Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

svscrV Českej republike bol 1. decembra 2022 po takmer piatich rokoch od posledného prípadu potvrdený africký mor ošípaných (AMO). Vyšetrenie v Štátnom veterinárnom ústave Praha potvrdilo nákazu u uhynutého divičaťa nájdeného v Jindřichoviciach pod Smrekom na Frýdlantsku v Libereckom kraji. Miesto nálezu sa nachádza v blízkosti hraníc s Poľskom, kde sa nákaza dlhodobo vyskytuje. Nákazou môžu ochorieť všetky vekové kategórie prasaťa domáceho aj diviaka. Nie je prenosná na človeka ani ďalšie živočíšne druhy.

Štátna veterinárna správa (SVS) v súčasnosti pripravuje mimoriadne veterinárne opatrenia. Na ich základe bude okolo miesta nálezu nakazeného diviaka vymedzené takzvané infikované pásmo na ploche zhruba 200 km². V tejto oblasti bude dočasne zakázaný lov diviakov, obmedzený pohyb obyvateľstva v prírode a zintenzívnený monitoring výskytu nákazy u diviakov. Opatrenia zasiahnu aj chovateľov ošípaných domácich v oblasti a prevádzkovateľov bitúnkov či zverinových závodov. S ohľadom na zásadnú zmenu nákazovej situácie bude zrušená takzvaná zóna intenzívneho lovu diviakov v pohraničných oblastiach na severe ČR.

Konkrétnu podobu mimoriadnych veterinárnych opatrení a ďalšie podrobné informácie k situácii zverejnia zástupcovia Ministerstva zemědělství a SVS v piatok 2. 12. 2022 o 10:00 na tlačovom brífingu v budove Ministerstva zemědělství.

AMO je akútne ochorenie ošípaných podobné klasickému moru ošípaných. Je charakteristický vysokou, takmer 100% úmrtnosťou. Ochorenie sa prejavuje vysokou horúčkou až 42 °C, ktorá môže podľa priebehu trvať aj niekoľko dní. Zvieratá sú malátne, ťažko dýchajú, neprijímajú potravu, trpia krvavou hnačkou a zvracajú. V populácii diviakov sa vírus šíri najmä priamym kontaktom, ale aj krmivom, vodou a predmetmi.

V ČR bol dňa 26. 6. 2017 potvrdený historicky prvý výskyt AMO v diviačej populácii na území Zlínskeho kraja. Včasný záchyt AMO bol umožnený celoplošným monitoringom, v rámci ktorého sú už od roku 2014 na celom území SR vyšetrované na AMO všetky nájdené uhynuté ošípané divé. Okamžite po potvrdení tejto nebezpečnej nákazy v súlade s legislatívou SR aj EÚ vydala SVS mimoriadne veterinárne opatrenia smerujúce k zabráneniu šírenia AMO v populácii diviakov a najmä k zamedzeniu zavlečenia AMO do chovov domácich ošípaných, jeho postupnému tlmeniu a konečnej eradikácii. Dôsledným uplatňovaním prijímaných opatrení sa podarilo zabrániť šíreniu infekcie AMO v diviačej populácii a zavlečení AMO do chovov domácich ošípaných. Posledné pozitívne prípady AMO tak boli zaznamenané 8. 2. 2018 u uloveného diviaka a 15. 4. 2018 u nájdeného uhynutého diviaka

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK doreviru.sk

doreviru.sk

google play okraj 01

app store

  

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD