Európski poľovníci stratili značnú časť svojej viery v Brusel nie preto, že je zakázané používanie olova v mokradiach, ale preto, že z Bruselu prichádza neakceptovateľný , nerealizovateľný návrh rozšírenia zákazu. Hlasovanie komisie REACH sa udialo 3.9.2020 prostredníctvom online rokovania s európskou komisiou a zástupcami členských krajín. K tomuto hlasovaniu predchádzali mnohé rokovania, a taktiež odborná argumentácia vrátane Európskej chemickej agentúry, ktorá navrhovala a upozorňovala na niektoré možné problémy, najmä na problematickú definíciu mokradí. Taktiež upozorňovala na to, že môžu vzniknúť neriešiteľné situácie v praxi.
Jej mnohé konštruktívne návrhy neboli akceptované. Taktiež analýza sociálno-ekonomických dopadov Európskej chemickej agentúry upozornila na to, že nejasná definícia mokradí môže spôsobiť rôzne ťažkosti v identifikácii plôch, kde je zakázané použiť olovené strelivo. Európska chemická agentúra taktiež upozornila na problematický zákaz držby oloveného streliva v blízkosti mokradí. Taktiež na možné problém niektorých výrobcov. Prečo boli všetky tieto otázky ignorované?Komisia REACH prijala návrh predtým, ako by text návrhu mohol byť realizovaný v praxi. Je v rozpore k základným princípom právnej vymožiteľnosti, uvádza do neistoty európskych poľovníkov, športových strelcov, farmárov. Je tiež zaujímavé, že Európska komisia snažiac sa vybudovať vieru európskych občanov v základné právne princípy v Európskej únii, umožnila prijať takýto rozporuplný návrh.
Čo má zmeniť tento návrh?
23 členských krajín EÚ vrátane Slovenska má už v súčasnosti zavedený zákaz používania v mokradiach s cieľom zachovania a ochrany vodného vtáctva, t. z. že návrh ochrany mokradí už mali zapracované vo vlastnej národnej legislatíve. Tieto členské krajiny budú nútené zmeniť svoju legislatívu, aby bola v súlade s týmto nariadením, ale milióny štátnych autorít budú zneistené ako zabezpečiť vymožiteľnosť tohoto nariadenia. Zasiahne taktiež športových strelcov a strelnice. Čo bude nasledovať?Návrh komisie REACH bude posunutý do európskeho Parlamentu a Rady Európskej únie na 3-mesačný legislatívny proces. Majú možnosť prehodnotiť tento nerealizovateľný, nevykonateľný návrh a predísť problémom jednotlivých členských krajín. Celý proces budeme sledovať a snažiť sa zvrátiť tento nelogický návrh.
Čo mení návrh komisie REACH:
Zavádza zákaz používania a držby oloveného streliva 100 m od mokradí. Je dôležité podotknúť, že mokraď je každá vodná plocha viditeľná alebo aj neviditeľná v teréne podľa definície Ramsarského dohovoru, vrátane aj dočasnej vodnej plochy, napr. mláka rozmeru 1 x 1 meter. Ako hlasovali členské krajinyProti: Česká republika, Maďarsko, Fínsko, Malta a SlovenskoZdržali sa: Litva, Lotyšsko, Estónsko, BulharskoZa: ostatné členské krajiny Poznámka: Slovenskú republiku v Komisii REACH zastupovalo Ministerstvo hospodárstva SR, s ktorým sme (Slovenská poľovnícka komora) boli v kontakte. Touto cestou by sme chceli poďakovať zástupcom Slovenskej republike v Komisii REACH a ministrovi hospodárstva SR Richardovi Sulíkovi za akceptáciu konštruktívnych návrhov a jednoznačného postoja SR v tejto záležitosti. Taktiež našim partnerským organizáciám na Slovensku i v zahraničí
V prípade ak by EP napriek výhradám nariadenia schválil bude platné po 24 mesačnom prechodnom období