V utorok 31.8.2021 zasadala v Bytči expertná skupina proti africkému moru ošípaných zložená zo zástupcov agrorezortu, veterinárov, poľovníkov i chovateľov ošípaných. Cieľom tohto stretnutia bol apel na poľovných hospodárov, štatutárnych zástupcov i pracovníkov štátnej správy, pretože aktuálnu situáciu s africkým morom ošípaných je možné zvrátiť práve v tých okresoch, ktoré susedia s nárazníkovou zónou. Stretnutia sa zúčastnilo takmer 150 zástupcov z revírov Žilinského kraja a okresov Považská Bystrica a Bytča.
Dôležitosť tohto stretnutia potvrdila aj účasť II. štátneho tajomníka za MPRV SR Milana Kyseľa, predsedu výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu i poradcu ministra pôdohospodárstva Martina Ondráša, ktorý má na starosti problematiku afrického moru ošípaných.
Slova sa ujal prof. Bíreš, ktorý poľovníkom vysvetlil aktuálnu zlú situáciu s premorením krajiny, nakoľko už takmer polovica slovenských revírov má sprísnené opatrenia z dôvodu blízkosti AMO v okolitých okresoch. Taktiež prijímané opatrenia, ktoré sú v nadväznosti na právne normy Európskej komisie, predovšetkým čo sa týka zastavenia lovu diviakov po tom, čo bol v revíri diagnostikovaný pozitívny diviak. Preto ústredný riaditeľ Bíreš, i všetci účastníci sediaci za predsedníckym stolom vyzvali poľovníkov na urýchlené znižovanie stavov diviačej zveri po dobu, pokiaľ sa nedosiahne denzita maximálne 0,4-0,5 diviaka na km2.
Martin Ondráš, aktuálny poradca ministra pôdohospodárstva vysvetlil poľovníkom vážnu situáciu, i aktuálnu trhovú hodnotu ošípaných. Zhrnutie v krátkosti:
- aktuálna trhová hodnota ošípaných sa pohybuje vo výške 90 miliónov € a Slovensko o ňu môže prísť, pokiaľ bude Slovensko premorené AMO,
- množstvo ošípaných, ktoré sa nachádza na farmách nie je možné pri súčasnej kapacite kafilérie ani kde skafilerovať,
- je vyhlásená núdzová situácia, ktorá stavia prof. Bíreša v riešení krokov proti AMO, do pozície hlavného lekára Mikasa,
- žiadne plánovanie diviačej zveri neplatí nakoľko nie sú ohrozené normované kmeňové stavy diviakov, preto OÚ nemôžu žiadať od užívateľov v mimoriadnej situácii žiadosti o navyšovanie,
- 8.2021 keď boli schválené a vydané mimoriadne núdzové opatrenia v zmysle zákona č. 39/2007, platné od 3.8.2021 do odvolania je uvedenom dokumente jednoznačne prikázaný:
- celoročný intenzívny lov diviačej zveri bez ohľadu na vek a pohlavie,
- znižovanie denzity diviačej zveri na max. 0,5 diviaka na km2 v poľovnom revíri,
- lov zveri zakázaných spôsobom lovu alebo nesprávnym spôsobom lovu podľa osobitného predpisu na základe opatrenia HVL,
- celoročný lov diviačej zveri na vnadiskách,
Z búrlivej diskusie jasne vyplynulo, že užívateľom poľovných revírov je kladených množstvo povinností, ale taktiež im štát znemožňuje plnenie týchto opatrení, keďže rezortné ministerstvo niečo prikáže a envivrorezort to svojimi zákonmi zakazuje (napr. vnadenie v treťom stupni ochrany, poľovnícke zariadenia v 4. stupni ochrany a pod.). Ďalším problémom na ktorom sa zhodli všetci účastníci je aj ráz jednotvárnej poľnohospodárskej krajiny a neustále sa ťahajúca novela zákona o zbraniach a strelive, ktorá by mala povoliť nadobúdanie a používanie tzv. nočných videní na efektívny lov diviačej zveri.
Zástupca SPK viceprezident Kaššák vyzval všetkých účastníkov, aby úzko komunikovali s miestne príslušnými obvodnými poľovníckymi komorami, ústredním SPK a každé znemožnenie lovu (od problémov s navyšovaním plánov, vnadením v 3. stupni ochrany, problémami s miestnou ŠOP SR) nám dali vedieť, aby sme ho okamžite mohli posunúť na MPRV a riešiť na úrovni ministrov.