Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

bkp 23

Pozreli sme sa na fungovanie elektronickej knihy návštev poľovného revíru, ktorú pred rokmi vyvinula Slovenská poľovnícka komora. Diskutovať budeme s vedúcou odboru poľovníctva, strelectva a osvety SPK Ing. Martinou Hustinovou a riaditeľom kancelárie SPK PaedDr. Imrichom Šubom, PhD. Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

bkp 23

Prvá reportáž je z jedinečného podujatia, ktoré sa na Slovensku uskutočnilo prvýkrát, a to Dni zeleného lesa zamerané na predstavenie práce furmanov, lesných robotníčok a drevorubačov. Zúčastnili sme sa osláv 60. výročia založenia Poľovníckeho združenia Lysec – Hôsec Belá, ktoré leží v turčianskej kotline a je aj liahňou autorov poľovníckej beletrie.V reportáži o spoločenskej kynológii vám predstavíme aktivity slovenských kynológov, niektoré spoločenské plemená psov, agility a junior handling. Deti, ktoré sú hospitalizované v banskobystrickej fakultnej nemocnici častokrát navštevujú lesní pedagógovia. Prinášajú im vôňu lesa, rôzne prírodné materiály a raz ročne aj živý vianočný stromček.V poslednej reportáži uvedieme premiéru vianočnej piesne Ihličím rozvonia v interpretácii Ľudovej hudby HOŤAPO a žiakov Základnej školy Slovenských partizánov Považská Bystrica.

bkp 23

V dnešnom podcaste vám prinášame rozhovor s environmentalistom a hydrológom Michalom Kravčíkom. V dňoch 23. a 24. novembra 2023 sa zúčastnil podujatia s názvom Dni zeleného lesa, ktoré zorganizovala Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. A práve o tomto podujatí, ale aj o význame zadržiavania vody v krajine sa bude s Michalom Kravčíkom rozprávať redaktor Alojz Kaššák.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem.  

bkp 23

V prvej reportáži sa vyberieme do revíru Čierny Váh a na rybník Parina, kde lesníci odchovávajú pstruhy a kapryV minulej relácii sme sa venovali poľovníckej kynológii, tentokrát sa pozrieme na tú športovú. Slovenská športová kynológia dnes dosahuje mimoriadne úspechy. Zisťovali sme, aké kritériá musia splniť psy, ktoré majú využitie aj pri záchrane ľudských životov i pri práci v polícii. Slovenská poľovnícka komora zastrešuje aktivity viac ako 65 tisícovej členskej základe poľovníkov. Predstavíme vám to, aké je jej poslanie a kompetencieV poslednej reportáži si spomenieme na významného poľovníka, imitátora hlasov zveri a niekoľkonásobného majstra Slovenska a Európy vo vábení jeleňov Vladimíra Kaděrku, ktorý nás opustil v novembri 2023.

bkp 23

V prvej reportáži sa vyberieme na Oravu a Poľanu za lesníkmi, ktorí sa venujú budovaniu a údržbe lesných studničiek a jazierok slúžiacich na zadržiavanie vody v lese. Následne vás pozývame do prírodného divadla s názvom „Lopaty v ruji“ – uvidíte úžasné zábery z obdobia tohtoročnej danielej ruje. V ďalšej reportáži odborníci na pestovanie lesov vysvetľujú aký má význam realizácia prebierok na zvyšovanie ekologickej stability a odolnostného potenciálu našich lesov. Potešíme aj chovateľov poľovníckych plemien psov a to reportážami o Slovenskej kynologickej jednote a farbiaroch – špeciálnom plemene, ktoré poľovníkom pomáha pri dohľadávaní poranenej zveri.

bkp 23

 V prvej reportáži sa pozrieme na zadržiavanie vody v krajine. V Štiavnických Baniach aj v Beluši zachytávajú dažď. Vodozádržné opatrenia naviac skrášľujú okolie. V druhej reportáži si povieme o elektronickej knihe náváštev revíru. Poľovníci bez toho, aby sa zapísali do knihy nemôžu v revíri loviť. Povieme vám načo slúži takáto evidencia návštev revíru. V ďalšej reportáži sa venujeme poľovníckym psom, ktoré sa využívajú na vystavovanie zveri, jej dohľadávanie a prinášanie z poľa i vody. Na výlet sa vyberieme do Rajeckej doliny – po stopách priekopníka lesníctva na Slovensku Jozefa Dekreta Matejovie. V poslednej reportáži si zaspomíname. Spomienkou na ľudí, ktorí zahynuli pri práci v lese. Vyberieme sa na symbolický lesnícky cintorín do skanzenu v Čiernom Balogu.

bkp 23

V prvej reportáži vám predstavíme oskorušu – drevinu, ktorá má kvalitné drevo i chutné plody. V druhej reportáži sa vyberieme do lesov na Považie. Rastúci deficit zrážok v posledných desiatich rokoch, a to hlavne vo vegetačnom období, má za následok čoraz častejší výskyt periód s nedostatočnou zásobou vody v pôde. Na skladoch dreva sa koncentruje väčšie množstvo tejto suroviny. Sklady sú rôzne: lesné bývajú priamo v lese, expedično-manipulačné sú zväčša v blízkosti železničnej trate. Jeseň sa nesie hlavne v znamení jelenej ruje. Od lužných lesov po hornú hranicu lesa sa ozýva jelenie ručanie. Majestátni paroháči strážia svoj hárem jeleníc. Aká bola tohtoročná ruja? Vypočujte si zvuky jesennej prírody. Hlavná poľovnícka sezóna je na Slovensku od začiatku augusta do konca roka. Divinu z ulovenej zveri mnohí považujú za biopotravinu 21.storočia. Jej cesta z revíru do kuchyne však nie je jednoduchá. Na záver vás pozývame na návštevu do dvoch tiesňav, konkrétne do Poľovníckeho združenia Tiesňava, ktoré sa nachádza blízko prírodnej rezervácie Manínska Tiesňava.

bkp 23

V prvej reportáži sa vyberieme do lesov v okolí Trenčianskych Teplíc, ktoré liečia aj vďaka aktivitám lesnej pedagogiky. V druhej reportáži vám priblížime vzdelávanie v oblasti lesníctva na Strednej lesníckej škole v Prešove a jeho význam pre spoločnosť. Špecialisti na ochranu lesných i záhradných drevín zo Slovenska, Čiech a Poľska monitorovali situáciu v oblasti výskytu škodlivých činiteľov tento rok na území Slovenska. Zisťovali sme, čo všetko musí vedieť kandidát na skúšky zo sokoliarstva, ak sa chce stať nositeľom tohto nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Sto rokov lesného semenárstva si pripomenuli v Liptovskom Hrádku. História vzniku tohto špecializovaného závodu siaha až do prvej Československej republiky. A na záver relácie pozývame divákov na výlet do topoľčianskych zverníc, ktoré sú prístupné aj širokej verejnosti.

bkp 23

Na výlet pozveme poslicháčov do poľovníckeho revíru Nízke Tatry, kde dlhodobo dosahujú poľovníci výborné výsledky v chove jelenej zveri. Reportáž z 31.ročníka celoslovenského podujatia, na ktorom poľovníci a priatelia lesa oslavujú Sv. Huberta. Súčasťou reportáže sú aj ukážky vábenia jelenej a diviačej zveri. A na záver podcastu predstavíme špeciálne poľovnícke plemeno: alpský jazvečíkovitý durič alias daxelkopov.

bkp 23

V úvode podcastu sa vyberieme do lesnej škôlky Jovsa, kde sme zisťovali, či má význam pestovať mladé stromčeky a vysádzať ich? Potom sa navštívime Lednické rovne, kde sa uskutočnil Deň poľovníckej kynológie alias inventarizácia poľovne upotrebiteľných plemien. Bližšie vám predstavíme plemeno, ktoré sa používa na dohľadávanie zveri i to, že poľovníci v okrese Lučenec zriadili na tento účel, teda dohľadávanie zveri špeciálnu službu. V ďalšej reportáži sa budeme venovať lesným požiarom, ktorým sa nedá úplne zabrániť, no prevenciou možno znížiť škody a urýchliť hasenie. Záver podcastu patrí problematike ozeleňovania krajiny a tvorbe biopásov a máme pre vás aj tip na výlet – tentoraz Letovisko Harmónia, ako významné lesnícke miesto na Slovensku.

bkp 23

V prvej reportáži sa vyberieme do lesov, o ktoré sa starajú lesníci a lesníčky v trenčianskom okrese. Podiel práce, ktorú v lese vykonajú ženy, sa neustále zvyšuje, lesnícke povolanie tak získava na nežnosti. Keď ťa niečo trápi – prejdi sa po lese, pretože lesy liečia dušu i telo. Viac sa dozviete v reportáži zo 17.ročníka Lesníckych dní. Aká je hodnota dreva, jeho uplatnenie i význam v 21. storočí? Na to nám odpovedia profesionáli, a to lesní a drevárski inžinieri. Po stopách dreva - tejto obnoviteľnej suroviny budeme kráčať aj v reportáži nazvanej Kone alebo harvestory – ktorá z týchto technológií je pri manažovaní ťažby v lese výhodnejšia alebo má každá svoje opodstatnenie? V poslednej reportáži navštívime Brno - pred sto rokmi tu vznikla Československá myslivecká jednota. Výročie si pripomenuli počas Majstrovstiev Európy vo vábení jeleňov. Ako sa darilo vábičom zo Slovenska?

bkp 23

V prvej reportáži budeme cestovať po chovateľských prehliadkach trofejí, navštívime Kežmarok, Prešov, Lučenec a Pliešovce. Dozviete sa množstvo informácií – napríklad to, prečo sa organizujú chovateľské prehliadky, aký je ich význam a aj to, či zvyšujú kvalitu manažovania našich revírov. Potom sa vyberieme do lesníckeho skanzenu pri Čiernom Balogu. Správca skanzenu zhodnotí uplynulých dvadsať rokov od jeho sprístupnenia. Apropó tento chodník lesného času je dlhý tri kilometre a má 86 zastávok. Na a na záver relácie pôjdeme do Marikovej, presnejšie do Dolnej Marikovej. Deti organizované v KMPPP sa tu takmer dennodenne dotýkajú lesa, zároveň prakticky pomáhajú prírode a voľne žijúcej zveri. Ak teda hľadáte vhodný koníček pre svoje ratolesti, počúvajte podcast č.29.

bkp 23

V tomto podcaste sme sa porozprávali s Alojzom Kaššákom, ktorý je dvojnásobným vicemajstrom Európy vo vábení jeleňov. Má nesmierne bohaté skúsenosti s vábením zveri, nie len v prírode ale aj na súťažiach. Na Celoštátnej výstave poľovníctvo a príroda vylúdil viacero tónov zvierat i vtákov. A keďže vábenie zveri môžeme využiť nie len pri pozorovaní zveri, fotografovaní, ale aj pri love, je táto téma pre milovníkov témy naozaj veľmi zaujímavá. Vypočujte si tento podcast a buďte bližšie k prírode.

bkp 23

Ak zostane v lese haluzina po ťažbe, môže mať vlastník lesa problém a to najmä v ihličnatých porastoch. V nich je závažným škodcom lykožrút smerkový, ktorý sa môže ďalej množiť, vylietať a napádať ďalšie stromy. Preto pre túto hmotu našli lesníci z Vojenských lesov a majetkov využitie. Vypočujte si aké. Každú návštevu revíru evidujú poľovníci v knihe, buď elektronickej alebo štandardnej. Eviduje a spracováva sa štatisticky však oveľa viacej údajov. K spracovaniu štatistiky nám viac povedal Ing. Jozef Bučko, PhD., ktorý je riaditeľom Ústavu lesných zdrojov a informatiky v Národnom lesníckom cetre a zároveň predsedom komisie pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenského poľovníckeho zväzu. NLC je poverené spracovaním štatistických údajov nie len poľovníctva ale aj lesného hospodárstva. Keď sa povie meno Dušan Krajniak, určite každý vie o koho ide, najmä obyvatelia okresu Levice. Dušan je viceprezidentom Slovenského poľovníckeho zväzu, predsedom poľovníckej komisie a životného prostredia SPK, medzinárodným hodnotiteľom, lesníkom, pestovateľom vianočných stromčkov... Poďte s nami na slovíčko s ním. S odborníkmi sme sa pozreli na hodnotenie trofejí, vypočujte si prečo poľovníci hodnotia trofeje.

 

bkp 23V tomto podcaste si budete môcť vypočuť zostrih reportáží odvysielaných v Televíznej relácii Halali. Povieme si v ňom čo robiť v prípade, že nájdete v lese jelenie parohy. Porozprávame sa aj o vývoji lesníckeho vysokého školstva na Slovensku. Vyberieme sa aj do poľovného revíru Vojenských lesov a majetkov SR, š. p., ktorý používa na evidenciu návštev poľovníkov v revíri elektronickú knihu návštev. Ako slúži a ako im uľahčuje evidenciu? Dozviete sa v reportáži. No a ak vám vadia odpadky pohodené len tak v prírode, porozprávame vám aj o tom, ako ich poľovníci už piaty rok zbierajú v iniciatíve Čistý revír = čistá príroda. Koľko odpadu vyzbierali? Dozviete sa viac v našom podcaste .

bkp 23V dnešnom podcaste vás prevedieme expozíciou poľovníctva a ochrany zveri, ktorá je sprístupnená verejnosti od roku 2016. Nachádza sa v areáli Múzea v Trebišove. Na ploche 1000 m2 sú sprístupnené diorámy zvierat piatich kontinentov. Touto expozíciou nás prevedie aktuálny nestor slovenského poľovníctva prof. Juraj Ciberej.


Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

Vypočujte si náš podcast z reportáží, ktoré ste mohli vidieť v prvej februárovej relácii Halali. Dozviete sa viac o výstave Tetrovovité, ktorá prebieha až do mája v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Vyberieme sa aj na Liptov na sokoliarske lovy líšok orlami.
Pripomenieme si aj významnú osobu, ktorá nás opustila v minulom roku. Česť pamiatke Paľa Dendysa.
Vojenské lesy a majetky majú špecializovaný evidenčný systém vyťaženého dreva, je unikátom v Európe.
Aké krmivo je vhodné pre lesnú zver v období zimy? Ako a kedy jej ho treba predkladať aby nespôsobovala škody na lesných porastoch?


Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

PODCAST15V tomto podcaste budeme veľmi veľa cestovať.

Najskôr sa vyberieme na Donovaly na jedinečnú súťaž Naj horár 2022. Odtiaľ si odskočíme do Bijacoviec na 20.ročník DSH, na ktorom  predstavili naše najmladšie poľovnícke plemeno Tatranského duriča. No a zo Spiša pôjdeme do Nitry a ponúkneme vám záznam z diskusie zameranej na tému produkcie a konzumácie diviny. A keď už hovoríme o divine, a ju chceme mať na panvici, musia ju poľovníci vedieť uloviť – navštívime preto Strelnicu v Zámutove, kde sa pripravujú nielen budúci držitelia zbrojných preukazov, ale svoje strelecké zručnosti preverujú aj profesionálni poľovníci, a to aj v rámci súťaže o pohár GR š. p. Lesy SR. No a v poslednej reportáži sa započúvame do harmonických tónov loveckých rohov, ktoré zneli v artikulárnom drevenom kostolíku v Kežmarku počas 10 ročníka DSH. 

PODCAST14

V auguste sa uskutočnila Celoštátna výstava Poľovníctvo a príroda v rámci Medzinárodného veľtrhu Agrokomplex v Nitre. Po šiestich rokoch tu poľovníci prezentovali na medzinárodnej úrovni výsledky starostlivosti o voľne žijúcu zver.
 
Keď už hovoríme o starostlivosti o zver nedá mi nepripomenúť starú poľovnícku pravdu a to, že trofej ulovenej zveri je zrkadlom jej kvality. Alebo inak povedané z poľovníckych trofejí poľovníci čítajú množstvo informácií o zdravotnom stave zveri, jej kondícii i genetike. Sú to dôležité údaje k stanoveniu plánu lovu a chovu zveri na ďalšie obdobie. Počúvajte náš podcast, v ktorom Vám o meraní a hodnotenie trofejí porozprávajú odborníci zo Slovenska i zo zahraničia.

PODCAST13

V tomto podcaste vám priblížime čo všetko obnáša organizovanie celoštátnej poľovníckej výstavy, ktorá sa uskutoční už 18-21. augusta 2022 na výstavisku Agrokomplex v Nitre, koľko trofejí uvidíte, čo môžete čakať v programe a pod.

Orgnaizovaním CVPP je poverená Slovenská poľovnícka komora od ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

PODCAST12V podcaste č. 12 sme si pre Vás pripravili debatu, alebo aj polemiku k novému návrhu zákona o poľovníctve s predsedom legislatívnej komisie SPK v rozhovore s hovorcom SPK. Dozviete sa v ňom, čo môže najviac ovplyvniť a nezmyselne prevalcovať napr. základy poľovníckej kynológie, licitácie revírov, praktický výkon práva poľovníctva a pod. 

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

PODCAST10V tomto podcaste predstavíme environmentálny projekt Čistý revír = čistá príroda, ktorú už po štvrtý krát vyhlasuje naša redakcia Halali spolu so Slovenskou poľovníckou komorou. Každý rok zbierajú spolu s poľovníkmi tisíce obyvateľov Slovenska. Tí už počas troch ročníkov vyzbierali viac ako 580 ton odpadu. Vybrali sme sa preto priamo do regiónov na akcie organizované poľovníkmi, aby sme priniesli názor na to, že poľovníctvo má zmysel. Zbieranie odpadkov patrí medzi činnosti poľovníkov.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformáchpo kliknutí na link tu

PODCAST9V podcaste Bližšie k prírode č. 9 vám ponúkame 4 reportáže. V prvej si vypočujete stretnutie s medveďom. Horári z Nitrianskeho Pravna porozprávajú príbeh o tohtoročnom stretnutí s medveďom v Strážovských vrchoch. Potom sa vyberieme do Poľovníckeho združenia Kúty. Poľovníci spolu so základnou školou zorganizovali akciu Čistý revír=čistá príroda. Dozviete sa v nej koľko kilogramov odpadkov sa dá vyzbierať z prírody za tri hodiny. V Leviciach už takmer rok funguje prvá a jedinečná lesná škola na Slovensku. Načo slúži a kto ju využíva? Na záver sa vyberieme do Rimavskej Soboty, kde prednedávnom otvorili rozrabkáreň zveriny. Stane sa tak divina dostupnejšou potravinou pre všetkých ľudí? Dozviete sa v podcaste Bližšie k prírode č. 9. Počúvajte nás.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformách po kliknutí na link tu

insta 6Niektorí užívatelia poľovných revírov sú kritizovaní za spôsob vnadenia diviakov, či niekedy až kŕmenia zveri vo vegetačnom období a to napríklad pečivom, zeleninou, či ľudskou potravou. Takýto nevhodný spôsob však nekritizujú len vyššie menované skupiny, ale aj samotní poľovníci. Pripravili sme si preto podcast nie len pre samotných porušovateľov nariadení, ale aj pre laickú verejnosť. Laik dostane odpovede napríklad na to, čo je to čas núdze, aký je spôsob prikrmovania zveri v zime, prečo sa vnadí diviačia zver, prečo je nutný lov na vnadiskách a ako sa to týka afrického moru ošípaných, prečo platí zákaz prikrmovania, aké krmivo môžeme používať na vnadenie a ďalšie. O tejto problematike sme sa rozprávali s viceprezidentom SPK Ing. Alojzom Kaššákom.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformách po kliknutí na link tu: 

insta 6V dnešnom podcaste sa venujeme ľuďom, ktorých heslo znie: Nelovíme pre korisť, ale všetko krásne pri love. Takto hovoria o svojej záľube, či dokonca životnom poslaní sokoliari-chovatelia dravých vtákov. V roku 2021 si sokoliari pripomenuli 50 rokov fungovania Slovenského klubu sokoliarov pri SPK a k tomu dostali aj unikátny darček – zápis do svetového zoznamu nehmotného žijúceho dedičstva ľudstva UNESCO. O jubileu klubu, ťažkej ceste za zápisom do zoznamu UNESCO a mnohom ďalšom sme sa rozprávali s prezidentom Slovenského klubu sokoliarov pri SPK Ing. Alojzom Kaššákom.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na platformách po kliknutí na link tu: 

PODCAST3Voľný pohyb psov upravuje na Slovensku viacero zákonov. Napríklad zákon o lesoch, zákon o poľovníctve, o ochrane prírody a krajiny či špeciálne zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Všetky tieto zákony majú slúžiť na to, aby vo voľnej prírode nedochádzalo ku konfliktom domácich zvierat s voľne žijúcou zverou, či dokonca jej návštevníkmi. 

Pripravili sme preto pre Vás podcast, v ktorom sa nám k problematike vyjadrili:
Kaššák Alojz, Ing. - viceprezident a zároveň hovorca Slovenskej poľovníckej komory
Stanová Zuzana, JUDr. - zvieracia ombudsmanka
Kern Máro, pplk. Ing. - riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.

V dnešnom podcaste máme pre vás prichystaných 5 reportáží z relácie, ktorá bola odvysielaná 15. októbra 2022 v premiére na RTVS: Dvojke. Vyberieme sa v ňom na konferenciu s názvom s Rozumom do hory, ktorej cieľom bolo zhodnotenie aktuálneho stavu poľovníckej osvety, práce s mládežou a verejnosťou. V druhej reportáži sa prenesieme do lesov v okolí Svätého Antona, kde sme spolu s audítormi hodnotili stav lesov a obhospodarovanie štátnymi lesníkmi. Čo sa stalo po vniknutí psov do zvernice pri Poprade? To sa už dozviete v ďalšej reportáži. A máme pre vás aj dobrú radu, čo robiť v prípade zrážky so zverou na dopravnej komunikácii. No a nakoniec sa vyberieme do Banskej Bystrice, kde lesníci opäť vrátili madonu do výklenku na budove Lesov SR? š. p.

Buďte s nami, buďte bližšie k prírode.

Diskusia alebo ako sme to nazvali na celoštátnej poľovníckej výstave "poľovnícke fórum", ste mohli sledovať na hlavnom pódiu v pavilóne F. Diskusie, ktoré tu odzneli sa vám budeme snažiť prinášať každý piatok prostredníctvom YouTube kanála halalislovensko a my pevne veríme, že si nájdu svojich sledovateľov. Ak ste zachytili aspoň minimálne informácie, môžete vedieť, že program sme mali po celé 4 dni poriadne nabitý a svojou prítomnosťou nás poctili viaceré zaujímavé osobnosti.

V úplne prvom zostrihu sa budeme venovať veľmi horúcej téme - africkému moru ošípaných.

V diskusii vystúpia:
Ing. Bibiana Kapustová - vedúca oddelenia poľovníctva MPRV SR,
Ing. Martina Hustinová - vedúca odboru poľovníctva, strelectva a osvety SPK,
Ing. František Valášek - Slovenká asociácia chovateľov ošípaných.
Moderuje: Ing. Alojz Kaššák - viceprezident a zároveň hovorca SPK

V prvej reportáži sa pozrieme do Pezinka, kde škorce a raticová zver spôsobujú škody vo vinohradoch. Potom sa vyberieme na medzinárodné stretnutie sokoliarov, ktoré sa uskutočnilo koncom októbra na Slovensku. V Malackách sa zastavíme na lesnom závode štátneho podniku VLM. Tie sa rozhodli, že postavia novú horáreň z vlastných zdrojov, teda z dreva, ktoré sami dopestovali. V ďalšej reportáži sa dozviete zaujímavosť z histórie, a to fakt, že národného buditeľa Ľudovíta Štúra zachránili lesníci pred väzením, no osudnou sa mu stala poľovačka. No a v poslednej reportáži si uctíme obete hôr a ťažkej práce v lesoch, a to na symbolickom cintoríne v lesníckom skanzene, kde tento rok pribudla aj tabuľka s menom syna pani Štefánie Blažeňákovej.

Máme tu pre vás ďalšiu diskusiu tentokrát na tému, ktorej problematika vzbudila veľkú pozornosť začiatkom roka, kedy bola po veľmi dlho čase a obrovských škodách na ichtyofaune, vydaná výnimka na plašenie a lov kormorána. Veľmi dobre sme sa porozprávali a čo nás mimoriadne potešilo, bola aj účasť verejnosti na tejto diskusii. Veď si to napokon vypočujte

V diskusii vystúpia:
Richard Štencl - Slovenský rybársky zväz
RNDr. Stanislav Harvančík - Štátna ochrana prírody SR
Ing. Alojz Kaššák - Slovenská poľovnícka komora
 
Moderuje: Ľubo Kľúčik, redakcia Halali

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

Lov lukom je najstarší spôsob lovu. Tak starý, ako je samotná vášeň z lovu. Hlboko zakorenená vášeň dostať sa k zveri dostatočne blízko na jeho ulovenie lukom. Vášeň priblížiť sa k zveri na takú vzdialenosť, že si môžete hľadieť navzájom do očí. Vášeň z poznania okamihu, že vzájomné šance sú vyrovnané.V rámci diskusií S rozumom do hory vám prinášame ďalší podcast z Celoštátnej poľovníckej výstavy v Nitre:
Hostia: Mgr.art. Štefan Jakubík – predseda, Slovenský klub loveckej lukostreľby – Slovakbowhunting
Gábor Molnár – člen, Slovenský klub loveckej lukostreľby – Slovakbowhunting
 
Moderujú: PhDr. Ľubo Kľúčik, režisér tv relácie Halali
Ing. Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

Poľovnícka osveta má bohatú históriu. Veď už prvé výstavy a veľtrhy, ktoré sa vo svete organizovali, boli zamerané aj na prácu poľovníkov. Vypočujte si diskusiu z celoštátnej výstavy Poľovníctvo a príroda 2022 zameranú na problematiku poľovníckej osvety, public a media relations.
 
Diskutujúci:
Doc. Ing. Soňa Supeková Chovanová, PhD. – Paneurópska vysoká škola v Bratislave
Ing. Martina Hustinová – vedúca oddelenia poľovníctva, strelectva a osvety, Slovenská poľovnícka komora
Ing. Alojz Kaššák – hovorca a viceprezident, Slovenská poľovnícka komora
 
Moderuje: PhDr. Ľubo Kľúčik

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

Prinášame vám prvú reláciu Halali v tomto roku. Hovoriť budeme o Celoštátnej výstave poľovníctvo a príroda, ktorá sa uskutočnila v minulom roku v Nitre. V ďalšej reportáži vám predstavíme projekt Čistý revír = čistá príroda, ktorú v minulom roku vyhlásila Slovenská poľovnícka komora spolu našou redakciou Halali. S lesnímkmi z Lesov Slovenskej republiky sme sa vybrali do Antonstálu, kde sme si pripravili niekoľko druhov poľovníckeho guľášu. Čo by v ňom nemalo chýbať a čo je tajomstvom šéfkuchára? Vypočujete si v našom podcaste.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

V dnešnom podcaste sa vyberieme do Sobášneho paláca v Bytči, zisťovali sme totiž akú perspektívu má lovecká hudba. Na prelome roka nás opustili traja významní poľovnícki kynológovia, preto si na nich spomenieme. Za deťmi a mládežou sa vyberieme už na 46. ročník celoštátnej súťaže Krúžkov malých priateľov prírody a poľovníctva. Vyberieme sa aj do Vojenských lesov a majetkov. Práve tu zavádzajú inovácie vo výrobe elektriny, vykorovaní budov i preprave ľudí. Taktiež sme zisťovali, či aukcie dreva napomáhajú transparentnosti predaja dreva. No a na záver sa porozprávame o novom slovenskom rekorde jeleňa lesného, ktorého hodnotila medzinárodná komisia CIC v Banskej Bystrici.

Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

 

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.