ps divehusy muzlazmVzhľadom na dlhodobé suchá i vysoké teploty, ktoré pretrvávajú najmä v nížinách na Slovensku, ale i požatevný šok spúšťame opätovne iniciatívu #DRŽMEVODU, ktorú sme už v minulom roku iniciovali spoločne s redakciou TV Halali.

Naša kampaň s Halali #DRŽMEVODU, ktorú sme spustili minulý rok dosiahla veľký úspech. Poľovníci nám posielali fotky, ako budujú studničky, napájadlá, napájačky, vytvárajú jazierka, kaliská, čistia ich a dopĺňajú vodou v čase nielen tohtoročného enormného sucha. Bonusom sú aj fotografie voľne žijúcej zveri a vtáctva, ako využívajú vašu-našu pomoc.

A vy pokiaľ máte akékoľvek fotografie z dopĺňania napájačiek ich budovania alebo života okolo nich, pošlite nám ich na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

drzme vodu radvan 6Poľovný revír Radvaň nad Dunajom sa nachádza v najjužnejšej a jednej z najsuchších oblastí Slovenska. Keďže tri štvrtiny poľovného revíru sa nachádzajú na piesočnatej pôde, zver je tu obzvlášť ohrozovaná vplyvmi suchého počasia. Ak dva týždne neprídu výraznejšie zrážky, približne 1200 hektárov zo 1720 hektárov poľovnej plochy nemá prirodzený zdroj vody.

Členovia Poľovníckeho združenia Radvaň nad Dunajom a kandidáti urobili v posledných rokoch veľa pre ochranu zveri a najmä pre vytvorenie napájadiel. Celkovo bolo v poľovnom revíri nainštalovaných 18 napájadiel s objemom približne 35 - 150 litrov. Napájačky boli v revíri rozmiestnené tak, aby sa zabezpečil zdroj vody pre zver minimálne na každých 50 hektároch.

drzme vodu 23Vzhľadom na dlhodobé suchá i vysoké teploty, ktoré pretrvávajú najmä v nížinách na Slovensku, ale i požatevný šok spúšťame opätovne iniciatívu #DRŽMEVODU, ktorú sme už v minulom roku iniciovali spoločne s redakciou TV Halali.

Za veľmi krátke obdobie k nám dorazilo množstvo fotografií i videí od vás z revírov o tom, ako dopĺňate vodu zveri do napájačiek, ako čistíte či budujete studničky, budujete a dbáte o vodozádržné opatrenia, či neinvazívne obnovujete mokrade. Všetky fotky z minulého roka si môžete pozrieť na našom webe tu: https://polovnickakomora.sk/sk/spk-aktualne/spravy-a-informacie/drzme-vodu.html a my znovu ďakujeme všetkým, ktorí prispeli svojou fotografiou, aby ukázali to, že poľovníctvo má zmysel pre krajinu, zver i človeka.

Do tohtoročnej výzvy sa môžete opäť zapojiť zaslaním svojich fotiek alebo videí na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., označením Slovenskej poľovníckej komory na facebook-u (@polovnictvo.spk) alebo Instagrame (@polovnictvo_ma_zmysel), či Twitteri.

pz sv bartolomeja 1 zmensenaKampaň SPK a Halali #DRŽMEVODU diel IV.

Fotky nám poslali aj ďalší užívatelia revírov, ktorí sa môžu nájsť v tomto príspevku, preto veľké ďakujeme patrí všetkým, ktorí sa zapojili do našej kampane, pretože VODA JE ŽIVOT.

A vy pokiaľ máte akékoľvek fotografie z dopĺňania napájačiek, ich budovania alebo života okolo nich, pošlite nám ich na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

pz sv bartolomeja 1 zmensenaKampaň SPK a Halali #DRŽMEVODU diel III.

Lucia Mihálová z PZ Kúty nám napísala: Z dôvodu nedostatku zrážok a neustále stúpajúcich teplôt spôsobených klimatickými zmenami, klesla hladina vody i v našom revíri. To prinieslo smäd nie len prírode, ale i zvieratám - najmä zveri, žijúcej na poliach a lúkach. Preto sme v júli rozmiestnili po revíri (hlavne do miest, v ktorých sa nenachádza vodný zdroj) tridsať dvadsaťpäť litrových napájačiek pre drobnú zver. Asi po mesačnom pozorovaní sme s radosťou zistili, že ku niektorým z nich, si zver skutočne chodí uhasiť smäd.

pz sv bartolomeja 1 zmensenaKampaň SPK a Halali #DRŽMEVODU diel II. žne naďalej veľký úspech. Fotografie nám poslali poľovníci z okresu Dunajská Streda, Nitra, Revúca, Krupina či LeviceA nešlo len o budovanie a dopĺňanie napájačiek ale aj jazierok, či udržiavania mokradí tak, aby mala zver aj v čase najväčšieho sucha vodu, ktorá je nevyhnutná pre život. Že sa im to podarilo uvidíte na záberoch v albumoch nižšie. Ďakujeme všetkým, ktorí nám zatiaľ zaslali svoje fotky a zapojili sa do našej kampane, pretože VODA JE ŽIVOT!

doplnanie vody budovanie pz dolina 6Naša kampaň s Halali #DRŽMEVODU, ktorú sme spustili pred pár dňami už má svoje úspechy. Poľovníci nám posielajú fotky, ako budujú studničky, napájadlá, napájačky, vytvárajú jazierka, kaliská, čistia ich a dopĺňajú vodou v čase nielen tohtoročného enormného sucha. Bonusom sú aj fotografie voľne žijúcej zveri a vtáctva, ako využívajú vašu-našu pomoc.Ďakujeme všetkým, ktorí nám zatiaľ zaslali svoje fotky a zapojili sa do našej kampane, pretože VODA JE ŽIVOT!

držme voduMilí poľovníci a priatelia prírody,
Európu, Slovensko a našu prírodu tento rok významne ovplyvňujú negatívne klimatické zmeny a sucho, ktoré tu vládne už niekoľko týždňov. Nedostatkom vody a vysokými teplotami trpia nie len ľudia, ale aj rastliny, zver, chránené živočíchy, hmyz...

Poľovníci sú práve tí, ktorí:

• budujú napájadlá pre zver a pravidelne ich dopĺňajú,
  • budujú a čistia lesné studničky,
  • stávajú prehrádzky na malých vodných tokoch tam, kde je to nevyhnutné.

A to všetko pre to, aby zadržali vodu v krajine.