V dňoch 9.-12.02.2017 sa na výstavisku Hungexpo v Budapešti uskutočnil 24. ročník výstavy FeHoVa. Podujatie bolo označené za veľmi úspešnú prípravu na svetovú výstavu poľovníctva, ktorá sa bude konať na tom istom mieste v roku 2021. Návštevníkom sa predstavilo počas výstavných dní viac ako 300 vystavovateľov zo 17 krajín a medzi nimi po prvý raz v histórii FeHoVy prijalo čestné miesto hosťa Slovensko v zastúpení Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Štátnych lesov TANAP-u, Lesov SR, š.p., Vojenských lesov a majetkov SR, š. p. a Národným lesníckym centrom.
V oficiálnom otvorení výstavy sa návštevníkom prihovoril sám maďarský Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Dr. Sándor Fazekas, predstaviteľ Maďarskej poľovníckej komory Dr. Zsolt Semjén a tiež prezident Medzinárodnej rady pre poľovníctvo a ochranu zveri (CIC) Gerorge Aman. K maďarskému publiku prehovoril za slovenskú delegáciu aj p. štátny tajomník MVDr. Gabriel Csicsai a prezident Slovenskej poľovníckej komory a Slovenského poľovníckeho zväzu Ing. Tibor Lebocký, PhD. Počas slávnostného otvorenia zaznela hymna Slovenskej poľovníckej komory, ktorú predstavilo reprezentačné teleso SPK spolu s p. Otokarom Kleinom.
Trvalo udržateľné poľovníctvo na Slovensku prezentovali významné trofeje národných rekordov Slovenska spolu s trofejami jeleňov, danielov a diviačích klov, ktoré poskytli partnerské organizácie SPK a tiež súkromné osoby. Medzi nimi ste mohli vidieť napr. najsilnejšiu jeleniu trofej SR – 249,30 CIC, dve vývojové rady jelenieho parožia zo Štátnych lesov TANAP-u, preparáty chránených druhov živočíchov medveďa, rysa a kamzíka a tiež na porovnanie národný rekord danielej trofeje z Maďarska a národný rekord danielej trofeje zo Slovenska. Okrem toho sme predstavili verejnosti tvorbu akad. maliara Viktora Bilčíka prostredníctvom kópii jeho malieb a tiež fotografie p. Tibora Bédiho. Nechýbala tiež výstava edukačných materiálov, medailí a ocenení.
Stánok SPK ponúkol prostredníctvom veľkého množstva propagačných materiálov a bannerov náhľad na činnosť SPK a SPZ, Lesov SR, š. p., VLM SR, š. p., NLC, ŠL TANAP-u a Slovenského rybárskeho zväzu. Priestor tiež dostali aj naši zmluvní partneri Nissan Europe Slovensko a Cash4Hunt spol s r. o. Počas výstavy boli k dispozícii návštevníkom zamestnanci kancelárie SPK a SPZ spolu s delegovanými zástupcami jednotlivých organizácií, ktorí návštevníkom ochotne podávali potrebné informácie. Deti mali možnosť zapojiť sa do lesnej pedagogiky, ktorú mali pod svojou gesciou VLM SR, š.p.
Svojou návštevou nás v stánku poctili všetci významní usporiadatelia a hostia výstavy FeHoVa, medzi nimi maďarský Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Dr. Sándor Fazekas, predstaviteľ Maďarskej poľovníckej komory Dr. Zsolt Semjén, viacerí zástupcovia CIC, zahraničné delegácie poľovníckych organizácií a zo Slovenska medzi nás zavítali pán prezident Doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc., Dr. h. c., poslanci za NR SR Mgr. Gábor Gál a Mgr. Elemér Jakab, štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR MVDr. Gabriel Csicsai a vedúci služobného úradu MPaRV SR Ing. Jaroslav Regec. Za spoluorganizátorov výstavy sa zúčastnili generálny riaditeľ ŠL TANAP-u Ing. Peter Líška, generálny riaditeľ VLM SR. š. p. Ing. Ján Jurica, generálny riaditeľ Lesov SR, š. p. Ing. Marián Staník a tiež tajomník Slovenského rybárskeho zväzu, Rada Žilina p. Ing. Ľuboš Javor. Všetkým hosťom sa osobne venovali p. prezident Ing. Tibor Lebocký, PhD. spolu s riaditeľom kancelárie SPK a SPZ PaedDr. Imrichom Šubom, PhD.
Tento rok sa na programe výstavy FeHoVa zúčastnili aj trubači Klubu trubačov SR pri SPZ a širokej odbornej aj laickej verejnosti predstavili v pútavom programe slovenské poľovnícke signály, ako jedinečnú súčasť slovenskej poľovníckej kultúry a oboznámili prítomných s priebehom spoločnej poľovačky a priamym použitím týchto signálov v praxi.
V sobotu sa tak ako každý rok uskutočnila súťaž vo vábení jeleňov, kde si s maďarskými vábičmi porovnali svoje vábičské umenie aj delegovaní zástupcovia zo Slovenska. Latka bola nasadená veľmi vysoko a body boli takmer vyrovnané, no maďarským vábičom sa po dlhšom čase podarilo obsadiť prvé tri miesta. Naše poďakovanie za reprezentovanie Slovenska patrí Ladislavovi Kuricovi, ktorý sa umiestnil na 4. mieste, Ing. Jaroslavovi Mlynárikovi, ktorý obsadil 5. miesto a Milanovi Bellovi, ktorý obsadil konečnú jedenástu priečku. Taktiež ďakujeme Ing. Štefanovi Engelovi, PhD., ktorý zaujal čestné miesto v medzinárodnej jury. Náš pripravený nedeľný program patril predovšetkým deťom a podieľal sa na ňom p. Jozef Hlásnik, ktorý pútavou formou predvádzal ukážky hlasových prejavov zveri a vtáctva, čo si vyslúžilo znamenitú pochvalu od publika. Deti dostávali za správne odpovede drobné odmeny, čo im vyčarilo úsmevy na tvárach a doslova sa predbiehali v tom, aby mohli zodpovedať a uhádnuť napodobňovaný zvuk. Za pomoc pri tlmočení do maďarského jazyka a za výbornú spoluprácu by sme sa týmto chceli zároveň poďakovať p. Monike Khernovej.
Tohoročná výstava FeHoVa priniesla návštevníkom množstvo noviniek a znamenala veľký úspech hlavne vďaka výstave „Spomienky na Františka Jozefa a jeho poľovnícke úspechy“ a tiež výstava k 50. výročiu úmrtia Grófa Zsigmonda Széchenyiho. Návštevníci si mohli prehliadnuť množstvo zachovalých slávnych trofejí a tiež výstavu abnormít, prezentáciu jeleňovité sveta a expozíciu diorám, ktorá pozostávala nielen z domácich druhov zveri, ale aj z preparátov trofejí ulovených v oblasti polárneho kruhu, ale aj rovníkovej Afriky. Zaujímavosťou bolo, že všetky preparáty tejto expozície pochádzajú zo zbierok Bélu Hidvégiho z Kastélymúzeumban a Erdészti Múzeum Sopron.
Poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí sa podieľali na inštalácii výstavy a akoukoľvek pomocou prispeli k dôstojnému prezentovaniu trvalo udržateľného poľovníctva Slovenska na tejto zahraničnej výstave. Veľká vďaka patrí najmä zúčastnenému realizačnému tímu v zložení: Igor Stavný (ŠL TANAP), Lukáš Vataha, Miloš Labanc, Katarína Belanová, Filip Kuffa, Peter Lukas, Ľubomír Babič, Patrik Kuriš, Marianna Huljaková (VLM SR, š. p.), Peter Kuric, Patrik Micháľ (Lesy SR, š. p.), Peter Kaštier, Jozef Bučko (NLC), Rudolf Reingraber, Monika Khernová, Štefan Engel, Pavol Ňuňuk, Martina Hustinová a Veronika Vallová (SPK).
Autori: Ing. Martina Hustinová, Ing. Veronika Vallová, Ing. Štefan Engel, PhD.