Prvý decembrový víkend patril XVI. ročníku Memoriálu Františka Sigeta (MFS), ktorý organizačne riadil kynologický odbor ústredia Slovenského poľovníckeho zväzu v Bratislave v spolupráci s OkO SPZ Stropkov, PZ Dolina Oľšavka a Klubom chovateľov duričov.
V predvečer súťaže za prítomnosti predsedu KR SPZ a KR SPK, Ing. Jozefa Jursu, CSc. a predsedu OkO SPZ a OPK Stropkov Mgr. Radoslava Smetanku boli prostredníctvom riaditeľa súťaže p. Júliusa Bundu súťažiaci oboznámení s priebehom skúšok a bol im predstavený rozhodcovský zbor v zložení:
Ing. Jozef Sedlačko – hlavný rozhodca, Bc. Milan Sahajda, Július Bunda, Peter Rusnák, Ing. Jaroslav Jevčák, MBA, Ing. Ján Žofčák a MVDr. František Kluknavský.
Medzi hostí zavítal aj Mgr. Andrej Siget, syn p. Františka Sigeta, ktorý pozdravil prítomných a poprial im veľa zdaru na skúškach. Hlavný rozhodca následne vyzval jednotlivých vodičov na vyžrebovanie poradia pre svojich štvornohých zverencov.
Mrazivé ráno dotvorilo neopakovateľnú atmosféru na pútnickom mieste Buková Hôrka, ktoré bolo určené ako miesto zrazu a otvorenia prvého dňa. Na skúšky nastúpilo trinásť psov, ktoré nominovali chovateľské kluby v zmysle štatútu memoriálu. Po úvodných príhovoroch a pokynoch určených účastníkom spoločnej poľovačky na diviačiu zver odovzdal na záver Ing. Jozef Jursa, CSc. predseda Kynologickej rady SPZ medailu za vernosť SPZ pre p. Jána Čumu, dlhoročného poľovného hospodára PZ Dolina Oľšavka.
Následne už nič nebránilo tomu, aby po odtrúbení poľovníckeho signálu všetci prešli do poľovného revíru, ktorý bol veľmi dobre zazverený a predurčoval vhodné podmienky na prácu psov. Už po prvých metroch po začatí pohonu začali padať výstrely a zver sa dostala do pohybu. Náročný terén a celodenný mráz preveril nielen fyzickú zdatnosť psov, ale aj ich vodičov a strelcov na stanovištiach. Ich spoločná práca však bola odmenená na záver dňa pekným výradom v súlade s poľovníckymi tradíciami. Večer po spoločnej porade rozhodcov a vyhodnotení prvého dňa bolo určené a zverejnené priebežné poradie súťažiacich. Prácu psov ovplyvnila aj prítomnosť vlkov v pohone, s ktorými sa niektorí psy dovtedy nemali možnosť stretnúť.
Na druhý deň ráno sa všetci účastníci presunuli do obce Ladomirová, kde prebiehala ďalšia časť skúšok a to práca v oplôtku, ktorú sledovala početná korona. Po ukončení práce vodiči poslednú disciplínu ktorou bola práca na stope. Všetci s napätím očakávali výsledky neľahkej práce nominovaných psov, ktorí absolvovali postupne všetky časti skúšok.
Slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo v priestoroch hotela Laborec v Medzilaborciach, ktorý poskytoval zázemie počas celého trvania MFS. Z pôvodného počtu trinásť psov ukončilo skúšky deväť z toho v I. cene päť psov, v II. cene 3 psy a v tretej cene jeden pes.
Víťazom XVI. Memoriálu Františka Sigeta s počtom bodov 208 sa stal pes AMIR z Medvedích vrchov plemena Slovenský kopov s vodičom Ing. Igorom Vittekom a získal tituly Víťaz SR 2018 a CACT a hodnotnú cenu – guľovú poľovnú zbraň, ktorú venovala Slovenská poľovnícka komora od firmy M-HUNT. Na druhom mieste s počtom bodov 203 sa umiestnila sučka jagdterriera ZITA s pod Bankova s vodičom Máriom Vrábelom a tretie miesto s počtom bodov 198 obsadila sučka štajerského duriča GINA z Babového dvora s vodičom Ing. Miroslavom Brenišinom.
Podrobné výsledky sú uvedené v dokumente, ktorý tvorí prílohu pod textom. Prácu psov v pohone je možné posúdiť na zverejnených záznamov ich pohybu tak, ako ich zaznamenali GPS obojky Tracker. Ďakujeme všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou pričinili o zorganizovanie tohto vrcholového kynologického podujatia.
Na záver mi dovoľte krátku spomienku na pána Františka Sigeta, osobu s ktorou je tento memoriál neodmysliteľne spätý. Bol to veľmi zanietený kynológ, chovateľ a dlhoročný pracovník ÚV SPZ v Bratislave, kde pôsobil ako vedúci odboru kynológie. Svoju prácu vykonával viac ako dvadsať rokov veľmi zanietene a dôsledne. Aktívne sa venoval výcviku psov, zveľaďovaniu a rozširovaniu chovu našich národných plemien, ale aj iných plemien poľovných psov. Bol prednášateľom a skúšobným komisárom pre skúšky z poľovníctva a veľkú časť života vďaka svojim odborným skúsenostiam aj publikačne činný.
Poľovníckej kynológii zdar!
Autor: Ing. Veronika Vallová