Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

13.11.2018Rozširovanie afrického moru ošípaných (ASF) v Belgicku vyvolalo diskusiu o tom, ako zvládnuť rastúcu populáciu diviakov.

Doposiaľ bolo nájdených 159 uhynutých diviakov pozitívne diagnostikovaných na AMO, informovalo o tom NPA. Všetky uhynuté diviaky boli nájdené v infikovanej zóne a vírus doposiaľ nebol zistený v domácich ani komerčných chovoch ošípaných. Všetky ošípané z týchto chovo v blízkosti francúzskej hranice v infikovanej zóne boli zabité. 

Situácia je v Belgicku zdanlivo pod kontrolou, pozornosť sa však zameriava na rastúcu populáciu diviačej zveri. V severezoápadnom Belgicku, v blízkosti infikovanej zóny, existuje veľa komerčných chovov ošípaných, ale aj veľké množstvo diviakov. V praxi to znamená, že v prípade potvrdenia AMO v tomto území môže dôjsť k veľkým ekonomickým stratám. Belgickí zástupcovia poľnohospodárstva preto vyzvali k zníženiu počtu diviakov.

Pokiaľ ide o trh, rozdiel medzi cenami v Belgicku a ostatnými krajinami sa znižuje, zatiaľ čo vývoz belgických ošípaných a bravčového mäsa stúpa po zavedení zákazu vývozu niekoľkými krajinami po objavení vírusu AMO v septembri.
13.11.2018
Obr. 1: Aktuálna situácia v Belgicku k 13.11.2018

Zdroj: http://www.npa-uk.org.uk
Autor: M.Hustinová

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.