Úsilie o zastavenie choroby doteraz spočívalo v masovom utrácaní domácich ošípaných a prísnej regulácii pohybu v postihnutých oblastiach. Vedci z poľnohospodárskeho výskumného inštitútu so sídlom v Plum Island, New York, teraz publikovali vedeckú prácu v internetovom časopise bioRxiv o vývoji úspešnej vakcíny.
Počiatočné výsledky pokusu vyzerajú sľubne. Všetky zaočkované ošípané, ktoré boli vystavené vírusu, zostali bez klinických príznakov choroby. Neočkované ošípané, ktoré s nimi boli v rovnakej skupine, tiež zostali bez klinických príznakov, čo naznačuje, že vakcína nezvyšuje riziko nákazy ďalších zvierat vírusom. Táto nová vakcína bola vyvinutá na základe objavu, že delécie (strata časti chromozómu) predtým necharakterizovaného vírusového génu spôsobuje u ošípaných úplné utlmenie choroby. Vakcína bola skúšaná v klinickom prostredí. Všetky zvieratá boli zaočkované vírusom zbaveným daného génu a zostali klinicky normálne počas 28-dňového pozorovacieho obdobia.
Vakcína bola v publikovanej práci opísaná ako "jeden z mála kandidátov na vakcínu, ktorý je schopný vyvolať ochranu proti izolátu vírusu AMO, a ako prvá vakcína, ktorá dokáže vyvolať sterilnú imunitu proti súčasnému kmeňu AMO zodpovednému za prudko sa šíriacu nákazu."
Ďalším krokom bude testovanie vo väčších chovoch ošípaných domácich, ale zatiaľ je to prvý krok k eliminácii AMO u ošípaných domácich.
Foto: ilustračné (pexels.com)
Zdroj: africkymorprasat.cz
Autor: M.Hustinová