Európsky parlament dnes hlasoval o návrhu Európskej komisie na zmenu štatútu ochrany vlka podľa smernice EÚ o biotopoch. Podporou prechodu z prílohy IV („prísne chránený“) na prílohu V („chránený“) Parlament urobil kľúčový krok smerom k vyváženejšiemu a pragmatickejšiemu prístupu k manažmentu veľkých šeliem v Európe.
Tento výsledok nasleduje po rokoch výziev vidieckych komunít, vlastníkov pôdy, farmárov a zainteresovaných strán, spolu s úsilím o presadzovanie zo strany Európskej federácie pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE) a Európskej organizácie vlastníkov pôdy (ELO). Odráža tiež výsledok intenzívneho 18-mesačného politického procesu, ktorý nasledoval po návrhu Komisie z decembra 2023 a schválení Stálym výborom Bernského dohovoru.
Hlasovanie odráža realitu v prírode úspešnú obnovu populácií vlkov podľa smernice o biotopoch, ako aj rastúcu potrebu širšieho súboru nástrojov na regionálnej a národnej úrovni. Počet vlkov sa v mnohých častiach Európy výrazne zvýšil, čo viedlo k väčšiemu počtu konfliktov s ľudskou činnosťou.
Juan Ignacio Zoido, poslanec Európskeho parlamentu a predseda medziskupiny Európskeho parlamentu pre „biodiverzitu, poľovníctvo, vidiek“ INTERGOUP , vyjadril podporu tomuto rozhodnutiu: „Som hrdý na to, že naša medziskupina slúžila v posledných rokoch ako jedna z hlavných platforiem pre diskusiu o tejto téme. Teraz je na členských štátoch, aby využili väčšiu flexibilitu na implementáciu prispôsobených opatrení na ochranu a riadenie, ktoré odrážajú miestnu realitu.“
Hoci vlk zostáva na úrovni EÚ chráneným druhom, táto zmena zavádza funkčnejší právny rámec, ktorý pomôže znížiť nadmernú byrokratickú a právnu záťaž v niektorých členských štátoch. Umožňuje orgánom a miestnym aktérom efektívnejšie reagovať na sociálno-ekonomické tlaky a zároveň naďalej investovať do nástrojov koexistencie, ako sú opatrenia na prevenciu škôd, monitorovanie a zapojenie zainteresovaných strán.
Laurens Hoedemaker, prezident Európskej federácie pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE), uviedol: „FACE víta toto hlasovanie, ktoré zmierni niektoré ťažké byrokratické a právne konflikty spojené s „prísnou ochranou“. Okrem toho ukazuje, že legislatíva EÚ sa môže prispôsobiť tam, kde je to potrebné.“
Dr. Jurgen Tack, generálny tajomník Európskej organizácie vlastníkov pôdy (ELO), dodal: „Dnešné hlasovanie je jasným uznaním, že politika ochrany prírody sa musí vyvíjať spolu s ekologickou realitou. Zavedením väčšej flexibility umožňuje EÚ členským štátom efektívnejšie riadiť vlky a zároveň zabezpečiť prísne štandardy ochrany. Výzvou do budúcnosti je preniesť to do plánov riadenia založených na dôkazoch, prispôsobených lokálnym podmienkam, ktoré skutočne podporujú koexistenciu.“
FACE a ELO , SPK vítajú tento výsledok ako významný a nevyhnutný vývoj v politike EÚ v oblasti ochrany prírody. Potvrdzuje zásadu, že ochrana prírody sa musí vyvíjať v reakcii na ekologický úspech a spoločenské potreby a že dlhodobá koexistencia s veľkými mäsožravcami si vyžaduje flexibilitu, zodpovednosť a prispôsobené lokálne riešenia.
Obdobná zmena je nutná i v otázke iných druhov.
Zdroj: FACE