V období dvoch týždňov bolo vo februári na Slovensku vyškolených 114 nových členov obvodných hodnotiteľských komisií. Pre veľký záujem o zvýšenie kvalifikácie sa uskutočnili tri školenia, ktoré boli rozdelené na časti "západ, stred a východ" a aby nemuseli uchádzači ďaleko cestovať, prišli sme za nimi my. Za účasti ôsmych medzinárodných hodnotiteľov CIC sa tak mohli účastníci školení dozvedieť potrobnejšie informácie o hodnotení trofejí, vyvarovania sa najčastejších chýb, ale aj z vlastného záujmu fyzicky obodovať jednotlivé trofeje raticovej zveri a šeliem pod dohľadom tzv. najpovolanejších v tejto oblasti.
Prvé školenie sa uskutočnilo 20. februára 2019 v Pensióne Hostad v Gabčíkove, kde nám s organizáciou a zabezpečením priestorov vypomohli kolegovia z OPK Dunajská Streda. Školenia sa zúčastnilo 39 záujemcov z 8 OPK a to konkrétne: Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Senica, Trenčín, Pezinok, Zlaté Moravce. Gestorom školenia pre západ bol riaditeľ K SPK PaedDr. Imrich Šuba, PhD., spoločne s tromi členmi ÚHK Mgr. Pavlom Kaššákom, Danielom Matečným a Pavlom Polereckým. Legislatívu týkajúcu sa CHPT a postupe po CHPT na všetkých troch školeniach odprezentoval Ing. Mgr. Anton Giertli vedúci odboru legislatívy SPK.
Pre východné Slovensko školenie zastrešoval predseda ÚHK prof. Ing. Juraj Ciberej, PhD. spolu s členom ÚHK a medzinárodným hodnotiteľom Ing. Jozefom Hyblerom a Jozefom Figeľom. Školenie sa uskutočnilo v okrese Bardejov v obci Stebnícka Huta v zariadení Slnečný Majer, kde sa ho zúčastnilo 26 uchádzačov z 9 OPK Bardejov, Kežmarok, Košice-okolie, Poprad, Rožňava, Tvrdošín, Trebišov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Vranov nad Topľou a z toho piati uchádzači boli preškolení pre potreby ŠL TANAP-u.
Posledné školenie sa uskutočnilo 28. februára 2019 na TUZVO, kde ho slávnostne otvoril rektor Dr.h.c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD. a viedli ho dvaja medzinárodní CIC hodnotitelia, prezident SPK Ing. Tibor Lebocký, PhD. spolu s Ing. Dušanom Krajniakom, PhD. Vo Zvolene sa zúčastnilo až 49 účastníkov z 11 okresov: Čadca, Detva, Dolný Kubín, Krupina, Liptovský Mikuláš, Prievidza, Veľký Krtíš, Svidník, Tvrdošín, Zvolen, Žilina a 3 uchádzači pre potreby Lesy SR, š. p.
Na všetkých troch školeniach boli odprednášané metódy hodnotenia všetkých trofejí vyskytujúcich sa v našich podmienkach (srnec, jeleň, daniel, muflón, diviak, šelmy, kamzík), priblížená im bola takisto história a vznik metódy CIC pre hodnotenie trofejí. Vedúca odboru poľovníctva, strelectva a osvety spolu s prednášajúcimi zabezpečila na všetky tri školenia prítomnosť všetkých druhov trofejí pre hodnotenie, meracie pomôcky, krátko pred školením prebehla aktualizácia a dotlač publikácie autorov Ciberej, Lebocký: Hodnotenie trofejí európskych druhov zveri, ktorú na školení dostal každý uchádzač. Školenia prebiehali podľa časového harmonogramu, ktorý bol zaslaný všetkým účastníkom prostredníctvom OPK. V prvej časti školenia bola odprednášaná história vzniku a hodnotenie metódou CIC, nasledovala legislatíva zastrešujúca povinnosti počas a po CHPT a následne teória metodiky hodnotenia trofejí. Po prestávkach boli účastníci rozdelení do skupín po 5-10 ľudí, kedy každý účastník fyzicky pristúpili k trofeji, prešiel si jednotlivé parametre hodnotenia a za účasti prednášateľa hodnotili každú trofej samostatne. Každému úspšenému absolventovi školenia bol udelený certifikát Slovenskej poľovníckej komory pre člena OHK podľa § 13 ods. 3 vyhlášky 344/2009 Z. z.
Kancelária SPK a predseda Ústrednej hodnotiteľskej komisie by týmto chceli poďakovať všetkým prednášajúcim za odovzdanie svojich vedomostí a zručností novým členom OHK, za pomoc pri organizácii OPK Dunajská Streda, OPK Bardejov a Technickej univerzite vo Zvolene, ale rovnakou mierou aj všetkým zúčastneným na kurze za dochvíľnosť, disciplínu a v neposlednom rade za šikovnosť, ktorú preukázali pri hodnotení trofejí.
Autor: M.Hustinová
Školenie pre nových členov OHK - západ
Školenie pre nových členov OHK - východ
Školenie pre nových členov OHK - stred