Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

DSC03337 zmensenaPOĽOVNÍCI DEŤOM

Po minuloročnom úspechu poľovníckeho dňa, ktorý bol súčasťou päťdňového  Farského denného tábora v Senohrade, si 10. augusta poľovníci z PZ Líška so sídlom v Senohrade pripravili výnimočný deň pre deti a ich rodičov. Pre poľovníkov to bola výzva a zároveň veľká zodpovednosť pripraviť si deň tak, aby si získali pozornosť 90 detí. Vďaka ankete o najkrajší deň vo Farskom tábore, ktorú mali deti ešte počas náročného školského roka, jednoznačne vyhral práve deň s poľovníkmi. 

Členovia PZ Líška v Senohrade si deti rozdelili podľa veku do 8 zvieracích skupín. Každá skupinka mala svojho veliteľa, ktorý ich sprevádzal 8 stanovišťami. Aby nikto nevynechal žiadne stanovisko, po splnení úloh za odmenu dostali odznak vo forme pečiatky. Z každého stanovišťa si deti odniesli nové vedomosti ako aj nové  zážitky. Pozvanie na tento jedinečný deň prijalo niekoľko hostí z blízkeho aj ďalekého okolia. Ako inak upútať pozornosť viac ako 90 detí ak nie hrou na lesnici. Týmto signálom odznel "povel" na nástup a začatie podujatia. Hlas lesníc rozozvučal celé okolie poľovníckej chaty. Bývalé absolventky, trubačky zo SOŠL v Banskej Štiavnici, zatrúbili poľovnícke signály a tým si získali pozornosť nielen detí ale i dospelých.

Z OPK Krupina mal zastúpenie  p. Podlesný, ktorý deťom hravou formou vysvetlil, aké zvieratá žijú na Slovensku, kto je to poľovník a jeho význam v prírode. Vzdelávacie aktivity, zamerané na propagáciu triedeného odpadu a zodpovednému prístupu k ochrane životného prostredia, si pripravila pani Podlesná, ktorá zastupovala spoločnosť OZV ENVI-PAK. Premiéru v tábore mali členovia z Múzea vo Svätom Antone, ktorí si pre deti pripravili preparáty spevavcov i menších živočíchov, ktoré neodmysliteľne patria do zvieracej ríše. HaZZ  z výcvikového centra Lešť ukázali deťom, čo robiť a ako sa správať v prípade požiaru. Deti si mohli vyskúšať prácu s prúdnicami a tiež sadnúť si do skutočného požiarneho auta.

Kde by bolo najkrajšie sprostredkovať dané vedomosti deťom ak nie priamo v prírode, v lese, na lúke pri poľovníckej chate. Práve v jej okolí mali pripravené stanovišťa členovia PZ Líška. Predseda PZ Líška si deti utíšil a pomocou zvukov lesných zvierat ich preniesol do lesa. Zároveň si deti mohli vyskúšať vábenie zveri pomocou jednotlivých vábničiek.

Kynológovia ukázali prácu so štvornohými kamarátmi. Nesmela chýbať ani  streľba zo vzduchovky. Lesné pedagogičky si s deťmi zahrali prírodné pexeso, kde im priblížili a vysvetlili jednotlivé druhy prírodnín. Pestrá škála pohybových hier je súčasťou slnečného dňa, a preto deti pomáhali veveričke robiť zásobu na zimu, ako aj vytvoriť si spomienkový strom. Vybrať si to najzaujímavejšie a najviac obľúbené stanovište, bolo naozaj ťažké.

Deň plný aktivít bol ukončený nasýtením hladných brušiek poľovníckym guľášom a sladkou odmenou na koniec. Poľovníci sa snažili osloviť srdiečka detí, ako aj rozdať nové vedomosti. Podľa úsmevov a radosti, ktorá sa dala vyčítať z každej jednej detskej tváre, sa im podľa všetkého podarilo splniť tento účel najlepšie ako vedeli. Najkrajšou odmenou pre poľovníkov bolo, keď prišli za nimi deti a povedali: “keď budem veľký/á, aj ja chcem byť poľovníkom/čkou.“

Vtedy si nejeden z nás uvedomil, že POĽOVNÍCTVO MÁ ZMYSEL .

Autor: Ing. Terézia Križanová,
Bc. Veronika Kubincová

DSC03313_zmensena.JPGDSC03316_zmensena.JPGDSC03317_zmensena.JPGDSC03318_zmensena.JPGDSC03319_zmensena.JPGDSC03320_zmensena.JPGDSC03330_zmensena.JPGDSC03331_zmensena.JPGDSC03334_zmensena.JPGDSC03337_zmensena.JPGDSC03341_zmensena.JPGDSC03345_zmensena.JPGDSC03356_zmensena.JPG

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.