Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

SPKSlovenská poľovnícka komora v spolupráci s OZ Zeleň a SOS Birdlife Slovensko, zrealizovala v mesiaci august medzi poľovníkmi prieskum s názvom „Biopásy v praxi“. Cieľom prieskumu bolo vyhodnotiť reálne poznatky z terénu o účinkoch biopásov, ktoré sú novým prvkom v slovenskej krajine a majú slúžiť na pomoc populáciám malej zveri. Závery prieskumu však budú dôležité aj pre strednodobé hodnotenie aktuálneho Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Zo všetkých relevantných odpovedí zaznamenalo z 292 respondentov (celkovo 442) z celého Slovenska až 72 % užívateľov revírov nárast populácie malej zveri po zavedení biopásov. Okrem toho, 77 % respondentov pozorovalo zvýšený výskyt malej zveri priamo v biopásoch a ich okolí, pričom odhadované zvýšenie početnosti sa najčastejšie pohybovalo v rozmedzí 10 až 30 %. Viac ako polovica účastníkov prieskumu zaznamenala hniezdenie alebo vyvedenie mláďat, čo je jedným z najdôležitejších indikátorov úspešného vplyvu biopásov.

Biopásy mali najvýraznejší prínos pre zajačiu, bažantiu a srnčiu zver, no dôležitú úlohu zohrali aj pre nepoľovnú zver. Až 145 respondentov zaznamenalo výskyt rôznych druhov spevavých vtákov, malých cicavcov, dravých vtákov a hmyzu. Významným pozorovaním bolo zvýšené množstvo opeľovačov, ako sú včely a motýle, ktoré sú kľúčové pre vývoj mláďat bažantov a jarabíc. Jarabice majú obrovský potenciál profitovať z biopásov, keďže tento druh viazaný na okraje polí, potrebuje na výchovu mláďat veľké množstvo hmyzu. Populácia jarabíc na Slovensku klesla za posledné desaťročia o viac ako 99 %, čo z nich robí jednu z najohrozenejších druhov.

Zaujímavé pozorovania priniesli aj poľovníci z okresu Michalovce, kde zaznamenali výskyt vzácnej kane popolavej. Okrem toho prieskum odhalil výskyt hrabošov, spolu s ich predátormi ako sú  bociany, volavky, sovy či rôzne druhy dravcov.

Výsledky prieskumu jednoznačne potvrdzujú, že biopásy predstavujú efektívny nástroj na podporu biodiverzity a ochranu malej zveri v poľných revíroch. Slovenská poľovnícka komora by chcela kompetentných vyzvať na ďalšiu finančnú a legislatívnu podporu tohto opatrenia, spolu s osvetou medzi poľnohospodármi. Biopásy sú tu dnes aj vďaka spoločnému Memorandu za zdravú krajinu, ktoré podpísali viaceré lesnícke, poľnohospodárske, poľovnícke a ochranárske organizácie začiatkom roka 2021. Vďaka tomuto podnetu i mnohým rokovaniam s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka boli navýšené platby pre poľnohospodárov tak, aby sa biopásy oplatilo realizovať.

 

Attachments:
Download this file (dotaznik_biopasy_v_praxi_Vyhodnotenie24.pdf)dotaznik_biopasy_v_praxi_Vyhodnotenie24.pdf[Dotazník biopásy - vyhodnotenie]605 kB

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK doreviru.sk

doreviru.sk

google play okraj 01

app store

  

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD