Vo štvrtok 12. decembra 2024 sa na Jablonecku skončila médiami a poľovníkmi ostro sledovaná akcia – odstrel diviakov policajnými odstrelovačmi. V ten istý deň vydala Štátna veterinárna správa (SVS) krátku tlačovú správu, v ktorej sa stručne vyjadrila k akcii. Aktívni boli aj poľovníci z revíru Rádlo, ktorí usporiadali tlačovú konferenciu a ponúkli svoj pohľad.
STANOVISKO SVS K ODSTRELU DIVIAKOV POLICAJNÝMI STRELCAMI V LIBERECKOM KRAJI
Odstrel diviakov policajnými strelcami v revíroch Rádlo, Vesec a Vratislavice sa skončil až dnes v skorých ranných hodinách (12. decembra 2024 – pozn. red.) a celá akcia bude dôkladne analyzovaná a vyhodnotená v nasledujúcich dňoch (dosiaľ nebola zverejnená ďalšia správa – pozn. red.). Získané informácie a konkrétne skúsenosti strelcov z terénu budú podkladom pre plánovanie podobných akcií v budúcnosti.
Napriek tomu už teraz môžeme akciu hodnotiť pozitívne. Policajným strelcom sa počas šiestich turnusov podarilo uloviť 44 diviakov. V súčte s tým, čo za rovnaké obdobie ulovili v uvedených troch revíroch poľovníci (za celý november a dosiaľ prebiehajúci december 20 kusov), sa od začiatku novembra dostávame na 64 kusov. Pre porovnanie – za predchádzajúcich 10 mesiacov roku 2024 ulovili užívatelia revírov v oblasti necelých 170 kusov, za celý minulý november a december to bolo 42 kusov, takže je zrejmé zvýšenie počtu ulovených kusov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého aj tohto roka.
Veľmi pozitívne je, že medzi diviakmi ulovenými policajnými strelcami je približne štvrtina samíc (bachýň). Podľa odborníkov z Českej zemědelskej univerzity má práve lov bachýň zásadný význam pre znižovanie populácie diviakov. Pred nástupom policajných strelcov sa nedarilo zvýšiť počet ulovených bachýň, hoci za kusy nad 80 kg bolo zástrelné zvýšené na 10 000 Kč. Ulovenie 10 bachýň predstavuje podľa odborných odhadov obmedzenie nárastu populácie diviakov v danej lokalite až o 80 kusov v budúcom roku.
Dobrou správou je, že žiadny z ulovených diviakov v uvedených revíroch nebol pozitívne testovaný na africký mor ošípaných. SVS zdôrazňuje, že cieľom akcie nebolo likvidovať infikované diviaky, ale minimalizovať zdravú populáciu v rizikových oblastiach a tým zabrániť možnému šíreniu nákazy do vnútrozemia.
Napriek tomu, že niektoré médiá interpretovali akciu nešťastne a vyskytlo sa niekoľko incidentov v revíroch, SVS zdôrazňuje, že išlo o koordinovanú akciu mnohých zložiek vo verejnom záujme s cieľom zabrániť šíreniu nebezpečnej nákazy a potenciálnym veľkým ekonomickým škodám, ktoré by vznikli, keby sa nákaza rozšírila do chovov domácich ošípaných.
POHĽAD POĽOVNÍKOV Z REVÍRU RÁDLO
Poľovnícky spolok Zelené Údolí hodnotil na tlačovej konferencii v obci Rádlo efektivitu odstrelu diviakov policajnými strelcami. Prítomní boli aj zástupcovia MS Vesec, magistrátu mesta Jablonec a obce Rádlo. Pozvanie odmietla SVS aj Ministerstvo poľnohospodárstva (MZe).
Podľa MS Zelené Údolí bol odstrel diviakov policajnými strelcami neefektívny, eticky problematický a dlhodobo neudržateľný. Počty ulovených kusov podľa nich neprekračujú očakávaný úlovok, ak by lov realizovali členovia spolku. Od začiatku akcie poľovníci v troch revíroch ulovili 49 kusov diviakov.
„Podľa mňa polícia odviedla svoju prácu, ich nasadenie bolo veľké,“ uznal poľovnícky hospodár MS Zelené Údolí Jan Bejdák. Výhrady má však k výsledkom akcie, ktoré podľa neho SVS preceňuje. Za najväčší problém považuje podcenený monitoring. „SVS bola upozornená subjektom, ktorý monitoring objednával, že na to majú krátky čas a výpočet bude objektívny asi na 30 %. Monitoring od Policie ČR, Českej zemědelskej univerzity a Výskumného ústavu lesného hospodárstva a poľovníctva odhadol, že k 15. novembru bolo v revíroch Vratislavice a Rádlo asi 116 diviakov. My sme následne ulovili asi 30 kusov. Druhý prelet revírov preukázal približne 80 diviakov. SVS však prezentovala, že bolo objektívne spočítaných 200 kusov.“
Druhým problémom je podľa hospodára, že bez podpory plotov nemožno dosiahnuť stav 0,6–0,8 diviaka na 100 ha, čo si SVS stanovila ako cieľ. Na otázku o aktuálnom odhade počtu diviakov odpovedal: „Môžem len odhadovať, že v revíri Rádlo môže byť teraz, keď je čierna zver rozohnaná, do 50 kusov.“
Poľovníci majú výhrady aj k tomu, že o odstrele bolo rozhodnuté bez konzultácií s dotknutými subjektmi, iba na základe mimoriadneho veterinárneho opatrenia (MVO), ktoré sa neopieralo o jednoznačné podklady. „Monitoring zveri prebehol až po vydaní tohto nariadenia. Podklady k MVO boli doplnené až na základe odvolania podaného MS Zelené Údolí,“ uviedol Jan Lenko.
Medzi ďalšie problematické body patrí nemožnosť podať odvolanie proti MVO kvôli krátkemu časovému rozostupu jeho vydania a začiatku odstrelu, ako aj povinnosti uložené užívateľom revírov pod hrozbou vysokých sankcií, napriek tomu, že činnosť spolkov je dobrovoľná a záujmová.
Zástupcovia poľovníckych spolkov tiež spomínali komunikačné problémy, kedy SVS a MZe komunikovali jednostranne formou nariadení.Kritizovali aj spôsob prevozu ulovených zvierat, nemožnosť využitia diviny z ulovených kusov a pôvodné zamietnutie dosledov so psami, ktoré však polícia neskôr upravila.
Podľa poľovníkov akcia viedla k likvidácii spolkového poľovníctva v oblasti. Dvaja užívatelia revírov ukončili alebo žiadajú o ukončenie nájomného vzťahu s Lesy České republiky, s. p. V revíri Vratislavice tak urobili k 1. novembru 2024 z dôvodu, že nemali kapacitu na prevozy ulovených zvierat. Revír Rádlo plánuje MS Zelené Údolí opustiť k 31. marcu 2025.
Podľa TZ MS Zelené Údolí Rádlo, red.
Foto archív MS Zelené Údolí a redakcia
www.africkymorprasat.cz