V bratislavskej Incheba Expo Aréne sa v dňoch 28.-31.1. 2016 konala špecializovaná výstava Poľovníctvo a oddych, ktorá sa uskutočnila v rámci veľtrhu ITF Slovakiatour. Hlavným garantom časti výstavy Poľovníctvo a oddych bola Slovenská poľovnícka komora v spolupráci s Múzeom vo Sv. Antone, firmou Šomek a  SOŠL v Banskej Štiavnici.

V úvodný deň sa otváracieho ceremoniálu veľtrhu ITF Slovakiatour zúčastnili prezident SPK Tibor Lebocký a viceprezidentka SPK Soňa Chovanová Supeková. Medzi prvými z návštevníkov výstavy sa na stánok Slovenskej poľovníckej komory prišla pozrieť aj vzácna návšteva, a to bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Do programu v rámci sprievodných podujatí veľtrhu boli tradične zaradené ukážky, ktoré prezentovali zvyky a tradície v poľovníctve  na Slovensku. Trubači SOŠL v Banskej Štiavnici prezentovali slovenské poľovnícke signály a taktiež prišli s pútavou prednáškou o sokoliarstve, ktorú obohatili s názornými ukážkami. Riaditeľ múzea vo Sv. Antone, Marian Číž pozýval širokú prítomnú verejnosť na podujatia Detských dní sv. Huberta v júni, či známe celoslovenské poľovnícke slávnosti – Dni sv. Huberta, ktoré sa budú tento rok v septembri konať už po 26 krát. Na výstave sa predstavil aj Klub chovateľov slovenského hrubosrstého stavača, nielen svojimi fotografiami, ale aj živým materiálom - psíkmi, ktorých majiteľom je sám predseda klubu pán Peter Bíly. V piatok večer sa v priestoroch Incheba Expo-Arény konalo spoločenské podujatie - reprezentačný ples poľovníkov Slovenska „Devana Bál“.

V sobotu 30.1.2016 zavítalo na výstavu veľké množstvo návštevníkov, medzi nimi aj predseda osvetovej komisie SPZ Róbert Komjáti-Nagy a predseda Kynologickej rady SPK a SPZ Jozef Jursa. Po celú dobu výstavy bola spolu so zamestnancami kancelárie SPK na stánku prítomná aj Dana Vančurová, predsedníčka Dozornej rady SPK a SPZ. Do programu bol na sobotu zaradený Slovensko-Český poľovnícky deň, ktorý odštartoval v úvode spoločným vystúpením lesničiarov klubu trubačov SR a ich hostí z Mendelovej univerzity v Brne, ktorí predstavili návštevníkom prierez slovenskou a českou poľovníckou hudbou. Program pokračoval ďalej ukážkami vábenia zveri a napodobňovaním hlasových prejavov vtákov a cicavcov, ktoré predviedli známi vábiči Václav Svoboda, Jan Kupka a Jozef Hlásnik, ku ktorým sa tiež pripojil aj najmladší vábič na Slovensku, Marko Dubovec. Priestor na prezentáciu v rámci programu dostal aj časopis Myslivost – Stráž myslivosti v zastúpení šéfredaktora Jiřího Kasinu a časopis Poľovníctvo a Rybárstvo v zastúpení šéfredaktora Tibora Benčiča.

Návštevníci v priestoroch stánku Slovenskej poľovníckej komory mohli vidieť vystavené rôzne exponáty, napríklad najsilnejšie trofeje a národné rekordy jeleňa, daniela, diviaka a srnca, či historickú trofej jeleňa uloveného generálom Červíčkom. Okrem toho sa návštevníci mohli zoznámiť aj s edukačnými materiálmi, novým návrhom poľovníckej uniformy SPK a rôznymi inými zaujímavosťami. Po celú dobu výstavy boli v stánku SPK vystavené fotografie prírody a zveri od mladých a nadaných fotolovcov, bratov Mrocekovcov. Návštevníkov mohla prilákať aj  vôňa chutného divinového guláša, ktorý pripravil člen osvetovej komisie SPK a SPZ, Rudolf Reingraber. Okrem stánku SPK sa tento rok na výstave zúčastnila aj OPK Bratislava a OPK Malacky, ktoré verejnosti prezentovali poľovníctvo vo svojich regiónoch. Na veľtrhu ITF Slovakiatour sa podľa záverečnej správy výstaviska Incheba zúčastnilo cez 70 000 návštevníkov.

Ďakujeme za Vašu účasť a tešíme sa na spoločné stretnutia na ďalších podujatiach!

Ing. Veronika Vallová - K SPK