stahovanie

• Chovateľské prehliadky

• Aktivity SPK

Kalendár osvetových podujatí 2019

Kalendár osvetových podujatí si môžete stiahnuť tu.

Kalendár kynologických podujatí 2019

Kalendár kynologických podujatí si môžete stiahnuť tu.

Termínový kalendár streleckých podujatí na rok 2019

Kalendár streleckých podujatí na rok 2019 si môžete stiahnuť tu.

Kalendár chovateľských prehliadok v roku 2019

Kalendár chovateľských prehliadok trofejí ulovených v poľovníckej sezóne 2018/2019 si môžete stiahnuť tu.

Aktivity SPK

SOKOLIARSTVO zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

zucastneni clenovia SKS pri SPKTlačová správa - Slovenský klub sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore zažíva obrovský úspech, keď sa im po dvanástich rokoch snaženia podarilo zapísať SOKOLIARSTVO do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Dňa 24.1.2019 si prezident SKS pri SPK Alojz Kaššák prebral z rúk pani ministerky kultúry Slovenskej republiky Ľubici Laššákovej osvedčenie o zápise, o ktorý sa naši sokoliari pokúšali v minulom roku už piaty krát!

Sokoliarstvo je na území Slovenska nepretržite od 5. storočia nášho letopočtu. Teraz po zápise na národný zoznam, máme možnosť zapísať sokoliarstvo aj na Svetový zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, na ktorom sa už nachádza viacero štátov Európy a Ázie. Slovensko, ktoré je svetovým lídrom vo vzdelávaní mladých sokoliarov (jediná základná škola na svete s povinným predmetom sokoliarstvo je ZŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach) a zároveň aj kolískou moderného sokoliarstva si naň muselo počkať dlhých dvanásť rokov.

„Nič nie je krajšie, ako kráčať lesom a mať sokoliarskeho dravca, ktorý lieta nad vami a vráti sa vám kedykoľvek na rukavicu. Nič ho neviaže, môže kedykoľvek uletieť. Starí sokoliari hovorili, že je k vám pripútaný len silou vášho ducha,“ povedal prezident klubu SKS pri SPK Alojz Kaššák.

Autor: M.Hustinová

clenovia_SKS_pri_SPK.jpgpreberanie_osvedcenia_AK.JPGprezident_s_ocenenim.jpgzucastneni_clenovia_SKS_pri_SPK.jpgzucastneni_clenovia_SKS_pri_SPK_.jpg

Attachments:
Download this file (tlac.sprava_sokoliari_25.1.2019.pdf)tlac.sprava_sokoliari_25.1.2019.pdf[Tlačová správa - Sokoliarstvo]906 kB