Takmer 30 rokov pracujem v celoslovenskom poľovníckom múzeu a tak o slovenskom organizovanom poľovníctve niečo viem.

Pán Cagala uvádza skutočnosti veľmi zavádzajúco, už viac rokov neprávom znevažuje prácu SPK
- za ním je len zopár poľovníkov

Ing. Tibor Lebocký, PhD. je výborným odborníkom vo všetkých oblastiach poľovníctva, rozvoju slovenskej poľovníckej organizácie venuje všetok svoj um i voľný čas, zakaždým (od roku 2007 už viac krát) bol demokraticky samosprávou (cez regionálne organizácie po celoslovenskú) riadne zvolený za prezidenta slovenskej poľovníckej organizácie – za ním je 60 tisíc poľovníkov

Veľmi ma prekvapuje, že opozičné strany bez odborného posúdenia a overenia tvrdení p. Cagalu, spisujú nejaké memorandum - zrejme len kvôli tomu, že im to politicky vyhovuje.

SPK je zárukou naplnenia definície zo zákona: „...poľovníctvo je súhrn činností na ochranu, zveľaďovanie a optimálne využívanie genofondu zveri ako prírodného bohatstva SR...“
Poľovnícka samospráva SPK nahrádza štát a prispieva tak aj obrovskou finančnou a materiálnou čiastkou. Prostriedky SPK sú použité transparentne a zmysluplno okrem iného aj na: chov zveri a starostlivosť o jej životné prostredie, ochranu vzácnych druhov, zverozdravotné oparenia, podporu poľovníckej vedy a výskumu, zveľaďovanie poľovníckej kultúry, záchranu kultúrneho hmotného aj nehmotého dedičstva, na prácu s deťmi a mládežou v prospech ochrany prírody, na pozitívnu prezentáciu SR pred svetom (celý odborný svet uznáva slovenské organizované poľovníctvo - korene najprestížnejšej svetovej poľovníckej organizácie C.I.C. sú na našom území a SPK je významným členom C.I.C., FACE, FCI, IAF,...)

Keby nebolo jednotnej organizácie komorového typu:
- riskujeme neodborný prístup zasahovania do prírody
- riskujeme bezvládie a anarchiu u skupiny obyvateľstva, ktorá môže narábať so zbraňami
- mnohokrát by moc peňazí spôsobila, že by sa k revírom dostali len bohatí – riziko zlých rozhodnutí v neprospech biodiverzity a štát by nemohol zasiahnuť pri prípadnom devastovaní našej prírody domácimi, aj zahraničnými zbohatlíkmi
- stratila by sa kontinuita v rozvoji poľovníckych zvykov, tradícií, poľovníckej kultúry i práce s deťmi a mládežou

Vo Svätom Antone, 28. 2. 2016