Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

OZNAM

Kancelária SPK je presťahovaná späť do zrekonštruovaných priestorov na Štefánikovej 10 v Bratislave.
Prosíme ctených klientov, aby v súčasnom období uprednostnili telefonickú komunikáciu pred osobnou návštevou Kancelárie. Ďakujeme

diiiiviakyVedci z Lesníckej a drevárskej fakulty Mendelovej univerzity v Brne skúmajú faktory, ovplyvňujúce možnosti stabilizácie početnosti diviačej zveri a hľadajú východiská zo súčasného nevyhovujúceho stavu. Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v Českej republike (SVOL) považuje situáciu ohľadne premnoženej zveri za alarmujúcu. Na svojej stránke publikuje závery odborníkov z Mendelovej univerzity v Brne.  

Početné stavy diviakov v krajine v posledných desaťročiach významne narástli. Na veľa miestach je dnes ich populačná hustota viac ako jeden jedinec na km2 a trvalo rastie. V takom množstve sa z nich stáva kľúčový druh, ktorý významne ovplyvňuje ekonomiku hospodárenia, na cestách spôsobuje dopravné nehody, poškodzuje pozemky v blízkosti ľudských sídiel a negatívne ovplyvňuje diverzitu rastlinných aj živočíšnych společenstev. Snahy o redukciu aktuálnej početnosti diviakov však často narážajú na to, že podmienky dnešnej krajiny sú pre tento druh vhodné a nijako nelimitujú populačný rast. Diviaky ťažia najmä zo schopnosti živiť sa širokým spektrom potravy a zabezpečiť si celoročne kvalitnú výživu. V ČR môžu populácie diviakov viacmenej počas celého vegetačného obdobia prosperovať na poľnohospodárskych plodinách, na jeseň nachádzajú v lesoch dostatok žaluďov a bukvíc a v zime im výživu významne zlepšuje doplnkové prikrmovanie a vnadenie.

K tomu sa pridáva aj tolerancia ich existencie zo strany poľnohospodárov a nepriaznivé podmienky pre lov v čase vegetácie, kedy sa úspešne schovávajú v lánoch poľnohospodárskych plodín. Dôsledkom týchto faktorov je nepomer medzi vysokou reprodukčnou schopnosť a obmedzenou kapacitou užívateľov poľovných revírov diviakov redukovať. Reprodukčný potenciál populácií diviakov je vysoký. Približne 95% všetkých samíc je v ruji (od novembra do jari) oplodnené a priemerný prírastok dosahuje päť diviačat na jednu samicu, alebo tri diviačatá na jedného jedinca, ktorý prežil zimu.

"V našej súčasnej krajine je reprodukcia diviakov vysoká a spoliehanie sa na prirodzenú reguláciu nie je možné, pretože skôr než by sa uplatnili napr. Infekčné choroby spojené s vysokou početnosťou, dochádzalo by k obrovským škodám v poľnohospodárstve a ďalším problémom. Preto je nutné ich počty regulovať umelo. Pre reguláciu možno v našich podmienkach účinne využívať len lov odstrelom zabezpečovaný poľovníkmi, "uvádza sa v záveroch odborníkov z Mendelovej univerzity v Brne.

Link na celý článok na stránke SVOL

Hľadať

Kalendár


Doba lovu zveri  
 icon1 Osvetové podujatia 2021
icon2 Kynologické podujatia 2021
icon3 Strelecké podujatia na rok 2021
icon5 Chovateľské prehliadky 2021

ZASTAVME AFRICKÝ MOR OŠÍPANÝCH

40t

Newsletter

40t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

R RENAULT LOGO vertical positive CMYK

Zmluvní Partneri:

 

m hunt


ibo jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

oz zelen

 

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.