Jarabica poľná je pôvodným obyvateľom našich niekdajších stepí, pričom sa postupne prispôsobila životu kultúrnej agrárnej krajine. Svojím sivohnedým sfarbením s krátkym chvostom a nohami, ako aj zavalitým telom nepatrí medzi vtáčích krásavcov. Aj pohlavná odlišnosť nie je príliš výrazná. Kohútik má na prsiach gaštanovohnedú podkovu, ktorá sliepke chýba, alebo je nevýrazná. Kohútiky na krycích krovkách pri osi pera majú biely pásik. Sliepočka má na nich i priečne biele pásiky. Dospelá jarabica má priemernú hmotnosť 400 g. Napriek takej malej hmotnosti bola v prvej tretine minulého storočia svojou produkciou zaradená medzi najproduktívnejšiu poľovnú zver. V tom období sa u nás lovilo ročne okolo 427 000 jarabíc.
Poľovnícka štatistika udávala v roku 1973 produkcia iba necelých 75 000 jarabíc. Po tomto roku nastáva opäť rapídny úpadok a od roku 1976 sa stáva jarabica chráneným druhom. Napriek celoročnej ochrane jej stavy neustále klesajú. Kým ešte v roku 1997 sme evidovali okolo 30 000 jedincov, o päť rokov neskôr ešte 24 000 jedincov, v roku 2022 boli nahlásené počty na Slovensku v počte necelých 3 500 jedincov. Tieto jarabice napočítali v lokalitách kde vypúšťajú odchované jarabice z fariem.
Značný pokles ako stavov spôsobili predovšetkým tuhé zimy a daždivé letá. Ďalší pokles bol spôsobený kolektivizáciou pri ktorej sa pri sceľovaní pozemkov rozoralo veľa poľných ciest a medzí. Taktiež sa postupne likvidovali remízky a všetky malé poľnohospodársky nevyužívané plochy. Po mechanizácii rastlinnej výroby prichádza ďalší negatívny faktor bola chemizácia rastlinnej výroby. Jarabice zintenzívňovaním poľnohospodárskej výroby strácali nielen možnosť hniezdenia, ale predovšetkým potravinovú základňu, ktorú tvorí hmyz a semená burín. Práve v prvých týždňoch života až 90 % prijatej potravy tvorí bielkovinová zložka a to hmyz.
Čiastočný úspech v odchove a vypúšťaní jarabíc majú poľovníci PS Breza v Poľnom Kesove. Aj bez finančných dotácií už niekoľko rokov úspešne vypúšťajú jarabice nielen vo svojom revíri , ale poskytujú dospelé jarabice ako aj jarabičie vajíčka tým, ktorí majú podobný záujem navrátiť jarabicu na miesta pôvodného výskytu.
Podobne ako oni, o prinavrátenie jarabice do svojho revíru sa pokúšajú aj poľovníci PS Dolina Ostratice. . S týmto nápadom prišiel pán Jaroslav Javůrek, predseda predstavenstva PD Veľké Uherce, ktoré poľovný revír vlastní, s podporou predsedu Poľovníckej spoločnosti Ing. Jozefa Herza,PhD a poľovníckeho hospodára Ing. Stanislava Harvančíka. Podarilo sa im zabezpečiť 100 odchovaných jarabíc z Maďarska. Tie 25. septembra vypustili do niekoľkých lokalít, kde pre ne pripravili násypce s krmivom a vodou.
Jarabica poľná patrí ešte stále medzi poľovnú zver s dobou lovu. Na Slovensku sa už 48 rokov neloví. Môžu ju loviť iba tam, kde je umelo vypúšťajú. Poľovníkom tejto poľovníckej spoločnosti v tomto prípade nejde o ich lov, ale iba o prinavrátenie jarabíc do lokalít v ktorých minulosti žili. Už odteraz budú netrpezlivo čakať či budú počuť na jar ich čiríkanie pri vytváraní párikov, ktoré prinesie nové potomstvo.
Jarabica je taký druh poľovnej zveri, ktorý bol oddávna závislý na pomoci človeka-poľovníka, aby mohol lepšie odolávať rôznym nebezpečenstvám a nástrahám, škodlivou zverou počínajúc a krutými zimami končiac. Ak stratí úplný záujem o jarabicu aj poľovník, tak jarabica ako druh neprežije.