Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

polsko 2019S nástupom leta sa v Poľsku opäť stupňuje počet nových nálezov ošípaných infikovaných africkým morom ošípaných. Pred dvomi týždňami boli hlásené ďalšie dva výskyty vírusu na malých farmách. Kvôli porušeniu protokolu biologickej bezpečnosti sa na súd dostal aj veterinár. Na väčšine zo 194 fariem, kde sa doteraz AMO vyskytlo, došlo k jej vypuknutiu počas letných mesiacov. Od roku 2014 sa vírus šíri aj medzi diviaky a to hlavne vo východnom Poľsku. Počet fariem, kde sa počas tohto roka vyskytla nákaza, vzrástol na päť. Minulý týždeň boli potvrdené ďalšie dve malé farmy.

Väčší z nich sa nachádza v provincii Warmia-Mazuria na severovýchode krajiny. Na farme žilo celkom 21 ošípaných, z ktorých štyri boli pozitívne na AMO a dve uhynuli. Pozoruhodné je, že sa chov nachádza vo veľkej vzdialenosti od ostatných s výskytom nákazy. V máji bol AMO zistený v dvoch veľkých komerčných chovoch s 1 700 a 8 000 ošípanými.

Veterinárny lekár v provincii Lublin sa musel obrátiť na súd kvôli údajnému porušeniu protokolu biologickej bezpečnosti. V septembri 2018 chcel veterinár zavolať farmárovi kvôli výmene vzoriek krvi pre testovanie AMO. Veterinár však omylom zavolal novinárovi s rovnakým menom, ako má farmár. Novinár zverejnil prepis telefonického rozhovoru v jednom z najväčších týždenníkov v Poľsku. Nasledovalo trestné stíhanie veterinára a prípad ešte nebol ukončný.

Zdroj: www.africkymorprasat.cz
Autor: M.Hustinová

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.