Národné lesnícke centrum, T. G. Masaryka 22, 960 92 Zvolen, www.nlcsk.sk, www.lesnickedni.sk

Les v znamení harmónie a rovnováhy

V stredu 22. apríla štartuje 9. ročník celoslovenského projektu Lesnícke dni

Lesné spoločenstvá predstavujú pre človeka harmonické prostredie vhodné na regeneráciu duševných i fyzických síl, oddych a rekreáciu, či šport. Tie isté cenné lesné ekosystémy zohrávajú mimoriadnu úlohu pri zachovávaní biodiverzity, ochrane vody, pôdy, zmierňovaní klimatických zmien. Sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Súčasne tie isté lesy poskytujú človeku obrovský, nenahraditeľný, k prírode šetrný zdroj energie. Výrobky z dreva a iné produkty z lesa pretavené do predmetov každodennej spotreby nás obklopujú už celé stáročia, čím zároveň poskytujú pracovné príležitostí predovšetkým ľuďom žijúcim na vidieku. Optimálne skĺbenie ekonomických, environmentálnych a sociálnych funkcií do harmonického systému tak, aby les uspokojil všetky potreby súčasných i budúcich generácií, to je hlavným princípom trvalo udržateľného lesného hospodárstva.

Ak chceme, aby nám les dával harmóniu a pozitívnu energiu, je potrebné vytvárať pri jeho zveľaďovaní súlad pri poskytovaní rôznych úžitkov a služieb tak, aby sa zachovala hodnota našich lesov. Tieto dôležité posolstvá budú rezonovať počas slávnostného otvorenia Lesníckych dní, ktoré sa bude konať na zvolenskom námestí 22. apríla 2015.

Program slávnostného otvorenia Lesníckych dní:

10:00 – 11:00 Slávnostné otvorenie: „Harmónia lesa“

11:00 - 11:25 Sokoliarske vystúpenie

11:30 - 11:50 Bubenícka show TAMBORES

12:00 - 13:00 Ukážky vábenia zveri a poľovníckej kultúry

13:00 - 13:30 Prehliadka plemien poľovníckych psov

13:30 - 14:15 Hudobný program ZUŠ Sliač

14:15 - 15:00 Tanečná škola Zuzany Niščákovej: „Rovnováha v pohybe“

15:00 - 15:30 Sokoliarske vystúpenie

15:30 - 16:30 Hlavný hudobný hosť: KOMAJOTA

TOP AKTIVITY

• FAREBNÉ SPEKTRUM PÔDY – výroba pôdnych paliet“ pri príležitostí Medzinárodného roku pôdy 2015

• Tvorivé dielne, lesná pedagogika, ekohry, súťaže, včelárstvo, sokoliarstvo, kynológia, lukostrelectvo, ukážky lesníckych činností a sadenie stromčekov

• Európske lesy v obrazoch a číslach

• WOOD ART„Fantázia v dreve ukrytá“

Otvorenie Lesníckych dní vo Zvolene štartuje šnúru podujatí, ktoré budú pokračovať v Bratislave, Kežmarku, Sobranciach, Trenčíne, Banskej Štiavnici, Brezne, ale aj v ďalších regiónoch Slovenska. Viac informácií: www.lesnickedni.sk alebo https://www.facebook.com/lesnickedni.

Podujatie pripravili:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Národné lesnícke centrum

Lesy SR, š. p.

Združenie zamestnávateľov LH v SR

Vojenské lesy a majetky SR, š. p.

Slovenská lesnícka komora

Slovenská poľovnícka komora

Lesný podnik mesta Zvolen, s.r.o.

Mestské lesy Kremnica, s.r.o.

Lesy mesta Brezno, s.r.o.

Stredná odborná škola lesnícka Banská Štiavnica

Lesy SR, š. p. - Lesnícke a drevárske múzeum