Propozicie_B100_Trnava_2021.pdf)Propozicie_B100_Trnava_2021.pdf[Propozície na M SPK v B-100, 2021]372 kB
Stiahnúť tento súbor (Propozicie_OS80_Trnava_2021.pdf)Propozicie_OS80_Trnava_2021.pdf[Propozície na M SPK v OS-80, 2021]373 kB

Európska agentúra pre bezpečnosť potravín EFSA vytvorila už dávnejšie toto video o vírusovom ochorení sviňovitých, africkom more ošípaných. Je v ňom jednoducho znázornené ako sa choroba prejavuje, ako sa môže šíriť a čo nesmieme robiť, ak chceme zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto nebezpečného vírusu, ktorý už aj na Slovensku mesačne zabije niekoľko stoviek kusov diviačej zveri. Po objavení v chove alebo veľkochove ošípaných spôsobí obrovské socio-ekonomické škody (viď príklad Boľkoviec).

Poľovníci hrajú v tomto smere významnú úlohu, nakoľko ako jediní môžu zabrániť šíreniu alebo ho aspoň čiastočne spomaliť. Biologická ochrana je to najdôležitejšie čo musíme dodržiavať a týka sa to každého z nás.

 

FB cover zmenseneNa Slovensku máme historicky prvú potvrdenú obeť napadnutia medveďom. Aké sú počty napadnutí? Medvede majú možnosti využívať ľudské zdroje potravy. Aký je súčasný stav populácie medveďa na Slovensku a bude útokov pribúdať? Správanie našej najväčšej šelmy sa mení vplyvom ľudskej činnosti. Zasahujeme do divokej prírody tak, že pre medvede tu už nemáme priestor? Sú medvede na Slovensku premnožené? Môže sa táto šelma vôbec premnožiť? Existuje ideálny stav populácie medveďa? Vypočujeme si argumenty Ministra životného prostredia Jána Budaja, ochranárov a tých, ktorí reguláciu tejto šelmy považujú za nevyhnutnú.

 

Hostia:
Ján Budaj – Minister Životného prostredia
Ing. Jozef Bučko – Národné lesnícke centrum, vyhodnocovanie populácie medveďa hnedého na Slovensku
Ing. Alojz Kaššák – Viceprezident Slovenskej poľovníckej komory
Metod Macek – pracovník Štátnej ochrany prírody a správca Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej
Dr. Michaela Skuban – biologička so špecializáciou na medvede, Carpathian Wildlife Society
Jaroslav Slašťan – vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

image001image002X. Snem Slovenskej poľovníckej komory, ktorý sa konal 26.6.2021, sa uzniesol na podpore petície

 „Za udržateľné národné parky“.

Petícia je zverejnená i na stránke SPK, preto svoj názor môžete vyjadriť aj elektronicky. 

Stačí vyplniť údaje elektronicky, zakliknúť, či chcete zverejniť meno ( t.j. môže byť aj anonymizovaný podpis bez zverejnenia). ČO JE DOLEŽITE -  následne verifikovať podpis pod petíciou v e-maili, ktorý príde do schránky počítača, z ktorého sa vyplnil formulár.

Pomôžte nám so zberom KLIKOV, ktoré dnes vládnu, pomôžete aj sebe.

Prosím, prepošlite informáciu o konaní petície a zverejnite ju na svojich webových sídlach.  NA KLIKOCH DNES ZÁLEŽI, či budeme môcť vykonávať aktivity v súlade s udržateľnými záujmami ochrany prírody a v súlade so záujmami slovenského vidieka v chránených územiach.

Veľmi by sme ocenili, keby sa pod petíciu ako spoluorganizátor objavilo čo najviac podpisov podporujúcich udržateľný, životaschopný slovenský vidiek

https://www.peticie.com/peticia_za_udratene_prirodne_parky__perspektiva_a_buducnos_ochrani_slovensko_pred_zmenou_klimy_ochrani_prirodu_aj_udi

Biodiversity Manifesto Banner sk ako chrania polovnici biodiverzitu28. júna 2020 - Súvislosť medzi poľovníctvom a ochranou prírody je všeobecne uznávaná. Neexistuje však žiadny celoeurópsky projekt, ktorý by demonštroval ochranárske úsilie, ktoré je vynaložené silou viac ako 7 000 000 poľovníkov.

V reakcii na stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 Rada FACE (Federácia poľovníckych organizácií) s potešením predstavila iniciatívu Manifest biodiverzity, ktorý je prvou európskou platformou založenou na dôkazoch, ktoré preukazujú ako európski poľovníci chránia a zachovávajú biodiverzitu.

Platforma, ktorú nájdete na webe BiodiversityManifesto.com, ponúka novú, užívateľsky priateľskú platformu s informáciami o ochranárskych iniciatívach týkajúcich sa poľovníctva v celej Európe. Databáza je každým dňom rastúca a obsahuje viac ako 470 projektov ochrany prírody súvisiacich s poľovníctvom, čím poukazuje na dôležitosť úsilia poľovníkov v chránených oblastiach i mimo nich a starostlivosť o rôzne druhov živočíchov a biotopy.

Agentúra FACE a jej členské organizácie v 37 európskych krajinách použijú manifest biodiverzity v dialógu s inštitúciami EÚ, zainteresovanými stranami, médiami a verejnosťou na zdôraznenie pozitívnej úlohy poľovníkov pri ochrane biodiverzity. 

Plagat polovnici detomVážení poľovnícki aj nepoľovnícki priatelia,

Poľovnícke združenie Dolina v Šenkviciach a Obec Šenkvice Vás pozývajú na 8. ročník podujatia POĽOVNÍCI DEŤOM, ktoré sa uskutoční 26.6.2021 od 9,00 - 18,00 hod. pri Šenkvickej priehrade.

Pre deti a mládež sú pripravené:
- súťaže o rôzne ceny,
- ukážky dravcov,
- ukážky vábenia zveri a zvukových prejavov zveri,
- výcvik poľovných psov,
- lesná pedagogika a mnoho ďalšieho.

Pripravené je aj maľovanie na tvár, detský kolotoč a ďalšie.
Viac info na plagáte v prílohe.

Predseda OPK Košice zvoláva zhromaždenie fyzických osôb s trvalým pobytom v územnej pôsobnosti OPK Košice na deň 30.06.2021 o 17:00 hod v zasadačke MsO SRZ na Vodnej ulici č. 1, 040 01 Košice. Viac info v prílohe

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (oznam.jpeg)oznam.jpeg[Oznam o zhromaždení osôb]759 kB

zastupcovia spk sppk slsk zmosDvanásť stavovských, profesijných a ostatných organizácií, ktorých sa týka poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, žiada jej stiahnutie. Medzi najzávažnejšie nedostatky novely patrí podľa týchto organizácií zverenie lesného majetku do kompetencie nového správcu lesného majetku, ktorý nemá vybudované materiálne, technické, ani personálne kapacity na jeho spravovanie alebo prevod správy štátnych pozemkov pod rezort životného prostredia

Organizácie požiadali o stiahnutie novely poslancov NR SR v liste, ktorý im odovzdali. Informoval o tom v utorok predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan. Zverenie lesného majetku do kompetencie nového správcu lesného majetku, ktorý nemá vybudované kapacity na jeho spravovanie možno podľa organizácií považovať za hazard s lesným majetkom štátu. „Riešenie dlhodobých problémov poslaneckým návrhom zákona nie je možné charakterizovať inak, ako vrcholne nedemokratické, ktoré vracia SR do obdobia bývalého autoritárskeho režimu. Takéto konanie je 30 rokov po Nežnej revolúcii neprijateľné a neospravedlniteľné ,“ uviedli v liste organizácie.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (Príloha listu poslancom.pdf)Príloha listu poslancom.pdf[Príloha listu poslancom]1600 kB
Stiahnúť tento súbor (List na poslancov NRSR_.pdf)List na poslancov NRSR_.pdf[List poslancom NR SR]368 kB

Medved info premnoz 02Spoločnosťou včera otriasla tragická udalosť, kedy bol v Liptovskej Lužnej nájdený mŕtvy 57-ročný muž, ktorý podľa obhliadajúceho lekára nezomrel prirodzenou smrťou. Tí, ktorí boli na mieste prví predpokladajú, že tohto muža dokaličil a zabil medveď. Stalo sa zrejme presne to, na čo poľovníci už dlhodobo upozorňujú, aj vzhľadom na skúsenosti z Rumunska. Slovensko má dlhodobo najväčšiu hustotu medveďov na svete a varujeme spoločnosť, že k takýmto stretom bude dochádzať častejšie.

Rázne však odmietame tvrdenia environrezortu! Poľovníci nespustili žiadnu kampaň, lebo celkom prirodzene čakajú na výsledky pitvy a konečné potvrdenie príčin smrti postihnutého. Naopak, vyjadrenia ministra ŽP SR, ktorý sa okamžite snažil prekryť túto tragédiu útokom na poľovníkov, len potvrdzujú schizofréniu a neschopnosť MŽP SR problém s neúnosne vysokými stavmi medveďa na Slovensku riešiť. Zároveň potvrdzujú aj neschopnosť niesť za svoje rozhodnutia a ich dôsledky zodpovednosť. 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (ts_reakcia na MZP_medved.pdf)ts_reakcia na MZP_medved.pdf[Tlačová správa - MŽP nezvláda manažment šeliem a vedie kampaň proti poľovníkom]114 kB

medved nozkaZamestnanci LESOV SR, š. p., Odštepný závod Liptovský Hrádok boli dnes, 14.6.2021, Políciou SR prizvaní k terénnej obhliadke usmrteného muža, ktorý bol nájdený v hojne navštevovanej doline Banskô v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada. Ide o poľovný revír Prašivá, kde je užívateľom štátny podnik LESY SR.

Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa. LESY SR, š. p. Banská Bystrica, ako aj jednotlivé odštepné závody dlhodobo upozorňujú na zvyšujúce sa riziko stretu človeka s medveďom, najmä v prírodnom prostredí.

Žiadosti o regulačný odlov medveďov sú dlhodobo zamietané ako neopodstatnené, čo má vplyv na neúnosný nárast medvedej populácie, čo dokazujú aj fakty výskytu medveďov v oblastiach, ktoré pre tieto šelmy nie sú prirodzené (výskyt v oblasti Senice, Galanty a podobne).

strelec1Organizátor streleckého podujatia Turčianska RgO SPZ uvedený v streleckom kalendári týmto ruší strelecké podujatie v disciplíne AT-50 plánované na 19.6.2021, ktoré je zrušené a presunuté zatiaľ na neurčito. 

polovnicky den hanusovce2021 12Dňa 6. júna sa v parku pri barokovom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou uskutočnilo podujatie 2. ročník Deň poľovníctva a ochrany prírody pre deti. Podujatie sa začalo ekumenickou Svätohubertskou omšou so slávnostnými fanfárami lesníčiarov zo Sobraniec a slávnostným sprievodom na čele s miestnym poľovníckym združením Lipiny Hanušovce nad Topľou, ktorí niesli uloveného srnca a obetné dary. Sprievod tvorili aj členovia Klubu chovateľov farbiarov so svojimi farbiarmi a sprievod uzatvárali poľovníci a lesníci zo širokého okolia. Bohatý kultúrny program tvorili sobraneckí lesníčiari, ukážky vo vábení lesnej zveri, sokoliar, prezentácia práce českého fúzača. Pre deti boli pripravené stanovištia s náučnou lesnou pedagogikou, ktorú prezentovali lesníci z odštepného závodu vo Vranove nad Topľou a pracovníci z Regionálnej ochrany prírody v Prešove, okresná organizácia Slovenského poľovníckeho zväzu deťom a ich rodičom prezentovali poľovnícke trofeje, vysvetľovali prečo sa loví zver, ako dlho rastie paroh, prečo ho jeleň každý rok zhadzuje a mnoho iného.

Podkategórie

I. výročný snem SPK
KEDY: 06.12.2014 od 9:00 hod.
KDE: Agroinštitút Nitra, štátny podnik, Akademická č.4, NITRA

Prosíme Vás o spätnú väzbu, podľa pokynov, ktoré sú uvedené v prílohe:
1. Meno a adresu delegáta aj náhradníka snemu žiadame nahlásiť kancelárii SPK do 15.11.2014
2. Meno a adresu kandidáta na funkciu v SPK žiadame nahlásiť kancelárii SPK do 15.11.2014
3. Zápisnice z výročných konferencií OPK žiadame zaslať kancelárii SPK do 15.11.2014
4. Požiadavku na ubytovanie v Nitre, nocľah z 05.12.2014 na 06.12.2014 nahlásiť do 15.11.2014
  Agroinštitút Nitra, štátny podnik
  Akademická č. 4, 949 01 Nitra
  Telefón: +421 37 7910 111
  Fax: +421 37 7910 132

Všetky uvedené dokumenty a požiadavku na ubytovanie prosíme zaslať e-mailom resp. poštou do 15.11.2014:
    emailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. (do predmetu správy uviesť SNEM SPK)
    poštou: Slovenská poľovnícka komora, Štefánikova 10, 811 05 Bratislava (na obálku dopísať: SNEM SPK)

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.