Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

subor KT SRV dňoch od 17. do 19.3.2023 sa v priestoroch výstaviska v Poľskom meste Poznaň konala medzinárodná výstava, na ktorej si naši susedia a priatelia z Poľska pripomínali 100 rokov od založenia Poľského zväzku loveckého. 10-členná slovenská výprava v zložení Jakub Badrna, Lucia Blšáková, Edmund Hatiar, Igor Kučara, Juraj Beniač, Ľubomír Petic, Marek Randa, Štefan Ladovský, Vanessa Popiková a Nabib Ghalib vystupovala v rámci cyklu koncertov poľovníckej hudby v skupine „European Hunting Horn Ensemble“, teda Európskeho súboru trubačov, ktorý je pod záštitou International Council for Game and Wildlife Conservation (CIC). Tento súbor tvorili trubači z Poľska, ale aj trubači zo Slovenska, Belgicka, Francúzska a Českej republiky.

Piatok poobede sa uskutočnil prvý koncert, na ktorom predseda klubu trubačov Jakub Badrna odovzdal Poliakom krátku zdravicu a poprial im všetko dobré k ich výročiu. Naša slovenská skupina, ktorej nástroje boli v ladení in Bb, tu predstavila poslucháčom Hymnu slovenských poľovníkov od Edmunda Hatiara, poľovnícky signál Slávnostné lesnice od Tibora Andrašovana a Svätohubertskú fanfáru od Pavla Šianského.

Koncertov bola v rámci výstavy viac. V sobotu sme mali možnosť zahrať si nielen vyššie spomínané skladby, ale aj ako Európsky súbor trubačov spoločne. Tento súbor tvorili poľovnícke rohy in Bb, D a Es a lesnice in Bb. Po úspechu v Maďarsku z 2019 sme zahrali skladbu od Hervé Teknia Együtt, čo v preklade znamená spoločne. Repertoár bol rozšírený aj o nové skladby ako TeDeum od p. Vacka, ktorý bol zároveň aj dirigentom tohto viac ako 80-členného zoskupenia hráčov na poľovnícke rohy a lesnice. Pribudli ešte dve skladby, a to Óda na radosť a Le Bonsoir Breton, obe od Jarosław Kamil Dąbrowski.

Po koncerte sa v poobedných hodinách na akademickej pôde Lesníckej fakulty univerzity v Poznani uskutočnila nielen prehliadka školy. V prednáškovej sále mali diskutujúci príspevky na témy: „Zápis umenia hry na poľovníckych rohoch“ do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva od François de Radistky z Hunting Horn Academy vo Francúzsku, Pokračovanie projektu CIC pod názvom „Európsky tím poľovníckych trubačov“ od Edmunda Hatiara zo Slovenského Klubu trubačov, Pokračovanie projektu organizovania „Majstrovstiev Európy poľovníckych trubačov“ od Petra Šeplavého a Petra Vacka z Českého Klubu trubačov. Posledným záverečným príspevkom bol príspevok od prof. Dariusza Gwiazdowicza z University of Life Sciences v Poznani s názvom Organizácia vedeckej konferencie s názvom „Kultúrna hodnota poľovníctva“ v paláci Obrzycko. Obohatení o nové poznatky sa všetci trubači presunuli do univerzitného múzea, po jeho prehliadke sa uskutočnil koncert v reprezentačnej sále univerzity.

V nedeľu bol program trubačov zasvätený duchovnému obrodeniu na omši. V kostole sme si mohli vypočuť a pozrieť, ako vyzerá francúzska omša. Po omši sme sa odobrali na výstavisko, kde nás pred odchodom domov čakal ešte posledný spoločný koncert.

Sme veľmi radi, že sme náš Klub Trubačov Slovenskej republiky mohli reprezentovať aj vďaka podpore Slovenského poľovníckeho zväzu a Slovenskej poľovníckej komore. Poľovníckej hudbe zdar.

subor KT SR

HĽADAŤ

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Agrotrade 01

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD