Okresný úrad Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor prišiel po marcovom masívnom náleze zdochlín diviakov s razantným krokom - v zmysle zákona o lesoch vydal až do odvolania zákaz využívania niektorých lesov verejnosťou. Najväčším nebezpečenstvom je, že ľudia zanesú vírus do obcí a môžu sa nakaziť chovy ošípaných, čo by bola katastrofa. A práve z tejto asi 20 kilometrov vzdialenej oblasti sa zrejme dostal vírus aj do Košíc. Poľovníci našli úhyn tohtoročného, asi 4-kilogramového diviačaťa v lokalite Čičky (susedí so Sídliskom KVP), ktorá spadá do poľovného revíru Črmeľ, Mestských lesov Košice. K tomuto skoku 20 kilometrov vzdušnou čiarou došlo nezodpovednou činnosťou človeka. Od budúceho týždňa nariadil OÚ Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor intenzívne prísne kontroly v infikovanej oblasti v súčinnosti s políciou, keďže sa preukázalo, že sa uvedený zákaz vstupu do lesov nerešpektoval. A to má za následok presun moru.
„Ak tam bol turista napriek zákazu, obuvou alebo odevom zaniesol vírus na Čičky. V infikovanej zóne sa tiež mohol vyváľať pes v kadáveri a následne s ním psičkár navštívil košickú lokalitu, ktorú zamoril. Mohli sa do nej dostať aj zvyšky tela alebo vnútornosti z nelegálne uloveného diviaka v infikovanej lokalite,“ priblížil Ing. Gabriel Vukušič, vedúci odboru pozemkového a lesného OÚ.
Zákaz vstupu do lesov, ktorý trvá doteraz, sa týka lesných pozemkov a poľovných revírov v katastrálnych územiach obcí Trstené pri Hornáde, Skároš, Rákoš, Ždaňa, Vyšná Myšľa, Ruskov, Slančík, Slanec, Nový Salaš, Slanská Huta a Kalša. Policajný zbor, lesná a poľovná stráž kontrolujú dodržiavanie tohto zákazu. Jeho porušenie je priestupkom, za ktorý hrozí sankcia až vo výške 3 320 eur. Pozemkový a lesný odbor na zákaze naďalej trvá, hoci čelí požiadavkám na jeho zrušenie. Vukušič zdôraznil, že práve kvôli takejto hrozbe sa zákaz vstupu do lesov vydával.
Miesto nálezu uhynutého diviaka.
Zdroj: SME
Autor: M.Hustinová