Na základe informácií od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Vám prinášame zobrazenie novej nárazníkovej z južnej strany od hraníc s Maďarskom, ktorá je platná od 11. mája 2018. Prísne opatrenia sa dotknú poľovných revírov:
- všetky v okrese Košice-okolie
- všetky v okrese Košice-mesto
- nachádzajúce sa v časti okresu Gelnica - južne od cesty č. 546 Nálepkovo - Mníšek nad Hnilcom s ohraničením tohto územia cestami č. 549 Mníšek nad Hnilcom - Smolník a č. 548 Smolník - Štós
- nachádzajúce sa v časti okresu Rožäva - východne od cesty Gemerská Poloma po hranice okresu Spišská Nová Ves, južne od cesty č. 67 Nižná Slaná-Gemerská Poloma južne od cesty č. 587 (Gemerská Polomoa-Petrovo_roštár-Štítnik-Gočaltovo', južne od cesty č. 526 od hranice okresu Revúca
- nachádzajúce sa v časti okresu Revúca - južne od cesty č. 526 (smerom k maďarskej hranici)
- nachádzajúce sa v časti okresu Rimavská Sobota, južne od cesty č. 526 (smerom k maďarskej hranici'
- nachádzajúce sa v časti okresu Poltár - južne od cesty č. 526 (smerom k maďarskej hranici) a hranica s okresom Detva
- všetky v okrese Lučenec
- všetky v okrese Krupina
- vojenský obvod Lešť - časť okresu Zvolen
- všetky v okrese Veľký Krtíš
- nachádzajúce sa v časti okresu Levice - južne od cesty č. 51 od hranice s okresom Krupina (Žemberovce-Levice-Kalná nad Hronom a ďalej južne od cesty č. 76 (Kalná nad Hronom - Želiezovce-Čata)
- nachádzajúce sa v časti okresu Nové Zámky- v sídle obvodného úradu Štúrovo smerom k maďarskej hranici
- všetky v okrese Komárno
- všetky v okrese Dunajská Streda
Do nárazníkovej zóny patria celé revíry, ktorých sa aj len časť územia nachádza vo vymedzenom území.
Opatrenia – nárazníkové zóny – diviačia zver:
1. Celoročný intenzívny lov diviačej zveri za účelom monitoringu AMO a znižovania denzity diviačej zveri v poľovnom revíri.
2. Opatrenia na zníženie denzity diviačej zveri a dosiahnutie normovaných kmeňových stavov.
3. Sanáciu uhynutej diviačej zveri a vedľajších živočíšnych produktov z ulovenej zveri.
4. Dodržiavanie opatrení ť pri manipulácii s ulovenými diviakmi, ich zvyškami ako aj s uhynutými diviakmi zabraňujúce šíreniu AMO
5. Opatrenia na odber a predkladanie vzoriek na vyšetrovanie všetkej ulovenej zveri (a nájdenej uhynutej diviačej zveri.
6. Vykonávanie monitoringu u diviačej zveri a Odber vzoriek iba osobami vyškolenými na prehliadku zveri po ulovení na mieste alebo osoby vyškolené regionálnou veterinárnou a potravinovou správou na odber vzoriek na KMO.
7. Vedenie evidencie užívateľom poľovného revíru o každom ulovenom, uhynutom diviakovi a rozdelení diviny.
8. Možnosť uvádzať na trh ulovené diviaky a premiestniť mimo poľovný revír (PR) až po obdŕžaní negatívneho laboratórneho výsledku na AMO.
9. Možnosť premiestňovania živé odchytených diviakov mimo poľovný revír len do zverníc v rámci nárazníkovej oblasti a so súhlasom príslušnej RVPS.
10. Predkladanie mesačne príslušnému okresnému úradu odboru pozemkovému a lesnému hlásenia o love a úhyne diviačej zveri podľa ich usmernenia.
Príslušné RVPS, na ktoré sa to vzťahuje už dostali vzory opatrení, ktoré majú byť vydané pre príslušných užívateľov poľovných revírov, ktoré spadajú do novej nárazníkovej zóny. Zároveň došlo v tejto súvislosti aj k aktualizácii Národného kontrolného programu pre AMO
Nová nárazníkova zóna:
Zdroj: ŠVPS SR
Autor: M.Hustinová