Dvanásť stavovských, profesijných a ostatných organizácií, ktorých sa týka poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, žiada jej stiahnutie. Medzi najzávažnejšie nedostatky novely patrí podľa týchto organizácií zverenie lesného majetku do kompetencie nového správcu lesného majetku, ktorý nemá vybudované materiálne, technické, ani personálne kapacity na jeho spravovanie alebo prevod správy štátnych pozemkov pod rezort životného prostredia
Organizácie požiadali o stiahnutie novely poslancov NR SR v liste, ktorý im odovzdali. Informoval o tom v utorok predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan. Zverenie lesného majetku do kompetencie nového správcu lesného majetku, ktorý nemá vybudované kapacity na jeho spravovanie možno podľa organizácií považovať za hazard s lesným majetkom štátu. „Riešenie dlhodobých problémov poslaneckým návrhom zákona nie je možné charakterizovať inak, ako vrcholne nedemokratické, ktoré vracia SR do obdobia bývalého autoritárskeho režimu. Takéto konanie je 30 rokov po Nežnej revolúcii neprijateľné a neospravedlniteľné ,“ uviedli v liste organizácie.
Prevodom správy štátnych pozemkov pod rezort životného prostredia sa zas podľa dvanástky organizácií nedosiahne deklarovaná jednotná správa chránených území, keď až 48 % pozemkov v chránených územiach sú majetkom neštátnych vlastníkov. K predloženej novele navyše podľa organizácií chýba seriózna analýza vybraných vplyvov.
„Jednoduché deklarovanie toho, že novela nemá žiadny vplyv na podnikateľské prostredie, nemá negatívne sociálne vplyvy, dopady na rodičovstvo a najmä rodinu je hrubé zavádzanie ,“ dodali organizácie. Tie však trápi aj to, že novela priamo i nepriamo ohrozuje viac ako 6 800 pracovných miest a mnohé ďalšie problémy.
„Som presvedčený o tom, že slovo predsedu vlády SR Eduarda Hegera musí byť viac ako iniciatíva jedného člena vlády ministra životného prostredia Jána Budaja. Je pritom paradoxné, že práve člena vlády, ktorý bol tribúnom Nežnej revolúcie a teraz hrubým spôsobom popiera demokratickú prípravu legislatívnych noriem, ktoré by napĺňali programové vyhlásenie vlády ,“ zakončil Milan Dolňan.
Signatármi listu boli Slovenská lesnícka komora, Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Slovenská poľovnícka komora, Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky, Slovenský rybársky zväz, Slovenský zväz včelárov, Združenie lesných robotníkov, Združenie obcí mikroregiónu Muránska planina, Spoločenstvo obcí mikroregiónu Uličskej doliny, Krajská organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky Banská Bystrica a PEFC Slovensko ale aj Hnutie Pro Silva.