Federálne ministerstvo poľnohospodárstva (BMEL) na špeciálnej tlačovej konferencii oznámilo, že nález uhynutého diviaka nájdeného v Brandenbursku bol pozitívne testovaný na africký mor ošípaných (AMO).
Po tlačovej konferencii spolkovej ministerky poľnohospodárstva Julie Klöcknerovej urobilo vyhlásenie aj zodpovedné Brandenburské ministerstvo sociálnych vecí, zdravotníctva, integrácie a ochrany spotrebiteľa. V rámci monitorovacej štúdie bolo AMO potvrdené u nájdeného uhynutého diviaka. Bolo aktivované štátne krízové stredisko a miestne krízové tímy v okresoch Oder-Spree a Spree-Neiße.
Prvá vec, ktorú musia urobiť je zistiť, do akej miery sa už vírus rozšíril. Miesto nájdeného uhynutého diviaka bolo zabezpečené a dezinfikované. Ďalej bude určené predbežne ohrozené územie s polomerom najmenej 15 kilometrov. Týka sa to oboch okresov a Poľska. Pri presnom vymedzení ohrozenej oblasti je však potrebné zohľadniť miestne topografické podmienky.
Zodpovedná ministerka Ursula Nonnenmacher zdôrazňuje, že: „Musíme vyskúšať všetko, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu!“ V tejto súvislosti oznámila miestne opatrenia v okruhu 15 kilometrov:
- prísny zákaz lovu všetkých druhov zveri,
- organizácia dohľadávania uhynutých zvierat,
- vykonanie kontroly chovov ošípaných,
- môžu byť zakázané lesnícke a poľnohospodárske činnosti,
- identifikujú sa poľovníci, ktorí sú tiež chovateľmi ošípaných,
- poskytovať ďalšie informácie poľovníkom, ktorí sa v tejto veci dlhodobo angažujú,
- z ohrozeného priestoru sa nesmú prevážať žiadne ošípané ani bravčové mäso.
V dočasne ohrozenej oblasti sa vytvorí jadrová zóna v dĺžke najmenej troch kilometrov. Podľa hlavného veterinárneho lekára Dr. Stephana Nickischa bude miesto oplotené a do neho zavedený zákaz vstupu.
Ministerka zdôraznial, že finančný stimul pre hľadanie uhynutých diviakov fungoval veľmi dobre. Od zavedenia vyplácania tzv. "nálezného" sa počet pokusov zvýšil o 30%. Štátne laboratórium Berlín-Brandenbursko a Friedrich-Löffler-Institut (FLI) majú vykonať ďalšie vyšetrovania vrátane genomických a epidemiologických analýz. Je teda možné ďalej objasniť, odkiaľ pochádza infikovaný diviak.
Zdroj: jagderleben.de
Autor: M.Hustinová