SPKNa záver odborných a spoločenských podujatí organizovaných poľovníckou samosprávou v rámci mesiaca poľovníctva a ochrany prírody zvolal prezident Slovenskej poľovníckej komory (SPK) spoločné hybridné rokovanie zástupcov SPK, Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) a Petičného výboru petície „Poľovníctvo má zmysel“ (PV PMZ) s predstaviteľmi Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRZVNL SR). Cieľom bolo prerokovať východiská spoločných stanovísk pre formuláciu priorít legislatívneho zámeru novelizácie zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, vykonávacej vyhlášky č. 344/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve v platnom znení a dohodnúť rámce ďalšej vzájomnej spolupráce.

Účastníci rokovania sa zhodli, že je vzhľadom na politické a spoločenské turbulencie je potrebné hľadať zhodu medzi relevantnými zástupcami vlastníkov poľovných pozemkov a užívateľov poľovných revírov a prijať spoločné závery, ktoré sa budú spoločne presadzovať pri systémových i operatívnych opatreniach zameraných na zásadné zmeny v poľovníckom plánovaní a v poľovníckom manažmente tak pôvodných ako aj nepôvodných druhov raticovej zveri, pri zmenách podmienok uznávania a užívania poľovných revírov orientovaných na zdokonalenie doterajšieho manažmentu početnosti zveri, pri pravidlách zisťovania, preukazovania a riešenia škôd spôsobovaných zverou na lesných porastoch a poľnohospodárskych kultúrach, ako aj pri návrhoch na sfunkčnenie štátnej správy poľovníctva, najmä v oblasti súčinnosti s poľovníckou samosprávou pri výkone štátneho dozoru a v oblasti spolupráce s vlastníkmi a užívateľmi poľovných pozemkov.

Účastníci rokovania sa zhodli na nasledovných problémových oblastiach, ktoré by mali štátne orgány v  súvislosti so zámermi legislatívnych zmien podrobiť auditu, aby nedošlo ku strate kontroly nad ďalším rastom početnosti voľne žijúcej zveri.

• Obhospodarovanie štátnych revírov len vlastnými zamestnancami š. p. LESY SR a sprísňovanie pravidiel výkonu práva poľovníctva v réžii Správ národných parkov. Dostatočne intenzívna regulácia početnosti predpokladá zabezpečiť dostatočnú početnosť osôb oprávnených vykonávať právo poľovníctva vo všetkých revíroch. Pri zámere riešiť užívanie štátnych poľovných pozemkov prostredníctvom zmlúv o užívaní poľovných revírov nemôže byť rozhodujúcim faktorom pre výber uchádzača len cena, výkon práva poľovníctva nie je tovar, ale v kontexte škôd spôsobovaných zverou je to služba, navyše služba vo verejnom záujme.

• Plánovanie ľudských zdrojov, počtu a distribúcie štátnych zamestnancov v rezorte MV SR zodpovedných za štátnu správu lesného hospodárstva a poľovníctva vrátane ich platového zaradenia a s tým súvisiaca úroveň výkonu štátneho dozoru. Súčinnosť pri výkone kontroly a dozoru s využitím odborného potenciálu a personálnej databázy poľovníckej profesijnej samosprávy je možné riešiť aj čiastočným prenosom kompetencií na SPK, resp. riešiť spoločným výkonom štátnej správy aj v tejto oblasti.

• Nedostatočné dopadové štúdie o dôsledkoch rozhodnutí o neustálom zvyšovaní výmery poľovných pozemkov zaraďovaných do chránených území a opakujúce sa snahy sprísnenými opatreniami neustále znižovať výmeru poľovných pozemkov s aktívnym výkonom práva poľovníctva. Čím vyššia výmera oblastí s eliminovaným poľovníckym manažmentom, tým vyššia výmera zón kľudu pre rozmnožovanie, nekontrolované zvyšovanie početnosti a tým aj pre rast škôd v lesoch aj na priľahlých poľnohospodárskych pozemkoch.

• Presadzovanie súčinnosti užívateľov poľovných revírov, vlastníkov a užívateľov poľovných pozemkov na decentralizovanom princípe sa javí ako veľmi dôležitý predpoklad vyriešenia problematiky škôd spôsobených zverou a na zveri (Memorandum o spolupráci medzi SPK, SLsK a SPPK z roku 2016 neprinieslo očakávané výsledky).

SPK preto plánuje osloviť aj zástupcov vlastníkov poľnohospodárskych pozemkov, správcov lesného majetku štátu, mestské, obecné a cirkevné lesy, vybrané obce a mestá a ďalšie vybrané organizácie a inštitúcie s cieľom zosúladiť požiadavky a priority zainteresovaných tak, aby bol legislatívny zámer zmeny a doplnenia poľovníckej legislatívy akceptovateľný pre väčšinu tých, ktorých práv a právom chránených sa týka.

Stiahnúť tento súbor (ts_rokovanie_polovnici_vlastnici_lesov23.pdf)ts_rokovanie_polovnici_vlastnici_lesov23.pdf[Tlačová správa: Zástupcovia poľovníkov a vlastníkov lesov rokovali o legislatívnych prioritách novely zákona o poľovníctve]128 kB