Médiá sú už niekoľko dní plné fotografií a videí diviakov pobehujúcich po našom hlavnom meste. Podobný problém pretrváva aj napr. v Žiline či Považskej Bystrici a teda v mestách priamo obklopených lesmi, ktoré sú prirodzeným miestom výskytu diviačej zveri. Avšak v súčasnosti, práve v blízkosti zastavaných území obcí alebo priamo v nich zver nachádza pokoj pred tlakom návštevníkov lesa, či šeliem. Toto však nie je nič nezvyčajné ani v Európe, stačí sa pozrieť do Nemecka a Poľska. Metropoly so súvislými lesmi vo svojej blízkosti mávajú tieto problémy s diviačou zverou veľmi často.
Naše lesy sú intenzívne využívané verejnosťou najmä pre šport, rekreáciu, či zber lesných plodov a to v nijako neohraničenej časovej dobe. Výnimkou nie sú ani tie v blízkosti Bratislavy na Bratislavskej Kobyle, Mestských lesoch, či v Rači. Do neskorých nočných hodín sú v lesoch ľudia – psíčkari, bežci, cyklisti, zberači parohov s čelovkami a svetlami. Zver je vyrušovaná, intenzívnejšie migruje a to aj v rozpore s jej prirodzenými inštinktami – do zastavaných území. Dôležité je tiež poukázať na tú skutočnosť, že možnosť výkonu bezpečného lovu a redukcie počtu premnožených diviakov a tiež inej raticovej zveri pre udržovanie normovaných stavov zveri, v tak intenzívne ľuďmi využívaných lesoch, je len minimálna!
Je nevyhnutné pochopiť, že poľovníctvo je aj v 21. storočí nutnosť a obmedzovanie výkonu tejto činnosti prináša vďaka správaniu mnohých návštevníkov, neblahé situácie pre všetky zainteresované strany – dochádza k nebezpečným stretom zveri s ľuďmi nie len v lesoch, ale paradoxne aj mestách, zver je vyrušovaná a čoraz častejšie sa vyskytuje v jej neprirodzenom prostredí, poľovníci majú znemožnený riadny výkon poľovníckeho obhospodarovania, ktorý im vyplýva zo zákona.
Schválením novej prírodnej rezervácie Vydrica bolo vytvorené v Mestských lesoch BA približne 500 hektárové územie so zákazom výkonu lesníctva a poľovníctva. Týmto však boli obmedzené len činnosti, ktoré vykonávajú lesníci od čias Márie Terézia a poľovníci s odbornými skúškami, znalosťami a skúsenosťami s obhospodarovaním prírodného prostredia už viac než sto rokov. Ľudia sa tu môžu pohybovať aj mimo turistických chodníkov, môžu zbierať plody a rušiť lesnú zver svojim hlučným správaním a nezodpovedným púšťaním psov na voľno. Konštatujeme, že týmto krokom vznikol smutný precedens, keďže podľa zákona o ochrane prírody a krajiny nie je povolený pohyb mimo ciest a chodníkov v žiadnom chránenom území na Slovensku. A nie je to len Vydrica, nakoľko v súčasnosti presadzujú mimovládne organizácie vyhlásenie až 10% územia Slovenska ako bezzásahu, teda bez možnosti poľovania. Riešiť vyššie popísané problémy byrokraticky náročnými výnimkami, je absolútne nekoncepčné.
Za 10 mesiacov sme ulovili viac ako 62 tisíc diviakov, čím budeme do konca sezóny atakovať doposiaľ najvyšší lov z roku 2019, kedy sa mohol diviak loviť na celom území. Toto však aktuálne kvôli africkému moru neplatí a na menšej ploche sme ulovili oveľa viac diviakov, ako po iné roky. Ak teda ľudia nezačnú akceptovať poľovníctvo, do ktorého sú svojim správaním priamo zainteresovaní, problém s lovom zveri v blízkosti miest bude neriešiteľným. Tieto zvýšené problémy v intraviláne sme zaznamenali od doby, kedy počas pandémie navštevuje lesy takmer každý.
V súčasnosti SPK iniciuje spoločné stretnutie ZMOS-u a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy s cieľom hľadať účinné spoločné riešenie, aby sme zabránili týmto stresujúcim situáciám pre obyvateľov miest a obcí, taktiež v spolupráci s poľnohospodármi a lesníkmi.
Ilustračné foto: Shutterstock