Slovenská poľovnícka samospráva na pôde Európskeho parlamentu
„Poľovníctvo je zachovanie“
V dňoch 26. až 28. septembra 2016 absolvovali členovia slovenskej poľovníckej samosprávy, čestní hostia z príbuzných odborných rezortov a organizácií, zamestnanci kancelárie SPK-organizačný tím podujatia, pod vedením volených funkcionárov SPK, trojdňový pracovný pobyt v Bruseli, pod záštitou europoslanca Borisa Zalu.
Pod názvom „Udržateľné poľovníctvo ako nástroj odborných aktivít v prospech zachovania prírody“, Slovenská poľovnícka komora, v spolupráci s poslancom EP Borisom Zalom, CIC a FACE zorganizovala v Bruseli, na pôde Európskeho parlamentu výstavu, ktorá prezentovala rozumné a udržateľné hospodárenie na vidieku, so zachovaním historických a kultúrnych hodnôt. Na tento fakt poukázali i vo svojich príhovoroch - v rámci otvorenia výstavy, jednotliví rečníci. Pán poslanec Zala vyzdvihol výbornú spoluprácu organizátorov a poukázal na potrebu zviditeľnenia aktivít napomáhajúcich k udržaniu vidieckeho života, medzi ktoré nesporne patrí aj poľovníctvo.
Karl-Heinz Florenz (europoslanec za Nemecko a prezident skupiny Intergoup – pre poľovníctvo, vidiek a biodiverzitu pri EP) zdôraznil, že pochádza tiež z krajiny, kde má poľovníctvo nesmierne hlboké tradície a vysoko si váži slovenskú výstavu, ktorá spája aj medzinárodné myšlienky. Tibor Lebocký (prezident SPK) poďakoval pánovi Zalovi za spoluprácu a príležitosť a zdôraznil, že dnešný výsledok poľovníckeho obhospodarovania na Slovensku je nielen našim výsledkom, ale výsledkom mnohých predchádzajúcich generácií.
Imrich Šuba (viceprezident CIC) osobitne pozdravil poslanca EP Eduarda Kukana (ako rodáka z rodnej obce), pokračoval ocenením myšlienky výstavy, ktorá vyzýva na jednotný postup pri obhajobe záujmov poľovníctva - i z dôvodu, že „ Zver nepozná hranice“. Pri obhajobe a používaní správnych argumentov, ktoré zdôrazňujú, že „Poľovníctvo je zachovanie“, a že je zdrojom krásnych diel z minulosti - podčiarkovala myšlienka výstavy fakt, že „Poľovníctvo je naše kultúrne dedičstvo“.
Poradkyňa europoslanca Borisa Zalu, Lýdia Miartus po otvorení výstavy pozvala početné obecenstvo na jej prehliadku, a taktiež na malé občerstvenie. Účasť širokej palety poslancov za Slovenskú republiku, z ktorých okrem spomenutých poslancov Zalu a Kukana boli prítomní aj: Monika Smolková, Monika Flašíková Beňová, Vladimír Maňka, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik, Jana Žitňanská a aj ďalšie osobnosti z iných krajín a rôznych politických strán, svedčilo o duchu, ktorý panoval na výstave po jej otvorení: poľovníctvo tentokrát spájalo i politikov a návštevníkov.
Otvorenie výstavy
Výstava
Okrem toho, účastníci akcie absolvovali v Európskom parlamente zasadnutie Parlamentnej skupiny pre udržateľné poľovníctvo, krátky brífing o fungovaní Európskeho parlamentu a Európskej únie; návštevu jej tribúny plenárnej miestnosti.
Rokovanie
V rámci návštevy sídla NATO, absolvovali krátku prednášku o fungovaní Organizácie Severoatlantickej zmluvy.
Ďalej navštívili miniatúrny park Mini-Europe, s množstvom reprezentatívnych monumentov a architektúr krajín Európskej únie. Slovenskú republiku reprezentuje monument Kostola Svätej Alžbety (ľudovo nazývaný Modrý kostolík) situovaný v bratislavskom Starom Meste.
Záverom pracovného pobytu bolo fotenie sa pri monumente Atómium, ktorý bol navrhnutý pre príležitosť svetovej výstavy Expo 58 a dodnes je známy ako jeden zo symbolov mesta Brusel.