Slovenská poľovnícka komora a Slovenský poľovnícky zväz usporiadali dňa 20.8.2022 pri príležitosti konania Celoštátnej poľovníckej výstavy "Poľovníctvo a príroda", pod záštitou ministra obrany SR Jaroslava Naďa a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana medzinárodnú konferenciu s názvom „Poľovníctvo ako služba občianskej spoločnosti“ na tému „Škody spôsobené zverou a na zveri“
Úvodnú prednášku prezentoval Bajdik Péter, generálny tajomník Maďarskej poľovníckej komory, ktorý vystupoval aj z poverenie predsedu Maďarskej agrárnej komory Balázsa Győrfiho s názvom Spoločný postup pri riešení otázky škôd spôsobených zverou a na zveri v Maďarsku. Riešenie otázok škôd v Českej republike odprednášal Tomáš Kunca, riaditeľ odboru Ministerstva zemědělství ČR a Aktuálne otázky týkajúce sa škôd spôsobených zverou na Slovensku pán predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho a prezident Slovenskej poľovníckej komory Tibor Lebocký.
Situáciou s potrebnou úpravou v legislatíve riešili v Maďarsku po dohode dvoch dotknutých komôr, ktoré pripravili návrh pre postupy a riešenie a predkladateľ ministerstvo rozvoja vidieka ho pretavilo do legislatívnej podoby a takto pripravený návrh bol schválený v parlamente. Momentálne je na svete aj metodika pre zisťovanie výšky škody a taktiež riešenie platobnej pripravenosti užívateľov v prípade vzniku škôd. V Českej republike je pripravená legisletívna zmena, ktorá ešte nebola síce prijatá, ale dôraz kladie na potrerbu spolupráce dotknutých strán v regiónoch.
Program konferencie sa tiež venoval zhodnoteniu manažmentu poľovníctva za posledných 50 rokov a spoločným aktivitám MPRV SR a národnej poľovníckej samosprávy.
Predseda SPPK prezentoval potrebu riešenia a poukázal na výsledky prieskum SPPK pri zisťovaní škôd.
Prezident SPK poukázal na nutnosť oprášenie podpísanej dohody medzi SPPK,SPK a SLK o spolupráci pri riešení škôd. Po prednesených príspevkoch prebehla panelová diskusie s účastníkmi:
-
- Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva a rozvoja SR
- Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR
- Tibor Lebocký, prezident Slovenského poľovníckeho zväzu a Slovenskej poľovníckej komory
- Jiří Janota, predseda Českomoravskej mysliveckej jednoty
- Tibor Jančok, generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva
- Jozef Bučko, riaditeľ NLC – Ústavu lesných zdrojov a informatiky
do ktorej sa aktívne zapojili i účastníci konferencie. V diskusir rezonovali požiadavky poľonohospodárov na potrebu okamžitého riešenia a neudržateľnosti situácie v mnohích regiónoch taktiež „Čo by hrozilo, keby poľovníkov nebolo a čo bude nasledovať, ak sa aktivity poľovníkov budú čím ďalej tým viac obmedzovať v záujme presadzovania pasívneho manažmentu a bezdôvodnej ochrany a potreba výraznejšej aktivity štátnej správy pri vykonávaní dozoru a plánovaní lovu a kontorle jeho realizácie
Požiadavky a podnety vyplývajúce z rozpravy v rámci panelovej diskusie:
SPPK:
- Upozorňuje na rastúce škody spôsobené zverou a absentujúcu súčinnosť poľovníkov a zamestnancov štátnej správy v niektorých regiónoch pri plánovaní a plnení lovu raticovej zveri (napr. Brezno, Uhrovec, Lučenec, Pezinok).
- Žiada o prehodnotenie postupov zisťovania početnosti voľne žijúcej zveri a plánovania výšky jej lovu
- Žiada o prehodnotenie kritérií chovnosti s cieľom zvýšiť lov samcov raticovej zveri v poľnohospodárskej krajine.
- Konštatuje nedostatočnú úroveň výkonu štátneho dozoru pri prikrmovaní zveri v revíroch.
- Účasť zástupcov poľnohospodárov v chovateľských radách a poradných zboroch považuje za symbolickú, sú prehlasovaní početne viac zastúpenými poľovníkmi a lesníkmi.
- Požaduje zmeny zákonných ustanovení tak, aby sa zo zákona zabezpečilo zvýšenie počtu aktívne loviacich poľovníkov, pokiaľ možno domácich s aktívnym vzťahom k hospodáreniu na vidieku.
- Žiada upraviť vzor zmluvy o prevencii pre škodami uvedený na stránke SPPK z dôvodu, že zmluvy o prevencii sa často nepodpíšu preto, lebo poľovníci trvajú na jej znení presne v tom rozsahu, ako je to uvedené vo "vzorovej zmluve" na našej stránke
SPK:
- Na základe odpočtu plnenia svojich záväzkov ako signatára Memoranda o spolupráci pri riešení škôd spôsobených zverou a na zveri medzi SLsK, SPPK a SPK z 10.3.2016 navrhuje pokračovať v spolupráci na regionálnom princípe
- Odporúča zvýšiť podiel celkovej výmery poľovných revírov s plánovaním chovu a lovu metódou trofejovej kulminácie
- V zmysle opatrení Koncepcie rozvoja poľovníctva v SR do roku 2030 je nevyhnutné čo najskôr zaviesť za účelom zvýšenia presnosti a dôveryhodnosti evidencie skutočného úbytku (odstrelom a úhynom) elektronickú (digitálnu) evidenciu úbytku samíc a mláďat
- Žiada vypracovať jednotnú a záväznú metodiku zisťovania škôd spôsobených zverou a na zveri na poľnohospodárskych pozemkoch, zabezpečiť jej prepojenosť s platnou legislatívou
MP a RV SR:
- Trvá na predložení vládneho návrhu zákona o poľovníctve na prerokovanie vo vláde a v NR SR
- S pripomienkami, ktoré odzneli v panelovej diskusii sa bude zaoberať.
Z konferencie bude vydaný aj zborník príspevkov.