Jar je obdobím, kedy zver načerpáva silu a zároveň privádza na svet mláďatá. V posledných dvoch rokoch v prírode zaznamenávame zvýšený pohyb turistov, cyklistov, psíčkarov, či motorkárov a to so sebou prináša aj negatívne dôsledky. Aj z tohto dôvodu Slovenská poľovnícka komora vytvorila infografiku s prosbou voľne žijúcej zveri, aby tak ľuďom pripomenula, komu príroda patrí, kto je v nej doma a ako by sme sa my, jej návštevníci, mali správať.
Užívatelia poľovníckych revírov, ktorí sa stretávajú v prírode denno-denne s veľkým množstvom ľudí, osádzajú pre edukáciu verejnosti tabule s týmito plagátmi na najfrekventovanejších miestach pri vstupe do extravilánu obce, na obecných nástenkách, cyklotrasách, turistických trasách alebo miestach na táborenie. Tieto tabule ste si mohli všimnúť napríklad aj na okraji Mestských lesov BA, Rači, Pajštúne, i vo väčšine poľovníckych revírov po celom Slovensku.
Prosíme touto cestou návštevníkov prírody, doprajte pokoj a bezpečie práve narodeným mláďatám. V žiadnom prípade sa ich nedotýkajte, aby ste na nich nezanechali svoj ľudský pach. Neberte si ich domov keď ich nájdete, nie sú opustené. Ich starostlivá mama je nablízku a dáva na nich pozor. Takéto mláďa nemá žiadny pach, aby ho nenašli predátori. Návštevníci prírody, pamätajte na to, že pes ako domáce zviera nepatrí do prírody a musíte ho držte na vôdzke, nakoľko môže týmto bezbranným tvorom smrteľne ublížiť. Ročne máme zaznamenané desiatky medializovaných prípadov, keď psy dohrýzli mláďatá i dospelú zver, ktoré nestihli pred nimi uniknúť.
V tomto období sú už čerstvo narodené prvé mláďatá zajacov, diviakov či muflónov. Najväčšie problémy však evidujeme v máji a júni, v čase rodenia srnčiat. Vtedy ľudia v domnení, že ich zachraňujú, berú ich z prírody a nosia miestnym poľovníkom, či do rôznych záchranných staníc, ako „opustené“. Vážení návštevníci prírody prosíme vás, nechajte mláďatá ich rodičom.