Agrorezort sprísňuje preventívne opatrenia proti africkému moru ošípaných

AMORSMaďarskí veterinári v utorok informovali slovenské štátne orgány o zaznamenaní mŕtveho, 8-mesačného diviaka pozitívneho na africký mor ošípaných v lokalite obce Hanogny v župe Borsod-Abaúj-Zemlén. Tento región susedí s okresom Rimavská Sobota. Štátna veterinárna a potravinová správa SR začala konať a pripravuje opatrenia.

• Maďarsko zaznamenalo africký mor ošípaných (AMO) v blízkosti slovenských hraníc ŠVPS sprísňuje preventívne opatrenia, ktoré sa týkajú chovateľov, poľovníkov i občanov. V záujme nezavlečenia AMO by sa mali spotrebitelia vyhýbať bravčovému mäsu z krajín mimo Slovenska (najmä z Maďarska, Poľska a Ukrajiny)

„Vzhľadom na zvýšené riziko afrického moru ošípaných pristupujeme k sprísneniu preventívnych opatrení. Bude sa musieť zvýšiť intenzita lovu diviačej zveri v Rimavsko-sobotskom okrese. Zintenzívni sa spoluprácu s kafilériami. Sprísnime opatrenia u chovateľov domácich ošípaných, ale zároveň otvoríme systém predaja jatočných a odstavčiat slovenským záujemcov cez zjednodušenie registrácie fariem. Vzhľadom na prenos AMO cez mäso diviakov či ošípaných odporúčame, aby obyvatelia Slovenska nakupovali či už odstavčatá, jatočné ošípané, ale aj produkty z bravčového mäsa zo slovenských chovov,“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Transportom ošípaných či produktov z nich alebo diviačieho mäsa zo zasiahnutých krajín sa totiž zvyšuje riziko zavlečenia nákazy na Slovensko.

„Vyzývame poľovníkov, aby sa ujali svojej spoločenskej úlohy a intenzívnym lovom znižovali početnosť diviačej zveri. Učinia tak to najlepšie nielen pre samotnú diviačiu zver, ale aj pre chovateľov a spotrebiteľov. Ak nebudú ochotní diviačiu zver loviť, môže sa stať tak ako ukazujú prípady zo zahraničia, že sa poľovníci stanú len zberačmi nakazených tiel diviakov. Úhyn diviakov pri nakazení AMO je až 95 %,“ vysvetlil Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory.

„Upozorňujem drobných chovateľov, aby dodržiavali  podmienky na ochranu svojho vlastného chovu a tým aj ochranu ostatných chovov. Nakoľko komerčné chovy máme 100%-tne pod biologickou ochranou,“ zdôraznil Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

Zasadnutia Národnej expertnej skupiny na boj proti AMO sa zúčastnili predstavitelia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Slovenskej poľovníckej komory, Komory súkromných veterinárnych lekárov, kafilérií na Slovensku, Národného lesníckeho centra a Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Európska komisia realizovala v decembri audit opatrení proti AMO a pozitívne zhodnotila pripravenosť Slovenska.

Mapa výskytu afrického moru ošípaných pri našich hraniciach v Maďarsku. Výskyt z tohto týždňa je modrý štvorec pri CHKO Cerová vrchovina. Zdroj: nebih.gov.hu (Maďarská štátna veterinárna správa).

mapaamo201901RS

zdroj: http://mpsr.sk/?navID=1&id=13788