Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

nvm plagatVážené poľovníčky, poľovníci a priatelia prírody, 

v dňoch 22. - 26. apríla 2023 sa na výstavisku v Brne uskutoční Národná výstava myslivost, ktorej súčasťou budú oslavy 100. výročia založenia Českomoravskej mysliveckej jednoty. Súčasťou výstavy bude aj stánok Slovenskej poľovníckej komory, prehliadka poľovníckych trofejí z Českej republiky a viac ako 30 významných poľovníckych trofejí zo Slovenska, súčasný nový národný rekord jeleňa 253,20 CIC, známy Grežov (249,30) jeleň, Höherov (240,65 CIC), Migasov (239,45 CIC) či Partizánsky jeleň.

V sobotu sa uskutočnia Majstrovstvá Európy vo vábení jeleňov, ktorých sa zúčastnia aj zástupcovia zo Slovenska. Príďte ich povzbudiť (program vábenia v prílohe)!

V zaplnenom pavilóne Z sa ďalej predstaví expozícia poľovníckych zbraní, streliva a optických systémov. Výraznou témou výstavy bude lesná pedagogika s dôrazom na edukáciu detí vo vzťahu k prírode. V neposlednom rade bude výstava venovaná aj kynológom. Národná výstava myslivosti sa v roku 2023 bude konať spoločne s Národnou výstavou hospodárskych zvierat a Veľtrhom pre živočíšnu výrobu ANIMAL TECH. 

INFORMAČNÝ LETÁK SPK

HALALI SPUSTILO PODCASTY, POĽOVNÍCTVO JE ICH SÚČASŤOU

Tvorcovia televíznej relácie Halali informujú, že začiatkom februára spustili podcasty s lesníckou a poľovníckou tematikou a nájdete ich pod názvom Bližšie k prírode. Vďaka tomuto sa môžeme priblížiť laickej verejnosti a fanúšikom nie len obrazom, ale aj hovoreným slovom. Keďže, niektoré podcasty pripravuje SPK spoločne s Halali, ide tak o prvé podcasty s poľovníckou tematikou na Slovensku. Doposiaľ vyšlo 6 častí podcastov, z toho tri sa venujú problematike voľného pohybu psov v prírode, biopásomsokoliarstvu. Zvyšné nahrávky sú podcastové časti už odvysielaných relácií, ktoré taktiež obsahujú aj poľovnícke témy.

Takže ak obsluhujete Spotify, Anchor, Apple podcasts, Google podcasts a Deezer, už teraz ich tam nájdete pod názvom Bližšie k prírode. Podcasty môžete nájsť aj YouTube kanáli halalislovensko, na ich facebook-ovej stránke Halali, na webe www.halali.sk a tiež našom webe www.polovnickakomora.sk v časti Aktuálne-Mediálne výstupy-PODCASTY. Alebo si stačí kliknúť sem:

novela

ZAPOJTE SA DO IV.ROČNÍKA PROJEKTU ČISTÝ REVÍR = ČISTÁ PRÍRODA 2022 A ODMENA VÁS NEMINIE

SPK v spolupráci s Halali vyhlasuje už IV. ročník projektu čistenia lúk, polí, remízok, lesov. Z pohľadu laickej verejnosti a médií, je to najzaujímavejší a najsledovanejší počin poľovníkov v spolupráci s verejnosťou a je vnímaný veľmi pozitívne. Po kliknutí na link si môžete prečítať ako požiadať o príspevok z FRZP pokiaľ akciu organizujete, môžete si stiahnuť plagát, ktorým pripútate na akciu viac ľudí a takisto sa dozviete, koľko odpadu sa už vďaka poľovníkom podarilo vyzbierať za predošlé tri ročníky.

FB hlavicka revir 02

MIMORIADNE POVOLENIE LOVU NIEKTORÝCH DRUHOV RATICOVEJ ZVERI

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo mimoriadne povolenie lovu (MPL) niektorých druhov raticovej zveri z dôvodu vysokých škôd spôsobovaných zverou na lesných aj poľných kultúrach. MPL bolo vydané pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. MPL u diviačej zveri platí už od 16.1.2022 z dôvodu nutnosti rapídneho zníženia stavov diviačej zveri v súvislosti s ohrozením africkým morom ošípaných. MPL pre raticovú zver nájdete po kliknutí SEM.

Sledujte FB facebook.com/polovnictvo.spk insta instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel

INFORMAČNÝ LETÁK SPK

SLOVENSKÉ SOKOLIARSTVO BOLO ZAPÍSANÉ DO ZOZNAMU UNESCO !!!

Sokoliarom zo Slovenského klubu sokoliarov pri SPK sa konečne podarilo zavŕšiť 15 ročnú snahu. Dňa 14.12.2021 bolo sokoliarstvo konečne zapísané na Svetový zoznam UNESCO! Pristupujúcimi štátmi s prvkom sokoliarstva boli spolu s nami aj Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko, Holandsko a Poľsko. Slovenskí sokoliari sa tak pridali k ďalším 18 štátom, ktoré sú už so sokoliarstvom v zozname zapísané niekoľko rokov. Mimochodom, „sokoliarstvo“ ako také, bolo prvkom zapísaným na svetový zoznam UNESCO s doposiaľ najširšou nomináciou štátov nielen Európy, ale aj Ázie. Sokoliarstvo, žijúce dedičstvo ľudstva sa tak pridá k siedmym doteraz zapísaným slovenským prvkom v UNESCO. Je tak len ôsmym prvkom, ktoré má Slovensko zapísané v svetovom zozname. Celú tlačovú správu si prečítate tu.

SULÍK: SME ZÁSADNE PROTI ZÁKAZU OLOVA

novela

Ministerstvo hospodárstva SR nesúhlasí s pripravovaným plošným zákazom používania a predaja streliva s obsahom olova na civilné použitie. Rezort podporuje strelecké organizácie a bude sa usilovať, aby sa zákaz neprijal. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík. „Toto je vec, s ktorou nielen široká strelecká verejnosť nesúhlasí. Považujeme to za zlý nápad, za úplne zbytočné obmedzenie aj my, ktorí nie sme strelcami.“ Sulík už poslal list so žiadosťou o spoločné zamietavé stanovisko k návrhu rezortným kolegom zo 17 krajín EÚ, ktoré zákaz tiež odmietajú. Imrich Šuba (SPK) pripomenul, že poľovníci už podľa súčasne platnej legislatívy nesmú používať olovo v blízkosti mokradí. Plošný zákaz by však napríklad znemožnil používanie 80 % súčasných brokových zbraní. Čítajte celé vyhlásenie tu.

PREZIDENTKA PODPÍSALA NOVELU ZÁKONA    O ZBRANIACH A STRELIVE

novela

Dlho očakávaná a viac ako 6 rokov prerokovávaná novela zákona o zbraniach a strelive bola schválená parlamentom a už aj podpísaná prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Novela zákona o zbraniach a strelive nadobudne účinnosť 1.2.2022, avšak jedno ustanovenie, týkajúce sa poľovníkov, nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v zbierke zákonov. Konkrétne sa jedná o ustanovenie, ktorým sa spomedzi zakázaných doplnkov zbrane vylučuje zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie. Toto ustanovenie bude mať významný vplyv pri tlmení hustoty diviačej zveri z dôvodu hrozby rozšírenia afrického moru ošípaných. Zhrnutie zmien a konsolidované znenie zákona nájdete na našom webe.

UPOZORNENIE PRE DRŽITEĽOV TROFEJE VLKA DRAVÉHO

V súvislosti so zmenou statusu ochrany vlka dravého účinnosťou novej vyhlášky č. 170/2021 Z. z. ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny sa blíži ukončenie prechodného obdobia do 31. decembra 2021, ktoré prináša zmeny vo vzťahu k držbe exemplára vlka dravého.
V rámci prechodného ustanovenia vyhlášky sa umožňuje doterajším držiteľom chránených živočíchov, ktoré do účinnosti vyhlášky (do 31.mája 2021) chránenými neboli, ponechať si v ich držbe bez toho, aby potrebovali požiadať o výnimku na ich držbu MŽP SR ak písomne oznámia ich držbu a spôsob ich nadobudnutia organizácii ochrany prírody a krajiny (ŠOP SR) do 31. decembra 2021. Oznámenie je potrebné zaslať písomne na adresu ŠOP SR, Tajovského 28B, 974 01 Banská Bystrica. Viac info nájdete po kliknutí sem.

Sledujte FB facebook.com/polovnictvo.spk insta instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel

INFORMAČNÝ LETÁK SPK

DÔLEŽITÉ: ÚVZ SR VYDALO STANOVISKO PRE ORGANIZOVANIE SPOLOČNÝCH  POĽOVAČIEK A VYKONÁVANIE SKÚŠOK POĽOVNEJ UPOTREBITEĽNOSTI

Slovenská poľovnícka komora už v predstihu požiadala Úrad verejného zdravotníctva SR o stanovisko k možnosti vykonávať spoločné poľovačky a skúšky PUP. Nakoľko v minulom roku bolo jesenné a zimné obdobie obmedzené prijatými opatreniami, je veľmi pravdepodobné, že sa to môže stať aj teraz. Aj preto nás veľmi potešilo stanovisko hlavného hygienika, ktorý v liste uviedol, že spoločná poľovačka aj skúšky poľovnej upotrebiteľnosti poľovných plemien psov sa uskutočňujú podľa zákona, t. z. na ich uskutočnenie sa vzťahuje výnimka zo zákazu usporiadania hromadných podujatí. Viac sa dočítate na našom webe po kliknutí na tento odkaz.

VIDEO O AMO: JE ĽAHŠIE UTRÁCAŤ OŠÍPANÉ ALEBO LOVIŤ DIVIAKY???

Odporúčame všetkým popieračom vírusu afrického moru ošípaných vypočuť si slová ústredného riaditeľa ŠVPS SR. „Kto zažíva horší psychologický efekt, ten čo utráca tisíce zvierat na farme ošípaných, alebo poľovník, ktorý môže zver humánne včas odloviť a následne zužitkovať? Je lepšie chrániť diviaky a následne likvidovať chovy ošípaných? Je lepšie neloviť diviačice a následne utrácať domáce ošípané pred pôrodom, počas pôrodu alebo pár dňové ciciaky? Myslíte si, že diviaky ochránite pred vírusom, tým že ich teraz nelovíte, lebo AMO je od vás ďaleko?“ Nech si každý zodpovedný poľovník odpovie sám. Ak si niekto myslí, že sa ho AMO netýka, veľmi sa mýli. Video si môžete pozrieť TU:

bires vid

 AMO OVPLYVŇUJE UŽ TAKMER POLOVICU  UŽÍVATEĽOV POĽOVNÝCH REVÍROV

AMO PR 2021 10 16

  • Vždy aktuálne informácie môžete už viac ako 4 roky sledovať v našej špeciálnej sekcii o AMO na webe www.polovnickakomora.sk alebo na tomto odkaze.
  • Je váš revír zaradený v Part I., II. alebo nárazníkovej zóne, či lovíte veľa diviakov? Informujte verejnosť prostredníctvom plagátov v dvoch jazykových mutáciách (SK a HU). Stiahnuť si ich môžete na tomto odkaze.

plagaty

  VIDEO: AKO SPRÁVNE VNADIŤ DIVIAKY?

lojzov vid

Sledujte FB facebook.com/polovnictvo.spk insta 
instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (42tyz.pdf)42tyz.pdf[Informačný leták - 42 týždeň]359 kB

SPK

INFORMAČNÝ LETÁK

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE
VÝNIMKA ZO ZÁKAZU VYCHÁDZANIA

Vážené poľovníčky a poľovníci,

od 1.4.2021 platí výnimka pre držiteľov poľovných lístkov na plnenie opatrení proti africkému moru ošípaných.

Dôrazne upozorňujeme, že držitelia poľovných lístkov môžu od 1. apríla 2021 vycestovať mimo okres a môžu vychádzať po 20-tej hodine LEN z dôvodu plnenia opatrení proti šíreniu AFRICKÉHO MORU OŠÍPANÝCH.

Dôrazne tiež upozorňujeme, že vykonávanie ostatných poľovníckych činností je naďalej obmedzené územím okresu a časovo do 20-tej hodiny.

Oprávnenosť pohybu držiteľ poľovného lístka preukazuje platným poľovným lístkom a v prípade individuálnej poľovačky platným povolením na lov diviačej zveri alebo v prípade spoločnej poľovačky pozvaním od užívateľa poľovného revíru, ktorý spoločnú poľovačku organizuje.

VENUJTE POZORNOSŤ TOMUTO VIDEU POĽOVNÍCKY INFOSERVIS: PANDEMICKÝ LOV DIVIAKOVPOĽOVNÍCKY INFOSERVIS: PANDEMICKÝ LOV DIVIAKOV

pandemic

K dispozícii je aj nové znenie Národného eradikačného programu proti AMO v diviačej populácii, ktoré nájdete po kliknutí SEM.

Sledujte fbjpg facebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (NEWSLETTER_VYNIMKA_2121.pdf)NEWSLETTER_VYNIMKA_2121.pdf[Informačný leták - 14. týždeň 21]260 kB

INFORMAČNÝ LETÁKSPK

LOGO PMZ 03

EŠTE STÁLE MÁTE ČAS PODPORIŤ PETÍCIU ZA ZACHOVANIE ORGANIZOVANÉHO POĽOVNÍCTVA NA SLOVENSKU

Slovenská poľovnícka komora vyhlásila  koncom októbra petíciu za zachovanie organizovaného poľovníctva na Slovensku. Podnetom pre túto petíciu je organizovaný útok na poľovníctvo, na komunitu poľovníkov a ich rodín, ako nástroj na obhajobu stáročí osvedčeného princípu aktívnej zodpovednej ochrany prírody.

Jednota nás sprevádza už presne 100 rokov. V roku 1920 vznikol Lovecký ochranný spolok (LOS) pre Slovensko, ktorého zakladateľom bol všetkým známy gen. MUDr. Jan Červíček. Jej vznik mal zabezpečiť, aby sa zabránilo drancovaniu prírodného bohatstva, pytliactvu a dosiahla sa ochrany zveri a veľkých šeliem. Dnes čelíme omnoho väčšej výzve. Nevedomosti, neodbornosti, závisti a dôsledkom prezentácie skreslených subjektívnych názorov burcujúcich verejnosť k prejavom agresivity voči poľovníkom a poľovníckemu stavu najmä na sociálnych sieťach.

SPK obhajuje už 10 rokov záujmy všetkých poľovníkov. Tých, ktorí nám nerobia dobré meno, žiaľ nájdu sa aj takí, nuž nikdy ich nepodporíme. SPK vykonáva činnosť hlavne pre tých, ktorí sú poctiví, zapálení a dôstojne reprezentujú poľovnícky stav a teda nás všetkých. Áno, aj za financie nás všetkých, ktoré za nás odvádzajú príslušné poľovnícke organizácie za členské do SPK. Bez financií to žiaľ nejde. Bojujeme však za všetkých. 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Poľovníci dlho čakali na impulz, ktorý príde zvrchu. Prichádza v silnej vlne. Prosím, podporte ho! Robíte to pre vás, pre spôsob života ktorému sme sa zasvätili, pre svojich potomkov.

Povedzte všetkým, že POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL!       

Petíciu môžete podporiť elektronicky na web stránke:
        

WWW.POLOVNICTVOMAZMYSEL.SK

OTVORENÝ LIST PREZIDENTA SPK K PETÍCII POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL

Vážení kolegovia a kolegyne, ctení poľovnícki priatelia, naša veľká poľovnícka rodina si na Slovensku v roku 2020 pripomína 100. výročie od vzniku poľovníckej samosprávy s celoštátnou územnou pôsobnosťou. 

Za uplynulých 100 rokov sa v členskej základni národnej poľovníckej samosprávy vystriedalo niekoľko generácií a niekoľko desiatok tisíc tých, ktorí sa každý svojou mierou zaslúžili o súčasné postavenie slovenského poľovníctva v spoločnosti. Cesta k národnej poľovníckej samospráve komorového typu viedla od roku 1920 cez 10 rôznych alternatív organizácií poľovníctva. Našim predchodcom bolo totiž nadovšetko jasné to, že starostlivosť o voľne žijúcu zver a jej ochranu dokáže dlhodobo zvládnuť len dobre organizovaná skupina zanietených ľudí, ktorí sú v záujme poľovníctva ochotní obetovať milióny hodín času na ochranu prírody a zveri bez nároku na odmenu, ktorí sú schopní sa vzájomne dohodnúť a uplatňovať  vnútorné pravidlá samosprávy garantujúce zachovanie nielen ekologických funkcií poľovníctva, ale aj jeho ekonomickú, odbornú, a disciplinárnu suverenitu.

Je normálne, aby sa tí, ktorých práv a právom chránených záujmov sa rozhodnutia štátnych orgánov preukázateľne najviac týkajú, museli domáhať spolurozhodovania na veciach verejných v podstate už len petíciami? Na Slovensku totiž nastúpila doba petičná. Petícia za reguláciu početnosti medvedej populácie v problémových regiónoch SR, Petícia za záchranu lesa, vody v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v prírode, Petícia zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina, Petícia za udržateľné prírodné parky, Petícia Poľovníctvo má zmysel – za zachovanie organizovaného poľovníctva na Slovensku. A to všetko za obdobie posledných 12 mesiacov. 


CELÉ ZNENIE OTVORENÉHO LISTU NÁJDETE TU

Dok1

Sledujte FB facebook.com/polovnictvo.spk insta instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (48t.pdf)48t.pdf[Informačný leták - 48. týždeň]1037 kB

SPK

INFORMAČNÝ LETÁK

SPUSTILI SME PETÍCIU
 POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL – ZA ZACHOVANIE ORGANIZOVANÉHO POĽOVNÍCTVA NA SLOVENSKU

Slovenská poľovnícka komora vyhlásila petíciu za zachovanie organizovaného poľovníctva na Slovensku.
Podnetom pre túto petíciu je organizovaný útok na poľovníctvo, na komunitu poľovníkov a ich rodín, ako nástroj na obhajobu stáročí osvedčeného princípu aktívnej zodpovednej ochrany prírody.    
Preto žiadame Národnú radu SR, aby zamietla snahy o spochybnenie 100 ročnej tradície organizovaného poľovníctva na Slovensku a nedovolila, aby zrušením národnej poľovníckej samosprávy komorového typu, bez analýzy dopadov na prírodu, spoločnosť a  štátny rozpočet, došlo na Slovensku k likvidácii jedného z významných pilierov občianskej spoločnosti.

V Petícii požadujeme najmä, že:   
1. Poľovníctvo bude zamerané na zachovanie, ochranu a optimálne využívanie zveri ako prírodného   bohatstva.
2. Poľovníctvo bude organizované formou jednotnej poľovníckej samosprávy.     
3. Nová legislatíva vytvorí podmienky na efektívne financovanie poľovníctva bez nároku na verejné financie daňových poplatníkov.   
4. Výkon práva poľovníctva v poľovných revíroch musí byť dlhodobý a stabilný a zabezpečovaný         predovšetkým prostredníctvom dostatočného  počtu odborne zdatných poľovníkov znalých miestnych pomerov, v ktorom sa poľovný revír nachádza.
5. Bude efektívne fungovať poľovná stráž v boji proti environmentálnej trestnej činnosti.       
6. Zosúladí sa legislatíva agrorezortu a environrezortu.        

POĽOVNÍCI A PRIATELIA PRÍRODY, PODPORTE TÚTO PETÍCIU, ŠÍRTE A PODPISUJTE JU MEDZI VŠETKÝMI ZNÁMYMI KTORÝM JE POTREBNÉ POVEDAŤ, ŽE POĽOVNÍCTVO MÁ NAOZAJ ZMSEL!
CELÉ ZNENIE PETÍCIE I PETIČNÉ HÁRKY NÁJDETE TU

PETÍCIU JE MOŽNÉ PODPISOVAŤ AJ ELEKTRONICKY NA: WWW.POLOVNICTVOMAZMYSEL.SK

Všetci chceme zachovať historickú kontinuitu a chceme našim deťom odovzdať s plnou zodpovednosťou dobrého hospodára slovenskej vidieckej krajiny, spoločné prírodné bohatstvo všetkých občanov SR tak, ako sme to presadzovali už v úspešnej petícii organizovanej slovenskými poľovníkmi z roku 2003, ktorú vtedy podpísalo viac ako 350 tisíc občanov. Vtedy sme boli prvýkrát nútení prezentovať cieľ vytvorenia jednotnej poľovníckej organizácie, spochybňovanej vtedajším vedením rezortu pôdohospodárstva, prostredníctvom vládneho návrhu na zmenu a doplnenie zákona o poľovníctve.

peticia2
Sledujte fbjpg facebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (43t.pdf)43t.pdf[Informačný leták - 43. týždeň]1082 kB

INFORMAČNÝ LETÁK SPK

VIDEO: DISKUSIA O VEĽKÝCH ŠELMÁCH S VICEPREZIDENTOM SPK ALOJZOM KAŠŠÁKOM O MANAŽMENTE MEDVEĎA A PROTI NULOVEJ KVÓTE NA LOV VLKA DRAVÉHO!

V Rádiu Regina Stred ste si mohli dňa 7.10.2020 vypočuť reláciu Klub komunálnej politiky, kde sme hovorili o veľkých šelmách. Opäť to však bol "súboj" názorov, kde viceprezident SPK Alojz Kaššák vystúpil v otázkach polarizujúcich spoločnosť spolu s ministrom agrorezortu Jánom Mičovským a generálnym riaditeľom sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Michalom Tomčíkom, štátnym tajomníkom envirorezortu Michalom Kičom, riaditeľom ŠOP SR Dušanom Karaskom.

lojzo

Keďže počty medveďov a vlkov sú podľa nášho názoru na historických maximách, požadujeme len to, čo nám dovoľuje, umožňuje a čo schvaľuje európska a národná legislatíva, teda AKTÍVNY MANAŽMENT VEĽKÝCH ŠELIEM, na základe riadneho výskumu, monitoringu, odborného výpočtu a jasne stanovených pravidiel daných programami starostlivosti, pod ktoré sa pri schválení podpísali všetky relevantné dotknuté štátne aj mimovládne organizácie, ktoré dnes požadujú nulovú kvótu pre lov vlka.      

Viceprezidentovi Alojzovi Kaššákovi ďakujeme za jeho výstup a argumenty, ktoré musel mnohokrát obhajovať a vracať sa ku nim, keďže ho rečníci takmer nepustili k slovu. Všetci rečníci sa však následne zhodli, že za vysoké stavy zveri môžeme vďačiť aktuálnemu jednotvárnemu rázu našej krajiny a jej úživnosti. Toto všetko je potrebné zmeniť.

CELÉ VIDEO NÁJDETE NA NAŠEJ WEBOVEJ STRÁNKE TU

POĽOVNÍCI PONÚKLI OBČANOM          PROSTREDNÍCTVOM APLIKÁCIE UŽ VIAC AKO  9 000 KG DIVINY V KOŽI

Po dvoch mesiacoch odkedy Slovenská poľovnícka komora spustila webovú aplikáciu pre uľahčenie predaja a nákupu diviny začíname hodnotiť jej fungovanie. Slovenskí poľovníci vďaka aplikácii ponúkli za 60 dní našim občanom viac ako 9 000 kilogramov diviny v koži. 125 verifikovaných predajcov zadalo viac ako 150 reálnych ponúk. Najčastejšie ponúkanými druhmi bola a stále je jelenia a danielia zver, nasleduje srnčia a diviačia zver. Hlavná poľovnícka sezóna sa však len začne rozbiehať a ponuky všetkých druhov raticovej zveri budú určite pribúdať. So stúpajúcim počtom ponúk, stúpa aj počet registrovaných kupujúcich, ktorých je už viac ako 200.

Aplikácia má dve hlavné funkcionality. Prvou, je registrácia predajcu-užívateľa poľovného revíru riadne zaregistrovaného na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe s uvedením kontaktov. Už v tejto forme môže registrovaných predajcov kontaktovať ktokoľvek za účelom kúpy diviny v koži. Tou druhou je reálne zadanie ponuky diviny v koži s uvedením dátumu jeho ulovenia, ceny, váhy, odberného miesta, kontaktov a ďalších potrebných informácií.

Vďaka dotazníku o spokojnosti predajcov, ktorý sme spustili tento týždeň dostávame informácie, že väčšine predajcom sa záujemcovia o kúpu diviny vďaka ich registrácii v aplikácii a uvedeným kontaktným údajom ozvú ešte skôr, ako užívateľ poľovného revíru zadá reálnu ponuku na predaj. Takýto odbyt zabezpečuje efektívne znižovanie stavov zveri, pretože poľovníci už vopred vedia, že ľudia majú záujem o divinu v koži.

CELÚ TLAČOVÚ SPRÁVU NÁJDETE TU

2mesiace

Sledujte FB facebook.com/polovnictvo.spk insta instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (40t.pdf)40t.pdf[Informačný leták - 40. týždeň]2998 kB

INFORMAČNÝ LETÁK SPK

POSLALI SME OTVORENÝ LIST MINISTROVI ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA!

bud

Vážený pán minister,

po nástupe do funkcie člena vlády SR, zodpovedného za riadenie Ministerstva životného prostredia slovenskí poľovníci pevne dúfali, že problémy s medveďom hnedým, ktoré na Slovensku pretrvávajú a neustále sa prehlbujú, začne envirorezort pod Vašim vedením, vážený pán minister, akútne riešiť. Žiaľ, nestalo sa tak. Namiesto toho sme z Vašich úst už niekoľko krát počuli, že „poľovníci sú tí, ktorí by si na medvede radi zastrieľali“. Dovoľte nám konštatovať, že sme nesmierne sklamaní Vašim prístupom najmä z toho dôvodu, že Vaše verejné vyhlásenia nie sú podložené žiadnou relevantnou analýzou a s vysokou mierou pravdepodobnosti sa zakladajú na absencii korektného posúdenia dlhodobých aktivít Slovenskej poľovníckej komory v tejto oblasti, resp. na neschopnosti posúdiť realitu zo strany Vašich poradcov.

Slovenská poľovnícka komora, organizácia združujúca viac ako 63 000 poľovníkov, sa ostro vyhradzuje voči Vašim tvrdeniam o záujme a spôsobe odstrelu chráneného živočícha našimi členmi.

Chceme Vám pripomenúť, že kontajnery a komunálny odpad napr. v meste Vysoké Tatry bol i v minulosti. Stojiská a kontajnery neboli proti medveďom zabezpečené tak, ako teraz a o návštevách medveďov v intraviláne si môžete urobiť obraz z nasledovných údajov. (Zdroj: Mesto Vysoké Tatry).

Slovensko je krajina s najvyššou hustotou medvedej populácie na svete. V rebríčku tiež zastávame druhé miesto na svete v počte útokov medveďa na človeka. V minulom roku boli zaznamenané 3 útoky dokončené a 38 nedokončených. V roku 2020 ich už je, okrem iného, zaznamenaných 5 dokončených. To, že u nás ešte medveď nikoho neusmrtil, je výsledok len toho, že takmer celé územie Slovenska je pokryté mobilnou sieťou a zranený si môžu privolať rýchlu zdravotnú pomoc kdekoľvek.

CELÉ ZNENIE OTVORENÉHO LISTU NÁJDETE TU 

REAKCIA MINISTRA NA OTVORENÝ LIST: OSOČOVANIE A POPULIZMUS!

Namiesto prijatia návrhu korektnej spolupráce budovanej na odbornosti a postupnej eliminácii emócií, si však slovenskí poľovníci a slovenská verejnosť z úst ministra vypočuli ďalšiu nehoráznu lož, keď sa v nedeľu na tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách vyjadril, že: „Keby sme nechali chránené živočíchy na rozhodnutia poľovníckej komory, už by sme tu žiadne nemali“ vyjadril sa minister na nedeľnej tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách.

Pán minister už v júni tohto roku, ale naposledy len pred týždňom prehlásil, že medvede nebudeme usmrcovať, nakoľko sú našim národným bohatstvom. Zaujímalo by nás, prečo tak rýchlo zmenil názor a teraz ich už chce nechať usmrcovať členom zásahového tímu Štátnej ochrany prírody SR? Pribudli snáď za taký krátky čas problémové medvede? Čo však považujeme za úplnú demagógiu a zavádzanie verejnosti je usmrtenie medveďov bez účasti poľovníkov. Pretože odstrel, odchyt, usmrtenie, či dokonca eutanáziu medveďa, ktorý je poľovnou zverou, podľa zákona o poľovníctve, nemôže zásahový tím vykonať bez toho, že by mal vypísané povolenie na lov zveri od príslušného užívateľa poľovného revíru! Takéto neodborné vyhlásenia, navyše často v rozpore s platnou legislatívou, žiaľ, nepridávajú v očiach odbornej verejnosti na autorite envirorezortu, pripúšťame však, že slúžia skôr na odpútanie pozornosti laickej verejnosti, diskreditáciu poľovníckej komunity, premyslené šírenie lží a poloprávd. Navyše zásahový tím sa predviedol pri riešení usmrtenia medvedice Ingrid, za ktorú boli plne zodpovední členovia tímu, ale za spackaný zásah tímu odborníkov z envirorezortu sa obrovská vlna kritiky organizovane cez sociálne siete spustila zase len na adresu poľovníkov.

CELÚ TLAČOVÚ SPRÁVU NÁJDETE TU

medvede1

Sledujte FB facebook.com/polovnictvo.spk insta instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (35t.pdf)35t.pdf[Informačný leták - 35. týždeň]965 kB

SPK

INFORMAČNÝ LETÁK

SPUSTILI SME WEBOVÚ APLIKÁCIU PRE UĽAHČENIE PREDAJA DIVINY V KOŽI

WWW.PREDAJDIVINY.SK

pd

V snahe pomôcť s odbytom poľovníkom a záujemcom prišla SPK s myšlienkou vytvoriť webovú aplikáciu, ktorá by mala občanom Slovenska priniesť ľahšiu dostupnosť k tomu najzdravšiemu mäsu, k divine.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR našu aktivitu víta a podporuje, nakoľko predaj diviny pre bežného spotrebiteľa nie je dostatočný. Využívaním aplikácie chceme dosiahnuť, aby spotrebiteľ nebol závislý na dovoze mäsa z voľne žijúcej zveri a farmových chovov zo zahraničia. Predajom diviny v koži „z dvora“ chceme zvýšiť záujem o túto potravinu u bežných spotrebiteľov, ktorí doteraz nemali možnosť zakúpiť si ulovenú zver v koži.

Aplikácia je plne prepojená s interným ERP systémom iDempier, Štatistickým informačným systémom SPK, ktorý disponuje databázou všetkých držiteľov poľovných lístkov a všetkých užívateľov poľovných revírov. Vďaka tomuto prepojeniu a verifikácie s IČO a číslom poľovného lístka je zabezpečené, že divinu nebudú môcť predávať súkromné osoby, ale len tí, ktorí majú na tento predaj oprávnenie a pre ktorých bol systém vytvorený.

V súčasnosti je v aplikácii registrovaných už 77 užívateľov poľovných revírov, zaznamenané sú prvé ponuky i predaje. Celá tlačová správa TU.

SPOLUPRÁCA SLOVENSKEJ POĽOVNÍCKEJ KOMORY V OBLASTI KYNOLÓGIE

Vážení priatelia poľovníci,  
dovoľujeme si Vám oznámiť, že Slovenská poľovnícka komora v rámci reklamnej spolupráce so spoločnosťou Euroben, s. r. o, ktorá je výhradným dovozcom krmiva pre psov značiek HAPPY DOG a EUROBEN, pre Vás pripravili zvýhodnenú ponuku pre odber krmiva menovaných značiek po registrácii na stránke dovozcu.

Okrem zvýhodnenej ceny, ktorú Vám ponúkame pri odbere krmiva, zároveň každou Vašou objednávkou prispievate na zabezpečenie vrcholových kynologických podujatí, ktoré pre Vás organizujeme. 
CENNÍK UŠITÝ PRIAMO PRE VÁS NA MIERU SI MÔŽETE POZRIEŤ V PRÍLOHE

Postup pre získanie zvýhodnených cenovýcpodmienok:

1.Odpovedajte na tento mail, alebo napíšte na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. s textom „ÁNO mám záujem o zaradenie“.    

2. Do svojej emailovej schránky dostanete odkaz k registrácii, kde po zaregistrovaní Vám bude automaticky nastavené cenové zvýhodnenie. Do poznámky pri registrácii napíšte „SPK“

POZNÁMKA: Ak už ste zaregistrovaní na HAPPYDOG.CZ alebo HAPPYDOG.SK, oznámte prosím túto skutočnosť tiež na tento email a my Vás preradíme pod „SPK“.

Všetky potrebné informácie a cenníky nájdete po kliknutí na link.

HD

 

Sledujte fb.jpg  facebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (Cennik D2 SK 07 2020.pdf)Cennik D2 SK 07 2020.pdf[Cenník HappyDog 2, 2020]714 kB
Download this file (Cennik D1 SK 07 2020.pdf)Cennik D1 SK 07 2020.pdf[Cenník HappyDog 2020]715 kB

SPK

INFORMAČNÝ LETÁK

VIDEO: Poľovnícky infoservis - Ohrozenie hlucháňa

hluchan vid

Európska komisia žaluje Slovensko za ohrozenie hlucháňa

Európska komisia oznámila, že sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ návrh na začatie konania proti Slovensku za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Komisia konkrétne tvrdí, že SR do svojej národnej legislatívy správne nezaviedla, alebo že nedodržiava niektoré články európskej smernice o biotopoch a smernice o vtákoch. V rámci svojho mesačného balíka právnych rozhodnutí týkajúcich sa porušení právnych predpisov EÚ, ktorého sa dopustili jednotlivé členské štáty, EK upozornila, že v slovenských lesoch nachádzajúcich sa v lokalitách sústavy Natura 2000 prebieha intenzívna ťažba dreva. Ide najmä o asanačnú ťažbu vykonávanú v reakcii na rušivé zásahy v lesoch, ako je zamorenie lykožrútom alebo škody spôsobené búrkou.
Viac informácií nájdete TU.

Ministerstvo životného prostredia SR povolilo odstraňovanie inváznych druhov živočíchov

Ministerstvo životného prostredia SR, odbor ochrany biodiverzity a krajiny ako príslušný orgán štátnej správy v oblasti prevencie a manažmentu introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov podľa § 7 ods. 1 písm. a) a § 8 písm. i) zákona č. 150/2019 Z. z. o prevencii a manazmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, na základe žiadosti Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, doručenej ministerstvu dňa 25.11.2019 a v súlade s § 3 ods. 5 a ods. 6 zákona č. 150/2019 Z. z.

povoľuje ŠOP SR, so sídlom Tajovského 28B, 974 01 Banská Bystrica odstraňovať odchytom alebo usmrtením invázne nepôvodné druhy živočíchov uvedené: 

I. v zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy EÚ, 
II. v zozname inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Slovenskej republiky.

Celé znenie povolenia nájdete TU.

Podporte petíciu MOR HO za živý les!

Snem Slovenskej poľovníckej komory plne podporuje petíciu MOR HO!, za záchranu lesa, vody v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v prírode. Iniciátorom výzvy a zároveň petície je OZ Živý les. Petičný hárok si môžete stiahnuť v prílohe po kliknutí na LINK.

peticia

POZN: 
Zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy EÚ predstavujú z poľovnej zveri: nutria vodná/riečna, psík medvedíkovitý, medvedík čistotný a ondatra pižmová. 
Zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy SR predstavuje: norok americký.

nutria

Sledujte fb.jpg  facebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (26t.pdf)26t.pdf[Informačný leták - 26. týždeň]1555 kB

SPK

INFORMAČNÝ LETÁK

Brozura A5 lezata 01

Predstavujeme Vám brožúru s názvom POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL

Stiahnite si ju aj vy a pomôžte nám šíriť osvetu medzi nepoľovníkmi

V roku 2020 si pripomíname 100. výročie organizovaného poľovníctva na Slovensku. Pri tejto príležitosti sme pre laickú verejnosť vydali informačnú brožúru s názvom kampane Poľovníctvo má zmysel.

Čo je to poľovníctvo? Prečo poľovníci lovia zver? Kde sa môže poľovať? Aký je rozdiel medzi rohom a parohom? A mnoho iných odpovedí na základné otázky nájdete v našej brožúre, ktorú si môžete stiahnuť po kliknutí na obrázok alebo z novo spustenej webovej stránky www.polovnictvomazmysel.sk

Povedzme ľuďom, že poľovníctvo je tu už sto rokov a že to, čo poľovníci robia má zmysel a dopad na náš každodenný život. Brožúra vyšla v tlačenej podobe v náklade 70 000 kusov, z toho 30 000 bolo zaslaných všetkým 60-tim obvodným poľovníckym komorám na Slovensku.

Slovenská poľovnícka komora, ako jednotná samosprávna organizácia zastrešuje všetkých, viac ako 63 tisíc poľovníkov a pokračuje tak v odkaze zakladateľa organizovaného poľovníctva gen. MUDr. Jana Červíčka - Lovecký ochranný spolok pre Slovensko (1920).

POZN: Brožúra nie je odbornou publikáciou, ale má len informatívny charakter, ktorý má poskytnúť všeobecný rozhľad laickej verejnosti o fungovaní poľovníctva na Slovensku.

Sledujte fbjpg facebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (23t.pdf)23t.pdf[Informačný leták - 23. týždeň]2296 kB

SPK

INFORMAČNÝ LETÁK

PREDSTAVUJEME VÁM LOGO 100
ROKOV ORGANIZOVANÉHO POĽOVNÍCTVA
NA SLOVENSKU

Plagat 100rokov jarabica 01

ZACHRAŇUJME MLÁĎATÁ A ZMEŇME SPOLOČNE POHĽAD NA POĽOVNÍCTVO

APLIKÁCIA ŽIVÁ LÚKA

Máj je obdobím rodenia mláďat, ktorých matky vyhľadávajú predovšetkým vyššie porasty lúk, či krmovín. V rovnakom období však dochádza k ich koseniu a preto množstvo zvierat končí ako obeť poľnohospodárskych mechanizmov. Preto OZ ZELEŇ spolu so Slovenskou poľovníckou komorou spustili pred rokom webovú aplikáciu www.zivaluka.sk, kde môžu poľnohospodári jednoducho a rýchlo zapísať termín a miesto plánovanej kosby, čím si splnia zákonnú povinnosť a umožnia užívateľom poľovných revírov zorganizovať preventívne akcie a eliminovať škody.
Manuál k prihlasovaniu nájdete TU.
zl

Prihlasovať do aplikácie sa môžete ako:
1. poľnohospodár - pre ohlasovanie kosieb,
2. poľovník - pre organizovanie preventívnych akcií (overenie cez číslo PL),
3. dobrovoľník - kynológovia, verejnosť, ktorá chce pomôcť.

ZA DVA MESIACE SME ULOVILI 6 055 KUSOV DIVIAČEJ ZVERI

Za dva mesiace tohoročnej sezóny sme na Slovensku odlovili o 2 385 kusov diviačej zveri viac ako v mesiacoch marec-apríl roku 2019.

Celkovo ich tak bolo za 61 dní doby lovu v poľovníckej sezóne 2020/2021 ulovených neuveriteľných 6 055. Keď si počet ulovených diviakov vydelíme dňami doby lovu, zistíme, že denne sa na Slovensku uloví približne 100 kusov diviačej zveri!

Vyzerá to tak, že túto sezónu ďaleko presiahneme tú vlaňajšiu, kedy sme ulovili viac ako 75-tisíc kusov diviačej zveri!

Podrobnejšie info nájdete po kliknutí na link.

VIDEO: DVOCH MUŽOV PRI RUŽOMBERKU NAPADLI MEDVEDE

„Už som bol zmierený asi aj s tým, že je po mne“, takto sa vyjadril jeden z napadnutých. V posledných dvoch mesiacoch došlo v krátkom čase v okolí Ružomberka k dvom napadnutiam medveďom hnedým. Jeden napadnutý bol poľovník, ďalší zase nepoľovník. Pozrite si ich výpovede v nasledovnom videu.video

Sledujte fbjpg facebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel
Attachments:
Download this file (21t.pdf)21t.pdf[Informačný leták - 21. týždeň]1521 kB

INFORMAČNÝ LETÁK 

SPK

amo pod kontr

VIDEO: Poľovnícky infoservis:
AFRICKÝ MOR POD KONTROLOU

Africký mor ošípaných máme na Slovensku pod kontrolou od roku 2014 odkedy sa prvý raz objavil v Poľsku. Od tohto obdobia vykonávame preventívne opatrenia, odoberáme vzorky z ulovených a uhynutých diviakov, znižujeme hustotu diviačej zveri a každoročne je schvaľovaný Národný kontrolný alebo aj eradikačný program proti AMO. Aká je spolupráca poľovníkov a veterinárov od počiatku si môžete vypočuť v nasledovnom videu.

SVEDOMITÍ SLOVENSKÍ POĽOVNÍCI INFORMUJÚ VEREJNOSŤ O RODENÍ MLÁĎAT

Niektorí aktívni užívatelia poľovníckych revírov, ktorí sa aktuálne stretávajú v prírode s veľkým množstvom ľudí, osádzajú pre edukáciu a osvetu tabule s plagátmi na najfrekventovanejších miestach pri vstupe do extravilánu obce, na obecných nástenkách, na cyklotrasách či turistických trasách alebo miestach na táborenie.

Ďakujeme všetkým užívateľom poľovných revírov, poľovníkom i dobrovoľníkom za zaslané fotky a pozitívnu činnosť pri informovaní verejnosti!

Viac info TU.

Plagáty o rodení mláďat, ale aj mnohé iné nájdete TU.

SOKOLIARSTVO MÔŽE BYŤ ZAPÍSANÉ NA SVETOVÝ ZOZNAM UNESCO

Slovenskí sokoliari predložili spolu s ďalšími šiestimi štátmi návrh na zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. O zápise prvku bude rozhodovať komisia v Paríži v decembri roku 2021. Spolu sa tak k sokoliarskej tradícii hlási 24 krajín. Napriek tomu, že naši sokoliari patria k svetovej špičke, na zápis do svetového zoznamu stále čakajú. Slovenská komisia nás do národného zoznamu neprijala 5 krát. Zapísaní sme boli až v roku 2019. Držiteľom zápisu sokoliarstva do národného zoznamu je Slovenský klub sokoliarov pri SPK. Na Slovensku, ako v jedinej krajine na svete, je sokoliarstvo povinným vyučovacím predmetom a vyučuje sa dokonca na úrovni materskej i základnej školy, stredných ale aj vysokých školách. Viac v našej reportáži TU.

013 IMG 4465

image10

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo mimoriadne povolenie na lov niektorých druhov raticovej zveri - Viac info TU.

Sledujte nás: fbjpgfacebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640 instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel

 

Attachments:
Download this file (19t.pdf)19t.pdf[Informačný leták - 19. týždeň]877 kB

INFORMAČNÝ LETÁK 

SPK

Spustili sme informačnú kampaň „POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL“
Na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, YouTube a webovej stránke sme spustili kampaň „Poľovníctvo má zmysel“. Cieľom a prioritou je komunikácia ako k členskej základni, tak smerom von, k laickej verejnosti. Dotkneme sa tiež odpovedí na otázky mnohých členov, ktorí dodnes nerozumejú alebo nechcú rozumieť potrebe byť organizovaní v jednotnej a silnej organizácii zastupujúcej všetkých poľovníkov. SPK zastupuje  na celoslovenskej a hlavne na medzinárodnej úrovni všetkých poľovníkov, aktuálne v boji proti nezmyselnému zákazu olova, či dokonca zákazu poľovníctva v EÚ, v spolupráci so štátnymi orgánmi sme v boji proti AMO boli poverení distribúciou chladiarenských zariadení pre poľovníkov v nárazníkovej zóne s Maďarskom. Čo tu však dlho chýbalo, to bola jednotná komunikácia s laickou verejnosťou a pozitívna prezentácia poľovníctva na úrovni, ktorá je aktuálne najmodernejšia-prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Sledujte náš web v časti Aktuálne-Správy a informácie-MEDIÁLNE VÝSTUPY SPK! Viac sa dozviete vo videu, ktoré si pozriete na našom webe po kliknutí na plagát ------>

Plagat 01

NOVINKA-POĽOVNÍCKY INFOSERVIS!

Sledujte Poľovnícky infoservis, zdieľajte videá, šírte ich medzi svojich priateľov a známych, aby sa dozvedeli viac o tom, čo sa práve deje v našej komunite!

 infoservis

Národný kontrolný program pre Africký Mor Ošípaných u diviakov pre rok 2020-ZMENA! 

V prílohe po kliknutí na článok nájdete schválený kontrolný program pre AMO v diviačej populácii pre rok 2020.

Zmena, na ktorú chceme upozorniť nastala v množstve krmiva, ktoré môže byť prítomné na vnadisku. Z pôvodných 5 kg sa mení objem na 30 kg na mesiac na vnadisko.

Tiež musí poľovnícky hospodár pri vydávaní povolenia na lov zveri odovzdať poľovníkovi informačné letáky o AMO či biologických zásadách manipulácie s diviakmi.

Sledujte nás: fbjpgfacebook.com/polovnictvo.spk instagram 1581266 640 instagram.com/polovnictvo_ma_zmysel

 

INFORMAČNÝ LETÁK 

SPK

kopac

ŽIADOSŤ PREZÍDIA SPK POĽOVNÍKOM: NEKŔMTE ZVER ODPADOM A PEČIVOM!

Nadpriemerné návštevy ľudí v prírode spôsobujú aj to, že sa nám deň čo deň množia v e-mailových a FB schránkach fotografie z vnadísk. So znepokojením konštatujeme, že druh krmiva, jeho množstvo a spôsob predkladania na vnadisko, v niektorých prípadoch nie je v súlade s platnou legislatívou a nariadeniami hlavného veterinárneho lekára proti AMO! Na vnadiskách sa objavujú značné množstvá pečiva, zvyškov z kuchyne, či zhnitá zelenina zo supermarketov! Tento spôsob „starostlivosti“ o zver, nech je vykonávaný s akýmkoľvek cieľom, nemá nič spoločné s odbornosťou a ani s poľovníckou etikou.  Takéto konanie má naopak za dôsledok mimoriadne negatívne nazeranie laickej verejnosti na poľovnícku činnosť nás všetkých!

Žiadame Vás, aby ste na vnadiská predkladali iba to, čo tam patrí, teda len jadrové krmivo v predpísanom množstve. Taktiež pripomíname, že od 1. januára 2020 platí novela zákona č. 534/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, ktorá na územiach od tretieho stupňa ochrany prírody a vyšších, zakazuje vnadenie alebo prikrmovanie zveri okrem prikrmovania senom, letninou a trávnou alebo ďatelinotrávnou silážou.

Celé znenie žiadosti nájdete po kliknutí na článok.

NR SR SCHVÁLILA NOVELU ZÁKONA O ZBRANIACH A STRELIVE, TZV. 
„LEX COVID“

Vláda predložila parlamentu návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorý novelizuje niekoľko zákonov. Jeho súčasťou je aj novela zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorá reaguje na vzniknutú krízovú situáciu.

Národná rada SR tento návrh dňa 7.4.2020 schválila v skrátenom legislatívnom konaní. Novela dopĺňa zákon o strelných zbraniach a strelive o nové prechodné ustanovenia súvisiace s krízovou situáciou spôsobenou ochorením COVID-19. Týka sa plynutia lehôt.

Zmena zákona o strelných zbraniach a strelive je účinná dňom vyhlásenia zákona, teda od 9.4.2020.

Zhrnutie zmien si môžete prezrieť v prílohe po kliknutí na tento článok.

covid zbrane

SPK

Sledujte nás na: facebook.com/polovnictvo.spk

Attachments:
Download this file (16t.pdf)16t.pdf[newsletter 16 týždeň]2169 kB

INFORMAČNÝ LETÁK 

SPK

VÝZVA ČLENOV SPK NA PODPORU ODHAĽOVANIA VTÁČEJ KRIMINALITY

Chceme požiadať všetkých našich členov, nakoľko vieme, že mnohí z Vás aj v tomto období individuálne pracujete v revíroch, aby ste prispeli svojou aktivitou a pomohli pri vyhľadávaní uhynutých tiel dravcov, viac si všímali okolie ozimín, osiatych polí, či remízok, kde viete, že sa dravce dlhodobo zdržiavajú, hniezdia či lovia potravu, alebo si tiež všímali pohyb podozrivých cudzích osôb. Problematika otráv chránených druhov živočíchov a voľne žijúcej zveri patrí medzi najzávažnejšie formy environmentálnej trestnej činnosti. Ide o mimoriadne nebezpečnú činnosť pre spoločnosť, kde okrem usmrcovania živočíchov vzniká priama hrozba aj pre človeka.
Chráňte seba, svoje rodiny, domáce zvieratá i voľne žijúcu zver pred týmto nebezpečím. Buďte prosím súčinní a nápomocní ako Polícii SR, tak Ochrane dravcov na Slovensku.

POVEDZTE VEREJNOSTI, ŽE SA RODIA MLÁĎATÁ!!! STIAHNITE SI PLAGÁT TU:

SPK

ZÁKAZ OLOVENÉHO STRELIVA? SME PROTI !!!

14 organizácií zastupujúcich 1,25 milióna občanov na Slovensku a v Čechách sa spojilo, aby sa zhodlo na výzve inštitúciám EÚ na čele s EK proti snahám o zákaz oloveného streliva a v rybárskych olovkách na mokradiach i mimo nich. EK oficiálne stanovila, že do konca roka 2020 zakáže olovo na mokradiach. Do roku 2022 by potom malo byť olovo plošne zakázané vo všetkých druhoch streliva a v rybárskych záťažiach. V posledných mesiacoch už dvakrát členské štáty EÚ u tzv. Výboru REACH odmietli návrh EK na zákaz olova na mokradiach zdroj z dôvodu značných právnych i technických pochybností. Európska komisia však pripravuje tretí finálny návrh, ktorý má predložiť v apríli 2020, a necháva sa počuť, že ho "pretlačí" aj proti názoru členských štátov EÚ. Do výzvy sa zapojila Slovenská poľovnícka komora, Slovenský rybársky zväz, Slovenský strelecký zväz, Slovenská asociácia dynamickej streľby, Asociácia presnej streľby Slovenska, Slovenská asociácia westernovej streľby, spolu s ČR.

SPK

Sledujte nás na: facebook.com/polovnictvo.spk

Attachments:
Download this file (il-15t.pdf)il-15t.pdf[Informačný leták SPK - 15 týždeň - formát PDF]2345 kB
Download this file (mladata_niesu_opustene2020.jpg)mladata_niesu_opustene2020.jpg[Mláďatá v prírode nie sú opustené! - Plagát A4]1803 kB

HĽADAŤ

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD