Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

TK MHSRMinisterstvo hospodárstva SR nesúhlasí s pripravovaným plošným zákazom používania a predaja streliva s obsahom olova na civilné použitie. Rezort podporuje strelecké organizácie a bude sa usilovať, aby sa zákaz neprijal. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík. „Toto je vec, s ktorou nielen široká strelecká verejnosť nesúhlasí. Považujeme to za zlý nápad, za úplne zbytočné obmedzenie aj my, ktorí nie sme strelcami," povedal Sulík. Minister už poslal list so žiadosťou o spoločné zamietavé stanovisko k návrhu rezortným kolegom zo 17 krajín EÚ, ktoré zákaz tiež odmietajú alebo sa ešte o svojom postoji nerozhodli. 

Predseda združenia Legis Telum Ľudovít Miklánek zdôraznil, že opatrenie by prinieslo zásadné sťaženie vykonávania strelectva, ohrozenie bezpečnosti, stratu konkurencieschopnosti reprezentantov a praktickú likvidáciu niektorých streleckých odvetví. Podotkol, že olovo sa do životného prostredia najviac dostáva vo forme aerosólov z priemyselných podnikov a z projektilov zbraní sa uvoľňuje iba v styku s vodou. Veľká časť streliva sa pritom používa na strelniciach, z ktorých je možné olovené guľky recyklovať. 

Attachments:
Download this file (vyhlasenie olovo priloha.pdf)vyhlasenie olovo priloha.pdf[Vyhlásenie - príloha]629 kB
Download this file (vyhlasenie olovo titulka - podpisane.pdf)vyhlasenie olovo titulka - podpisane.pdf[Vyhlásenie - podpísané]74 kB

stretnutie frano 20211.9.2021 prebehlo v Nitre na strelnici Fraňo – Zbrane stretnutie zástupcov streleckých organizácii zastrešujúcich strelectvo na Slovensku. Zúčastnil sa jej aj zástupca českého LEX-u. Cieľom tejto iniciatívy je vytvoriť a Vláde SR odovzdať “Stanovisko streleckej verejnosti k zákazom olova”, ktoré bude obsahovať jasné stanoviská jednotlivých organizácií vrátane vecného a odborného zdôvodnenia tak, aby ľudia ktorí nás občanov zastupujú voči orgánom EÚ, mali jasný mandát k boju proti týmto nezmyselným až kontraproduktívnym reguláciám.

Je symbolické, že stretnutie prebehlo práve 1.9. na deň Ústavy SR. Aj tieto kroky sú jedným zo základov vlastnej štátnosti – keď občania štátu trvajú na tom, aby o nás nerozhodoval niekto iný. I to je jedna z definícii suverenity ktorú podľa Ústavy máme.

Výsledky tohto stretnutia:

lead shotEurópska chemická agentúra (ECHA) dnes zverejnila návrh ďalších obmedzení týkajúcich sa použitia olova v strelivo pre lov, športovú streľbu vonku a rybolov. V jej správe a prílohe sa dospelo k záveru, že obmedzenia by boli oprávnené na základe rizík pre životné prostredie a ľudské zdravie. Európska komisia (ES) žiadala agentúru ECHA pripraviť tieto návrhy už v júli 2019.

Olovo predávané a používané pre loveckú, športovú a inú vonkajšie streľbu:

  • zákaz predaja a používania olovených brokov
    - s 5-ročným prechodným obdobím

Keďže súčasné olympijské pravidlá pre určité disciplíny predpisujú olovené broky, ECHA tiež zvažuje možnú výnimku pre používanie olovených brokov pri športovej streľbe pri dodržaní prísnych podmienok. t. j. ak je únik olova do životného prostredia minimalizovaný,

  • zákaz používania olova v jednotných strelách a iných projektiloch:
    - s 5-ročnou prechodnou dobou u malokalibroviek,
    - 18-mesačná u kalibrov od 5,6mm.

Výnimky môžu byť udelené pre používanie, ak bude zabezpečený minimalizovaný únik do životného prostredia minimalizovaný, tj. na športových strelniciach vybavených lapačmi striel.

FACE Official dark green 1Návrh na úplný zákaz olova v strelive je na spadnutie. Aby za nás mohla Európska federácia poľovníckych organizácií (FACE) argumentovať, potrebuje od Vás informácie (samozrejme anonymné) a dáta o používaní oloveného streliva. FACE spolupracuje so špecializovanou výskumnou spoločnosťou REACHLaw za účelom zistenia potencionálnych dopadov nových obmedzení používania streliva s obsahom olova v Európe. Poskytnuté informácie budú poskytnuté iba FACE a REACHLaw.

Dotazník v slovenčine nájdete tu: http://bit.ly/dotaznik_FACE 
(POZOR, NEFUNGUJE NA MOBILNÝCH TELEFÓNOCH!)

image 1Námietka proti zákazu olova na mokradiach v Europarlamente neprešla, takže týmto sa potvrdzuje paškvil Európskej komisie schválený v septembri tohto roka.

ZA NÁMIETKU HLASOVALI: Radačovský, Uhrík, Pollák, Štefanec, Lexmann
ZDRŽALI SA HLASOVANIA: Číž, Beňová, Ďuriš Nichollsonová, Hajšel, Jurzyca
PROTI HLASOVALI: Bilčík, Wiezik, Hojsík, Šimečka

Zákaz bude platiť nielen na streľbu, ale aj obyčajné držanie oloveného brokového streliva v okruhu 100 metrov t. j. 3 hektárov okolo mokradí. Podľa oficiálneho právneho výkladu EK aj okolo každej kaluže po daždi. Tým, že námietka neprešla v Europarlamente, už neexistuje žiadny opravný prostriedok (pretože aj v treťom legislatívnom orgáne - v Rade EÚ sa z 27 hlasov postavilo len 5 vrátane vrátane Slovenskej republiky proti zákazu olova), za pár týždňov to vyjde v úradnom Vestníku EÚ, a potom to bude ako novela nariadenia REACH priamo záväzné aj bez implementácie aj bez súhlasov parlamentov (aj keď s prechodným obdobím 2 roky, čo nie je žiadna útecha). Jednoducho sa aktualizuje 500-stránková príloha REACH, a hotovo vymaľované.

emisie olova 768x524V dňoch 23-25.11.2020 sa má v europarlamente hlasovať o námietkach voči zákazu používania olova v mokradiach a okolo mokradí. Keďže je navrhovaná právna úprava v rozpore s princípmi európskeho práva, či Charty základných práv EÚ, popiera nielen zásady právnej istoty a je nezlučiteľná s požiadavkou právneho štátu. Slovenská poľovnícka komora zaslala v mene všetkých slovenských poľovníkov zástupcom Slovenska v EP list so žiadosťou o podporu týchto námietok. Do dnešného dňa nám svoju podporu vyjadril doposiaľ europoslanec Miroslav Radačovský.

SR a ČR spoločne vyslovilo námietku voči tomuto zákazu v mene viac ako 1,2 milióna poľovníkov, športových strelcov, držiteľov strelných zbraní i rybárov a rovnaký názor proti zákazu olova zastávali aj zástupcovia SR z Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v procese príprav na pôde výboru REACH a opakovane namietali a hlasovali proti tejto legislatíve.

lead shotEurópski poľovníci stratili značnú časť svojej viery v Brusel nie preto, že je zakázané používanie olova v mokradiach, ale preto, že z Bruselu prichádza neakceptovateľný , nerealizovateľný návrh rozšírenia zákazu. Hlasovanie komisie REACH sa udialo 3.9.2020 prostredníctvom online rokovania s európskou komisiou a zástupcami členských krajín. K tomuto hlasovaniu predchádzali mnohé rokovania, a taktiež odborná argumentácia vrátane Európskej chemickej agentúry, ktorá navrhovala a upozorňovala na niektoré možné problémy, najmä na problematickú definíciu mokradí. Taktiež upozorňovala na to, že môžu vzniknúť neriešiteľné situácie v praxi.

Jej mnohé konštruktívne návrhy neboli akceptované. Taktiež analýza sociálno-ekonomických dopadov Európskej chemickej agentúry upozornila na to, že nejasná definícia mokradí môže spôsobiť rôzne ťažkosti v identifikácii plôch, kde je zakázané použiť olovené strelivo. Európska chemická agentúra taktiež upozornila na problematický zákaz držby oloveného streliva v blízkosti mokradí. Taktiež na možné problém niektorých výrobcov.  Prečo boli všetky tieto otázky ignorované?Komisia REACH prijala návrh predtým, ako by text návrhu mohol byť realizovaný v praxi. Je v rozpore k základným princípom  právnej vymožiteľnosti, uvádza do neistoty európskych poľovníkov, športových strelcov, farmárov. Je tiež zaujímavé, že Európska komisia snažiac sa vybudovať vieru európskych občanov  v základné právne princípy v Európskej únii, umožnila prijať takýto rozporuplný návrh. 

image001Štrnásť organizácií zo Slovenska a Čiech reprezentujúcich 1,25 milióna občanov sa zhodlo na výzve inštitúciám EÚ na čele s Európskou komisiou proti aktuálnym snahám o zákaz oloveného streliva a rybárskych oloviek na mokradiach i mimo nich. Na výzve sa signatárske organizácie dohodli symbolicky v čase, keď si pripomíname 600. výročie víťaznej bitky pri Sudomeří 25. 3. 1420, v ktorej Husiti pod vedením Jána Žižku zvíťazili nad vojskom križiakov a žoldnierov, o i. Aj vďaka použitiu olovených striel vo vtedy modernej palnej zbrani tzv. píšťali, z čoho neskôr vzniklo i medzinárodné slovo "pištoľ".

Európska komisia oficiálne stanovila, že do konca roka 2020 zakáže olovo na mokradiach. Do roku 2022 by potom malo byť olovo plošne zakázané vo všetkých druhoch brokového aj guľového streliva a v rybárskych záťažiach zdroj 1). V posledných mesiacoch už dvakrát členské štáty EÚ u tzv. Výboru REACH odmietli návrh EK na extenzívny zákaz olova na mokradiach zdroj 2) z dôvodu značných právnych i technických pochybností. Napr. je nejasne definovaná mokraď, čo podľa návrhu môže byť každý kanál, každý potôčik, ale aj kaluž. Európska komisia však teraz pripravuje tretí finálny návrh, ktorý má predložiť v apríli 2020, a necháva sa počuť, že ho "pretlačí" aj proti názoru členských štátov EÚ.

60186142 10211320912137670 9217601327385804800 o 734x412Po snahe zakázať konkrétne typy civilných zbraní zdôvodnením boja proti terorizmu ktorý zdvihol obrovskú vlnu kritiky samotných občanov EÚ, vyrukovala dávnejšie EK s podnetom zakázať plošne používanie olova v strelive. Všeobecne sme v posledných rokoch svedkami trendu regulácií. Všetkého a všade. Iste, každá spoločnosť musí mať hranice, ktoré sú nastavené práve reštrikciou. Nedá sa spoliehať že ich ma každý prirodzene v sebe. Problém nastane ak zákazy prestanú dávať zmysel a miesto toho aby ľudí chránili, spoločnosť umelo zväzujú.

Človek s kritickým myslením a skúsenosťami vie že svet nie je čiernobiely. I keď množstvu ľudí by to zrejme vyhovovalo, pretože by nemuseli používať rozum. Stačil by im nejaký ideový vodca ktorý povie čo majú alebo nemajú robiť a ideálne to zabalí do nejakého „vyššieho dobra“. Ale k zbraniam patrí osobná zodpovednosť a k nej schopnosť vytvoriť si vlastný názor analýzou dát. Ako je to teda s tým olovom? 

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD